Snímek z roku 1968 ukazuje, že zájem o zápasy pardubických fotbalistů na Letním...

Snímek z roku 1968 ukazuje, že zájem o zápasy pardubických fotbalistů na Letním stadionu rozhodně byl. | foto: Archiv FK Pardubice

Pardubice počtvrté mezi elitou. Na postup do první ligy čekaly přes půl století

  • 4
Byly doby, kdy fotbal znamenal v Pardubicích mnohem více než hokej. Ještě během druhé světové války dokázali pardubičtí fotbalisté hrát v první lize na špičce, zatímco jejich hokejoví kolegové se teprve zdokonalovali ve stále relativně novém sportu.

Celkem fotbalové týmy z Pardubic odehrály mezi elitou dvanáct ročníků. Třikrát se dokázaly dostat na bronzovou příčku. Jejich boje na Letním stadionu sledovaly davy nadšených fanoušků.

Nyní se FK Pardubice pokusí maximálně natáhnout čtvrtou ligovou éru.

První postup: 1937

SK Pardubice, klub založený v roce 1899, hrál v sezoně 1936/1937 ve své skupině druhé nejvyšší soutěže tak dobře, že ji vyhrál a vybojoval si postup do kvalifikace o první ligu. V ní soupeřilo dvoukolově pět klubů a dva z nich si zajistily postup do Státní ligy. Pardubický tým hrál v posledním kole v Ostravě. S předchůdcem dnešního Baníku tehdy sice prohrál 1:2, ale přesto se radoval z postupu.

„Na pardubickém nádraží poté čekalo na fotbalové hrdiny několik tisíc lidí… SK Pardubice odehrál v nejvyšší soutěži osm sezon a v letech 1939, 1940 a 1941 vybojoval třikrát třetí pozici v tabulce,“ uvedl k tomu mluvčí FK Pardubice Radek Klier.

Druhý postup: 1957

Na sklonku 50. let se do Pardubic fotbalová liga vrátila. „Ne, nebyly žádné postupové oslavy… Na východ Čech se totiž jen přesunul klub Tankista Praha. Důvod? Všechny vojenské kluby se měly přejmenovat názvem „Dukla“, a protože v Praze již jedna byla, celý tým se musel stěhovat,“ uvedl Klier.

Dukla začala sezonu na plochodrážním stadionu ve Svítkově. Poté se svěřenci trenéra Zástěry přesunuli na Letní stadion, který prošel dílčími úpravami. Ve třech sezonách Dukla bojovala spíše ve spodních patrech tabulky, v roce 1961 se sloučila s VCHZ Pardubice.

Třetí postup: 1968

V červnu roku 1968 se v posledním druholigovém kole přetlačovaly o postup týmy VCHZ Pardubice a Vlašimi. Pardubáci ale na Letním stadionu zdolali Cheb 7:0 a mohla vypuknout velká postupová radost.

„V týmu tehdy působila řada hráčů, jejichž jména jsou dodnes v paměti. Klubová legenda Ladislav Procházka, Jaromír Možíš nebo řada fotbalistů, kteří se později prosadili v dalších klubech: Jan Mareš či Vladimír Kára. Již tehdy zanedbaný Letní stadion se mohl těšit na další ligové boje,“ řekl Klier s tím, že poslední pardubická účast trvala jen jeden rok.

Ovšem během něj se tým probojoval do finále poháru, kde podlehl pražské Dukle.

Čtvrtý postup: 2020

Pardubický fotbal celá 80. i 90. léta vlastně chřadl. Za úspěch se dalo považovat jakési přežívání ve druhé lize, které skončilo prodejem licence do Sokolova. Tehdejší majitel klubu Jiří Rýva už nevydržel handrkování s radními o stadion a v roce 2006 klub převelel na západ Čech.

Je paradoxní, že Pardubice vybojovaly postup do první ligy po 51 letech přesně ve chvíli, kdy se fotbalový Sokolov poroučí hlavně kvůli velkým ekonomickým problémům ze druhé ligy.

Nová éra pod hlavičkou FK Pardubice započala v roce 2008 sloučením několika klubů. Tým se probil mezi elitu z těch nejnižších pater české kopané.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko