Momentka z utkání Hradec Králové - Jablonec.

Momentka z utkání Hradec Králové - Jablonec. | foto: MAFRA

První zápasový test byl pro některé hradecké fotbalisty i posledním

• 0
Boj o místo v kádru druholigových fotbalistů Hradce Králové pro nastávající sezonu za sebou má první zápasový díl. Ale až v dalších dnech se ukáže, pro koho bude nakonec z řady uchazečů, kterých se to týká, úspěšný.

Hned na úvod je třeba říct, že to pro všechny borce, kteří v těchto dnech usilují o angažmá v prvním hradeckém mužstvu, nebyl právě jednoduchý úkol. Poprvé v zápase se trenérům předváděli proti soupeři, který patří v posledních letech k tomu nejlepšímu, na co lze v českých poměrech narazit.

Hradec k zápasu vyrazil do Chlumce nad Cidlinou proti soupeři, který přivezl většinu svých opor. Navíc je nechal hrát celé utkání, zatímco adepti hradeckého dresu měli na to, aby zaujali svého trenéra, poločas. Kouč Frťala totiž v utkání vystřídal dvě jedenáctky, až na jednu výjimku každý z nich odehrál pětačtyřicet minut. K vidění tak bylo dvaadvacet hráčů v hradeckém dresu a to ještě někteří z nich nehráli. Ať už proto, že nebyli stoprocentně zdravotně v pořádku, či jsou v situaci, kdy je trenér nemusí testovat, protože jejich kvalita je do kádru posílá.

Trénink fotbalistů Hradce Králové.

Poprvé za Hradec tak hráli zimbabwaský útočník Chaponda a chorvatský levonohý záložník Zuljević. Oba pár světlých okamžiků ukázali, teď budou čekat na ortel, zda to stačilo na angažmá v Hradci.

„Představu už máme, ale definitivně to řekneme v pondělí,“ uvedl po sobotním utkání s Jabloncem, čtvrtým týmem loňského ročníku nejvyšší soutěže, trenér hradeckého mužstva Zdenko Frťala. Hradec v zápase prohrál 0:1 a proti vysokému favoritovi, jenž se chystá nejen na ligovou soutěž, ale také na předkola Evropské ligy, nezklamal. I přesto, že se na hřišti vystřídalo i pět dorostenců: brankář Brát, obránci Ptáček a Horák a záložníci Doležal a Mahr.

Někomu se dařilo více, někomu méně. „Bylo na nich vidět, že je to něco jiného než trénink. Třeba Honza Mahr je ladný, hezky se na něj ve hře dívá, ale dneska byly jeho první dva kontakty s míčem nervózní. Tohle ale má svoji logiku,“ poznamenal k jejich výkonu kouč hradeckého mužstva, „určitě příjemně překvapil Doležal, který hrál bez strachu a bez přehnaného respektu.“

Vedle zmíněné sedmičky fotbalistů se hradeckým fanouškům představili i tři, kteří do Hradce nyní přišli jako posily. Obranu v první půli dirigoval Zbrožek, stejný časový úsek odehráli i útočníci Prekop a Švantner. „Zbrožka znám, odehrál to, proč jsme ho sem kupovali. Prekop ukázal, že může patřit mezi útočné hráče, které jsme hledali delší dobu a ukázal svoje kvality. Švantner se první týden přípravy se vším pere hlavně kondičně, ale jsme teprve na začátku,“ popsal jejich první zápasy v dresu Hradce kouč,„ ani jeden z nich nezklamal.“

Přestože už dnes někteří z hráčů, kteří proti Jablonci hráli, uslyší, že pro podzim pro ně místo v hradeckém kádru není, bude podobně jako v Chlumci probíhat i druhý zápas Hradce. Vypraví se k němu už pozítří do Olomouce, půjde o druhý a zároveň poslední duel letní přípravy, v němž Hradečtí narazí na soupeře z nejvyšší soutěže.

„Model bude podobný, uvidíme ještě, kdo přesně pojede. Týkat by se ale zápas měl například trojice ofenzivních hráčů Šípek, Procházka a Firbacher, kteří proti Jablonci nehráli. Naopak další absenci si připíše dlouhodobě zraněný Matoušek, chybět budou i obránce Čech, jenž se vrátil z hostování v třetiligovém Ústí nad Orlicí a také Trávníček, který pracuje na návratu po dlouhém zranění. „Do hry ještě připraveni nejsou,“ potvrdil Frťala.

Hradec proti Jablonci stačil, gól ale nedal

Předvedli řadu pohledných akcí, vypracovali si i několik nadějných šancí a až na některé pasáže zápasu nebyli horší než prvoligový favorit.

Pokud ale úvodní přípravný zápas druholigového Hradce, v němž poměřil své síly s prvoligovým Jabloncem, něco naznačil, tak patrně to, že práce na střílení gólů, s čímž měl tým potíže i v sezoně minulé, je dlouhodobější.

Hradec totiž v utkání, v němž nakonec prohrál 0:1, žádnou ze svých šancí nevyužil, naopak Jablonec se jednou prosadil, když na začátku druhého poločasu se po přímém kopu hlavou trefil Chramosta. Rozhodl tím tak utkání, které pro Hradec bylo první na konci úvodního týdne přípravy, zatímco Jablonec je přece jen o kousek dál, protože prvoligová soutěž začíná dříve.

„Takové utkání určitou výpovědní hodnotu má. My jsme jen nechtěli soupeře napadat, nechtěli jsme hrát vysoký presink, spíše jsme chtěli chodit do jejich otevřené obrany a hrát na brejky, asi čtyři jsme měli, ale ty jsme nezakončili,“ uvedl kouč hradeckého mužstva Zdenko Frťala.

Do zápasu poslal dvě jedenáctky, v obou z nich řadu nových hráčů. Ať už nakoupených posil, či testovaných borců. Lépe dopadla jedenáctka z prvního poločasu, který skončil nerozhodně 0:0.

„První půle byla z naší strany lepší, byli jsme v ní pohyblivější, živější. V takovýchto utkáních, v nichž střídáte po poločase dvě jedenáctky, je takovou klasikou, že té druhé jedenáctce osm deset minut trvá, než se do zápasu dostane, protože Jablonec na rozdíl od nás, vystřídal v poločase jen dva hráče a pak v jejím průběhu na hřiště poslal jen tři mladé,“ komentoval výkony obou z nich hradecký kouč.

Hradec měl po jedné velmi dobré šanci v obou poločasech. V prvním nedotáhl brejk, na jehož konci byla střela Vlkanovy nad branku, ve druhém měl na hlavě vyrovnání testovaný Zimbabwan Chaponda, ale centr Mahra poslal vedle branky

„Bohužel zápas rozhodla standardní situace, při níž jsme nepokryli Chramostu, ale to je zase o seznamování se s jiným stylem hry. Každopádně šlo o zápas s výborným soupeřem, o zajímavý fotbal se šancemi na obou stranách.