BRITA ARENA. V německém Wiesbadenu stojí montovaný stadion, který chtějí i FK Ústí a Baník Most.

BRITA ARENA. V německém Wiesbadenu stojí montovaný stadion, který chtějí i FK Ústí a Baník Most. | foto: BRITA-ARENA. DE

Nové fotbalové stadiony v Ústí a Mostě: zatím jen vize

  • 2
Jsou moderní, krásné, komfortní, vcelku levné a rychle postavitelné. Nové fotbalové stadiony, které by mohly vyrůst v Mostě a Ústí nad Labem, však mají zásadní vadu: zatím jde jen o vize. Zda budou stát, o tom v obou městech rozhodnou politici.

Avšak zatímco Baník Most může dál v klidu hrát na stávajícím Fotbalovém stadionu Josefa Masopusta, FK Ústí tlačí čas.

K užívání Městského stadionu pro druhou ligu dostal výjimku od fotbalového svazu, která příští léto vyprší. Nesplňuje totiž požadované parametry, hráči se třeba převlékají v šatnách složených ze stavebních buněk. Hlavní tribuna je v nevyhovujícím stavu, měla se demolovat a stavět nová.

V tomto nebo příštím týdnu však klub představitelům města předloží jiný návrh - studii na vybudování zbrusu nového stadionu ve sportovním areálu na Klíši na místě tamního fotbalového hřiště.

"Tip na německou stavební firmu jsme dostali od Baníku Most," přiznal Jiří Dušek, člen představenstva FK Ústí, který si záležitosti kolem nové arény vzal na starost. "Cena by byla do šesti milionů eur komplet. Tedy kapacita 4 600 míst, vyhřívaný trávník, nové zázemí včetně skyboxů, VIP zón. Byly by splněny podmínky projektu Stadiony 2012, který vypsal fotbalový svaz."

Jakou má tato varianta naději u vedení města, to Dušek neumí odhadnout. "Jestli nová tribuna za 100 milionů korun, nebo celý nový stadion za 140 milionů, radši bych se klonil k druhé variantě."

Podle Jana Řeřichy, náměstka ústeckého primátora, se bude na magistrátu otázka stadionu teprve probírat. "Celá věc je v plenkách, hovoří se o ní zatím spíše v kruzích fotbalových," uvedl Řeřicha.

Přesto v souvislosti s hospodářskou krizí naznačil: "Diskuse o dalším výrazném rozvoji sportovišť bude třeba v tuto chvíli odsunout, i když bychom si zlepšení sportovní infrastruktury na fotbalovém stadionu nepochybně velice přáli. Pevně doufám, že se možnost, jak zlepšit podmínky ústeckého fotbalu, najde."

Nový fotbalový stánek by vyrostl za pouhé čtyři měsíce, šéf mosteckého klubu Petr Kabíček dokonce hovoří o měsících třech. První rekordně rychle postavený stadion stojí od roku 2007 v německém Wiesbadenu a má kapacitu třináct tisíc fanoušků.

"Jsou to takzvané plechové stadiony, vypadají moc hezky. Byl jsem se ve Wiesbadenu už dvakrát podívat," řekl Dušek.

Tribuny jsou montované, zázemí sestavené z kontejnerových modulů. Když firma Nüssle pracovala na Brita Areně ve Wiesbadenu, točila o tom reportáž i stanice PRO7.

Stadion nazvala nejrychlejší stavbou v Německu. Funkční budovu tvořilo 136 kontejnerů, píše jejich výrobce na svém webu. Brita Arena splnila přísná kritéria německé bundesligy a dostala povolení k provozu. Slavnostně byla otevřena přátelským zápasem místního SV Wehen se Borusií Dortmund.

Tak se stavěl fotbalový stánek v německém Wiesbadenu. Stadion stál za 4 měsíce.

Pozemek na Klíši patří městu, takže by se mohlo v Ústí bez potíží stavět. "Němci byli překvapeni, jak krásné místo máme," líčí Dušek.

Baník Most má jiný problém než FK Ústí. Sice chce také stadion v jiné lokalitě, vytipoval si čtyři na okraji města, ale od radnice nepotřebuje peníze, nýbrž jinou věc. Změnit územní plán současného Masopustova stadionu ze sportovní na komerční činnost, aby ho mohl prodat.

"Investor má v záměru tam vystavět komerční centrum s celkovými investičními náklady 65 milionů eur," objasnil Petr Kabíček, předseda představenstva Baníku Most. "Znamená to stovky nových pracovních míst, velkou příležitost pro stavební firmy z našeho regionu."

Opravený mostecký stadion vyhovuje normám, ale podle Kabíčka tam není pravá fotbalová atmosféra. Vysnil si: "Pokud půjde vše podle mého přání, mohli bychom sezonu 2011/2012 hrát už v novém."

Zatímco v Ústí a Mostě se zatím plánuje, v Chomutově už roste zimní stadion a tréninková hala. Nový bude také letní stadion pro atletiku a fotbal.

Aréna by stála za tři měsíce, říká šéf Mostu


Fotbalový Most dostal do první ligy, byť pak sestoupil, teď má jeho šéf Petr Kabíček další sen: postavit nový stadion. "Pracuji na tom, jsem plný nápadů," usmívá se nezdolný optimista.


Jak dlouho o tom přemýšlíte?
Záměr je rozpracovaný delší období, nyní nastala správná doba nabídnout jej k diskusi veřejnosti a zastupitelům města Mostu. Kouzlo nové arény je v tom, že se postaví pouze tehdy, pokud se prodají pozemky stávajícího stadionu. Ty patří našemu klubu, Baníku Most.


Kdo a proč je chce koupit?
Zahraniční investor, kterého ze strategických důvodů nechci jmenovat, má v záměru tam vystavět komerční centrum s celkovými investičními náklady 65milionů eur. Znamená to v době krize stovky nových pracovních míst, velkou příležitost pro stavební firmy z regionu.


Abyste mohli pozemky prodat,musí zastupitelé změnit územní plán ze sportovní na komerční činnost. Radní jim to ale nedoporučili.
U některých zastupitelů byly pochyby, nejasnosti, ale po předložení všech detailních informací to podle mě většina z nich podpoří.


Kde by měl nový stadion stát?
Existují čtyři varianty. V prezentaci je radním a zastupitelům ukážu a nerad bych to před schůzkou s nimi rozváděl. Stadion by měl být na kraji města, dobře dopravně obslužitelný. Komplex bude výlučně fotbalový, kromě hlavního stadionu tam budou i tréninkové plochy.


Za jak dlouho může být hotový?
Změnu územního plánu odhadujeme na rok, po stavebním povolení se postaví za tři měsíce. Měl by fotbalovou atmosféru, která na současném stadionu není, i když nám fanoušci hodně fandí.


Jak by aréna vypadala?
Byla by v souladu se svazovými předpisy Stadiony 2012. V první fázi by měla druholigovou kapacitu čtyři tisíce diváků, v případě postupu do první ligy by se zvýšila na osm tisíc. Jde o technologii, která umožní modulové rozšiřování. Stadion, který bychom měli, stojí ve Wiesbadenu. Byl jsem se tam podívat na druhé německé bundeslize, hrál Wehen se St. Pauli a ten stadion žije, má vynikající atmosféru.


Kolik by stál?
Tisíc euro na jednu sedačku, to jsou odhady těchto typů stadionů.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko