Fotbalisté Baníku Ostrava slaví vítězný gól v prodloužení osmifinálového utkání...

Fotbalisté Baníku Ostrava slaví vítězný gól v prodloužení osmifinálového utkání Mol Cupu proti Slavii. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Slavia v poháru končí. Chlumec vzdoroval Plzni, to Sparta potíže neměla

• 502
Byla to senzace nehledě na konečný výsledek. Třetiligový Chlumec nad Cidlinou dotáhl osmifinále fotbalového poháru proti Plzni až do prodloužení - a od postupu nebyl daleko. Mezi osm nejlepších proklouzly Boleslav, Liberec i Sparta, zato Slavia, obhájce prvenství, končí nečekaně brzy. V Ostravě prohrála po sto dvaceti minutách 0:2.

Plzeň v Mol Cupu tak tak odvrátila kolosální ostudu, Sparta možná až nečekaně snadno přejela České Budějovice a Slavia, vítěz posledních dvou ročníků, padla v Ostravě. Na Baníku nedala v základní hrací době ani v prodloužení, v němž naopak dvakrát inkasovala.

Krmenčík vytáhl Plzeň z problémů

Nebýt hattricku elitního plzeňského střelce, kterého trenér Vrba zvedl z lavičky až v průběhu druhého poločasu, byla by to pro favorita prvotřídní blamáž.

Postup do osmifinále vicemistr vydřel až v prodloužení: Chlumec nad Cidlinou - Plzeň 3:4.

„Byl to pro nás velmi složitý zápas. Byl tady kopec lidí, my v úvodu nevyužili nějaké šance, domácí ano a chytili se. Hráli výborně, ale naštěstí jsme to dokázali zvrátit,“ oddychl si Marek Bakoš, jeden z plzeňských asistentů.

Nejníže postavené mužstvo z těch, která v soutěži před osmifinále zbyla, už v aktuální sezoně vyřadilo prvoligové Příbram i Bohemians. Ale že si Chlumec vyšlápne i na Plzeň, se upřímně nečekalo.

Nakonec scházelo málo.

Vždyť stateční domácí ještě necelých dvacet minut před koncem vedli o dva góly, pak během devíti minut třikrát inkasovali, ale ani to je nepoložilo - třetím gólem si vynutili prodloužení. To už bylo nad jejich síly.

Od začátku jich přitom měli dostatek. Víc než soupeř, zdálo se. Plzeň nehrála dobře, dlouho se vůbec nedokázala vyrovnat s nadšeně bojujícím protivníkem.

Dva góly Plzni a ráno do práce. Střelec z Chlumce: Nic podobného už nezažiju

Modrobílé barvy zdobil důraz a jednoduchost, zato hosté ve žlutých dresech si počínali lehkovážně a příliš sebejistě. I proto ten řev v kabině, kam hráči o přestávce přišli za stavu 0:1.

Gól dostali od domácího útočníka Bastina, nejlepšího kanonýra třetí ligy, který ihned po změně stran přidal ještě jednu branku. V obou případech byl ve správné chvíli na správném místě.

Pro celý Chlumec to byla událost. Zápas s pětinásobným českým šampionem klub pojal ve velkém, nachystal bohatý doprovodný program s tombolou, areál pro fanoušky otevřel už dvě a půl hodiny před výkopem a návštěva byla rekordní: téměř čtyři tisíce lidí!

Někteří fandili z jediné vysoké tribuny s modrými sedačkami, ale drtivá většina příznivců měla místa za klandrem okolo hřiště. Předseda klubu Martin Firbacher si už po losu přál: „Chceme potrápit i třetí ligový tým.“

Což se nováčkovi třetí nejvyšší soutěže dokonale podařilo.

Hosté museli po přestávce nasadit kromě Krmenčíka také Limberského s Chorým, kteří k výsledkovému zvratu významně přispěli. Gól dal též obránce Pernica.

„Když Plzeň do hry poslala to nejlepší, my už konkurovat nemohli,“ uznal domácí trenér Jan Kraus. „Ale byl to obrovský zážitek. Pro nás i pro lidi, kteří přišli. Kluci šli na krev, v závěru už jim trochu došly síly, ale já jsem na ně pyšný.“

Slavia triumf neobhájí, Sparta opět čtyřgólová

Třicetiminutový nášup si dali také fotbalisté Ostravy a Slavie v repríze posledního finále. Ta příliš nenadchla, byl to víc boj než fotbal a možná i proto jsou šťastnější domácí.

Baník měl proti Slavii slibné příležitosti už v prvním poločase. Jenže proměnil až ty v prodloužení.

Trenér Trpišovský vzhledem k nabitému programu vynechal ze základní sestavy obránce Bořila s Coufalem nebo záložníka Součka. Zraněného Hovorku zastoupil ve stoperské dvojici Frydrych, ale obrana Slavie v úvodu příliš jistě nepůsobila. A se štěstím přečkala dvě velké šance Baníku.

ONLINE: Ostrava - Slavia

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Stronatiho hlavička po rohu skončila na břevně, poté Filla vychytal brankář Kolář. Domácím patřilo po bezgólovém průběhu i prodloužení, v němž nejprve po centru z pravé strany otevřel skóre Diop a pojistku přidal rovněž hlavou Smola, který zužitkoval přesný míč od Jiráska.

„Prostor dostali hráči, kteří normálně nehrají, ale šanci nevyužili, nepodali nadstandardní výkon. A my, co nastupujeme, jsme jim taky nepomohli. Dlouho jsem nás takhle hrát neviděl. Ostudný výkon,“ kritizoval slávistický brankář Kolář.

Úřadující mistři poprvé v sezoně prohráli s českým soupeřem a nezopakují double z minulé sezony. Oba celky si souboj zopakují v sobotu, kdy v první lize pro změnu Slavia přivítá Ostravu.

Mnohem snazší práci měla v pohárovém osmifinále Sparta, která nastoupila v Českých Budějovicích v plné síle a třetí z posledních čtyř zápasů vyhrála jednoznačně 4:0.

Sparťané v úvodu ligové sezony remizovali na jihu Čech 2:2, tentokrát ale s nováčkem nejvyšší soutěže neměli příliš práce. V úvodu i díky brankáři Nitovi přečkali několik šancí a v 26. minutě otevřeli skóre po Hanouskově gólu. Ještě do pauzy zvýšil Kozák, po jehož teči Jihočeši marně reklamovali ofsajd.

ONLINE: Č. Budějovice - Sparta

Sparťanský útočník šest minut po pauze přidal hlavou druhý gól v zápase a poté se podruhé trefil i Hanousek, což se mu povedlo poprvé v kariéře. Pražané, až sedmý tým ligy, dohrávali utkání v poklidu a kouč Jílek si mohl dovolit na trávník poslat i uzdraveného Krejčího.

Už v úterý si postup mezi osm nejlepších zajistily Jablonec, který v prodloužení přetlačil Opavu, a Olomouc, jež nastřílela čtyři branky druholigové Dukle. Poslední osmifinálový duel Slovácko - Viktoria Žižkov se hraje příští týden.

FK Chlumec nad Cidlinou - FC Viktoria Plzeň 3:4P (1:0)

Branky: 20. Bastin, 48. Bastin, 90. Labík - 74. Krmenčík, 75. Krmenčík, 83. Pernica, 109. Krmenčík. Rozhodčí: Berka – Hock, Melichar. ŽK:36. Jarkovský, 53. Čáp, 62. Bastin, 72. Žahourek, 85. Trávníček, 87. Labík, 119. Petr - 64. Hubník, 68. Limberský, 119. Chorý. Diváci: 3893.

FK Chlumec nad Cidlinou Petr – Veselka, Havel, Jarkovský (109. Koubek), Žahourek (88. Kučera) – Novotný (69. Trávníček), Kopáč, Čáp, T. Labík – Korba (80. J. Labík) – Bastin.

FC Viktoria Plzeň Kozáčik – Hubník, Pernica, Hejda, Hloušek – Hořava (107. Kalvach), Procházka – Kayamba, Janošek (70. Chorý), Mihálik (57. Limberský) – Beauguel (57. Krmenčík).

Přejít na on-line reportáž

FK Mladá Boleslav - FC Fastav Zlín 3:1 (1:1)

Branky: 45. Tatajev, 66. Komličenko, 90+2. Ladra - 19. Fantiš. Rozhodčí: Emanuel Marek – Kamil Hájek, Zdeněk Dobrovolný. ŽK:34. Matějovský - 45. Janetzký, 53. Bartošák, 59. Nečas, 77. Fantiš.

FK Mladá Boleslav Šeda – Jakub Klíma, Tatajev, Pudil, Fulnek – Budínský (85. Auer), Hubínek, Matějovský (C), Ladra – Mešanović (62. Ewerton), Komličenko

FC Fastav Zlín Šiška – Cedidla, Buchta (C), Kolář (85. Pejša) – Matejov, Fantiš, Podio, Bartošák – Janetzký (76. Hrdlička), Železník, Nečas (71. Gettler)

FC Slovan Liberec - FK Teplice 2:0 (0:0)

Branky: 74. Musa, 90+1. Kuchta. Rozhodčí: FRANĚK – Vlasjuk, Koval. ŽK:20. Musa - 16. Kodeš, 50. Čmovš. Diváci: 1111.

FC Slovan Liberec Knobloch – Fukala, Kačaraba, Chaluš, Hybš – Oscar, Mara – Malinský, Breite (C), Potočný – Musa

FK Teplice Diviš – Vondrášek, Čmovš, Paradin – Žitný, Kodeš, Mareš Petr, Kučera, Moulis – Mareš Jakub (C), Vyhnal