Budějovický Richard Kalod (v černobílém) v souboji o míč s Janem Sedlákem z Karviné. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Budějovice v závěru vedly, mají jen bod. Obrovské zklamání, zní z klubu

• 0
Dlouhých devatenáct sezon čekali českobudějovičtí fanoušci na osmibrankovou přestřelku na Střeleckém ostrově. Dočkali se až v pátek, kdy druholigoví fotbalisté Dynama České Budějovice hostili druhý tým z Karviné.

Gólově atraktivní utkání měli Jihočeši ve své režii. Deset minut před závěrečným hvizdem vedli o dvě branky. Nakonec si po třízápasové pauze připsali pouze jediný bod za remízu 4:4.

„Je to obrovské zklamání, když vedete v závěru utkání 4:2 a nakonec o takový náskok přijdete. Dopředu dobrý, ale dozadu to bylo od nás velmi špatný,“ hodnotil po utkání záložník Jiří Mareš, který v dresu Dynama vstřelil premiérovou branku. „Jsem tu od toho, abych ty branky připravoval nebo dával, rozhodně jsem rád, škoda ale, že to nebyl výherní gól,“ doplnil.

Pojďme se vrátit v čase do sezony 1996/1997, kdy českobudějovičtí fotbalisté nastupovali v Gambrinus lize, nejvyšší české soutěži. V rámci 9. kola si tehdy na Střeleckém ostrově s chutí zastříleli a svého soupeře z Teplic porazili 5:4. Na hřišti se v dresu Dynama postavil do branky současný trenér brankářů Pavol Švantner a proti němu teplický Svatopluk Habanec.

Utkání navštívilo přes tři tisíce diváků. Pro fanouška českobudějovického Dynama to dnes zní jako sci-fi. Do místního hlediště zamíří průměrně tisíc příznivců a brankové hody také nejsou příliš k vidění. Podle pořadatelů dorazilo v pátek na Střelecký ostrov 927 fanoušků. „Je škoda, že takový fotbal nenavštívilo více diváků. Utkání mělo nadprůměrné druholigové parametry,“ shodli se oba trenéři. „Možná i ligové,“ dodal trenér Dynama David Horejš.

„První poločas nám vyšel, měli jsme navrch“

Jihočeši do pátečního utkání vstoupili velmi aktivně. Po střele Šimáka, která skončila vysoko nad karvinskou brankou, si na Peškův centr naběhl kapitán Benát a tvrdou střelou prostřelil hostujícího Pindrocha. „V úvodu muselo být vidět, že jsme dlouho nehráli mistrovské utkání. Ty přípravné zápasy nejsou takové,“ komentoval Jiří Mareš.

První branka tak odstartovala gólovou smršť, kterou těsně před koncem prvního poločasu dovršil karvinský Urgela, který zblízka překonal domácího Křížka - 2:2.

„První poločas nám vyšel, měli jsme navrch,“ řekl Horejš a nezapomněl ani na moment, kdy v závěru první půle mohl jeho tým odskočit do dvoubrankového vedení. „Ríša Kalod trefil v závěru břevno, což je obrovská škoda. Vzápětí jsme ihned inkasovali do šatny,“ podotkl Horejš.

I v druhé půli padly čtyři branky. Vedení Českých Budějovic zajistil přesnou střelou okolo karvinské zdi Šimák a o několik minut později českobudějovickou euforii umocnila zimní posila Jiří Mareš - 4:2.

Zdálo se, že je hotovo, ale hostující trenér Weber povolal na hřiště Zbyňka Pospěcha, který českobudějovické obraně pořádně zatopil. „Začali jsme mít problémy s centrovanými míči. Musím přiznat, že nám chyběl i zkušený stoper Pavel Novák, který je nemocný,“ postěžoval si Horejš.

Pospěch tak zkorigoval na rozdíl jedné branky a o vyrovnání se čtyři minuty před koncem postaral hostující Urgela. „Připravovali jsme se na to, že Karviná je silná ve standardních situacích, ale dostali jsme z nich dvě branky. Přesto před klukama smekám, zápas odjezdili, ale dostat čtyři góly doma je příliš. Karviná vytěžila z minima maximum,“ uzavřel Horejš.

Českobudějovické už v úterý čeká dohrávka 19. kola se Sokolovem. Hrát se bude od 17 hodin a všichni, kdo prokážou lístek z pátečního utkání s Karvinou, mají vstup zdarma.