Lukáš Zoubele z Jihlavy padá v barážovém utkání na trávník po střetu s...

Lukáš Zoubele z Jihlavy padá v barážovém utkání na trávník po střetu s protihráčem z Karviné. (2019) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

POHLED: Jihlava jde do boje. Získá podporu, nebo si koleduje?

  • 61
Bude to jen další výstřel do tmy, nad kterým se fotbaloví šéfové nanejvýš tiše pousmějí, anebo má tohle povstání šanci na úspěch? Očekává se spíš varianta A. Pro český fotbal by ovšem bylo vysoce užitečné, aby platila varianta B.

Zpráva dne zní: druholigová Jihlava veřejně žádá rozprášení nedůvěryhodné komise rozhodčích. Což je minimálně v jednom aspektu přelomový moment, ještě nikdy se proti Fotbalové asociaci nepostavil profesionální klub.

Až v úterý, kdy Jihlava vyzvala fotbalového předsedu Martina Malíka, aby se o změny v komisi, vedené Jozefem Chovancem, postaral: „Nebo aby odstoupil!“

Tak rázná slova, která v oficiální výzvě míří na nejvyšší strahovská místa, jsou naprosto výjimečná.

Jihlavu natolik naštvalo tendenční řízení barážových duelů proti Karviné, že nechtěla mlčet: „Vyzýváme profesionální kluby a jejich majitele, potažmo Ligovou fotbalovou asociaci, aby se nahlas ozvali proti systematickému bezpráví, které se kolo od kola prohlubuje.“

Během baráže, která rozhodovala, kdo bude hrát příští sezonu první ligu, byly postižení Jihlava a Brno. Výkony rozhodčích byly tak křiklavé, že se vrátily vzpomínky na staré časy, kdy se výsledky některých zápasů děly na zakázku.

A tak teď fotbalová asociace čelí odporu, jaký ještě nezažila. Na reakci se zatím čeká, protože šéf Malík je až do pátku na kongresu FIFA ve Francii.

A až se vrátí? Co se dá očekávat?

Historické příklady nedávají velkou naději, že by jihlavský apel skutečně přinesl zásadní změnu.

Jen si vzpomeňte, jak před sedmi lety vyšuměla kauza Křetínského kabely. Sparťanský boss se vydal na Strahov upozornit na nekalosti v řízení zápasů, tehdejší předseda Miroslav Pelta prohlásil, že je „zdrcený“ a pak už se nedělo vlastně nic.

Když se ozvaly kluby z nižších soutěží, spíš dostaly přes prsty, než aby jejich kritika přinesla posun.

Proti mocnému místopředsedovi Berbrovi a jeho praktikám se před třemi lety vymezil Zličín, tým z pražského přeboru. Nenastoupil k zápasu s Královicemi, k bojkotu vyzýval i další kluby, ale zůstal sám a vyfasoval pokutu 40 tisíc.

Loni na podzim se proti rozhodčím hlasitě ozval Petr Špaček, předseda třetiligových Živanic. Výsledek? Asociace mu za trest odebrala členství a klub si stěžuje, že mu sudí od té doby záměrně škodí.

„Reálně jsme uvažovali, že úplně skončíme,“ prozradil v úterý Špaček pro MF DNES. „Jsem rád, že se Jihlava ozvala, ale mám obavy, aby to nevyšumělo jako u nás. Nás také podpořily jiné kluby, ale jen neoficiálně, bály se. A já jim nechtěl dát polibek smrti, kdybych zveřejnil jejich jména. I Jihlavu to bude bolet.“

Jeho slova dokazují, jak těžko se v českém fotbale dýchá nepohodlným. Kdo píchne do vosího hnízda a ozve se proti vrchnosti, má vážný důvod k obavám.

Jihlavský protest ovšem budí extra pozornost, protože profesionální soutěže jsou pod dohledem veřejnosti. Kdyby se týmu z Vysočiny chtěl za kritiku někdo mstít, bude to vidět. Rozhodně víc než ve třetí lize nebo v nižších soutěžích.

Což zvyšuje šanci, že se vzbouří víc druholigových klubů. Zvlášť když po baráži, která se hrála poprvé v historii, mohly získat dojem, že je o patro výš nikdo nechce. Že vstupenky do uzavřené společnosti se vydávat nebudou.

A tak fotbal dost možná čeká horké léto. Bylo by to jenom dobře.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko