Budějovický obránce Milan Nitranský (vlevo) a Filip Novotný z Ústí nad Labem v...

Budějovický obránce Milan Nitranský (vlevo) a Filip Novotný z Ústí nad Labem v souboji o míč | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Konec čekání. Českobudějovičtí fotbalisté vyhráli po půl roce

• 0
Sobota 21. října loňského roku a zápas s Opavou. Fotbalisté Českých Budějovic ho vyhráli a vyšvihli se na první místo druholigové tabulky. Jenže to byl na dlouho poslední duel, kdy si vychutnali radost z vítězství. Zatímco Opava od té doby ztratila body jen jednou v Příbrami a vládne soutěži, Dynamo na další výhru čekalo téměř půl roku.

Týden před vypršením šesti měsíců se dočkalo. O víkendu svěřenci trenéra Davida Horejše po devíti zápasech bez plného bodového zisku vyhráli ve Frýdku-Místku 2:1.

„Ohromně si toho cením. Kluci tam nechali všechno,“ komentoval utkání Horejš. „Do zápasu jsme výborně vstoupili, dali jsme úvodní branku, do půle jsme měli další dvě šance, kdy jsme mohli vedení navýšit. Uklidnil nás gól do šatny,“ popisoval Horejš.

Jihočeši nastoupili k utkání v podobné sestavě, jaká hrála naposledy doma s Příbramí. Ale do branky se postavil Zdeněk Křížek. Domácí zápas s Frýdkem na podzim byl jeho posledním. Po něm už ho mezi tři tyče nepustil Jindřich Staněk. Teď se vrátil a pomohl k vítězství. Na kraji zálohy hrál poprvé v základní sestavě Erik Puchel, který přišel na jih Čech z Karviné.

Hosté šli do vedení ve 20. minutě. Petr Javorek vyslal do šance Filipa Haška, který přehodil gólmana Bučka. Ještě v první půli byl v podobné šanci Čavoš, ale jeho oblouček vykopával z brankové čáry jeden z beků a následně trefil Mashike tyč.

Ve 40. minutě srovnal Varadi, který umístil do branky centr ze strany. Ale jako klíčový muž zápasu se ukázal Petr Javorek. V nastavení první půle si vyskočil na přední tyči na roh a hlavou skóroval. Rozhodl tak o vítězství svého týmu.

Jihočeši měli ve druhém poločase šance navýšit vedení, ale nakonec je musel v samém závěru těžkým zákrokem podržet Křížek.

„Psychika byla teď určitě na bodu mrazu. Žádná sláva i v kabině jsme měli svěšené hlavy a jsem rád, že jsme to nakonec protrhli. Doufám, že už půjdeme jenom nahoru,“ přál by si muž zápasu Petr Javorek.

Jihočechům patří v tabulce šestá příčka a nabyté sebevědomí budou moct prodat hned za týden doma proti Sokolovu v přímém zápase o šestou pozici.