Loni Hradec nebyl na ligu připraven. Znovu chceme zpátky, zní z klubu

Jan Michálek, hradecký ortoped a zároveň předseda představenstva akciové společnosti, která vlastní hradecký fotbalový klub, je přesvědčený, že přes všechny problémy bude prioritou klubu, aby se první tým pokusil o rychlý návrat do nejvyšší soutěže. | foto: Martin Veselý, MAFRA

5 2015
Na možná nejčastější otázku fanoušků fotbalistů Hradce Králové předseda představenstva hradeckého klubu Jan Michálek odpovídá ano. Otázka zní: Bude Hradec mít jen po jednoročním působení v 1. lize a nedávném sestupu ambice se co nejdříve mezi elitu vrátit?

Tým sestoupil z nejvyšší soutěže, což fanouškům asi v tuto chvíli vadí nejvíc.

Stadion, na který čekají už generace hráčů a příznivců, stále není, ale po dlouhých letech se rozjíždí nový projekt. Bude přitom ještě nějaký čas trvat, než alespoň on povede k nějakému výsledku.

Navíc se stále nepodařilo najít majitele klubu, který by toto břemeno sňal z hradecké radnice.

Tyto tři určitě ne povzbuzující okolnosti si s nedávným zvolením předsedou představenstva přinesl do své funkce Jan Michálek, nyní nejvyšší představitel klubu. Bývalý výborný fotbalista, který své fotbalové funkcionaření spojuje s lékařskou praxí, všechny problémy zná velmi dobře i proto, že je dlouholetým členem představenstva klubu.

Není to právě záviděníhodná pozice, máte představu jak z ní ven? Začněme třeba u sportovní stránky, ta fanoušky zajímá nejvíc: Co bude po sestupu?
Klub, jakým je FC Hradec Králové, fotbalově zastřešuje celý region. Proto má a musí mít ambice na to, aby hrál první ligu. Proto my, jak jen to nejdřív půjde, budeme chtít postoupit. Přece nemůžeme do týmu vzít hráče a říct, vy teď dobře hrát nemusíte, protože my nechceme postoupit. To nikdo neudělá, je to nesmysl.

Podobně jste reagovali i před dvěma lety, kdy tým sestoupil, a po roce jste byli zpátky nahoře, ale jen na rok. Z opakování toho nemáte strach?Po minulém sestupu před dvěma lety se předpokládal nějaký časový úsek, během kterého bychom se měli dostat zpátky do první ligy. Díky mnoha okolnostem, hlavně kvalitě kádru, sportovnímu úspěchu a nezbytnému štěstí jsme se do ní dostali hned a myslím si, že klub na to nebyl úplně připravený. Proto podzim dopadl výsledkově a bodově velmi špatně.

Jaro vypadalo chvíli nadějněji, ale stejně se tým nezachránil. Proč?
Do druhé poloviny sezony došlo ke konsolidaci, mužstvo se našlo, začal fungovat herní styl, který jsme chtěli hrát, herně jsme se na jaře zlepšili. Bohužel jsme neměli štěstí na jiné okolnosti, a to hlavně v zápasech, které byly dobře rozehrané, takže nakonec jsme sestoupili.

A hned jste začali s poměrně velkou obměnou kádru, řada hráčů je na odchodu, další je mohou následovat. Co s tím budete dělat?
Počítáme s posílením kádru, někteří hráči odešli, takže s několika příchody počítáme. Ale otázkou je, jestli teď kupovat drahé hráče s vizí, že se zlepší kvalita týmu. Do toho jít nechceme.

Jak to vyřešíte?
Jednak máme vynikající mládežnickou základnu, máme z čeho čerpat a určitě se budeme snažit dát mladým hráčům příležitost. Vrátí se také řada hráčů z hostování.

Nemáte strach, že stále ještě mladí Holeš a Koubek třeba zahrají dobře na mistrovství jedenadvacítek, budou chtít jít pryč a vy přijdete o další opory?
Pokud bychom měli mít strach, tak spíš z toho, že se na tom mistrovství Evropy neukážou. Jde o hráče, kteří jsou vlastně ještě v mládežnické kopané na vrcholné úrovni, asi na maximální, kam je klub, jakým je náš, schopen se dostat. Pro klub jsou samozřejmě posilou, protože se dostali tam, kam se dostali. Ale pokud se už dostali na takovou úroveň, tak jejich ambicí nebude skončit v regionálním a teď bohužel i druholigovém klubu. Pro jejich vývoj by bylo asi dobře, aby se dostali do kvalitního klubu s vyššími ambicemi, nejlépe do zahraničí.

Takže byste se nebránili jejich odchodu?
Smlouvu s nimi máme, ale také jde o finance a to by v jejich případě nebylo zanedbatelné. Pokud by se nám podařilo, že jednou za tři roky někoho prodáme, tak nic proti tomu, protože těžko někomu můžeme bránit, když je opravdu dobrý, aby hrál. Je to stále dokola, kádr se měnit musí, vyrůstají noví hráči. Potřebujeme, aby mladí dostávali šanci, deset let trénují a za tu dobu si ji podle svých kvalit zaslouží. Zvlášť když se někdo ukáže a bude o něj zájem.

Peníze za jejich případný prodej by asi právě v této chvíli přišly vhod...
Jsou potřeba vždycky. Neříkám to, že je hned chceme prodat. Ale druhá liga je o něčem jiném než první. Nebude jednoduché jednat se sponzory, snad nám uchovají přízeň. Město se ústy primátora vyslovilo v tom smyslu, že se bude snažit, aby podpora pro klub byla stejná, jako když klub v první lize byl. Ale samozřejmě počítáme s tím, že pokles peněz asi bude. Asi ty smlouvy nebudou tak vysoké a pak se to musí odrazit na výdajích.

Do toho jsou problémy se stadionem, které však nyní začínají mít konkrétní řešení. Jak je vidíte vy?
Projekt se rozběhl a naší snahou je, aby se co nejrychleji všechno potřebné vyřídilo a aby se mohlo začít stavět.

Hradečtí fanoušci už jsou trochu alergičtí na otázku kdy, protože odpověď slyšeli už tolikrát, a nic. Takže kdy?
Začít by se mělo stávajícím zázemím ve východní tribuně, což je jakási nultá etapa. To by mělo začít do roka, na úpravách východní tribuny by se mělo začít už v průběhu následující sezony. Pak by následovalo posunutí hřiště, což by neměl být tak náročný proces, a pak by přišla na řadu demontáž západní tribuny a její nová výstavba stejně jako zbývajících dvou.

To by mohlo být kdy?
Když to půjde dobře, tak roku 2017 či 2018.

Definitivně tím tedy padla nutnost hrát během výstavby mimo Hradec Králové?
Zatím to tak vypadá, navíc východní tribuna by měla parametry takové, že už její výstavba by na stadionu umožnila první ligu hrát. I proto říkám, že je naší ambicí postoupit do 1. ligy co nejdříve.

Stále jste ale klubem, který vlastní město a je z velké části financován z veřejných prostředků. Nemáte pocit, že je to jeden z bodů, které klub limitují?
Snad ve všech dokumentech je, že s tím něco chceme dělat. Jednou věcí je shánění sponzorů do klubového rozpočtu a druhou, která asi nyní nejvíc chybí, je získání vlastníka. Prodat akcie klubu někomu, kdo se bude podílet na řízení a dalších činnostech klubu a nést příslušnou zodpovědnost. A aby také v případě potřeby doplatil, zaplatil, sehnal peníze, aby to nešlo za městem.

Na tom se všichni shodnou, ale majitel stále není.
Zatím není poptávka po tom, aby někdo takto vstoupil do našeho klubu. Jsme otevření jednat s kýmkoliv, kdo projeví zájem.

Co by ho v případě zájmu akcie koupit, třeba pro případ, že by chtěl být majoritním akcionářem, čekalo??
Počty jsou jednoduché, akcie klubu jsou v hodnotě 17 milionů, kdyby chtěl většinu, tak zaplatit polovinu z této částky. Druhou částí je podílet se na chodu klubu. Jestliže se na něm včetně těch souvisejících s mládeží město podílí zhruba dvaceti miliony, tak by to měl převzít.

Je nějaká naděje, vedou se s někým jednání?
U žádných jsem nebyl. Vím o snaze vedení města včetně primátora v tomto učinit příslušné kroky a vyvíjet aktivity, ale na představenstvu nic nebylo.

To nevypadá příliš nadějně.
Je to těžké. Když si vzpomeneme na historii před deseti a více lety, kdy klub vlastnil doktor Voda, i on se snažil někoho sehnat a také se mu nepodařilo. Nakonec muselo přijít město a to klub zachránilo. Už v té době se říkalo, že to bude věc dočasná, ale zatím se to za deset let nepodařilo změnit. Máte různé kluby, některé jsou ve vlastnictví arabských šejků, některé ropných či jiných magnátů. Hradec asi v současné době není tak lukrativní místo, kam by se všichni hnali.

Dá se s těmito podmínkami konkurovat?
Naše podmínky jsou nadstandardní vůči druholigovým týmům. Takové má málokdo.

A vůči prvoligovým?
Na horní polovinu to není, ale v dolní jsou kluby, které na tom nejsou lépe a také mají potíže. Myslím si, že z tohoto pohledu nejsme v první lize úplně na chvostu. A když to vezmu z tohoto pohledu pro druhou ligu, máme takové podmínky, že bychom měli mít ambice postoupit.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Jsem na kluky pyšný, radoval se Škoda. Ze hry dal gól poprvé od srpna

UTÍKEJ! Nadšený slávista Milan Škoda po jednom ze svých gólů v duelu Evropské...

Genk (od našeho zpravodaje) V Evropské lize se ještě v této sezoně netrefil. A gól ze hry dal naposledy v srpnu loňského roku....

Tři góly od Messiho. Marná snaha Sevilly s Vaclíkem, slaví Barcelona

Barcelonská hvězda Lionel Messi překonává českého brankáře Tomáše Vaclíka v...

Dvakrát vedli, lídrovi soutěže zatápěli, ale nakonec vysoko prohráli. Fotbalisté Sevilly, příštího...

Slávistická poprvé: Masopust chce být fotbalovější, Král spoluvládl středu

Slávistický záložník Alex Král se pokusil odcentrovat, bránil mu v tom soupeř...

Genk (Od našeho zpravodaje) Jedno jméno se v sestavě čekalo, druhé naopak překvapilo. Alex Král i Lukáš Masopust, zimní posily...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Záhřeb (Od našeho zpravodaje) Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné...

Dočkal se stal zase sparťanem, dostal dlouhodobou smlouvu

Bořek Dočkal je zase sparťanem, s klubem podepsal kontrakt do léta 2022 a poté...

Fotbalista Bořek Dočkal je už zase sparťanem. Po dvou letech. Reprezentační záložník podepsal v...

Další z rubriky

Anglický model ve Varech. Trenéry jsou Žák, Němec, Vácha a Drahokoupil

Robert Žák

Trenérský kvartet Robert Žák, Josef Němec, David Vácha, Daniel Drahokoupil připravuje fotbalisty...

O postup do ligy se chceme prát, říká jihlavský Vaculík

Lukáš Vaculík (v modrém) z Jihlavy v utkání s Ústím

Na trávníku a v hráčské kabině je Lukáš Vaculík jedním z nejzkušenějších jihlavských fotbalistů....

Deset minut a Zorvan si hned ověřil, že noha drží

Filip Zorvan z Hradce Králové během utkání s Ústí nad Orlicí

Že už je po pěti měsících od chvíle, kdy odehrál poslední zápas, noha definitivně v pořádku, si...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz