Čtvrtek 13. května 2021, svátek má Servác
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 13. května 2021 Servác

Šéf fotbalu na Ústecku: Od vlády kudla do zad. A ještě si dělají srandu

  14:58
Bublá v něm vztek. Těšil se na pořádný tréninkový restart fotbalu, který zvedne děti od počítačů, jenže z něj sešlo. Příprava je povolená v okleštěném režimu. „Jsem na hraně naštvanosti, a to je slušné slovo do novin, a nešťastného člověka,“ tvrdí Martin Hrdlička, předseda Ústeckého krajského fotbalového svazu i Baníku Modlany.

ilustrační snímek | foto: Petr Bílek, MF DNES

Nejdřív 20 lidí venku, pak dva, nakonec 12, ale po dvou s desetimetrovými rozestupy. Jak jste sledoval veletoče ohledně vládního povolování tréninků?
Bylo mi to silně nepříjemné, protože i u nás se už všichni těší na trénování, aby děti mohly být venku. I kdyby se neměly hrát zápasy, chceme, aby alespoň sportovaly. Jsem dost zklamaný. U nás v Baníku trenéři okamžitě s radostí napsali všem rodičům, že se začíná trénovat, a pak jsme to odvolávali. A co jsem slyšel, stejné to měla spousta oddílů. Je to hodně nešťastné.

Martin Hrdlička, fotbalový agent a funkcionář

Martin Hrdlička

Je k pláči, nebo k smíchu, že se nařízení za pár dní tolikrát změní?
Mně to přijde k pláči. Úplně. Každý očekáváme, kolik dětí se ke sportu vrátí, a všichni z toho máme strach. Zapomněli jsme myslet na děti. Já jsem z toho nešťastný. Mám čtyři děti, a jak už se těšily do školy! Na takové to sociálno, na kamarády, být v kolektivu. Normálně mi naskakuje husí kůže, jak jsem naštvaný. Mám sedmiměsíční dvojčata, ta to ještě nevnímají, ale devítiletý kluk a desetiletá holka ano. Udělali jsme jim u domku hřiště, aby mohli hrát. Nevím, proč nepovolí skupiny po šesti. Kolektivní sport ve dvou? Dobré to je možná pro tenisty. Ale pro nás, fotbalisty, to je, jako kdyby nepovolili pomalu nic.

Vidíte nějakou logiku v desetimetrových odstupech?
Já moc ne. Nevím, kdo určil deset metrů a že zrovna dvanáct se jich vejde na fotbalové hřiště. Když byla pandemie koronaviru daleko větší, smělo se trénovat v šesti. Kdyby aspoň nic neřekli, ale on (nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger) si ještě dělá srandu, že budeme hrát fotbal bez brankářů... A za 24 hodin už kolují vtipy, že můžou hrát jen brankáři. Hodně smutné.

Jak takový trénink může vypadat?
Určitě to není fotbalový trénink. A neumím si ho představit pro ty nejmenší, jak děláte něco ve dvou. Ty potřebují být v kolektivu. Nevím, kolik lidí by se při fotbalovém tréninku nakazilo. Samozřejmě, někdy do sebe drcnete, ale jinak nejste přímo u sebe.

Jaké řešení byste navrhl?
Nejsem epidemiolog, ale určitě bych chtěl, aby se začalo co nejrychleji trénovat po skupinkách, klidně bez kabin. Aspoň v šesti až osmi, aby děti mohly trošku hrát fotbal. Fakt nejsem expert, ale určitě měly být během pandemie děti na prvním místě. A nemyslím si, že byly.

Co ostatní sporty?
Těch halových je mi úplně líto. Snažili jsme se v Baníku Modlany vyhovět aspoň teplickým hokejistům, aby si k nám mohli jít zahrát fotbal. Ptali se mě, tak jsme jim to dovolili, ale to bylo ještě v původním modelu dvaceti lidí. Když se to řeklo v televizi, všichni začali být nadšení, měli radost, vymýšleli, jak kdo bude trénovat. A za jeden den vám přijde zase kudla do zad.

Sektory na hřišti, trenér s trubkou. Jak se teď v Česku legálně trénuje

Děti na fotbalovém tréninku - ilustrační foto.

Jak se ten rok nečinnosti na dětech podepíše?
Všichni s napětím čekáme, co se stane. Věřím, že nějaké děti přijdou. Na vesnicích chodí ven normálně, ale bojím se, že některé panelákové nám ani nedorazí a ke sportu se nevrátí. Anebo přijdou hodně fyzicky zanedbané, některé možná i trošku obéznější.

Máte jako šéf Modlan zprávy, že se už někdo chce odhlásit?
Ještě ne. Teď jsme jim teprve napsali. Poznáme během 14 dnů, v jakých počtech budou chodit.

Jaký bude návrat ke sportu? Nezlenivěly děti u počítačů?
Myslím, že zlenivěly, ale není to jejich chyba. Pro ně samotné je těžké, aby se učily koukáním do obrazovky počítače. Pandemie se podepíše nejvíc právě na dětech.

Někdo už to nevydržel a navzdory zákazům tajně děti trénoval, konaly se i „partyzánské“ zápasy dětí. Co vy na to?
Slyším to poprvé. Jestli někdo trénoval neoficiálně, asi by předpisy porušovat neměl. Na druhou stranu, když vidíte děti, které ten svůj sport milují a bez něj jsou už zoufalé, měl bych pro to pochopení.

Co se týká krajských soutěží dospělých, chtěli jste stanovit nejzazší termín, do kterého je možný jejich restart. Už jste se na něčem dohodli?
Akorát to teď řešíme. Přijde mi trošku nereálné, aby nám to povolili a kluci začali hned hrát. Budeme potřebovat dva tři týdny, aby se rozkoukali. Nevím, jestli je možné soutěže dohrát, ale chtěl bych aspoň začít. Musíme se domluvit, jestli se bude postupovat, sestupovat. Čím dřív budeme všichni na hřišti, tedy dospělí i děti, tím líp.

Žákovský fotbal
Žákovský fotbal

Když se do půlky května začne, dohrají se soutěže?
Musí se skončit do konce června a pro sestupy a postupy je potřeba odehrát přes 50 procent utkání. Stihli jsme osm kol, nutných je dalších osm, spíš by to nevyšlo.

Kluby odmítly, aby se hrálo kromě víkendu i ve středu. Proč?
Ano, většina klubů byla proti. Některé by to daly. Ale když máte přejíždět třeba z děčínského do chomutovského okresu, není to asi úplně jednoduché, aby se hrálo od pěti hodin, když ti kluci chodí do práce. Navíc i dospělí budou zlenivělí, máme dost starších hráčů, věkový průměr je hodně vysoký. Takže mám obavy, aby se ti starší vůbec chtěli vracet. Samozřejmě priorita jsou děti, aby mohly zase spolu na hřiště.

Proč se musí dohrát sedm podzimních kol plus ještě jedno jarní?
Mělo by se odehrát přes 50 procent zápasů, proto to jedno jarní navíc. Ale nevím, jestli je pak úplně regulérní, aby někdo sestupoval, když se odehraje jen půlka zápasů. Ovšem bych nechal na fotbalové asociaci a na oddílech, ať si to rozhodnou. Oni shánějí peníze na provoz, na hráče, oni jsou v našem hnutí nejdůležitější.

Okresní svazy v Ústeckém kraji a jejich předsedové

Zůstali

 • OFS Děčín - Libor Šimeček
 • OFS Chomutov - Jan Richter
 • OFS Ústí n. Labem - Josef Zítko
 • OFS Litoměřice - Jan Novotný
 • OFS Most - Luboš Luňáček 

Noví za Fevoluci

 • OFS Teplice - Rudolf Řepka
 • OFS Louny - Pavel Domecký

Volby do okresních fotbalových svazů v Ústeckém kraji skončily, zvítězili dva kandidáti Fevoluce, pět předsedů zůstalo na svých místech. Co tomu říkáte?
U nás nikde nebyli moc protikandidáti, snad jen v Děčíně a v Lounech, ale ti pak také odstoupili. Já to nedělím na Fevoluci a zbytek, chci, abychom tady všichni fungovali pro tento kraj. Jsou tu lidé, kteří dělají svou práci dobře, byli to dobří kandidáti.

Takže fotbal v Ústeckém kraji by neměl být pod vlivem vyšetřovaného Romana Berbra?
Myslím, že ne.

V Děčíně stáhl kandidaturu na šéfa okresního svazu bývalý reprezentant Petr Voříšek, protikandidáti napadli, že ji podal pozdě. Sledoval jste ten případ?
My jsme to s Petrem vykomunikovali, bylo to celé nešťastné, protože to bylo asi na poslední chvíli. Nevím, jestli Petr Voříšek by byl úplně správný kandidát na předsedu okresního svazu, za mě je to spíš člověk, který by měl jednou dělat manažera nebo trenéra. Určitě pro něj budeme hledat nějaké uplatnění na okresní nebo krajské úrovni. On je ikona, a takové hráče bychom měli zabudovávat do systému. To jsou ti lidé, kteří by měli děti přilákat k fotbalu.

Příští týden se uskuteční krajské volby, budete opět kandidovat na předsedu svazu?
Budu kandidovat, rozhodl jsem se tak, protože si myslím, že jsme tady nějaký kus práce udělali. Všechno funguje, situace je uklidněná, myslím, že tomu mám co dát, a ještě další čtyři roky bych chtěl být předsedou kraje. Netuším, jestli budu mít protikandidáta, zatím žádný není, co vím. Když ale přijde někdo lepší a porazí mě, tak mu určitě pogratuluju, neberu to tak, že bych byl ukřivděný.

Ve výkonném výboru je Zdeněk Vaňkát, který se profiloval jako Berbrův stoupenec. Umíte si představit, že s ním budete dál spolupracovat?
Vůbec to není o tom, co já chci, ale koho oddíly a okresní svazy zvolí. Já budu spolupracovat s kýmkoliv, kdo tam bude, a budu rád, když si tam nebudeme dělat nějaké naschvály, což se zatím celou dobu dařilo. 

 • Nejčtenější

Černošská kvóta splněna? Slavný brankář omylem poslal zprávu a v Hertě skončil

Ukliknul se na mobilním telefonu. Omylem poslal zprávu s rasistickým podtextem, která byla určena někomu jinému. A...

Sparta potvrdila odchod Plavšiče, hráč nepřijal její nabídku. Míří do Slavie

Už je to definitivní: srbský fotbalista Srdjan Plavšič po sezoně opustí Spartu. Pražský klub uvedl, že pětadvacetiletý...

Sparta - Slavia 0:3, boj o finále poháru byl jasnou záležitostí, dva góly Kuchta

I třetí fotbalové derby v soutěžním ročníku, celkově historicky 299., jednoznačně ovládli slávisté. V semifinále...

Sparta - Plzeň 3:1, návrat na druhé místo, obrat v závěru řídil Karabec

Sparťanští fotbalisté jsou zpátky na druhém místě tabulky. V dohrávce 23. kola porazili Plzeň 3:1 a bodově se dotáhli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rána pro Slavii i reprezentaci. Provod jde na operaci, chybět bude měsíce

V současné formě by na letním mistrovství Evropy atakoval základní sestavu. V pondělí ráno však Lukáš Provod zjistil,...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

 • Další z rubriky

Frťala splnil tříletý úkol a postoupil, v Hradci však končí: Rve mi to srdce

Dostal tři roky na to, aby Hradec vrátil mezi elitu. Podařilo se! Kouč Zdenko Frťala to ve třetím roce svého působení u...

Volba šéfa Středočeského fotbalového svazu skončila triumfem Neumanna

Ještě během volební valné hromady v pražském hotelu Pyramida poskytl ve čtvrtek večer Tomáš Neumann rozhovor pro MF...

Fotbalový kouč Zeman si chce užít rodiny, s trénováním na čas končí

Když se dozvěděl verdikt Výkonného výboru FAČR, který se v úterý kvůli omezením souvisejícím s pandemií koronaviru...

Neumíme střílet branky, láteřil kouč Chrudimi

Trápení chrudimských fotbalistů pokračuje. V jarní fázi sezony ještě nedokázali na domácím hřišti vyhrát jediný zápas z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...