Náskok není malý. Ale chci posily, říká olomoucký trenér Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

25 2016
Po třech plichtách v úvodu sezony byl trenér olomouckých fotbalistů Václav Jílek kousek od vyhazovu. Pak ale Sigmu dokázal nastartovat. Prohrála až v posledním zápase podzimní části v Ostravě a vede druhou ligu o čtyři body.

S bodovým ziskem i hrou můžete být spokojený?
Bodový zisk nám dává slušnou pozici ke splnění cíle – postupu. Nicméně já mám pořád ještě v hlavě zápas v Ostravě, který jsme nezvládli a trochu kazí dojmy z podzimní části. Ale po porodních problémech mužstvo našlo svou tvář, bylo schopné plnit nároky, které jsme na něj měli. V některých zápasech jsme měli trošku štěstí, dokázali jsme je strhnout v závěrečných minutách. Pokud nedojde k odchodům, jako že všichni věříme, že ne, a případně se nám podaří ještě posílit, tak máme našlápnuto, že bychom to na jaře měli zvládnout.

Přes zimu tedy očekáváte v kádru spíš posílení než oslabení?
Stoprocentně. I utkání v Ostravě ukázalo, že máme 12 lidí, a když sáhneme k alternacím, tak nám to kolikrát nevycházelo. Bylo by třeba zvýšit hráčům ještě konkurenci, abychom skutečně měli patnáct plnohodnotných hráčů a v případě potřeby byli schopni zařadit do sestavy další. Volal bych po tom, aby se nám povedlo přivést minimálně dva hráče, ale to už je otázka na vedení, protože situace, která tady je, není úplně jednoduchá, že bychom si ukázali na hráče a toho přivedli.

Máte už vytipovaná jména?
Jména neřeknu. Zaměřovali jsme se hodně na druhou ligu, protože dotáhnout sem hráče z první ligy – byť teďka máme pozici malinko jednodušší než před začátkem soutěže, protože jsme v pozici, kdy máme šanci se do ligy vrátit – je složitější. Chtěli bychom minimálně jednoho krajního obránce a bavíme se o podhrotovém, případně hrotovém hráči. Kdyby se povedlo přivést hráče do každé řady, bylo by to fajn. Ale máme tady další zajímavé odchovance, byť jich v béčku není tolik jako v minulosti. Ovšem Vichta, Látal by mohli dostat šanci do přípravy. Ale aspoň jednoho hráče po zvýšení konkurence a oživení prostředí je potřeba přivést.

Po třech úvodních remízách jste byl téměř na odvolání. Zlom tedy nastal ve Vlašimi, kde obránce Štěrba trefil v 90. minutě vítězství, a tak vás zachránil?
Těch faktorů je víc. Důležitá byla motivace a hlava hráčů. Znovu se opakovalo, že se hůře srovnávali s návyky 2. ligy. Bylo to obdobné jako před dvěma lety. Sebevědomí přišlo šťastným vítězstvím ve Vlašimi v poslední minutě. Pak jsme to potvrdili a atmosféra už byla jiná.

Také jste udělal změny v sestavě, Sladkého jste posunul na kraj obrany místo Hály.
Byla to vynucená změna, Martin Hála vypadl zdravotně. My jsme už neměli moc možností. Martin Sladký to hrával v Táborsku, je daleko pevnější směrem dozadu. Zase dopředu máme ještě na něj další nároky, je tam prostor ke zlepšení. Ale určitě to byl jeden ze střípků, který pomohl k zvednutí.

A které osobnosti týmu k tomu nejvíc přispěly?
Týmové pojetí je pro mě naprosto prvořadé, ale pořád tam jsou hráči, kteří by kabinu měli táhnout. Tuhle roli plnil Buchta, Šindelář, Škerle i Vepřek – starší hráči. I v počátku, kdy jsme měli problémy, jsem z nich energii cítil. Byli mou prodlouženou rukou, působili pozitivně.

Olomoucký trenér Václav Jílek

Škerle má smlouvu do konce roku. Budete chtít jej udržet, byť plní roli spíše třetího stopera?
Samozřejmě. Nechci ale předbíhat, hodně bude záležet na Alešovi. Bude to otázka jeho požadavků a také možností klubů.

Do formy se po bídném začátku dostával obránce Radakovič. Už hrál podle vašich představ?
V Ostravě byl nejlepším naším hráčem. Jsem za to strašně rád. Prošel si zvláštními vlnami. Zpočátku jsme s ním jednoznačně počítali, že ve stoperské dvojici bude, kvalitu má, to všichni vidí, ale nebyl z jeho strany dobrý přístup. Měl váhové problémy, sám to však uznal. Po zápase s Prostějovem jsme se dlouho bavili. Nebyla tam ani disciplína, dvakrát byl vyloučený v situacích, které měl zvládnout. To vše se kumulovalo. Zapůsobila na něj spousta lidí a přebral si to správně. Není to jen to, co vidíte v zápase. Když s ním denně pracujete, vidíte, že to vzal z jiné strany. Poslední měsíc šel nahoru pílí, profesionalitou. Nakonec se vrátil v rozpoložení, ve kterém tady začínal. Byl tehdy skvělý. Stoper, který přišel do 1. ligy a okamžitě zaujal. Pokud se v tomto rozpoložení udrží – a my pro to uděláme maximum – je to hráč, na kterém se dá stavět.

Defenzivního záložníka už shánět nebudete, když se ukázalo, že s kreativní dvojicí Houska–Plšek se to zvládnout dá?
Zvládnout se to dá, ale je lepší, když jsou možnosti. Máme Kubu Habustu, ukázal potenciál, i když je to pro něj složité. Hrává za béčko, pak naskakuje na pár minut za áčko, potřeboval by hrát víc náročnějších zápasů od začátku. Typická šestka by se do určitého způsobu hry hodila. Ale je to otázka priorit. Víc nás tlačí bota v podhrotové pozici, abychom tam měli rychlostní typ, který by byl schopný rozbíjet obranu. Máme hodně technických hráčů, kteří hrají na malém prostoru, jsou šikovní na míči, ale potřebovali bychom i víc pohybu.

Na hostování se daří záložníkovi Pavlu Moulisovi v Ústí nad Labem. Stáhnete si ho?
Je Pavel Moulis hrající v základní sestavě, kdy má komfort, volnost dopředu, a Pavel Moulis, který se tady nedostane do základní sestavy, a pak tam vstupuje faktor jeho týmovosti. Je velmi dobrý fotbalista, potvrzuje to teď v Ústí. Ale nároky, které jsem na něj měl, jsou vyšší, než co předvádí v Ústí. Je to otázka k jednání.

Útočníka Václava Vašíčka trápilo zranění. Jaká je jeho pozice?
Tuším, že už prodloužil smlouvu. Po dvouměsíčním výpadku vinou těžkého zranění holeně se vrátil do tréninku, ale zase onemocněl, takže ani do posledního zápasu nemohl být připraven, ale jinak už by měl být na zimní přípravu plnohodnotně nachystaný.

Chválil jste realizační tým včetně fyzioterapeutů a doktorů. Podařilo se vám vyvarovat zbytečných svalových zranění?
Není to jednoduché v souvislosti kumulace mé funkce u jednadvacítky. Realizáku chci poděkovat, nejsme v takovém počtu, abychom si to mohli rozložit tak, že na každého vyjde část. Každý toho má poměrně dost, některé funkce se kumulují. Kluci odvádí výbornou práci. Když tady přes týden nejsem, mám naprostou jistotu, že mužstvo bude připravené. Maséři, fyzioterapeuti, doktoři – výborná práce! Prakticky jsme neměli svalové zranění v průběhu celé podzimní části. Hodně se na to zaměřujeme, velmi si to hlídá kondiční trenér Vojta Smolák. I teď jsme v kontaktu s fakultou, kluci mají vlastní domácí program, předzápasové rozcvičení, všechno k tomu slouží a je vidět, že to nese ovoce. Jsem s tím velmi spokojen.

Trenér Olomouce Václav Jílek v zápase proti Jablonci.

Trenér Olomouce Václav Jílek v zápase proti Jablonci.

Sigma je v těžké finanční situaci, v nejistotě. Daří se vám hráče od toho oprostit?
Já na to vůbec nemyslím, neovlivňuje mě to. Do dneška každá výplata a všechny finanční požadavky, které má kabina i realizák, jsou splněny. Máme určité slovní garance od pana Gajdy (člena dozorčí rady Sigmy, pozn. red.) s tím, že jsou tady mechanismy, jak zabezpečit jarní chod. Situace není úplně jednoduchá, všichni víme o komunikaci mezi městem a klubem, doufáme, že se to povede tak, aby Sigma tyhle problémy neměla, protože je to velmi důležitá věc i v motivaci hráčů. Konec konců je to pro ně práce, mají svoje potřeby. Věřím, že všechno pojede tak, jak má. A cítím to i z kabiny, nestává se mi, že by někdo z hráčů chodil, že mu chybí peníze, a ptal se, jak to bude dál.

Překvapilo vás, jak velké rozdíly ve druhé lize mezi týmy jsou? Prostějovu jste dali sedmičku...
Roman Skuhravý z Opavy na začátku soutěže říkal, že bude nejlepší druholigový ročník. To se mi velmi těžko posuzuje, protože jsem neviděl ty předcházející. Ale myslím, že je to nejtěžší z pohledu postupu, protože jsou tady čtyři týmy, které mají reálnou kvalitu a postupovou ambici. Prostějov? Tam jsem to tak trošku čekal, protože má hráče, kteří se tady neprosadili v devatenáctce, znám je. Prostějov si to chtěl zkusit, tak vidí, že to není jednoduché. Nesrovnával bych ani Vítkovice, byť je řadím o něco výš, byly daleko vyrovnanějším soupeřem v zápasech, které nezvládly. Ale tím bych je nechtěl odsuzovat. Pokud se Prostějovu podaří posílit, ještě není všechno ztraceno.

A konkurenti v boji o postup?
Pro mě byl nejfotbalovější mančaft v soutěži Opava, Budějovice překvapily výsledkově, našly herní tvář, mají to postavené na zkušenosti. Pokud se jim podaří posílit, budou ještě nepříjemnější. Baník, to jsme čekali. Fanoušci mu obrovsky pomáhají, je tam rukopis trenéra Petržely. Nakonec se úplně nepotvrdily předsezonní plány, že budou stavět na mladých hráčích, proti nám hráli dva nebo tři, zbytek střední a větší věk. Asi nejlépe organizované mužstvo byla ale Vlašim. Ve vzájemném zápase jsme to už měli hodně na hraně – já i Martin Hašek, ale pak jsme se rozjeli. Ve druhém jarním kole je máme doma, může to být hodně důležitý zápas.

Takže vás čeká na jaře pořádný boj?
Myslím, že jo. Šest bodů náskok není málo, na druhou stranu, když jsem přicházel do Sparty a měli jsme hned v prvním ročníku šestibodový náskok, tak jsme to nezvládli. Klíčové budou první dva zápasy – jedeme do Pardubic, máme doma Vlašim. Kdybychom to zvládli, zase bychom se dostali na vítěznou vlnu. Nedíváme se na soupeře, máme bodový předpoklad, který by měl stačit. Pan Minář (sportovní ředitel, pozn. red.) vždy říká 65 bodů. Asi by měly. Bude třeba navázat na utkání, která jsme odehráli hlavně doma. A být mentálně odolnější. Co jsme ukázali v Ostravě, nás provázelo v ročníku, kdy jsme spadli. Bylo to déja vu. Nemůže se stát, aby hráči s touto kvalitou nevěřili ve vlastní schopnosti. A musíte mít štěstí. Je to klišé, ale v Ostravě se od nás odvrátilo, je to o centimetrech. Prvořadá bude naše kvalita.

Zůstanete koučovat v obleku?
My jsme měli předtím vítěznou šňůru, a když jsem se do něj poprvé oblékl, říkal jsem, že ho zašlapu, jestli nevyhrajeme. Nakonec se vyhrálo dvakrát výrazně. Takže všichni říkali: Jo, to je v tom obleku. Ale v tom to není, rituálů je spousta. Pak už byste neměnili nic, ani druhou tužku na stole. Nakonec si na to člověk i zvykne, byť to nebylo v počátku úplně komfortní. Možná dostanu výjimku, že do nějakého zápasu můžu jít zase v teplákovce.

Autor:

Slavia - Kluž ONLINE

Liga mistrů, odveta playoff Slavia - Kluž ve středu 28. srpna ve 21 hodin.

Nejčtenější

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než  Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo....

Protest Tribuny sever: Děkovačka nebude! Hráči si ji udělali po svém

Slávističtí fotbalisté i trenéři během děkovačky s fanoušky po vítězném duelu s...

VIDEO Jako obvykle vyrazili slávističtí fotbalisté zatleskat svým příznivcům za podporu, jenže proslulou...

Liverpool porazil Arsenal a je dál stoprocentní, United prohráli doma

Liverpoolský Muhammad Salah překonává brankáře Bernda Lena z Arsenalu.

Souboj o první příčku v Premier League vyzněl pro Liverpool, který nad Arsenalem vyhrál 3:1 a...

Slávistický luxus: deset změn a čtyři góly. Loni bych si netroufl, řekl kouč

Josef Hušbauer (vpravo) a Michal Frydrych slaví vítězství Slavie.

VIDEO Vyměnila takřka celou jedenáctku, a stejně soupeři ve vršovickém derby nastřílela čtyři góly....

Slavia - Bohemians 4:0, výhra i s náhradníky, tři góly ze standardek

ČTYŘI GÓLY, ČTYŘI STŘELCI. Vysokou výhru Slavie nad Bohemians ještě stvrdil v...

VIDEO Slávističtí fotbalisté se na odvetu posledního předkola Ligy mistrů proti Kluži naladili pohodovým...

Další z rubriky

Chrudimi chybí dravost. Nekoukat kolem sebe, radí Krčál

V souboji Chrudimský Jakub Krčál (v červenočerném na ilustračním snímku) si...

Na domovském pažitu Za Vodojemem teď o víkendu už podruhé ze tří kol schytali „trojku“. Ovšem na...

Jihlavský brankář Vejmola: Dostali jsme facku. Doufám, že nás probere

Jihlavský brankář Luděk Vejmola

Jihlavští fotbalisté už vědí, jak chutná v nové druholigové sezoně porážka. Ve Varnsdorfu zároveň...

Vaněk po konci v Rusku trénuje v Brně, rád by však znovu do ciziny

Plzeňský záložník Ondřej Vaněk slaví proměněnou penaltu ve šlágru na Spartě.

Mladí fotbalisté Zbrojovky ve středu nejspíš překvapeně hleděli, kdo si to s nimi stoupl na...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz