Balkánská kovbojka ve Znojmě: z vězení až k akciím v českém fotbalu

Fotbalový agent Goran Spahič nezanechal ve Znojmě nejlepší dojem. | foto: sportske.ba

2 2019
Jihlava přivedla dvanáct posil, Hradec Králové a České Budějovice spěchají nejméně do baráže o první ligu. Druholigové jaro, jehož výkop se odehraje dnes dopoledne, slibuje útok tradičních klubů na postup mezi elitu. Žádný z nich však v zimní pauze nevyvolal takový poprask jako regionální celek ze Znojma. Lépe řečeno balkánský agent Goran Spahič, který na jihu Moravy slíbil za rok a půl taky slavit postup.

Na dva měsíce spolupráce s ním budou ve Znojmě vzpomínat jako na kovbojku, během které přicházeli a odcházeli hráči a do klubové kasy tekly peníze, aby se z investic naráz staly dluhy. Hlavně se pak mužstvo dostalo do podezření, že jeho zápasy byly zmanipulované sázkaři.

Na to upozornila MF DNES v polovině února na základě informací od mezinárodní organizace FederBet, která se na odhalování podezřelých zápasů specializuje.

Dvojitý agent

„Jsem kompletně čistý muž a mohu to kdykoliv prokázat,“ ohání se Spahič na všechny strany. Znojmo s ním ale předminulý týden ukončilo spolupráci.

Ostatně od muže vystupujícího střídavě pod původním jménem Goran Gakovič i novým jménem Goran Spahič tohle tvrzení leckdo považuje minimálně za odvážné.

Do českého fotbalu sice Gakovič/Spahič přivedl Adnana Džafiče, který to z 2. ligy dotáhl až do Evropské ligy se Zlínem, ale zůstalo za ním i plno nezdarů. Zrovna v Táborsku před sedmi lety zároveň s Džafičem nabízel tři další fotbalisty, ale ani jeden se nechytil. Do Karviné zase poslal na zkoušku stopera Ajdina Maksumiče, hráče bez kondice a se zraněním.

Tehdy už měl svérázný agent s bosenskou manažerskou licencí za sebou prohrané dohadování u Odvolací komise v Sarajevu ohledně nečistého zastupování tří hráčů, o nichž prý úmyslně dodával zkreslené informace.

Očima Luďka Zelenky

Na co jsem ve 2. lize zvědavý?

1. Na boj o postup
Šest sedm týmů se tváří, že jsou ti správní kandidáti a že je nejvyšší čas, aby se posunuly výš. Počínaje Budějovicemi, druhou Jihlavou atřetím Hradcem. Jeden z nich postoupí přímo jako vítěz. Dva další týmy půjdou do baráže, takže čekám drama do poslední vteřiny.

2. Na Prostějov
Honza Polák, Tomáš Janíček, Aleš Schuster, v zimě přišel Honza Vošahlík. Co hráč, to moře startů vlize. Ale budou zkušenosti stačit? Ve druhé lize se extrémně běhá, je to soutěž lítací. Jak si povedou bardi?

3. Na Zbrojovku
Na rozdíl od Prostějova mám pocit, že chtějí stavět na mladých. Kdyby se v Brně nepovedl postup, což se kvůli ztrátě a průběžnému sedmému místu klidně může stát, myslí na budoucnost. To se mi zamlouvá.

4. Na nejlepšího střelce
David Ledecký začínal ve Spartě a trochu mi připomíná Lafatu. Má instinkt v šestnáctce. Na podzim dal deset gólů a klidně by to mohl zopakovat. České Budějovice ho udržely, i když se po něm sápaly ligové kluby. Je to jasný signál, že Dynamo chce postoupit.

5. Na Žižkov
Za Viktorku jsem dva roky kopal a odsud se dostal do Slavie, takže pro ni mám slabost. Doufám, že se udrží, ale bude to boj. Poslední místo, dva vyhrané zápasy... Bez peněz se druhá liga hrát nedá.

6. Na aféru
Znojmo čeká jaro pravdy. Po zimním skandálu s podezřelými výsledky musí být v celém klubu obrovské napětí. Neříkám, že třinácté Znojmo spadne, ale nepřekvapilo by mě to.

V Česku se do středu pozornosti dostal svým vstupem do Znojma, jemuž už v jeho prvoligových časech dohodil schopného útočníka Miloše Reljiče. Klubu stíhaného finančními těžkostmi loni v prosinci nabídl několik milionů korun, hráče a dvě soustředění v Chorvatsku. Jenže když se na druhém z nich představil novému trenérovi týmu Františku Šturmovi jako Goran Spahič, blesklo Šturmovi hlavou: „Neměl by se ten chlap jmenovat jinak?“

Agenta poznal kdysi ve třetí lize vČ eské Lípě jako Gakoviče. „Měl jsem od něho hráče. Pořád volal, ať hraje, něco zkoušel. Udělal jsem s ním velice špatnou zkušenost,“ vybavuje si trenér. Taky ze Znojma tři ze čtyř Spahičových hráčů poslal pryč jako neupotřebitelné.

Nakonec jsou tohle všechno prkotiny proti Gakovičovým začátkům. Po roce 2000 se ocitl za mřížemi jako člen automafie, v jejíchž rukou končila kradená luxusní auta.

„Ve vězení jsem byl, ale to dávno skončilo. Nemá to nic společného s tím, co dělám teď,“ hájil se agent v bosenském listu Dnevni avaz, jemuž poskytl rozhovor.

Do redakce MF DNES poslal vzkaz: „Je mi jedno, jestli píšete, že jsem El Chapo (někdejší šéf mexického drogového kartelu). Ale pište pravdu.“

Moje Znojmo

Oficiálně z rodinných důvodů si po pobytu ve vězení změnil příjmení, se společníkem rozjel fotbalovou akademii v chorvatské Rijece a pokusil se pořádně prosadit na českém trhu. Dodnes tvrdí, že ve Znojmě nebyl sponzorem, ale spoluvlastníkem – jímž je stále. „To by napřed musel svůj podíl zaplatit. Je jeho věc, co říká, já jsem s ním skončil,“ rozohní se znojemský majitel Jiří Tunka při zmínce o muži, jemuž ještě nedávno chtěl třetinu svého stoprocentního vlastnictví prodat.

Agentovi teď musí vrátit 49 tisíc eur, jež Gakovič/Spahič do akcií v první splátce investoval. Zároveň v kauze, kterou šetří policie a jíž se začala zabývat etická komise FAČR, žádá: „Oddělte náš klub od sponzora, za jehož minulost a praktiky nemůžeme.“

Zápasy o udržení ve druhé lize, u nichž by si jindy okousal nehty a vykřičel hlasivky, budou najednou ve Znojmě relaxem proti tomu, co se v klubu v zimní pauze dělo. Vítejte v druholigovém jaře.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí šestičlenná o udržení.

Bořek Dočkal, Alex Král, Jean-David Beauguel, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch Lukáš Masopust, Tomáš ChorýDavid Moberg Karlsson, Joel Kayamba

Nejčtenější

Hoši, děkujem! Fanoušci Sparty zaplavili Letnou hořkou ironií

Michal Sáček ze Sparty po porážce s Karvinou

Vypadalo to pro sparťanské fanoušky na pohodový podvečer. Parádní počasí, k tomu třeba klobása,...

Jako kdysi s Plzní. Snad mi publikum už odpustilo, doufá srdcař Franz

Trenér Karviné František Straka se raduje z vítězství.

Ta podoba... Před třinácti lety v závěru ligy s předposlední Plzní senzačně vyhrál na Spartě 3:1....

Kouč Boleslavi: Někteří ukázali, že na to nemají, budeme hledat dál

Karvinský trenér Josef Weber během zápasu se Zlínem

Dva obdržené góly v závěru zápasu proti Dukle stály Mladou Boleslav výhru. A také naději na...

Hloušek je jistota. Co další pikantní přestupy: Krejčí, Stanciu, Kozák?

Nicolae Stanciu se raduje z gólu a ukazuje, jak si váží toho, že může nosit...

Česká liga teprve vyvrcholí, ale fotbalové obchody už se hýbou. Plzeň má Adama Hlouška a myslí si...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po...

Další z rubriky

Hradecký kouč před Chrudimí: Z kluků se musí znovu stát válečníci

Filip Zorvan z Hradce Králové během utkání s Ústí nad Orlicí

V posledních čtyřech zápasech získali jen dva body. Po poslední ztrátě na hřišti poslední Viktorie...

Okresní přebor po čínsku. To byl šlapák, ty vole! Vždyť nerozumí česky

KLID, PÁNOVÉ. Hlavní rozhodčí Žan Čchen gestem usměrňuje hráče v utkání...

Rostoucí čínský zájem o fotbal je cítit i tam, kde by to čekal jen málokdo. Zápasy v městečkách a...

Pardubický záložník Fousek: Potřebovali jsme se zvednout. Povedlo se

Momentka z utkání Pardubice - Prostějov.

Svými letošními druholigovými trefami číslo 6 a 7 o víkendu skolil soupeře z Prostějova. Pardubický...

Najdete na iDNES.cz