Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. května 2021 Pankrác

Jihočeši ve druhé lize: Budějovice dvojka, Táborsko tři minus

  9:07
Oba celky měly smělé plány. Oba chtěly patřit ke špičce druhé fotbalové ligy a před startem soutěže mluvily o pátém místě tabulky. V poločase soutěže se to povedlo jen jednomu. České Budějovice přezimují na čtvrtém místě tabulky. Táborsko je dvanácté.

Budějovický Ivo Táborský (v černém) v utkání s Táborskem | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jak se dají srovnat výkony obou mužstev na několika ukazatelích? Českobudějovický tým si nakonec odnesl slušnou dvojku. Táborsko sklouzává ke tři minus.

Útok:

Dynamo 2- / Táborsko 4

Ve druhé lize byly týmy, kterým to střílelo víc, než bylo 22 českobudějovických tref. „Sázíme hlavně na obranu a věříme, že nějaký gól vždycky dáme,“ hodnotil po vzájemném derby s Táborskem útočník Dynama Ivo Táborský, když jeho tým vyhrál 1:0. Ano. Tak k zápasům jeho tým přistupoval. Účelně, bez přehnaných ambicí drtit své soupeře, ale zároveň se slušnou produktivitou. Nepotřeboval mnoho šancí, aby vyhrával.

„Táhne se to s námi celý podzim. Když už se dostaneme do šance, nedokážeme ji proměnit,“ postěžoval si po posledním domácím utkání krajní záložník Táborska Jakub Fulnek. Táborsko nebylo v proměňování svých šancí v lize nejhorší, byly tam ještě tři horší týmy. Ale Jihočeši už zažili lepší časy. A v koncovce se na podzim opravdu trápili. Osmnáct vstřelených branek je toho důkazem.

Obrana:

Dynamo 2 / Táborsko 3-

Právě na obranu fotbalisté Dynama na podzim nejvíce sázeli. A udělali dobře. Jen jeden tým měl v této sezoně lepší obranu než Jihočeši, a to suverénní Olomouc před včerejší dohrávkou s Ostravou. Jedinou kaňkou na ní jsou tři góly od Baníku Ostrava při prohře 2:3.

Kouč Horejš: Zklamali mě diváci v Budějovicích

Po podzimní části si může říct: Dobrá práce. Trenér českobudějovického Dynama David Horejš dovedl tým, který v loňské sezoně skončil na dvanácté pozici, až na čelo tabulky. Chvíli s ním druhou ligu i vedl a vyzkoušel si také zápas v Mol Cupu proti Spartě. Ani v něm jeho svěřenci nepropadli. V zimní přestávce ho čeká klidná práce.

Jak byste podzimní vystoupení zhodnotil jednou větou?
Bylo velice úspěšné.

Proč?
Protože jsme nahráli 31 bodů a naše předvedená hra a výsledky odpovídaly tomu, co jsme si předsevzali. Vyhráli jsme sedm zápasů doma, přidali kvalitní hru a to nás prostě těší.

Co konkrétně vás těší nejvíc?
Potěšil mě jak přístup hráčů k samotným utkáním, tak i předvedená hra. A to především na domácím hřišti. Odrazem toho všeho je počet bodů, co jsme nahráli.

A co vás nejvíce zklamalo v podzimní části sezony?
Zklamali mě diváci v Českých Budějovicích.

Kdo byl oporou vašeho týmu?
Tým se během léta výborně doplnil. Díky příchodu těhle kluků získal svou tvář a kvalitu. Nebudu jmenovat jednotlivce, ale chtěl bych vyzvednout práci celého týmu. I díky hráčům, kteří přišli, se nám zvedlli naši mladí hráči jako Kadula, Funda nebo Wermke.

V čem vidíte největší rezervy pro jarní část sezony?
Musíme zapracovat hlavně na tom, abychom zvládali zápasy venku. Řadu z nich jsme měli dobře rozehranou, ale byli jsme v nich málo produktivní a to nás stálo víc bodů. Na tom bychom chtěli zapracovat víc, aby se naše produktivita zvýšila a to hlavně na venkovních hřištích.

U Táborska platí, že stejně jako v útoku, tak i v obraně byly v lize horší týmy. „Góly dostáváme po vlastních chybách. Soupeři je nabízíme, i když herně jsme mnohdy lepší.“ V podobném duchu mluvil po zápasech často trenér Petr Frňka i hráči. Začalo to chybou a špatným a trochu i smolným odskokem míče při prvním inkasovaném gólu na úvod ligy na Žižkově. A podobné branky se s týmem táhly celým podzimem. Vrchol přišel v zápase v Opavě při prohře 0:5.

Naplněné ambice:

Dynamo 1- / Táborsko 4

Dynamo chtělo být v tabulce do pátého místa. To splnilo. Po podzimu má postupové příčky na dosah. Mrzet ho může jen inkasovaný gól ve Vítkovicích v posledních vteřinách duelu. I v Táborsku se chtěli pohybovat nahoře. A vzhledem k tomu, že se během podzimu řešilo setrvání trenéra Frňky a nakonec dostal tým od vedení pokuty, je vidět, že spokojenost vypadá jinak. Táborští dokázali podzim nakonec vylepšit čtyřmi body v posledních dvou zápasech. Pohoda u nich po obsazení dvanáctého místa ale nevládne.

Domácí zápasy:

Dynamo 1 / Táborsko 4

Pokud chcete hrát nahoře, měli byste vyhrávat hlavně doma. Známé heslo Dynamo dokázalo potvrdit. Za celý podzim neztratilo na vlastním hřišti ani jeden bod. A dokázalo zvládnout i zápasy, kdy se úplně nedařilo. Třeba ten poslední se Žižkovem. Ačkoliv v něm nedominovalo, vyhrálo 2:0.

Táborsko selhalo doma s Pardubicemi, nezvládlo derby s Dynamem a zremizovalo už téměř vyhraný zápas s Baníkem Ostrava, kdy vedlo už 2:0. To mohlo ještě nakonec prohrát. Ne. Soukeník rozhodně nebyl na podzim nedobytnou tvrzí. Naopak. Při domácích zápasech v závěru podzimu to vypadalo spíš tak, že hráče vlastní obecenstvo svazuje.

Posily:

Dynamo 1- / Táborsko 3

V létě příliš neposilovali. V podstatě do kádru přišli jen tři hráči. Ale ti se vyplatili. Ondřej Šourek skvěle diriguje obranu a vedle něho vyrostl k dobrým výkonům i Pavel Novák. Adrián Čermák vyplnil důležitý prostor defenzivního záložníka a do útoku se povedl Ivo Táborský. Ten teď navazuje na svá předchozí angažmá v Dynamu. A se šesti góly se dělí s Kalodem o vedení v tabulce týmových střelců.

Musíme sehnat posily do útoku, říká trenér Táborska

Ačkoliv ostatní týmy ve druhé lize už mají volno, fotbalisty Táborska ještě čeká příští středu zápas osmifinále Mol Cupu proti Liberci. Podzimní vystoupení svého týmu ve druhé lize už ale trenér Petr Frňka hodnotit může a hodnocení to není úplně radostné. Táborští uhráli 18 bodů a v tabulce jim patří dvanáctá příčka.

Jak byste jednou větou zhodnotil podzimní vystoupení Táborska ve druhé lize?
Myslím si, že náš podzim není povedený.

Proč?
Podle mě není povedený hlavně výsledkově. V určitých fázích jsme hru neměli tak špatnou, jak to naznačují výsledky. Bohužel, tohle se ale v tabulce nijak nepromítne.

Našlo se něco, co vás na podzimní části potěšilo?
Potěšily mě hlavně výkony některých hráčů. A to mám na mysli třeba Kalvacha, Nešického nebo Fulneka.

A co vás nejvíce zklamalo?
Tohle si nechám pro sebe.

Koho byste označil jako největší oporu týmu?
Myslím si, že směrem dopředu stál výkon týmu na Ibrovi Traorem. To byla nejvýraznější figura našeho celku, která po třetině podzimu odešla do Zlína do první ligy. Chtěl bych ho pochválit za to, kam až se svou pracovitostí dostal, a vlastně mu i poděkovat za jeho práci u nás v týmu.

V čem vidíte pro jaro největší rezervy svého celku?
Říkám to už třetí přestupní období. Musíme v následujících měsících hlavně zapracovat na složení týmu směrem do ofenzívy. Zkrátka s jedním typickým útočníkem se nám těžko atakují vyšší příčky. Když nám to nejde, tak nemáme variantu, jak si do ofenzivy pomoci.

Když v létě přicházel, měl útočník Tomáš Mrázek zaplnit mezeru, kterou Táborsko už zhruba půl roku na hrotu mělo po odchodech Slepičky či Strnada. Vyloženě nezklamal, ale také nenadchl. Za podzim dal jen tři góly, což na útočníka není žádná sláva. Bojoval, ale nedominoval. Lukáš Landovský se postupně ze sestavy vytratil. Jakub Fulnek patřil k oživením sestavy, ale ještě by se v koncovce potřeboval lépe prosadit a tahouny nebyli ani Kalvach nebo Navrátil. Táborsko muselo sázet spíše na osvědčená jména. A ta často brzdila zranění.

Diváci:

Dynamo 3 / Táborsko 3

Když na třetí a čtvrtý domácí zápas podzimu rozdalo Dynamo lístky zadarmo, lidé přišli. A i když návštěvy nepřesáhly dvě tisícovky, na stadionu už to bylo znát. Jenže když se mělo znovu platit, diváci se vrátili zhruba do stejných kolejí jako v loňské sezoně. Celkem za podzim dorazilo na zápasy Dynama 8 409 lidí.

Tak nějak podobně jako loni chodí diváci i na Táborsko. Žádná sláva to není, ale ukázalo se, že když mají motivaci, dokážou přijít. Třeba na zápas s Baníkem Ostrava dorazilo přes dva tisíce fandů. Téměř dvě tisícovky i na derby s Dynamem a celkem za podzim něco přes šest tisíc.

Zhodnocení hráčů

Dynamo 4 / Táborsko 2

V létě Táborsko prodalo do Olomouce Martina Sladkého a během září pak do prvoligového Zlína i Ibrahima Traoreho, na kterém v tu dobu stála hra útoku. Ano. Šlo o dva klíčové hráče týmu a podstatné oslabení, ale rozhodně neodešli zadarmo. A klubu se to vyplatilo.

Táborsku se v poslední době dařilo zhodnocovat své hráče. Povedlo se jim to, o co už se dlouhá léta snaží v Dynamu, kde naposledy minulou zimu odešel do Slavie útočník Linhart, ale jeho transfer rozhodně nebyl tím, o kterém klubové managementy sní. Pořádný velký obchod spadá ještě do doby, kdy z Budějovic odcházel do Norska Zdeněk Ondrášek. V obou týmech se ale teď najdou hráči, o které může být na přestupovém trhu brzy zájem.

  • Nejčtenější

Černošská kvóta splněna? Slavný brankář omylem poslal zprávu a v Hertě skončil

Ukliknul se na mobilním telefonu. Omylem poslal zprávu s rasistickým podtextem, která byla určena někomu jinému. A...

Sparta potvrdila odchod Plavšiče, hráč nepřijal její nabídku. Míří do Slavie

Už je to definitivní: srbský fotbalista Srdjan Plavšič po sezoně opustí Spartu. Pražský klub uvedl, že pětadvacetiletý...

Sparta - Slavia 0:3, boj o finále poháru byl jasnou záležitostí, dva góly Kuchta

I třetí fotbalové derby v soutěžním ročníku, celkově historicky 299., jednoznačně ovládli slávisté. V semifinále...

Provokace, direkt mezi oči, potvrzení moci, mazanost. Slavia dráždí Spartu

Když Slavia ukradne Spartě jednoho z nejzajímavějších fotbalistů, co je to? 1. Výborný byznys. 2. Mazaná strategie. 3....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rána pro Slavii i reprezentaci. Provod jde na operaci, chybět bude měsíce

V současné formě by na letním mistrovství Evropy atakoval základní sestavu. V pondělí ráno však Lukáš Provod zjistil,...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Volba šéfa Středočeského fotbalového svazu skončila triumfem Neumanna

Ještě během volební valné hromady v pražském hotelu Pyramida poskytl ve čtvrtek večer Tomáš Neumann rozhovor pro MF...

Fotbalisté Hradce Králové mají čtyři postupové mečboly. První už v sobotu

Přišlo to možná dřív, než předpokládali. Fotbalisté Hradce Králové totiž mohou už v sobotu v předstihu slavit návrat...

Fotbalový kouč Zeman si chce užít rodiny, s trénováním na čas končí

Když se dozvěděl verdikt Výkonného výboru FAČR, který se v úterý kvůli omezením souvisejícím s pandemií koronaviru...

Frťala splnil tříletý úkol a postoupil, v Hradci však končí: Rve mi to srdce

Dostal tři roky na to, aby Hradec vrátil mezi elitu. Podařilo se! Kouč Zdenko Frťala to ve třetím roce svého působení u...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...