Pavel Kadeřábek (vlevo) a David Lafata. Archivní snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Na penaltu nechtěl, ale ostudu odmítl. A nakonec Kadeřábek rozhodl

  • 47
Na penaltu se mu vůbec nechtělo, ale nakonec dvaadvacetiletý obránce Pavel Kadeřábek proměnil tu rozhodující. Ve finále domácího poháru proti Plzni (1:1, na penalty 7:8) na něj došlo v desáté sérii. Když proměnil, odstartoval další oslavy sparťanských fotbalistů v krátké době.

Jak se vám na rozhodující penaltu šlo?
Nešlo se špatně, v klidu. Nechtěl jsem jít předtím, protože Plzeň vždycky dala. Ale když Milan Petržela neproměnil, tak se mi šlo líp, protože nebylo co ztratit.

Proč jste šel až poslední?
Prvních pět hráčů bylo určených. Pak už jsme se vždycky dohodli. Já jsem se nikam nehrnul - říkal jsem si, že se rozhodne dřív, než budu muset jít já.

Takže se vám nechtělo?
Po sedmé sérii jsme zbyli já, Lukáš Mareček a Tomáš Přikryl. Nikdo z nás jít nechtěl - ale vůbec! Koukali jsme na sebe. Já jsem hlavně nechtěl jít ve chvíli, kdy by přede mnou hráč Plzně dal. Nevím, jestli bych k té penaltě vůbec došel.

Věděl jste, že po vás už by musel jít brankář Tomáš Vaclík?
To jsem věděl. Taky se mě ptal, jestli půjdu, nebo jestli má jít přede mnou. Ale to už by byla moc velká ostuda, kdybych před sebe pustil gólmana.

Střílel jste nahoru. Měl jste dopředu jasno?
Koukal jsem na ty předchozí penalty a přišlo mi, že Matúš Kozáčik skákal vždycky jakoby po zemi. Chtěl jsem to dát kamkoliv nahoru. V takhle důležitém zápase to byla moje první penalta a určitě to je nejdůležitější gól kariéry.

Co se vám honilo hlavou, když jste na tu penaltu šel?
Že když to nedám, tak to zkazím celému týmu. Ale zase když člověk dá, tak je slavný. Tyhle dvě myšlenky mi šly hlavou.

Fotogalerie

A jak vám bylo během celého penaltového rozstřelu, když jste tam stáli v prudkém dešti?
No, byla mi velká zima. Navíc jsem šel jako poslední... Ale někdo tam přinesl deky, takže to bylo v klidu.

Penaltový rozstřel jste si vynutili vyrovnáním v nastaveném čase. Ceníte si toho triumfu víc, že jste ho dosáhli po tak bláznivém závěru?
Sladké to je. Ale lepší by bylo, kdybychom vyhráli tři nula. Sportovně musíme uznat, že Plzeň byla ve druhém poločase lepší než my. Nevím, co se s námi stalo. Možná jsme si gól nezasloužili, ale štěstíčko k fotbalu patří.

Věřil jste ještě, že vyrovnáte?
Člověk musí věřit až do konce. Ale naděje se zmenšovala a bylo to pro nás horší a horší. Naštěstí v závěru Láďa Krejčí odcentroval a ta penalta už potom byla jasná.

Vyhráli jste double, tedy ligový titul i triumf v poháru. Jak velké budou oslavy?
Velké, i když asi ne z mé strany... V neděli v 10:30 mám sraz s reprezentací, takže oslavy určitě nepřeženu.

Budete se hlídat?
Určitě to s klukama oslavit půjdu, ale vynechám alkohol.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Slavia v Lize mistrů

10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.