Ústí - Slovácko: Michal Valenta (vpravo) se raduje z gólu domácího celku.

Ústí - Slovácko: Michal Valenta (vpravo) se raduje z gólu domácího celku. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Nejlepší střelec Ústí Valenta: Můžeme hrát o postup

Nikdo jim nevěřil. Po každé další výhře se lidé sázeli, že jejich série bez prohry už příště skončí. Jenže ona neskončila. Protáhla se až do jara. A podceňované fotbalisty Ústí remíza a 8 výher v řadě vynesly až na páté místo v druhé lize. Jen dva body od postupu!

"A pokud to bude v našich silách, budeme hrát tak, abychom třeba i postoupili. Pak bude na vedení, jestli budou chtít první ligu hrát, nebo místo v nejvyšší soutěži prodat," překvapil Michal Valenta, nejlepší střelec Ústí.

Zaskočil jste mě. Měl jsem připravenou otázku, jestli vás neštve, že nemůžete hrát o postup. Že na ni v Ústí nejsou podmínky ani peníze.
Ale nám nikdo neřekl, že nemůžeme hrát o postup.

Takže si neřeknete: Máme nahráno, jaro můžeme vypustit?
To si ani říct nemůžeme. Nejsme motivovaní za umístění, ale za každý zápas zvlášť. Hrajeme o své výplaty. Není to tak, že když budeme do 5. místa, máme něco jisté.

Zajímavý motivační prvek, že?
Je to lepší. Nemůžeme kalkulovat, že když budeme třeba šestí, dostaneme určité peníze. Mohli bychom si pak třeba někdy dovolit i prohrát. Ale takhle to prostě nejde.

Zkusil jste 1. ligu v Teplicích a v Bohemians. Troufl byste si ještě?
Asi ano. Ale nešel bych někam, kde bych seděl na lavičce. To radši budu hrát stabilně druhou ligu.

O vítězné šňůře Ústí se hodně mluvilo. Zažil jste tak dlouhou sérii?
Určitě ne. Do šestého sedmého kola to tak vůbec nevypadalo. Byli jsme dole, vypadalo to na boj o záchranu, jak nám každý předpovídal. Pak jsme zkvalitnili kádr, podařil se nám jeden dobrý zápas a už to šlo.

Vážně bylo tak zásadní posílení o Pilíka, Vondráška a Nádeníčka?
Mluví se o nich, že to udělali oni. Ale tak to není. Nádeníček odehrál dva zápasy a zranil se, Pilík spíš zaskakoval. Ale na tréninku nás najednou bylo hodně a nikdo nevěděl, kdo bude hrát. Možná bychom šňůru udělali, i kdyby přišli jiní tři hráči. Šlo hlavně o to, že jsme kádr doplnili, zvětšila se konkurence. A všichni museli najednou makat víc, než by chtěli. Dokud nás bylo 18, každý věděl, že stejně bude hrát. Nikdo jiný tu nebyl.

Když jste začali vyhrávat, všichni považovali vaši sérii za náhodnou. Předpovídali, že nevydrží dlouho. Vyhecovalo vás to?
Byl to impuls, který jsme potřebovali. Nevěřilo se nám, po šestém kole po nás nikdo neštěkl. Ani fanoušci.
Ze začátku jich chodilo 200, na konci už 800 - 900. Když jsme byli třetí od konce, nezajímala se o nás média. Najednou přijde na náš zápas deset novinářů. Dělají s námi rozhovory, protože to chtějí lidi. Zařídili jsme sami sobě reklamu.

Můžou se návštěvy ještě zvednout? Pořád na vás chodí míň než na ústecké hokejisty.
V tom jsem skeptický. Když se podíváte na návštěvy v Teplicích, v Liberci, není to nic valného. Na hokeji jsou lidé na zastřešeném stadionu, mají zázemí. Možná teď na jaře, když bude tepleji, to bude jiné. Ale musíme hrát jako na podzim. Na dobrý fotbal přijdou, pohár s Brnem viděly dva tisíce lidí.

Dal jste pět gólů. Nedobíráte si jako nejlepší střelec útočníky?
Kdepak. Spíš si z toho děláme srandu. Oni zase makají jinak. Vybojují nám standardky, z nichž pak ty góly dáváme.

Můžete na jaře vítěznou sérii zopakovat?
Jistě. Když nám vyjdou dva zápasy na začátku, může to klapat dál. Nemáme žádnou metu, chceme vyhrávat. Hrát tak, aby na nás chodili lidi a byli jsme co nejvýš. A vydělali si peníze.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).