Vedení po podzimní části je zavazující, ví budějovický manažer Vozábal

Martin Vozábal, generální manažer českobudějovického fotbalového klubu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

26 2018
Přes zimu se Dynamo České Budějovice vyhřívá na prvním místě druhé ligy. Generální manažer Martin Vozábal ví, že boj o postup je povinnost, a klub pro něj udělá maximum.

Když se podíváte na tabulku druhé nejvyšší soutěže a vidíte Dynamo na prvním místě, co to pro vás znamená?
Je to příjemný pohled a lépe se v tom pracuje. Je lepší, když v té dlouhé zimní pauze koukáte na první místo. Je to do jisté míry zavazující, ale tento náš úspěch je pouze dílčí. Podstatná tabulka pro všechny je až na konci sezony.

Čeká vás boj o postup. Je to pro vás více práce?
To si nemyslím. Že tam budou nějaké věci, které v případě postupu musíme zvládnout, s tím počítáme. Ovšem jedná se hlavně o sportovní stránku a posílení kádru.

A rozpočet?
Pro druhou i první ligu jsem ho dělal loni i předloni. Vzhledem k tomu, že oba roky jsme měli po podzimu solidní postavení, kde se dalo uvažovat o první lize, tak jsem je dělal. Ale předloni už jsem ho nedodělal, protože jsme z toho boje hrozně rychle vypadli.

Jak se liší?
Když zůstanu ve skromné variantě, liší se jen o ty zmiňované příchody hráčů. Že bych si namaloval do rozpočtu peníze navíc na soustředění v Turecku, to bych si nedovolil.

Teď v zimě pojedete do Chorvatska...
Dostal jsem nabídku a chvíli jsme o tom debatovali. Je to i reakce na to, že v minulých letech se nám po zimní přípravě nedařila jara. Chceme to něčím rozbít. A za sebe nechci, aby mi pak kluci říkali, že neměli všechno. V tuhle chvíli mají perfektní servis a chceme, aby ho měli i během zimní pauzy, kdy může být špatné počasí a nevyhovující terény.

Trenér Horejš si přál udržet kádr. Bude to problém?
Nabídky na hráče nemáme. Možná tím, že se ještě do minulého víkendu hrála liga. Nějaký dotaz od agentů byl na Ledeckého. Tam jsme s nabízenou cenou diametrálně jinde, než bychom si představovali. Ale my cenu u Ledeckého vlastně nechceme ani řešit. Řekli jsme si, že chceme hrát o postup. A upřímně říkám, že nevím, kolik by nám za něj museli nabídnout, abychom upřednostnili peníze před sportovní stránkou. Musela by to být částka, která klub obrátí naruby.

„My cenu u Ledeckého vlastně nechceme ani řešit. Řekli jsme si, že chceme hrát o postup.“

Takže je neprodejný?
Myslím si, že v zimě neodejde. Neříkám, že pak v létě ho budeme násilím držet, když někdo přijde a nabídne nám dobré podmínky. Přivedli jsme ho za nula, pomohl nám a může jít jinam. Je to takový koloběh, který se opakuje každým rokem. Naposledy u Mashikeho.

A někdo jiný?
Končí nám hostování z Dukly u Roberta Kovaľa. Přípravu začne v Dukle, tam jsme zatím shodu nenašli a jsme domluvení, že budeme jednat. Ale to, že začne v Dukle, neznamená, že 10. ledna nebude tady. A druhý, kdo létá ve vzduchu, je Helešic. Tam se chystá obchod v lize mezi nějakými kluby a údajně do toho chtějí Helešice zapojit. Pokud to přijde, tak tomu nemáme šanci zabránit. Je u nás na hostování. Nikdy neříkej nikdy, ale jinak odchod jiného hráče ze základní sestavy nehrozí. Chceme upřednostnit sportovní stránku.

Před sezonou jste mluvil o tom, že cílem je účast v baráži o ligu. Zpětně vás nemrzí, že se vůbec hraje?
Musíme s tím pracovat a soutěž vyhrát. Řekli jsme si před sezonou, že cíl je baráž. To svým způsobem platí dál. Myslím si, že tým se na úrovni druhé ligy poskládal velice dobře. Baráž je povinnost, a pokud skončíme mimo ni, tak by to bylo hodně špatné. Nám ty podzimy vždycky šly. A lidi kolem říkají: Co to jaro? To samozřejmě nevím, ale uděláme všechno pro úspěch. Určitě zvažujeme posílení kádru, ale zase do toho nechceme moc sahat.

Upřímně, čekal jste, že budete po podzimu první?
To úplně ne. Ale vyšel nám los i úvod. Beru to tak, že máme 32 bodů. Máme tedy 35, ale tři jsou jarní. Když jich na jaře uděláme zase 32, 64 bodů by mohlo stačit. Měl jsem strach z jedné věci. Abychom nehráli pohodový fotbal bez srdce a bojovnosti, a to mi hráči vyvrátili.

Viděl jste všechna utkání?
Ano, samozřejmě.

„Na Složišti by ve finále mohlo být devět hřišť, dvě umělé trávy, tělocvična i vyhřívaný trávník.“

Které se vám líbilo nejvíc?
Třeba s Jihlavou. Mělo to atmosféru. Hráči hrají vždy na 100 procent, ale v dobré atmosféře tomu dají ještě víc. Působí to na hlavu a přesně ta nadstavba byla s Jihlavou. Přišlo 2 500 lidí. Ten zápas se mi líbil moc.

Tři sezony nazpět jste po podzimu museli řešit i záchranu ve druhé lize. Je teď klub připravený na to, že by mohl hrát první?
Doufám, že jo. Víme, že mančaft je silný ve druhé lize, ale třeba Opava po postupu do týmu také výrazně nesahala a hraje dobře. Co se týče nás, tak díky spuštění akademie máme oddělené áčko od mládeže a mládež s velkým rozpočtem. Pracuje v ní hodně lidí. Myslím si, že jsme konkurenceschopní i v lize, ale je to jen můj subjektivní názor, realita může být jiná.

Akademii jste spustili v červnu, už jede na sto procent?
Vychytáváme to. Na rovinu si musíme říct, že teď nemáme úplně sportovně silné ročníky v těch starších kategoriích. Ale to je chyba nás všech. Kdyby kluci před x lety trénovali správně, byli by jinde. Teď jsou tam mladší ročníky, co začaly trénovat v regionální akademii, a u nich už vidíme velký potenciál. Kluci mají servis jako hrom. Ale nemůžeme čekat, že po třech měsících objevíme Ronalda jen díky tomu, že dostávají třeba svačiny.

Hodně vám utíkali dorostenci do Sparty nebo Slavie i Plzně. To teď bude lepší?
Může a musí být, protože mají skvělý servis. Je to i o rodičích, kteří prostě vidí nějakou cestu. Je s nimi potřeba mluvit a vysvětlovat. Někteří odešli, protože chtěli. Pomohlo nám to i v rozpočtu, když jsme to potřebovali. Pak jsou tu i hráči na hostování, a než jsme stačili zareagovat, tak nám odešli. To byla naše chyba. Každý má svůj příběh, ale chceme tyhle odchody minimalizovat i tím, že hráčům ukážeme, že mají šanci se prosadit tady.

Fotogalerie

Budějovický podzim

Takže klasické zařazování mladých do kádru?
Já říkám, že šanci mají, ale musí si ji zasloužit. Nechci aby ji dostávali jen proto, že jsou mladí. Prostě tak, jak to bylo vždycky. Trošku jsme to tady v jednu chvíli začali řešit zařazováním mladých hráčů ve větším. Ne každý na to byl připravený a my měli podlimitní stav hráčů. Teď jsme ve fázi, kdy to není potřeba. Místo si musí vybojovat.

Během podzimu skončil šéf akademie Tomáš Maruška. Už jste jeho místo nahradili?
Zatím jsme to klasicky česky rozmělnili mezi Petra Benáta a Pavla Maluru. Jednám s jedním člověkem, že by nastoupil na pozici technického ředitele.

A co avizovaná dostavba Složiště. V jaké je fázi?
V tuhle chvíli bude vypsané výběrové řízení na projektovou dokumentaci na to, kdo bude projektovat areál. Pak to budeme moci nějak posouvat. V první fázi chceme dodělat hřiště a internát. Ve druhé fázi uděláme ještě víc hřišť a postaví se velký office. Bude u dálničního sjezdu a je tam i rezerva, kdyby se tam mohl postavit nový velký stadion.

I stadion?
Všude v cizině stadiony ženou mimo město. Je to taková naše velká vize, ve které se nejvíc angažuje akcionář klubu Radomil Procházka. Ve finále by tu mohlo být devět hřišť, dvě umělé trávy, tělocvična i vyhřívaný trávník. Mohl by to být ohromný posun kupředu. Čeho všeho se dožijeme, to je otázka.

Během podzimu se objevila i informace o prodeji klubu. Je v tom něco nového?
Poslouchám to často a musím říct, že bych pochopil, kdyby mi někdo řekl, že se vedou jednání. Ale vnést do klubu informaci, že je prodaný? Já jsem si to několikrát ověřil u majitelů a klub prodaný není. Hráči se ptají, lidi jsou nervózní. Jsou to takové hospodské řeči. Přijde mi úsměvné, že teď by klub všichni kupovali, ale kde byli před třemi roky, kdy jsme se zachraňovali?

Po letech zažíváte lepší období?
Pořád jsme ve druhé lize, ale ano. Zažíváme lepší období. Vyměnilo se hodně lidí, funguje to. Tým je sportovně silný a akademie funguje. Je to i díky tomu, že nám, hokejistům i volejbalistům, hodně pomohlo město a kraj. K první lize ale hledíme stále s respektem.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Čech: Těším se na nové výzvy, otevírá se přede mnou spousta možností

Brankář Petr Čech pomáhal dětem ve Zruči u Plzně s rozvojem fotbalové kariéry.

Loni v listopadu v Edenu při souboji Čechů a Slováků v Lize národů poprvé během profesionální...

Kuba zachraňuje krakovskou Wislu. Nechce plat, daruje miliony

Jakub Blaszczykowski

Že ve třiatřiceti pomalu přestane stačit tempu náročné bundesligy, to se dalo čekat. Že se proto...

KVÍZ: Rekordy, výroky a zajímavosti, které lemovaly Čechovu kariéru

Brankář Arsenalu Petr Čech.

Po dvaceti letech se uzavře profesionální kariéra Petra Čecha. Že během ní chytal postupně za...

Schmeichel, De Gea, až po nich Čech. V Anglii volili nejlepší brankáře

Petr Čech tleská fanouškům po utkání Chelsea na Manchesteru City. Svým výkonem...

Oba bývalému českému kapitánovi veřejně gratulovali k úspěšné kariéře. Peter Schmeichel i David de...

Další z rubriky

Úvodní zápasový test? Mladíci v Jihlavě nepřesvědčili

Jihlavský trénink: Alex Kuffour (vlevo) obchází Lamina Jawa

Byla to příležitost, jak se novému trenérovi ukázat, říct si o pozornost a případně třeba také o...

Mičola se pokouší o další návrat. Testuje ho Znojmo

Ostravský záložník Tomáš Mičola slaví gól proti Vítkovicím.

Podruhé během probíhající sezony se ve druhé lize pokouší o restart své bohaté kariéry fotbalový...

Pouze příprava? Chceme vyhrát každý zápas, burcuje trenér Hradce

Fotbalisté Hradce Králové se radují z gólu.

Fotbalisté Hradce Králové vstoupí dva dny poté, co se sešli ke společné zimní přípravě, do Tipsport...

Najdete na iDNES.cz