Budějovický manažer Vozábal si vybral trenéra a velí: Chceme postoupit

HLAVNÍ POSTAVA. Martin Vozábal má hlavní slovo v realizačním týmu českobudějovických fotbalistů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

11 2014
Martin Vozábal povede českobudějovické fotbalisty nadále jako sportovní manažer. Za hlavního trenéra si vybral Luboše Urbana. "Když se postaví v kabině a promluví, tak slyšíte hlas staršího muže, který za sebou už něco má," říká o něm 35letý Vozábal.

Hlavní slovo v novém realizačním týmu českobudějovických fotbalistů má od zahájení zimní přípravy Martin Vozábal. "Zastřešuju realizační tým," prohlásil. Jako hlavního trenéra vybral zkušenějšího kolegu 56letého Luboše Urbana, který pochází z Jihlavy.

Můžete sdělit, jaký je celý realizační tým?
Trenérem je Luboš Urban, Pavol Švantner je trenérem brankářů, Míra Plocek kondiční a rekondiční trenér. Dále jsou tu masér a kustod. Šéfem realizačního týmu jsem já.

Kdo tedy bude mít hlavní slovo?
Já.

Jak je to s vaší trenérskou licencí?
Chci si ji dodělat, v současnosti ji nemám. Nemám praxi. Ale to je takový detail, který jsme schopní vyřešit. Podstatné je, aby mužstvo fungovalo. Není to o jménech, je třeba, aby se mužstvo dostalo tam, kam patří.

Jaké bude rozdělení kompetencí u mužstva mezi vámi a trenéry?
Už jsme to téma řešili a myslím, že se domluvíme. Luboš Urban je trenér, který mě ve své době chtěl do Jihlavy, a nakonec jsme se nedohodli. Myslím si, že si sedneme. Je pedant, má přístup založený na disciplíně a je zkušený, něco prožil. I proto jsem si ho k sobě vybral. Myslím, že se vždycky domluvíme. Realita je taková, že právo veta mám já.

Jak vypadalo hledání trenéra?
Představil jsem několik variant akcionářům klubu a oni se rozhodli. A tohle složení realizačního týmu je definitivní.

Přišli noví hráči David Brunclík, Haris Redzepi a Ondřej Herzán. Je to konečný stav, nebo ještě někdo přijde?
Myslím si, že to konečný stav není. Ale hráčům v kabině jsem řekl, že je na nich, aby přesvědčili, že už žádné posily nepotřebujeme. To první právo volby mají oni, aby ukázali, že už nemáme nikoho shánět. V každém případě jsme potřebovali zacelit díru ve středové řadě. Doufám, že se to podaří Davidem Brunclíkem. Na zkoušku je tu Ondra Herzán, což je zajímavé jméno. Každopádně sami očekáváme, jak je na tom. Neviděli jsme ho, ale máme na něj dobré reference. Byl o něj zájem i z jiných klubů a jsem rád, že nás upřednostnil.

A Srb Redzepi?
Je z první srbské ligy. A je tu i brankář Višňovský z Ružomberoku. Post brankáře potřebujeme mít kvalitní.

Co když se všichni neprosadí?
Na to jsme připraveni a říkám na rovinu, že jednáme s ligovými kluby a ligovými hráči o jejich působení u nás. Ale ti hráči se chtějí logicky poprat o místo ve svých klubech. Když to nedopadne, jsou připravení jít k nám a bojovat o ligu. Předběžné dohody s nimi máme adoufám, že někdo z nich se tu objeví. Jsou to zajímavá jména z první ligy.

Po podzimu některá hostování skončila. Je možné, že se někdo zhráčů vrátí?
Usilujeme o Simona Deliho. To je dohoda se Spartou, kde se zapojí do přípravy. Doufám, že se vrátí, protože pro nás byl důležitým hráčem. Kdyby to tak nebylo, zareagujeme. Máme tu jiné stopery. Pokud to zvládnou, budu jen rád. Pokud ne, budeme muset reagovat.

Změnil se cíl klubu?
Ne. Klub chce postoupit. To vyjádřili i majitelé na radě, kde mi sdělili, že cílem je postup. Jsou pro to vytvořené všechny podmínky. Jsem rád, že se povedlo zařadit naše vlastní hráče. Naše líheň je výborná, rostou nám dobří hráči. Přeju si, aby tu nebyli jen do počtu. Hála, Tomášek nebo Funda jsou hráči, kteří by jednou ligu měli hrát. Čím dříve, tím líp.

Jste rád, že jste dostal nabídku vést znovu tým?
Bylo mi to svým způsobem nabídnuto. Vycítil jsem, že takhle je třeba se k tomu postavit, a respektuju to. Jsem na jednu stranu rád a na druhou stranu říkám, že jsem se ani doteď nenudil. Doufám, že to skloubím. I proto jsem si k sobě vybral trenéra, který je zkušený. Sám o sobě je to hlavní trenér, který má něco za sebou. Proto jsem si vybral zkušeného člověka, a ne člověka, který je mi věkem blízký.

Vy jste připravoval zimní přípravu. Nemusel jste nic měnit?
Ne. Plán jsem vytvořil i s ohledem na mládež, třeba podle obsazení hřišť. Je tam soustředění v Písku amyslím si, že to jsou dobré podmínky. Nic teď měnit nebudeme. Ale pokud budeme s Lubošem Urbanem cítit, že je třeba reagovat, tak to uděláme. Nic zásadního se měnit nebude.

Začali jste ve středu, v neděli hrajete se Znojmem.
Hrajeme se Znojmem dvojzápas. Tam si každý z hráčů zahraje celé utkání. Určitě však nebudeme dělat nějaké závěry v přípravě, která trvá osm devět týdnů, hned po prvním týdnu. Chtěl bych, abychom zůstali v tomhle počtu delší dobu. Když to k tomu bude, tak i celou sezonu. Není rozhodující, jestli nás bude šestnáct, nebo osmnáct. Noví hráči dostanou stejnou příležitost jako mladí. Zápasů je dost.

Zůstal Pavol Švantner a je tu nově jako kondiční trenér Jaromír Plocek.
Pavol Švantner je místní kluk a vybral jsem si ho, protože je pracovitý a je pozitivní. Míru Plocka jsem si taky vybral, protože ho znám jako svého spoluhráče. Znám ho jako kluka z kabiny, který je výborný parťák, je férový. Vím, že studoval nějakou školu, fyzioterapii a podobně. To se nám bude hodit. Aspektů, proč jsem si ho vybral, je strašně moc. Určitě ho využijeme.

Už působil u dorostu.
Samozřejmě. Tam i zůstane, ale hlavní působiště bude mít u áčka. Bude se starat o zraněné hráče, okondici. Za půlrok u dorostu jsme si ověřili, že zůstal, jaký je. Pozitivní. Proto jsem si ho vybral.

Rozhodli jste i o B-týmu?
Ano, protože i jeho příprava začíná. Hlavním trenérem je Rudolf Otepka. Ve dvojici je i Jiří Lerch stím, že Ruda Otepka dostává šanci jako hlavní trenér.

Věříte v záchranu rezervy v ČFL?
Jsme realisty a víme, že záchrana je asi mimo naše možnosti. Ale chceme soutěž dohrát důstojně ahlavně chceme dát větší šanci mladým, kteří se u nás připravují. Nemůže to být horší, než když nám chodili za béčko hrát hráči záčka. Svým způsobem to skončilo fiaskem.

Jakou váhu přikládáte výsledkům v Tipsport lize?
Nechceme dělat sparingpartnery. Nikdo z nás nechce prohrávat. Zvýsledků vědu dělat nebudeme, ale chceme vyhrávat.

Na co budete klást důraz v jarní části sezony?
Na to, co bylo řečeno i mezi majiteli. Aby se hráči vydávali ze všech sil. Ne vždycky tomu dali sto procent a byly zápasy, třeba i poločas, kdy nám trvalo, než jsme se probrali. Možná tady je ten důvod, proč nám chybějí tři čtyři body.
 
Nechybí hráčům motivace?
To se musíte zeptat jich. Ale pokud by jim chyběla motivace, je to obrovská chyba. Pokud mají rezervy, potřebují větší bič. I proto je tu Luboš Urban, který když se postaví vkabině a promluví, tak slyšíte hlas staršího muže, který za sebou už něco má. Jinak si hráči musí uvědomit, že hrajou za sebe. Když nepostoupíme, na tři čtvrtiny znich nebudeme mít peníze. A že by se o ně ostatní kluby přetrhly, to asi ne.

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund 0:2,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Šestnáct gólů dala, tři dostala. Jak Plzeň „kopala za fotbal“ ve Staňkově

Plzeňští fotbalisté si zpestřili reprezentační přestávku přátelským utkáním proti Staňkovu. Duel proti aktuálně...

V Olomouci se rozjel, na Brno ale Přibyl nedá dopustit

V brance Sigmy Olomouc strávil brankář Luboš Přibyl tři sezony a zachytal si v ní i v Poháru UEFA, za Zbrojovku Brno...

Marošiho svět: O macatých stehnech, volání ciziny i ředitelování školy

Před jedenácti lety měl Jan Maroši dilema: kývnout trenérovi Zdeňku Psotkovi a dělat mu ve fotbalové Olomouci...

Nový sokolovský kouč Vaněček si vyžádal jako parťáka Tichotu

Fotbalisté Baníku Sokolov už trénují pod novým vedením. Týmu se po odvolání Františka Šturmy ujal David Vaněček, jenž...

Najdete na iDNES.cz