Jakub Klíma z Pardubic vede míč v utkání s Vítkovicemi.

Jakub Klíma z Pardubic vede míč v utkání s Vítkovicemi. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubičtí fotbalisté přivítají Chrudim. Je tu první krajské derby

  • 1
Je to tady. Na řadu přichází první fotbalové derby ve druhé lize v letošní sezoně. Dnes v 10.15 na sebe Pod Vinicí po dlouhých šesti letech znovu narazí hráči FK Pardubice a MFK Chrudim.

Pardubičtí fotbaloví fanoušci jsou v posledních letech na derby zvyklí, však sem také pravidelně jezdí hrát Hradec Králové, tentokrát ovšem půjde o jiný regionální souboj. Proti domácím se bude snažit vytáhnout druholigový nováček z Chrudimi.

„Abych řekl pravdu, tak souboj s Chrudimí je pro mě o něco víc, než ten s Hradcem. Navíc se utkáme po dlouhé době, i proto má podle mě větší náboj,“ uvažuje v rozhovoru pro klubový web kouč pardubických fotbalistů Jiří Krejčí a dál hledá důvody, proč zápas s Chrudimí řadí výš.

„Rivalita mezi námi je velká. Hráči i trenéři se navzájem znají, na tribunách budou všichni mít spoustu známých... Víme toho o sobě zkrátka hodně,“ říká.

Na první pohled jsou favoritem utkání domácí, nicméně Chrudim si po suverénním ovládnutí ČFL v posledním kole došla pro první výhru i ve druhé lize (porazila Znojmo 4:1) a určitě na ni bude chtít navázat. „Žádné derby nemá favorita. To ukazuje nejen historie fotbalu, ale i dalších sportů. Chrudim ke všemu udržela kádr a disponuje určitou kvalitou. Čeká nás těžké utkání,“ rozmýšlí Krejčí.

V Chrudimi jsou tací, co nás budou chtít porazit, míní Krejčí

V řadách nováčků jsou navíc hráči, kteří se v minulosti neprosadili právě v Pardubicích, a o to může být derby ještě pikantnější.

„To rozhodně. Ať už jde o Dostálka, Rybičku nebo Mastíka, který u nás byl na zkoušce. Tito kluci budou určitě mít také svou motivaci,“ nepochybuje o situaci Krejčí.

Naposledy proti sobě Pardubice a Chrudim nastoupily před šesti lety v ČFL. 18. dubna 2012 vyhrála Pod Vinicí Chrudim 2:0 po gólech Váchy a Vodrážky. V současné sestavě Pardubic najdeme jen dva aktéry tohoto utkání. Kapitána Jana Jeřábka a Martina Šejvla.

„Úplně detailně ten poslední zápas v hlavě nemám, ale vím, že se nám vůbec nepodařil a dostali jsme góly ze standardních situací. To nám říká, že si na ně musíme tentokrát dát pozor,“ hloubá v paměti Šejvl.

Chrudim tenkrát třetí ligu vyhrála o devět bodů právě před Pardubicemi, licenční komise ovšem rozhodla, že do té druhé nemůže kvůli stadionu. O patro výš tak zamířil její dnešní soupeř.

„Od té doby jsme se ve druhé lize udrželi, takže by zkušenosti měly rozhodně být na naší straně. Kádr se sice hodně proměnil, zbyl jsem jen já s Jeřábem, ale důležitých a těžkých utkání máme za sebou víc než Chrudim,“ má jasno Šejvl.

Věří, že k vítězství jeho týmu pomůžou i fanoušci. „Doufám, že jich přijde hodně, stejně jako před těmi šesti lety, a společně vyhrajeme.“

Chrudim se snaží nebláznit

Stejnou váhu, jakou má fotbalové derby pro Pardubice, má jistě i pro Chrudim. Kouč tamních fotbalistů Pavel Jirousek se však snaží své svěřence před nejbližším soubojem udržet nohama na zemi.

„Sám sebe ani hráče nechci moc hecovat, protože někdy to bývá na škodu. Samotná atmosféra utkání podle mě aktéry vtáhne do děje a není potřeba ještě přilévat do ohně,“ říká trenér.

Derby má papírově jasného favorita, ale i to Jirouska nechává chladným. „Coby nováček jdeme jako outsider do každého utkání. Všechno je to na papíře. Při optimálním výkonu jsme schopni s každým vyhrát, ale samozřejmě i prohrát. Bude to jen o tom, kdo bude v hodinu „H“ lépe připravený.“

V posledním utkání se chrudimským fotbalistům podařilo porazit Znojmo 4:1 a aktuálně jsou se čtyřmi body na desátém místě tabulky.

„Potřebovali jsme výsledek, který by nás trochu vrátil do hry. To se povedlo a hráči si vyzkoušeli, že to jde. Nebudeme však z jednoho zápasu se Znojmem ani s Pardubicemi dělat závěry. Chceme hlavně nahnat co nejvíc bodů do zimy,“ plánuje Jirousek.

Jak už bylo řečeno v úvodu, chrudimský šéf střídačky očekává na dnešním derby vysokou návštěvu a velmi dobrou atmosféru.

„Určitě přijde hodně lidí a známých, ale hlavně bych si přál, aby ten zápas zůstal ve sportovní rovině. Po něm by měl poražený pogratulovat vítězi a každý si jít zase po svém. Netahat na trávník nějaké osobní věci.“

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Fotbalové Euro 2020

Postup na ME 2020 si zajistily Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie, Anglie, Česko, Finsko, Švédsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Portugalsko, Švýcarsko, Dánsko a Wales. O zbývající čtyři místa se bude hrát v play off Ligy národů.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách