Jihočeši ve druhé lize: Budějovice dvojka, Táborsko tři minus

Budějovický Ivo Táborský (v černém) v utkání s Táborskem | foto: Marek Podhora, MAFRA

24 2016
Oba celky měly smělé plány. Oba chtěly patřit ke špičce druhé fotbalové ligy a před startem soutěže mluvily o pátém místě tabulky. V poločase soutěže se to povedlo jen jednomu. České Budějovice přezimují na čtvrtém místě tabulky. Táborsko je dvanácté.

Jak se dají srovnat výkony obou mužstev na několika ukazatelích? Českobudějovický tým si nakonec odnesl slušnou dvojku. Táborsko sklouzává ke tři minus.

Útok:

Dynamo 2- / Táborsko 4

Ve druhé lize byly týmy, kterým to střílelo víc, než bylo 22 českobudějovických tref. „Sázíme hlavně na obranu a věříme, že nějaký gól vždycky dáme,“ hodnotil po vzájemném derby s Táborskem útočník Dynama Ivo Táborský, když jeho tým vyhrál 1:0. Ano. Tak k zápasům jeho tým přistupoval. Účelně, bez přehnaných ambicí drtit své soupeře, ale zároveň se slušnou produktivitou. Nepotřeboval mnoho šancí, aby vyhrával.

„Táhne se to s námi celý podzim. Když už se dostaneme do šance, nedokážeme ji proměnit,“ postěžoval si po posledním domácím utkání krajní záložník Táborska Jakub Fulnek. Táborsko nebylo v proměňování svých šancí v lize nejhorší, byly tam ještě tři horší týmy. Ale Jihočeši už zažili lepší časy. A v koncovce se na podzim opravdu trápili. Osmnáct vstřelených branek je toho důkazem.

Obrana:

Dynamo 2 / Táborsko 3-

Právě na obranu fotbalisté Dynama na podzim nejvíce sázeli. A udělali dobře. Jen jeden tým měl v této sezoně lepší obranu než Jihočeši, a to suverénní Olomouc před včerejší dohrávkou s Ostravou. Jedinou kaňkou na ní jsou tři góly od Baníku Ostrava při prohře 2:3.

Kouč Horejš: Zklamali mě diváci v Budějovicích

Po podzimní části si může říct: Dobrá práce. Trenér českobudějovického Dynama David Horejš dovedl tým, který v loňské sezoně skončil na dvanácté pozici, až na čelo tabulky. Chvíli s ním druhou ligu i vedl a vyzkoušel si také zápas v Mol Cupu proti Spartě. Ani v něm jeho svěřenci nepropadli. V zimní přestávce ho čeká klidná práce.

Jak byste podzimní vystoupení zhodnotil jednou větou?
Bylo velice úspěšné.

Proč?
Protože jsme nahráli 31 bodů a naše předvedená hra a výsledky odpovídaly tomu, co jsme si předsevzali. Vyhráli jsme sedm zápasů doma, přidali kvalitní hru a to nás prostě těší.

Co konkrétně vás těší nejvíc?
Potěšil mě jak přístup hráčů k samotným utkáním, tak i předvedená hra. A to především na domácím hřišti. Odrazem toho všeho je počet bodů, co jsme nahráli.

A co vás nejvíce zklamalo v podzimní části sezony?
Zklamali mě diváci v Českých Budějovicích.

Kdo byl oporou vašeho týmu?
Tým se během léta výborně doplnil. Díky příchodu těhle kluků získal svou tvář a kvalitu. Nebudu jmenovat jednotlivce, ale chtěl bych vyzvednout práci celého týmu. I díky hráčům, kteří přišli, se nám zvedlli naši mladí hráči jako Kadula, Funda nebo Wermke.

V čem vidíte největší rezervy pro jarní část sezony?
Musíme zapracovat hlavně na tom, abychom zvládali zápasy venku. Řadu z nich jsme měli dobře rozehranou, ale byli jsme v nich málo produktivní a to nás stálo víc bodů. Na tom bychom chtěli zapracovat víc, aby se naše produktivita zvýšila a to hlavně na venkovních hřištích.

U Táborska platí, že stejně jako v útoku, tak i v obraně byly v lize horší týmy. „Góly dostáváme po vlastních chybách. Soupeři je nabízíme, i když herně jsme mnohdy lepší.“ V podobném duchu mluvil po zápasech často trenér Petr Frňka i hráči. Začalo to chybou a špatným a trochu i smolným odskokem míče při prvním inkasovaném gólu na úvod ligy na Žižkově. A podobné branky se s týmem táhly celým podzimem. Vrchol přišel v zápase v Opavě při prohře 0:5.

Naplněné ambice:

Dynamo 1- / Táborsko 4

Dynamo chtělo být v tabulce do pátého místa. To splnilo. Po podzimu má postupové příčky na dosah. Mrzet ho může jen inkasovaný gól ve Vítkovicích v posledních vteřinách duelu. I v Táborsku se chtěli pohybovat nahoře. A vzhledem k tomu, že se během podzimu řešilo setrvání trenéra Frňky a nakonec dostal tým od vedení pokuty, je vidět, že spokojenost vypadá jinak. Táborští dokázali podzim nakonec vylepšit čtyřmi body v posledních dvou zápasech. Pohoda u nich po obsazení dvanáctého místa ale nevládne.

Domácí zápasy:

Dynamo 1 / Táborsko 4

Pokud chcete hrát nahoře, měli byste vyhrávat hlavně doma. Známé heslo Dynamo dokázalo potvrdit. Za celý podzim neztratilo na vlastním hřišti ani jeden bod. A dokázalo zvládnout i zápasy, kdy se úplně nedařilo. Třeba ten poslední se Žižkovem. Ačkoliv v něm nedominovalo, vyhrálo 2:0.

Táborsko selhalo doma s Pardubicemi, nezvládlo derby s Dynamem a zremizovalo už téměř vyhraný zápas s Baníkem Ostrava, kdy vedlo už 2:0. To mohlo ještě nakonec prohrát. Ne. Soukeník rozhodně nebyl na podzim nedobytnou tvrzí. Naopak. Při domácích zápasech v závěru podzimu to vypadalo spíš tak, že hráče vlastní obecenstvo svazuje.

Posily:

Dynamo 1- / Táborsko 3

V létě příliš neposilovali. V podstatě do kádru přišli jen tři hráči. Ale ti se vyplatili. Ondřej Šourek skvěle diriguje obranu a vedle něho vyrostl k dobrým výkonům i Pavel Novák. Adrián Čermák vyplnil důležitý prostor defenzivního záložníka a do útoku se povedl Ivo Táborský. Ten teď navazuje na svá předchozí angažmá v Dynamu. A se šesti góly se dělí s Kalodem o vedení v tabulce týmových střelců.

Musíme sehnat posily do útoku, říká trenér Táborska

Ačkoliv ostatní týmy ve druhé lize už mají volno, fotbalisty Táborska ještě čeká příští středu zápas osmifinále Mol Cupu proti Liberci. Podzimní vystoupení svého týmu ve druhé lize už ale trenér Petr Frňka hodnotit může a hodnocení to není úplně radostné. Táborští uhráli 18 bodů a v tabulce jim patří dvanáctá příčka.

Jak byste jednou větou zhodnotil podzimní vystoupení Táborska ve druhé lize?
Myslím si, že náš podzim není povedený.

Proč?
Podle mě není povedený hlavně výsledkově. V určitých fázích jsme hru neměli tak špatnou, jak to naznačují výsledky. Bohužel, tohle se ale v tabulce nijak nepromítne.

Našlo se něco, co vás na podzimní části potěšilo?
Potěšily mě hlavně výkony některých hráčů. A to mám na mysli třeba Kalvacha, Nešického nebo Fulneka.

A co vás nejvíce zklamalo?
Tohle si nechám pro sebe.

Koho byste označil jako největší oporu týmu?
Myslím si, že směrem dopředu stál výkon týmu na Ibrovi Traorem. To byla nejvýraznější figura našeho celku, která po třetině podzimu odešla do Zlína do první ligy. Chtěl bych ho pochválit za to, kam až se svou pracovitostí dostal, a vlastně mu i poděkovat za jeho práci u nás v týmu.

V čem vidíte pro jaro největší rezervy svého celku?
Říkám to už třetí přestupní období. Musíme v následujících měsících hlavně zapracovat na složení týmu směrem do ofenzívy. Zkrátka s jedním typickým útočníkem se nám těžko atakují vyšší příčky. Když nám to nejde, tak nemáme variantu, jak si do ofenzivy pomoci.

Když v létě přicházel, měl útočník Tomáš Mrázek zaplnit mezeru, kterou Táborsko už zhruba půl roku na hrotu mělo po odchodech Slepičky či Strnada. Vyloženě nezklamal, ale také nenadchl. Za podzim dal jen tři góly, což na útočníka není žádná sláva. Bojoval, ale nedominoval. Lukáš Landovský se postupně ze sestavy vytratil. Jakub Fulnek patřil k oživením sestavy, ale ještě by se v koncovce potřeboval lépe prosadit a tahouny nebyli ani Kalvach nebo Navrátil. Táborsko muselo sázet spíše na osvědčená jména. A ta často brzdila zranění.

Diváci:

Dynamo 3 / Táborsko 3

Když na třetí a čtvrtý domácí zápas podzimu rozdalo Dynamo lístky zadarmo, lidé přišli. A i když návštěvy nepřesáhly dvě tisícovky, na stadionu už to bylo znát. Jenže když se mělo znovu platit, diváci se vrátili zhruba do stejných kolejí jako v loňské sezoně. Celkem za podzim dorazilo na zápasy Dynama 8 409 lidí.

Tak nějak podobně jako loni chodí diváci i na Táborsko. Žádná sláva to není, ale ukázalo se, že když mají motivaci, dokážou přijít. Třeba na zápas s Baníkem Ostrava dorazilo přes dva tisíce fandů. Téměř dvě tisícovky i na derby s Dynamem a celkem za podzim něco přes šest tisíc.

Zhodnocení hráčů

Dynamo 4 / Táborsko 2

V létě Táborsko prodalo do Olomouce Martina Sladkého a během září pak do prvoligového Zlína i Ibrahima Traoreho, na kterém v tu dobu stála hra útoku. Ano. Šlo o dva klíčové hráče týmu a podstatné oslabení, ale rozhodně neodešli zadarmo. A klubu se to vyplatilo.

Táborsku se v poslední době dařilo zhodnocovat své hráče. Povedlo se jim to, o co už se dlouhá léta snaží v Dynamu, kde naposledy minulou zimu odešel do Slavie útočník Linhart, ale jeho transfer rozhodně nebyl tím, o kterém klubové managementy sní. Pořádný velký obchod spadá ještě do doby, kdy z Budějovic odcházel do Norska Zdeněk Ondrášek. V obou týmech se ale teď najdou hráči, o které může být na přestupovém trhu brzy zájem.

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

  • Nejčtenější

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Nefauloval jsem, tvrdil sparťan Frýdek. Ale ano, oponoval teplický kouč

Měl platit gól fotbalové Sparty v Teplicích, anebo ne? Aktéři nedělní ligové partie se na tom neshodli; trnem v oku...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Důležité body trefil Prostějovu ze vzduchu veterán Kroupa

Nejpohlednější a současně hodně dramatické utkání v sezoně odehráli fotbalisté Prostějova. Ve druholigovém střetnutí...

Úleva fotbalového Ústí. I díky naštvanému útočníkovi

Ústečtí fotbalisté zlomili domácí prokletí, páteční výhra 2:0 nad Chrudimí je udržela na dohled špičky 2. ligy.

Pardubický kouč: Díky vyloženým šancím jsme si asi výhru zasloužili

A zase jsou první! Pardubičtí fotbalisté sice o víkendu vinou ostatních výsledků na chvíli klesli na druhé místo v...

Kluci neudělali chybu, chválil své svěřence nový trenér Líšně

Po Miloslavu Machálkovi ve Zbrojovce zvládl svoji premiéru na lavičce druholigového klubu z Brna i nový trenér...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz