Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

STAROSTI VE ZNOJMĚ. Klub je ve druhé lize třináctý, tři body od sestupu. Ještě závažnější je podezření, kterému nově čelí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

12 2019
Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní chorvatští investoři fotbalovému Znojmu nabídli potřebnou dvoumilionovou finanční injekci, šéfové druholigového klubu nadšeně souhlasili. Snad zapomněli, že ve fotbalovém byznysu se dobročinnost příliš nepěstuje. A že se za ní může skrývat černota.

Znojmo teď čelí nepříjemnému podezření, že jeho zimní přípravné zápasy byly zmanipulované sázkařskou mafií – proto raději navenek podezřelý kontakt s Chorvaty přerušilo.

Jak se chce bránit? A co vlastně obnáší nečistá hra s fotbalovými výsledky? MF DNES a iDNES.cz nabízí otázky a odpovědi.

1.Co bude se Znojmem?

Ve třináctém týmu druhé ligy to vře. Od nedělního odpoledne, kdy dorazil na soustředění v chorvatské Makarské, řeší, jak se vypořádá se sázkařským skandálem. Radar společnosti Federbet, která na nekalé sázky upozorňuje, poukázal na čtyři podezřelé lednové zápasy.

„Až do vyřešení případu pozastavujeme spolupráci s chorvatským investorem,“ prozradil včera šéf klubu Jiří Tunka. „Zároveň předáváme případ právníkům a já i pan Goran podáme trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození dobrého jména našeho klubu.“

„Pokud by peníze pocházely z nekalé činnosti, nechceme s tím být spojováni.“

Jiří Tunka, majitel 1. SC Znojmo

Pan Goran, celým jménem Goran Spahič, zastupuje společnost, která Znojmu nabídla pomocnou ruku. Poté, co se v lednu v klubu objevil a přivedl si čtyři hráče z bývalé Jugoslávie, začala se množit podezření. Když vyšla najevo, Znojmo raději spolupráci stoplo. Byť by se mu v těžké situaci peníze velmi hodily. „Ale pokud by měly pocházet z nekalé činnosti, nemůžeme s nimi být spojováni,“ vyhlásil Tunka.

V podvod nevěřím, ale nejsem detektiv, říká šéf fotbalového Znojma

Město, jehož podporu Znojmo také potřebuje, reaguje už teď: zvažuje, že klubu pozastaví dotace. K turbulentní situaci zbývá přičíst ještě neklid v kabině, která chorvatské nováčky přijala chladně.

„Na tréninku je teď kolikrát ticho jako v kostele, nikdo pořádně nemluví. Nemá to žádné emoce,“ prohlásil před odjezdem na soustředění pro MF DNES zkušený obránce David Helísek.

2.Co vzbudilo podezření?

Takzvané live sázky, v posledních letech nejčastější způsob, jak vydělat na ovlivněných zápasech. Princip je jednoduchý, systém ďábelsky propracovaný.

V průběhu utkání – nejen mistrovských, ale i přípravných – se dá přes web sázkových kanceláří kromě konečného výsledku sázet i na to, v jaké pasáži zápasu padne určitý počet gólů. Nebo na počet faulů, žlutých karet, rohových kopů.

„Na tréninku je často ticho jako v kostele. Nikdo moc nemluví, nemá to emoce.“

David Helísek, obránce Znojma

Loterijní společnosti, které dostanou licenci v Česku a v drtivé většině evropských zemí, si samy hlídají podezřele vysoké sázky, a tak je rájem mafiánů Asie. Tamní společnosti jsou výrazně benevolentnější a nadnárodní legislativa, která by jejich činnost omezovala, neexistuje.

Právě z Asie se často špinavé sázky řídí. Ale u tamních bookmakerů si při použití drobných fíglů můžete vsadit i z Evropy, což dává organizovaným gangům ještě větší možnosti. Přes prostředníky oslovují konkrétní hráče či rozhodčí, kteří pak na hřišti plní zadání – pochopitelně za tučnou odměnu, protože v sázkách létají statisíce. To se může týkat i zápasů Znojma.

3.Které sázkařské skandály zasáhly Česko?

Ten největší praskl v roce 2013. Asijská mafie přes kontakty ze Slovenska ovlivňovala výsledky desítek zápasů třetí ligy, nižších soutěží a hlavně juniorské ligy, která se stala semeništěm zla. Aféra se dotkla známých jmen: třeba bývalého teplického stopera Davida Jablonského, který po dlouhém vyšetřování vyfasoval osmnáctiměsíční podmínku a pokutu dvacet tisíc korun.

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Poprask před rokem vzbudila kauza Mohelnice: moravský třetiligový klub zaujal čínskou společnost napojenou na krajně nedůvěryhodného byznysmena Erika Maa. Ten čelil podezření z ovlivňování zápasů v Irsku, Portugalsku i Rumunsku a v Česku si pověst nevylepšil: krátce poté, co jeho firma do klubu vstoupila, kontrolky Federbetu začaly blikat.

Výsledek? Číňané se z Mohelnice vypařili, pošpiněný klub se teď pokouší o restart v krajském přeboru a tři jeho bývalí hráči čelí obvinění z korupce. Stín padl i na další třetiligový tým, Valašské Meziříčí: také u jeho zápasů měly kurzy nepřirozené výkyvy.

4.Jaké kauzy se řešily za hranicemi?

Začněme tou, která nese českou stopu: na Slovensku před šesti lety řádila stejná mafie, která ovlivňovala zápasy v Česku. Doživotní trest vyfasoval třeba Ivan Hodúr, hráč Dunajské Stredy dobře známý z angažmá v Liberci. „Není dne, kdy bych si to nevyčítal a nelitoval. Udělal jsem chybu,“ kál se později.

Fotogalerie

Momentky z duelů Znojma

Způsoby, jakými se zápasy ve světě fixlují, jsou různé, někdy dost bizarní. Lotyšský obránce Kirils Grigorovs, mimochodem další podezřelý v mohelnické kauze, například letos po vyhazovu z arménského Jerevanu ovlivňoval podle pokynů mafie přípravné zápasy na Kypru coby falešný rozhodčí.

Utkání nejen sám řídil, ještě verboval další bývalé fotbalisty. „Vysvětlil mi, že v některých zápasech nechám praporek dole, když bude ofsajd. V jiných ho zvednu, i když nebude,“ vylíčil rumunský obránce Alin Stoica, který se nechal zlákat.

Pozdvižení vzbudil trest pro albánský klub Skenderbeu Korce – kurzy v jeho zápasech létaly tak podezřele a tak často, že jej UEFA vyloučila z pohárů na deset let.

Skandály se s rozvojem internetového sázení množí, řeší je celý svět: od Indonésie přes Černou Horu až po Kanadu. Česko bohužel nezůstává stranou.

Sázky jsou příliš chytlavé, radši si zahrajte na kytaru

Rozhovor s bývalým koučem Mohelnice

Před rokem byl první, kdo promluvil. „Bylo by mi stydno, kdybych mlčel,“ vzpomíná trenér Dušan Žmolík na skandál v třetiligové Mohelnici.

Pod nedůvěryhodným čínským majitelem docházelo k těžko pochopitelným herním kiksům, které vedly k podivným výsledkům, po nichž policie obvinila čtyři lidi. „Teď jsem daleko ostražitější,“ říká Žmolík.

Takže když jste v létě nastupoval do třetiligového Uničova...
Postavil jsem se před mužstvo a na rovinu řekl: Nejpozději hodinu před každým zápasem budou vypnuté telefony. Klidně si vezměte kytaru a zpívejte si, ale buďte spolu, buďte kolektiv. A samozřejmě za to mohla i zkušenost z Mohelnice, abychom předešli problémům. Sázky jsou příliš chytlavé.

Věříte svému mužstvu?
V Uničově nemám pochybnosti. Strávil jsem tam spoustu let jako hráč, mnozí kluci jsou moji bývalí spoluhráči. Znám je, mají charakter. O jiných týmech přesvědčený nejsem. Fotbal je příliš bezpáteřní.

Tak proč v něm zůstáváte?
Miluju ho. Na hřišti jsem vyrůstal, fotbal jsem hrál, trenér Petržela mi loni umožnil, abych mu dělal asistenta ve Zlíně. Je to možnost spoustě mladým lidem pomoci dostat se dál, nebo najít jinou cestu.

Ani smutná zkušenost z Mohelnice s vámi nehnula?
Jedině v tom smyslu, že jsem přestal být naivní. Když náš brankář (Rohel) dostal pitomý gól, vysvětloval jsem si to tak, že měl asi špatnou chvilku, že ztratil koncentraci. Teprve později mi došly souvislosti, že byl domluvený výsledek.

Je vám teprve šestatřicet, váš trenérský kredit neutrpěl?
Snad nebyl důvod. Byl jsem jen součástí lumpáren, o kterých jsem neměl potuchy. Upřímně si myslím, že kdybych před rokem zavřel oči, nikdo nikdy by se to nedozvěděl.

Čtyři aktéři mohelnické aféry teď čelí obvinění. Není vám líto, jak dopadl klub?
Mohelnice se vyčistila, což je jedině dobře. Bez čínských peněz se ve třetí lize udržet nemohla, spadla do divize a ani do ní se nepřihlásila. Řekla sbohem všem hráčům, kteří měli peníze navíc. Teď klub hraje krajský přebor, sází na místní, na dorostence. To je teď tamní cesta.

Nějaké ponaučení pro ostatní?
Když před vámi zašustí penězi, ještě to neznamená spásu. My se tehdy radovali, že konečně budou výplaty, že zachráníme sezonu. Bohužel nikomu z nás nezablikala kontrolka. Přitom já považuju angažmá v Mohelnici za úžasnou zkušenost. Moje první trenérská štace v kariéře. Jako trenér jsem si mohl dovolit udělat chyby, které se třeba v první lize neodpouštějí. Ale mlčet jsem nemohl.

Proč?
Pohybují se v tom nemalé peníze. Napoprvé by to snad mělo fungovat tak, že vlastně dostanete peníze za to, že zápas sice ovlivníte, ale vyhrajete ho. Tak proč to neudělat, že? Nicméně to je vlastně pro mnohé začátek, ze kterého nejde vycouvat. Najednou musíte v dalším utkání zařídit prohru...

Jan Palička

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Mezi velkokluby. Slavia cestovala do Belgie letadlem v týmových barvách

MEZI VELKOKLUBY. Fotbalisté Slavie cestovali k odvetnému utkání 1. kola...

Hned za prvními dveřmi obří logo, nad křídlem pak velký nápis SK Slavia Praha. Její fotbalisté...

Fanoušky chápeme, ale nehráli jsme zle. Spartě pomohl otevřený fotbal

Branislav Miloševič (vlevo) z Dukly dává gól proti Spartě, brání ho Dominik...

Znovu museli poslouchat nespokojené pokřiky vlastních fanoušků. Sparta na jaře dvakrát vyhrála, a...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

VIDEO Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s...

Bývalý sparťan Brabec míří do Plzně, z hostování se může stát přestup

Jakub Brabec na tréninku českých fotbalistů.

Fotbalová Plzeň získala dva dny před uzavřením přestupového období v Česku nečekanou posilu. Z...

City i v oslabení porazili Schalke, Atlético doma přehrálo Juventus

Fotbalisté Manchesteru City oslavují gól do sítě Schalke 04 v Lize mistrů.

Neuvěřitelný večer se odehrál ve středu v Gelsenkirchenu. Domácí Schalke 04 v osmifinále Ligy...

Další z rubriky

Hradec hlásí dva vydařené návraty. Další dva hráči ale nejsou jistí

Filip Zorvan z Hradce Králové (uprostřed) se snaží dostat k míči před...

Jeden si zahrál zápas po pěti měsících, druhý první v této přípravě poté, co se zranil v zimě. Když...

Fotbalová Jihlava by měla ukázat poslední zimní posilu - Bredu

Momentka z utkání Jihlavy a Brna.

Širší kádr pro jarní část už je hotov, teď už zbývá jen najít optimální složení základní sestavy....

Jihlavská posila Petr: Když postoupíme, možná zůstanu delší čas

Jakub Petr (v modrém) při svém prvním utkání v dresu Jihlavy.

Fotbalová Jihlava by se ráda vrátila na mapu nejvyšší domácí soutěže. A pomoci by jí v jejím jarním...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz