Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Záložník Javorek je zpět v Českých Budějovicích. Má být režisérem

  10:18
Petr Javorek se v 31 letech vrací do českobudějovického Dynama jako největší letní posila. Dokáže naplnit očekávání ve staronovém prostředí?

Petr Javorek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Je to zvláštní případ. Jedenatřicetiletý záložník Petr Javorek už podruhé pendluje mezi dvěma jihočeskými fotbalovými rivaly. Z Táborska už jednou do českobudějovického Dynama přišel, aby se posléze po dvou letech vrátil na Soukeník a po dalších třech sezonách zase přechází k Vltavě na Střelecký ostrov. Definitivně a na přestup.

Další posily ČB

Lukáš Pouček
24 let,
krajní záložník

S druhou ligou už má zkušenosti. Hrával ji v Pardubicích, v Sokolově a naposledy v Ústí nad Labem. Stále však zůstával kmenovým hráčem Sparty, kam rodák z Mladé Boleslavi přišel už v mládežnické kategorii. Do prvního týmu se ovšem nikdy neprosadil. V uplynulém ročníku dal šest branek, což je jeho maximem. David Horejš o něm říká: „Sledovali jsme ho dlouho. Končila mu smlouva a my chtěli přivést do klubu hráče, který by naši hru zkvalitnil. Je to levák, krajní hráč. Doufáme, že se to povede.“

Elvis Mashike Sugisa
23 let,
útočník

Ve svých 23 letech už útočník z Konga vystřídal dost klubů. Jen za poslední čtyři roky stihl hrát na Slovensku za Sereď, Zvolen, Zlaté Moravce, Galantu a Ružinou. Do Čech se dostal v jarní část sezony přes Loko Vltavín v ČFL. Za něj zvládl nastřílet 12 branek. Teď se zkusí prosadit ve vyšší soutěži v Českých Budějovicích.
Pohled trenéra Dynama Davida Horejše? „Po odchodu Kaloda jsme hledali typického silného útočníka. V našich podmínkách byl k mání Elvis. Kopal třetí ligu, je to mladý kluk. Nechceme utrácet peníze za velké hráče a zároveň nechceme hráče na hostování. Dostane prostor a doufáme, že se bude zlepšovat. Jeho přístup je perfektní a věříme, že nějaké branky dá.“

Jakub Moravec
21 let,
záložník

Talentovaný středopolař je sparťanským odchovancem, který o sobě dával v letenské devatenáctce a juniorce pořádně vědět. Dokonce natolik, že ho Zdeněk Ščasný před sezonou 2015/2016 povolal do přípravy s prvním mužstvem. V něm se však neudržel. Druhou ligu si zkusil ve Vlašimi, do první nakoukl v dresu Příbrami. „Doufám, že se jeho působení dokáže dotáhnout do konce. Je to šikovný záložník, který může hrát na více postech. Kreativní fotbalista,“ hodnotí David Horejš.

„Neodcházel jsem tehdy úplně v dobrém, ale teď už jsou ty vztahy narovnané a doufám, že to bude šlapat i na hřišti,“ přeje si sám fotbalista.

V minulosti zažil v krajském městě dobrou sezonu. Nastupoval hlavně pod trenérem Františkem Ciprem, který na něj hodně sázel, a i po návratu do Táborska patřil ke klíčovým hráčům sestavy. Pokud byl zdravý.

Jenže doplatil na to, že Táborsko v letošním roce přebudovává kádr a výrazně šetří. Javorek patřil k nejlépe placeným hráčům mužstva a ten ho poslal na testy k prvoligovému nováčkovi z Olomouce.

„Už od prvního dne jsem tam pociťoval, že to nedopadne dobře. Nebyl tam ani hlavní trenér Jílek, který byl s reprezentací do 21 let na Euru. Byl to prostě takový test, který nevyšel,“ konstatuje Javorek, který byl rád, že se ozvalo zrovna Dynamo.

„Zvažovali jsme různé možnosti. Petr byl náš nejdražší hráč a vzhledem k tomu, že nemáme rozpočet ještě úplně pokrytý, tak jsme nechtěli riskovat, že bychom na něj peníze nenašli,“ říká výkonný ředitel Táborska Tomáš Samec.

A dodává, že Budějovice byly jediným vážným zájemcem o služby zkušeného záložníka. I proto ho pustili do týmu regionálního rivala, ačkoliv to část fanoušků táborského klubu nesla nelibě.

„Dostal jsem informaci, že Olomouc s Petrem už nepočítá. Měli jsme zájem a Petr na to slyšel. Spojili jsme se proto s Táborskem. Trošku tam bylo cítit, že nevědí, jestli ho pustit zrovna sem, ale jednání Tomáše Samce bylo korektní. Bylo to trochu časově delší, ale podmínky jsme měli vyladěné a bylo to v pohodě,“ přidává i budějovický generální manažer Martin Vozábal.

Trenér od něj hodně čeká

Petr Javorek se tak po čtyřech letech vrátil do týmu, kde už z tehdejšího kádru poznává jen pár jmen. „Asi tři nebo čtyři hráče,“ potvrzuje. Za jeho éry v Dynamu hráli třeba Otepka, Hora, Černý, Řepka, Machovec, Řezníček nebo Sandro. K těm, které pamatuje, patří Benát, Táborský, Křížek a Novák. Jen okrajově v týmu tehdy fungovali Hála nebo Wermke.

V první budějovické sezoně obsadil Javorek s týmem desátou pozici v první lize. V té druhé pak Jihočeši sestoupili do druhé nejvyšší soutěže z předposledního místa.Teď přichází s ambicí, že by se tým měl pohybovat ve vyšších patrech tabulky druhé ligy.

„Počítám s rolí zkušeného hráče. Několik se zkušenostmi nás tu je a chtěl bych týmu pomoct do vyšších pater tabulky. Jinak jsou tu mladí a talentovaní kluci. Věřím, že by to mohlo fungovat,“ přidává hráč, který v minulé sezoně ve druhé lize nastoupil ke 23 zápasům a vstřelil jeden gól.

„Čekám, že přebere taktovku a bude to režisér naší hry. Je to zkušený fotbalista. Chvilku jsem s ním i hrál. Když Martin Vozábal volal, že ta možnost je, tak jsem neváhal ani chvilku a chtěl jsem, aby tady byl. Je to pro nás velká posila,“ pochvaluje si jeho příchod trenér Dynama David Horejš.

Tým by měl být dravější a hladovější, věří kouč Horejš

Kouč fotbalistů Českých Budějovic David Horejš

Fotbalové Dynamo vstupuje do druhé ligy s mladším týmem než v loňské sezoně. Je ho průměr je pouhých 24 let. Na úvod se v pondělí od 18 hodin střetne doma s Viktorií Žižkov.

Na stoperu byl v loňské sezoně oporou Ondřej Šourek. Pravá strana obrany patřila Michalu Klesovi a v útoku byl jedním z klíčových hráčů Richard Kalod.

Až v pondělí v 18 hodin vyběhnou fotbalisté Dynama České Budějovice před televizními kamerami k úvodnímu duelu tohoto ročníku druhé ligy, výše zmíněné fotbalisty v sestavě nečekejte.

Většina třicátníků z kádru zmizela. Zůstalo jich jen pár. A jejich místo zaujali mladíci.

Fotbalové Dynamo se znovu vydalo cestou omlazení týmu, ke kterému ho tlačí ekonomické možnosti klubu, snaha o budování kádru na kmenových hráčích a aktuální situace na přestupovém trhu.

Průměrný věk mužstva je teď 24 let a 13 fotbalistů z kádru jdou s odchovanci klubu.
„Je asi předčasné říkat nějaké plánované umístění. Bude záležet na vstupu do soutěže, aby si mančaft začal věřit. Bude také důležité, aby se nám vyhýbala zranění, protože tým, který máme k dispozici, není příliš široký,“ říká trenér Dynama David Horejš.

Ví, že zdraví týmu, který přes léto budoval, je základ pro pozdější úspěch. V minulém ročníku si zažil oboje. Na podzim měl kádr pohromadě. Zranění se mu vyhýbala obloukem, a když nějaké přišlo, nebylo to na klíčových postech. A Jihočeši hráli na špici druhé ligy, doma neprohráli a mohli pomýšlet i na postup.

Jenže na jaře přišel obrat. Jedno zranění za druhým a tým se pak musel smířit s pátým místem v tabulce bez reálných vyšších ambicí.

A letošní příprava?

Zatím to vypadá, že navazuje spíš na jaro. Ačkoliv se záložník Čermák už vrátil do plného tréninku, dnes chodí o berlích a čeká ho další operace kolene. S ním možná nebude Horejš moct počítat celou sezonu. Berle dostala i jedna z posil Lukáš Pouček, který se zranil v minulém týdnu na tréninku. A dnes proti Žižkovu na trávník asi těžko vyběhne.

Fit ještě po zranění není úplně Táborský a těsně před startem ročníku se Dynamu podařilo prodat do Hradce Králové Jiřího Fundu. Na jeho místo počítal Horejš právě s Poučkem. Teď musí hledat jiné alternativy.

„Mužstvo bychom samozřejmě rádi doplnili, protože odešel hráč ze základu, ale nechceme zmatkovat. Potřebujeme přivést opravdu posilu,“ říká Horejš.

Ten zatím během léta v kádru přivítal pět nových tváří. Vedle zmíněného Poučka ještě útočníky Mashikeho a Turynu a záložníky Moravce s Javorkem. Zkoušel několik dalších hráčů, ale ti se nedokázali prosadit. „Mužstvo sice máme mladší, ale mělo by to nahradit dravějším a hladovějším přístupem,“ dodává Horejš.

Žižkov bude nepříjemný

Podle něj budou nejvážnějšími kandidáty na postup do nejvyšší soutěže Opava a Hradec Králové. „Ale i my bychom měli navázat na loňskou sezonu a měli bychom být schopní hrát na špici tabulky,“ vysvětluje kouč.

Ovšem tomu příliš nenapovídalo vystoupení jeho svěřenců v zápase prvního kola MOL Cupu na hřišti divizních Velvar. Tam Jihočeši prohráli 0:1.

„Před startem sezony byl tenhle výsledek nepříjemný. Zvlášť když jsme celou přípravu absolvovali herně a výsledkově dobře. Doufám, že tenhle výsledek se na mužstvu nepodepíše. Probírali jsme to, našli jsme příčiny a doufám, že to hráči pochopili,“ přidává Horejš.

Soupeř hned v prvním kole bude nepříjemný. Žižkov v minulé sezoně hrál ve středu tabulky a pro tenhle ročník ještě posílil. Má ve svém kádru několik zkušených hráčů jako Švejdík, Hašek nebo Engelman, které doplňují mladíci převážně z pražských prvoligových klubů.

„Je to kvalitní soupeř, který druhou ligu hraje stabilně. Na chvíli vypadl jen kvůli finančním problémům, ale už je tam znovu a zase patří k top šesti klubům. Ale myslím, že by nám to mohlo vyhovovat,“ míní krajní záložník Roman Wermke.

Los Evropské ligy 2020-21

Sparta se ve skupině utká s Celtikem Glasgow, s AC Milán a s Lille. Slavii čeká Leverkusen, Nice a Beer Ševa, přemožitel Plzně. Liberec narazí na Gent, CZ Bělehrad a Hoffenheim. Termíny zápasů: 22. a 29. října, 5. a 26. listopadu, 3. a 10. prosince.

Zlatan Ibrahimovic, Patrik Schick, Pavel Kadeřábek, Michael Ngadeu, Guélor Kanga, Timothy Weah, Renato Sánches, Stefano PioliPatrick Vieira

  • Nejčtenější

Život v Berbrstánu. Všichni jsme se těšili, až to praskne, říká Bania

Kdo se vzpouzel, toho rozhodčí chladnokrevně řezali. Těžko se žilo v českém fotbalovém Berbrstánu. V zemi Náčelníka,...

Vytlačovali ho z dálnice. V Orlíku je místa dost, dostal varování Berbrův kritik

Premium Skousl toho hodně. Silné výhrůžky, ostré útoky, dětinské naschvály. Nikdy se ale nevzdal. Prachatický fotbalový...

AC Milán - Sparta 3:0, hosté nestíhali, výsledek je milosrdný

Sparťanští fotbalisté nezvládli ani druhé utkání letošního ročníku Evropské ligy, znovu prohráli o tři góly: AC Milán...

Slavia - Leverkusen 1:0, vydřená výhra. Neproměněná penalta a gól Olayinky

Slávističtí fotbalisté mají cenný skalp bundesligového protivníka. V Evropské lize skolili Leverkusen, který hrál v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už bych tam neskočil. Před 25 lety Kaplan šokoval Dynamo Moskva

Měli ještě zhruba týden na to, aby se připravili na odvetu, která by přinesla další výrazný zápis do klubové kroniky....

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Tam, kde se učil Trpišovský. Viktoria Žižkov? Čas planých slibů (snad) končí

Jejich fotbalový příběh připomíná jízdu na horské dráze. Když je vám hej, přijde zčistajasna sešup, který vám zvedne...

Dva rozhodčí z kauzy Berbr: jeden na funkce rezignoval, druhého podržel svaz

Dva obvinění severočeští rozhodčí v Berbrově korupční kauze, rozdílný výsledek: zatímco Miloš Vitner bude dál pracovat...

Bican proti Hitlerovi aneb Kdo si hraje, nezlobí. O fotbale v časech protektorátu

Premium Proč němečtí okupanti rozdávali v protektorátu Čechy a Morava lístky na fotbal zdarma? Sportovní publicista Zdeněk...

Podzim v MSFL skončil, Znojmo hned vyhodilo kouče a láká Habance

Před začátkem třetí ligy fotbalisté Vyškova plánovali, že odehrají podzim, podívají se na tabulku a rozhodnou se, zda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...