Pondělí 18. ledna 2021, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Živanický Špaček o nutnosti změn ve fotbale: Je třeba vymést přisluhovače zla

  12:38
Fotbal podle něho po páteční razii policie v sídle asociace a obvinění řady osob v čele s bývalým svazovým místopředsedou Romanem Berbrem z korupce a dalších trestných činů nesmí propásnout šanci na radikální očistu. „Doufám, že to tím systémem otřese. Jestli ne, tak nemá smysl ve fotbale něco dál dělat. Bylo by to zakonzervované a změny už bych se nedožil,“ říká čestný předseda třetiligového TJ Sokol Živanice Petr Špaček.

Petr Špaček | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Předloni stal veřejně známým poté, co v otevřeném dopise Komisi rozhodčích FAČR zkritizoval dění v ČFL jako „žumpu“.

„Jak to, že teď neřvou kluby, které se předtím bály? Když odcházel z komise rozhodčích doktor Mlsna, říkal, že to v českém fotbale funguje na principu strachu. Pokud se s tím teď něco neprovede, je to konec,“ pokračuje Špaček.

Byla to totální zhovadilost, vzpomínají v Živanicích na duel s Vyšehradem

Momentka ze zápasu Vyšehrad - Živanice

V souvislosti s aktuální kauzou ve fotbale je zmiňovaný i váš loňský červnový, údajně zmanipulovaný zápas s Vyšehradem, který jste prohráli 1:2. V rozhovoru pro Deník jste o něm teď hovořil vcelku smířlivě, ovšem loni, když jsme se o něm bavili spolu, jste si žádné servítky nebral. Projevil se v tom časový odstup?
Přesně tak, už mi to všechno splývá... Byl jsem se v pondělí podívat na našem tréninku, zda dodržujeme předepsané šestice, a řešili jsme to tam - pak už jsem si vzpomněl dobře, jak nás tam tehdy rozhodčí zařízli. Vyšehrad tehdy ještě neměl jistý postup z ČFL, potřeboval vyhrát.

Nedivil jste se, že mezi prošetřovanými zápasy není ani jeden z vašich duelů s Pískem, na které jste si tehdy též stěžovali? Po prvním domácím, v němž jste 1:0 zvítězili, jste tvrdil, že se vám i zástupci Písku omlouvali s tím, že mají podezření na jeho ovlivnění sázkami. A u venkovního, který Vyšehradu přímo předcházel, tomu nebylo moc jinak.
Šlo asi o dobrý kurz. Po tom prvním posílal gólman Písku Ondrovi Herzánovi (tehdejší kapitán Živanic), s nímž se znal z reprezentace, omluvné esemesky, že v tom „nejedou“. Hráči Písku, kteří s námi projevili solidaritu, pak asi „dostali přes prsty“. Za 14 dní totiž přišel na FAČR z Písku dopis, že se k tomu nikdy nevyjadřovali.

Šéf živanického fotbalu: Bez dalších klubů ten moloch nepřepereme

Nehodláte na ta utkání speciálně upozornit příslušné orgány?
Tohle je těžké. Na svazových komisích, po kterých mě půl roku vláčeli, chtěli, ať jim dáme důkazy. Já vždycky odpovídal, ať se podívají na záznamy těch zápasů. Oni, že k tomu nemají podnět od disciplinární komise... Když rozhodčí ovlivní zápas, musí to být z nějakého důvodu. Pochybuju, že by to bylo v tom, že by neuměli pískat. Když se provinili rozhodčí v první a druhé lize, šli „za trest“ pískat do třetí nebo i níž. Je to marný boj. Já nejsem policista, abych ty důkazy obstarával. Moc se mi k tomu ani nechce vyjadřovat. Když se mě někdo kompetentní zeptá, tak mu rád řeknu, co o tom vím. Ale jinak budu doufat, že má policie dost důkazů na to, aby se to někam hnulo.

Na podzim máte za sebou v ČFL B osm kol. Pochopil jsem, že vás „namíchl“ hlavně poslední domácí zápas s Velvary z 10. října, ve kterém jste se soupeřem remizovali 2:2 a následně mu podlehli 3:4 na penalty.
Co tam rozhodčí Ježek za přispění Pilného, který běhal na lajně, předváděl, to bylo neuvěřitelné. Druhý asistent byl v pohodě. Ježek nám v 7. minutě neuznal regulérní gól, odpískal totiž pak faul na gólmana Pánkovi, který nebyl a ani být nemohl. Ale to byl jenom začátek. Řezal nás pak jako koně. Na konci zápasu Langr schytal druhou žlutou kartu a za vyloučení pak dostal stopku na pět zápasů, kromě toho nám napařili pokutu 30 tisíc za špatnou pořadatelskou službu.

Co střetnutí, která Velvarům předcházela? Tam to bylo lepší?
Rozhodně ne. Třeba doma s Chlumcem (porážka Živanic 1:2 z 26. září) to bylo to samé. Obecně se nám nejlépe hraje s „béčky“ ligových týmů, kterým o nic nejde. Nasazují fotbalisty širšího kádru a juniory a pískají to mladí rozhodčí, kteří ještě v tom systému nejsou a snaží se, aby se posunuli výš. Na takové zápasy se nevypisují zajímavé kurzy a nejsou tam ani jiné zájmy.

K záložníku Sebastienu Langrovi - teď neberu v potaz výši trestu, ale nejdou vyloučení i na jeho vrub? Už dříve poskytl disciplinárce příležitost dát mu pořádný flastr...
S Velvary byl na něj likvidační zákrok na červenou, potom do sebe s tím protihráčem šli jako dva kohouti. Něco tomu protihráči pak řekl. Dostal pět zápasů, přitom třeba hráč z „béčka“ Sparty, který v jiném zápase protihráče udeřil pěstí, jich vyfasoval šest... Když se podíváte, kolik jsme za těch osm letošních zápasů měli žlutých karet... Hráči pak samozřejmě mají strach, aby nešli „ven“, a v ČFL se za ně navíc platí pokuty. A dávají nám i spoustu jiných pokut - teď zase za mládež, přitom máme dvě přípravky, které hrají jinou soutěž, ale to se prý nepočítá. Napařili nám 120 tisíc.

Ještě k Langrovi. Co si budeme povídat, týmu jeho trest škodí už jen tím, že nebude moci hrát. Snažili jste se ho nějak umravnit, aby už příště ty výlevy směrem k rozhodčím či protihráčům neopakoval?
Vím, že se to nemá, ale emoce v zápase pracují. Složitě se to koriguje. Za zbytečné žluté, třeba za řeči, máme v klubu interní pokuty. Seba Langr takový je. Je to velmi platný, ale zároveň impulzivní hráč.

Před policejním zásahem na svazu jste prý chystal další otevřený dopis redakcím. Můžete v kostce říct, co v něm bylo?
Psal jsem tam o tom, že od mého prvního otevřeného dopisu se situace ve fotbale všeobecně zhoršila. Vyzýval jsem fotbalovou veřejnost, aby se s tím začalo něco dělat. Psal jsem to tuším v pondělí 12. října a v pátek 16. jsem ke svému překvapení zjistil, že vypukla ta akce.

Živanice dál bojují se svazem, soudu se vyhýbají

Máte představu, za kolik tisíc už jste za dobu, co hrajete ČFL, celkem od FAČR dostali pokut?
V tom už se ztrácím, bylo toho tolik... Počítám do toho i různé manipulační poplatky, jednu jsme dostali i za trenéra, to bylo dvacet tisíc.

Hrozilo vám tam i nějaké penále z prodlení za mládež. To jste uhradili?
Ano, nakonec jsme uhradili i tu velkou 360tisícovou pokutu za mládež, protože nám vyhrožovali, že by nám jinak neumožnili hrát soutěž, a to nejen třetí ligu, ale ani kraj. Žádali jsme pak o zmírnění toho penále, snížili to z 53 na 25 tisíc.

A jak to je s pokutami z nedávné doby, kdy byste měli zaplatit dalších 120 tisíc za mládež a 30 tisíc za nedostatečnou pořadatelskou službu na utkání s Velvary?
Proti první pokutě jsme se už odvolávali, citovali jsme jim články FAČR z loňského roku, kterými jsme se u mládeže řídili. Oni mezitím ta pravidla změnili. Už jsme platili dva tisíce jen za to, že to vůbec projednají. Proti druhé se teprve odvolávat budeme. To utkání bylo vážně strašné.

Pyramida zla se hroutí. Přinese Berbrův skandál velký fotbalový převrat?

Místopředseda FAČR Berbr rezignoval, představitelé komise rozhodčích poté skončili taky. Podle vás by však měl jít „od válu“ i svazový šéf Malík, že?
Nejen. Jsou tam různé polosmysluplné komise. Ti lidé tam nemají co dělat, jsou to jen kejvalové. A zasahuje to i do krajských svazů, i tam jsou Berbrovi lidi. Nechci se dotknout slušných funkcionářů, kteří v hnutí naštěstí působí taky. Ale vedle nich tam jsou i přisluhovači zla.

Budete usilovat o návrat do struktur FAČR, když se ukazuje, že jste ve dva roky starém otevřeném dopise, kvůli němuž vás loni vyloučili, měl pravdu?
Jen v případě, že by se změnila celková atmosféra ve fotbale i osazenstvo na FAČR. Jinak o tom nemá cenu uvažovat. Vždyť ztrácíme renomé i ve světě! Snad to povede ke zdárnému konci. Spousta lidí si ani neuvědomuje ten dosah. Ve fotbale se točí obrovské peníze; jak ale máte do tohohle „bordelu“ shánět sponzory? Je to jedno s druhým. V žádném sportu to není takhle, to by bylo prostě nemyslitelné. 

Autor:

Fotbalový kalendář 2020-21

Na Euro 2021 se Česko ve skupině D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií.  Česká Fortuna liga zkrátila zimní přestávku; hrálo se až do 23. prosince a znovu se startuje už 16. ledna. Kvalifikace MS 2022 se stihne odehrát od března do listopadu 2021.

Termínová listina fotbalových soutěží

Online reportáže - Fortuna liga: Slavia - Olomouc, Ostrava - Sparta, Sparta - Plzeň, Slavia - Sparta, Slavia - Plzeň
Evropská liga: Slavia - Leicester, Leicester - Slavia
Kvalifikace MS 2022: Estonsko - Česko, Česko - Belgie, Wales - Česko
EURO 2021: Skotsko - Česko, Česko - Chorvatsko, Anglie - Česko

  • Nejčtenější

Rivalové spojili síly. Takový výzkum nelze akceptovat, řekly Sparta se Slavií

Na hřišti se vždycky pobijí, panuje mezi nimi víc než rivalita. Mezi sebou válčí i v zákulisí. Nejnovější výzkum...

Fotbal až osmý mezi sporty? Malík a Svoboda se diví, šéf výzkumu říká: Nežijme z mýtů

Průzkum Národní sportovní agentury (NSA), který v úterý prezentoval její šéf Milan Hnilička, spustil ve veřejném...

Liga v ledním fotbale. Slavia otáčela, Slovácko je čtvrté. Sparta i Plzeň bez gólů

V neděli ve třech zápasech jen dva góly, za celý víkend dohromady pět remíz. Mrazivý úvod fotbalového jara zvládly...

Ostrava - Sparta 0:0, v třeskutém mrazu málo šancí, rozhodnout mohly oba týmy

Sparťanští fotbalisté dál nabírají ztrátu na vedoucí Slavii i druhý Jablonec. Ve svém úvodním ligovém utkání v roce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 3:1, mistr slaví i díky sporné penaltě, dva góly dal Kuchta

Slávističtí fotbalisté ve svém úvodním utkání nového roku herně neoslnili, ale zvítězili – v rámci 15. kola první ligy...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Z věčného čekatele je král. Ústecký brankář Tvrdoň pokukuje po lize

Šest nul, dvakrát bůra. Ústecký fotbalista Marián Tvrdoň je králem druholigových brankářů, ovšem ve dvou případech si...

Nehrají, netrénují, jen doufají. Je to psychicky náročné, shodují se fotbalisté

Plánovaný restart nižších fotbalových soutěží je avizován na poslední lednový víkend. Situace ve společnosti tomu sice...

Hradec sází na úspěšný kádr. Zimní přípravu začal téměř beze změn

Najít ve středu mezi trénujícími hradeckými fotbalisty na startu zimní přípravy nového hráče, případně zaregistrovat...

Blansko ve druhé lize mění trenéra, po Machalovi ho převzal Pulpit

Novým trenérem fotbalistů Blanska ve 2. lize bude Martin Pulpit. Vedení nováčka druhé nejvyšší soutěže krátce po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....