Momentka z utkání Jihlava vs. Sokolov. (zelená) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Fotbalisté Pardubic poprvé prohráli, v derby je udolal Hradec Králové

• 7
Až v 11. kole druhé nejvyšší fotbalové soutěže vyšli poprvé bodově naprázdno hráči Pardubic. Z východočeského derby v Hradci Králové si odvezli porážku 0:1. Dukla Praha udolala doma Prostějov těsně 1:0 a vrátila se na druhé místo tabulky. Brno po obratu zvítězilo v Chrudimi 4:1, ve slezském derby Třinec porazil Vítkovice 3:2, v pražském vyzrál Žižkov na Vyšehrad 1:0.

Pardubice dosud v této sezoně prohrály jen pohárový zápas v Benešově. V Hradci doplatily na neuhlídaný rohový kop, po kterém se hlavou ve 14. minutě prosadil domácí kapitán Martinec. V závěru neproměnil velkou šanci na vyrovnání Čelůstka.

Dukla potvrdila dobrou formu a vyhrála v druhé lize potřetí za sebou, znovu o gól. O jedinou branku týmu, který v minulé sezoně sestoupil z nejvyšší soutěže, se po necelé čtvrthodině přesnou střelou do horního rohu postaral Tetour. Oba týmy v utkání zahodily celou řadu šancí.

Favorit soutěže Brno se po rozpačitém vstupu do sezony pomalu dostává do formy. Zbrojovka venku zvítězila poprvé po třech druholigových zápasech a z posledních čtyř kol si připsala devět bodů.

Chrudim sice rychle vedla, ale Brňané díky vlastní brance domácích ještě do půle srovnali a v druhém dějství svou převahu korunovali třemi góly v posledních 20 minutách. O obrat se zasloužili střídající hráči - dvakrát skóroval Fousek a jednou Štepanovský. Za stavu 1:1 chrudimský Froněk napálil z penalty břevno.

Vítkovice ve slezském derby dokázaly dotáhnout dvoubrankovou ztrátu, ale v 72. minutě rozhodl technickou střelou do horního rohu třinecký Bedecs. Domácí v soutěži zvítězili počtvrté za sebou a mají stejně bodů jako Brno.

Už v pátek Sokolov dlouho trápil domácí Jihlavu. Ta brzy prohrávala, nakonec se jí ale podařilo vývoj zápasu otočit a zvítězil 3:1. Dva góly dal kapitán Lukáš Vaculík.  Jihlava vyhrála třetí z posledních čtyř kol, Sokolov naopak potřetí za sebou nebodoval a zůstal předposlední.

Sokolov přitom začal na půdě velkého favorita dobře a už ve čtvrté minutě otevřel skóre osamocený Selnar. Vysočinu zachránil kapitán Vaculík, který ve 43. minutě srovnal a devět minut před koncem vstřelil gól na 3:1. Mezitím v 56. minutě obrátil stav Jawo. Hosté mohli vyrovnat, ale jednou jim zkazil radost ofsajd a poté domácí brankář Vejmola.

O den později Sokolov ukončil smlouvu s trenérem Františkem Šturmou a vedením dočasně pověřilo asistenta Davida Vaněčka.

Sedmačtyřicetiletý Šturma převzal Baník před touto sezonou. V jedenácti kolech s mužstvem získal jen šest bodů za jedno vítězství a tři remízy při skóre 10:24. Bilanci si Sokolov může zlepšit v nejbližším duelu doma proti Líšni 19. října.

„Věřím, že tato změna hráče nakopne k lepším výsledkům. Myslím si, že naše hra nebyla špatná, pouze jsme nebyli směrem dopředu nebezpeční a dávali málo branek. V létě jsme pravděpodobně zvolili špatný typ ofenzivních hráčů, ale v tomto beru zodpovědnost kompletně na sebe,“ řekl Šturma pro klubový web.

Fotbalisté Žižkova v neděli porazili 1:0 Vyšehrad a po čtyřech zápasech se dočkali vítězství. O jedinou branku se postaral po půlhodině hry Jaroslav Diviš. Žižkov si připsal první vítězství po sérii dvou remíz a dvou porážek, naopak Vyšehrad ani na šestý pokus venku nedokázal zvítězit. K bodům hostům nepomohla ani krátká přesilová hra po vyloučení Michala Řezáče v nastavení.

Varnsdorf si poradil 2:1 s Vlašimí a po pěti porážkách za sebou si připsal teprve druhé vítězství v sezoně. Severočeši sice prohrávali, ale po gólech Erika Micovčáka a Lukáše Nováka po přestávce skóre otočili a opustili poslední místo i pásmo sestupu. Od něj je však dělí jediný bod.

16.Sokolov1113710:246

MFK Chrudim - FC Zbrojovka Brno 1:4 (1:1)

Branky: 16. Kesner - 45. Řezníček, 72. A. Fousek, 90+1. Štepanovský, 90+3. A. Fousek. Rozhodčí: Denev – Mokrusch, Hrabovský. ŽK:64. Rybička - 34. Pavlík, 61. Krška, 82. Růsek, 87. Vaněk. Diváci: 823.

MFK Chrudim Mrázek – Řezníček, Krčál, Vencl, Hlavsa (80. Mastík) – Kesner (C), Janoušek (46. Luong), Sixta, Dostálek – Rybička, Froněk (76. Vašulín).

FC Zbrojovka Brno Floder – Jakub Šural, Pavlík, Šmíd, Eismann – Krška (65. Štepanovský), Sedlák, Vaněk (90+2. Bariš), Šumbera (54. A. Fousek) – Magera (C), Růsek.

FK Fotbal Třinec - MFK Vítkovice 3:2 (2:1)

Branky: 10. Akulinin, 23. Kubala, 72. Bedecs - 25. Stříž, 49. Buchvaldek. Rozhodčí: Dorušák – Vodrážka, Lakomý.. ŽK:37. Kubala, 40. Janoščín, 59. Samiec - 53. Holiš, 59. V. Cverna, 65. Balcárek (trenér), 67. Surzyn, . Matěj. Diváci: 369.

FK Fotbal Třinec Adamuška – Kušnír (C), Bedecs, Gáč, Janoščín – Omasta (61. Arroyo), Samiec, Machalík, Hlúpik – Kubala (71. Valenta), Akulinin (82. Tijani).

MFK Vítkovice Květon – Surzyn, Holiš, V. Cverna (C), Klusák (86. Martišiak) – Motyčka (79. M. Kovařík), Matěj – Buchvaldek, Zorvan, Stříž (79. Kania) – Chvěja.

FK Varnsdorf - FC Sellier & Bellot Vlašim 2:1 (0:1)

Branky: 55. Micovčák, 67. L. Novák - 12. P. Pilík. Rozhodčí: Adámková – Batík, Klupák. ŽK:34. D. Breda - 51. Janda, 76. Průcha, 84. Fotr. Diváci: 385.

FK Varnsdorf Samoel – Rudnytskyy (C), Lehoczki, Ngimbi, Heppner (46. Micovčák) – Bláha, Houser – Barac (54. L. Novák), Kocourek, D. Breda (83. M. Kubista) – Ondráček.

FC Sellier & Bellot Vlašim Bačkovský – P. Breda, J. Štochl, Broukal, Mil. Kadlec – Janda (C), P. Pilík, Sváta (75. Fotr), Jandera (56. A. Jakubov), Průcha – Januška (71. Dias).

FC Vysočina Jihlava - FK Baník Sokolov 3:1 (1:1)

Branky: 43. Vaculík, 56. Jawo, 81. Vaculík - 4. Selnar. Rozhodčí: Klíma – Kotalík, Dohnálek. ŽK:38. Štípek, 75. Hošek. Diváci: 873.

FC Vysočina Jihlava Vejmola – Svoboda (46. F. Novotný), Tlustý, Pojezný, Javůrek – Vaculík (C), Lacko – Smejkal, Fortelný (84. Koubek), Mikuš (72. Jakub Rezek) – Jawo.

FK Baník Sokolov Šiman – Šmehyl, Hošek, A. Čihák, Jakub Dvořák II. (C) – Machuča, Stropek – Štípek (85. Fišer), Selnar (88. Šulc), Machek – Štursa (62. Vávra).

SK Líšeň - FK Ústí nad Labem 1:3 (0:2)

Branky: 87. Hladík - 2. Prošek, 43. Drame, 46. Drame. Rozhodčí: Cieslar – Mojžíš, Bureš. ŽK:41. Hlavica, 82. Bačo - 22. Krátký, 82. Matějka. Diváci: 1050.

SK Líšeň Šustr – Bačo, Hlavica (C), Suchý – Ad. Čermák – Reteno Elekana, Demeter (46. O. Vintr), Hladík, M. Vintr (43. Minařík) – T. Machálek, Zikl (55. Rolinek).

FK Ústí nad Labem Tvrdoň – Krátký, Brak, Pimpara (C), Strada (76. O. Jakubov) – M. Valenta, M. Bílek – Drame, D. Richter (90+2. Kolařík), Prošek (53. Miskovič) – Matějka.

FK Viktoria Žižkov - FK Slavoj Vyšehrad 1:0 (1:0)

Branky: 30. Jaroslav Diviš. Rozhodčí: Pavel Královec – Ivo Nádvorník, Jan Hurych. ŽK:14. Opluštil, 55. Martan, 87. Řezáč - 80. Verner. ČK:90+4. Řezáč. Diváci: 1021.

FK Viktoria Žižkov Švenger (C) – Tusjak, Březina, Opluštil, Urbanec (90+4. Halgoš) – Jaroslav Diviš (89. Petrlák), Bazal, Batioja (71. Gil), Řezáč, Súkenník – Martan.

FK Slavoj Vyšehrad Otáhal – T. Jablonský, Švejdík, Nitrianský, Šandera – Kozel (79. V. Mareš) – Verner, Drobílek (C) (79. Vejvar) – Laňka, Veselý, Rataj (59. Mashike Sukisa).

FK Dukla Praha - 1. SK Prostějov 1:0 (1:0)

Branky: 15. Daniel Tetour. Rozhodčí: Vojkovský – Novák, Mikeska. ŽK:52. D. Souček - 70. Schuster, 78. Biolek, 90+1. Píchal. Diváci: 753.

FK Dukla Praha M. Hruška – Chlumecký, Piroch, D. Souček – Kott (66. Ayong), Doumbia, Daniel Tetour (C), F. Hašek (85. Kovaľ), Preisler – Hadaščok, Lu. Holík (75. Kozma).

1. SK Prostějov Bréda – Biolek, Janíček (C), Schuster, Lutonský – Pernackyj – Píchal, Pašek, Kotouč (75. Kroupa), Šteigl – Slaměna.

FC Hradec Králové - FK Pardubice 1:0 (1:0)

Branky: 14. Martinec. Rozhodčí: Orel – Paták, Ratajová. ŽK:35. Čech, 48. Firbacher, 63. Leibl - 26. Toml. Diváci: 1062.

FC Hradec Králové Ottmar – Čech, Kvída, Zbrožek, Leibl, Jukl (78. D. Procházka) – Martinec (C), Firbacher (62. Šípek), M. Černý, Vlkanova (89. Soukeník) – Urma.

FK Pardubice Šmíd – Prosek, Toml, Šejvl, T. Čelůstka – Jeřábek (C) – Kohút (88. Lee), Hlavatý (88. Mužík), Solil, Zifčák (82. Sokol) – P. Černý.