Bystrc a úplatky: odročeno na srpen

Bystrc, sestup | foto: MF DNES

28 2007
Praha - Fotbalová kauza Bystrc se dál nepohnula. Trenér Oldřich Machala i stoper Aleš Schuster před disciplinární komisí vypověděli, že o žádném pokusu o ovlivnění jejich druholigového zápasu 29. kola s Vítkovicemi nevědí. "Za sebe můžu říct, že mě nikdo nekontaktoval. Svědomí mám čisté," prohlásil obránce Schuster, který v zápase zavinil dvě penalty.

"Případ odročujeme na druhého srpna," řekl Alexander Károlyi, předseda disciplinární komise.

Týden před koncem soutěže Vítkovice v Brně vyhrály 4:2, ač v poločase o dvě branky prohrávaly. Díky tomu se ve druhé lize zachránily, naopak Bystrc sestoupila.

"Já takový zápas za svou kariéru nezažil, a to jsem v profesionálním fotbale dvacet let," prohlásil před komisí kouč Oldřich Machala, zjevně zdrcený. "Ve druhé půli to byl trapný výkon, byl jsem hrozně znechucený. "

Šéf klubu Roman Procházka minulý týden před disciplinární komisí ČMFS uvedl, že se mu kapitán Zdeněk Houšť přiznal k tomu, že mu bylo slíbeno osmdesát tisíc korun za prohru.

Houšť to však popřel. Zároveň však potvrdil, že se před zápasem o úplatcích mluvilo. Novinářům totiž po porážce řekl, že se v týdnu spekulovalo o připlutí kapříků z Vítkovic, ale konkrétní být nechtěl. Kapříci jsou ve fotbale slangový výraz pro úplatky z velké korupční aféry z předloňska.

Houšť i Procházka vystupovali před komisí jako svědci stejně jako dnes Machala se Schusterem. S nimi se měli dostavit ještě další hráči: Pavel Krejčíř, Nenad Novakovič, Tomáš Mrázek a Ivo Michal, ale do pražského sídla svazu na Strahov nedorazili.

 Krejčíř s Michalem se omluvili, bosenský obránce Novakovič a Mrázek však nikoliv. "Novakovič hned po sezoně odjel pryč, Mrázek si snad změnil telefonní číslo," poznamenal Machala.

"Bereme v úvahu, že jsme o jejich předvolání rozhodli minulý týden, tak je možné, že jsou na dovolené. Po sezoně je přece normální, že hráči odjíždějí na dovolenou," konstatoval Károlyi smířlivě. "Tak jsme si je pozvali na druhého srpna. Pokud by se nedostali znovu, můžeme jim zastavit činnost."

Nemám pro to vysvětlení, řekl Machala

Souboj Bystrce a Vítkovic budil podezření už před výkopem, na vítězství Vítkovic byl nápadně nízký kurz a později sázkové kanceláře zápas z nabídky stáhly. Bystrc v poločase vedla 2:0, ale prohrála. Její obrana nastoupila ve složení Houšť, Schuster, který zavinil dvě penalty, Novakovič, Krejčíř.

Co řekli další hráči Bystrce

Fotbalisté Ivo Michal a Pavel Krejčíř z Bystrce se nezúčastnili jednání disciplinární komise ČMFS, ač byli na něj předvoláni. Omluvili se však, což komise akceptovala, a poslali prohlášení.

Ivo Michal se omluvil s tím, že v tomto termínu má dlouho zaplacenou dovolenou: "Celý týden před zápasem s Vítkovicemi proběhl jako každý jiný, tedy kromě dvou sezení s prezidentem klubu panem Procházkou. Ptal se nás, jestli jsme nebyli z Vítkovic kontaktováni.

To, co se pak při zápase dělo ve druhé půli, nemá obody. Nedokážu si to vysvětlit. Po zápase se nesla na stadionu nějaká fáma, možná to byla i pravda, ale já o ničem neměl ani ponětí. Přeju si, aby to bylo vyšetřeno, aby se to už neopakovalo."

Pavel Krejčíř se omluvil, protože má nohu v sádře a léčí se: "Z mého pohledu to bylo slibně rozehrané, zaslouženě jsme dva nula vedli. V poločase nás trenér hecoval, že to musíme už zvládnout. Ale po přestávce jsme se nechali zatlačit, soupeř nás předčil ve všech směrech. Byl to ostudný výkon našeho týmu. Do kabin jsem šel s Michalem Belejem, ve zlosti jsme odhodili kopačky a prezident Procházka utrousil poznámku ve smyslu, že tohle na mě, hoši, neoplatí.

Druhý den s každým z nás mluvil. Položil mi otázku, jestli mě někdo kontaktoval. Odpověděl jsem mu, že ne. Góly jsme dostali po chybách stoperů, a ne celé obrany, jak se psalo. Já si myslím, že jsem předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů."

"V první půli jsme dominovali. Po přestávce jsem chtěl, abychom v aktivitě pokračovali. Ale hned po rozehrávce byl zápas úplně jiný. Dělali jsme hrubé chyby, nemám pro to vysvětlení," řekl Machala.

"Penalty byly zbytečné, pak přišla chyba Novakoviče, který se nechal odstavit od míče. Byly to hrubé individiuální chyby obou hráčů, určitě podali nejhorší výkon. Víc říct nemůžu, nemám důkazy ani žádné další informace."

Schuster se bránil. "Odmítám, že bych zavinil porážku. Druhý poločas jsme totálně nezvládli jako mužstvo. Hned ze začátku jsme dostali gól po penaltě, kterou jsem zavinil. Pak jsme se dostali pod tlak a dostali další gól ze standardky. Pak jsme se sesypali. A druhá penalta? Podle mě to faul nebyl," hájil se Schuster, který byl v Bystrci na hostování a v současné době se připravuje s mateřským klubem FC Brno.

Šéf klubu vyvíjel tlak, shodli se hráči

Šéf klubu Roman Procházka minulý týden před disciplinární komisí prohlásil, že se mu kapitán Zdeněk Houšť přiznal k tomu, že mu bylo slíbeno osmdesát tisíc korun za prohru v předposledním kole s Vítkovicemi.

Houšť to však popřel. "Vyjádřil jsem se v afektu, v emocích," hájil se devětadvacetiletý obránce minulý týden před disciplinárkou.

Potom dodal: "Nemůžu říct, že by utkání bylo ovlivněno. Nikdo mi nic nenabízel. Pan Procházka lže. Celý týden před zápasem za námi chodil a upozorňoval, že se může něco dít. Že Vítkovice byly před lety vyšetřovány kvůli korupci a že nás někdo může kontaktovat. Já mu odpověděl, že nic nebylo. Pak to na mě zkoušel a v podstatě mě postavil před hotovou věc. Říkal, že ví, že mě někdo kontaktoval, že prý mi slíbili osmdesát tisíc. Jenže těmi spekulacemi pan Procházka úplně rozhodil a znervóznil celé mužstvo."

To byl podle Houště i důvod, proč utkání Bystrc nezvládla. To prohlásil i Schuster. "Počínání pana Procházky vyvolalo dezorientaci mezi hráči."

Počínání šéfa Procházky potvrdil i kouč Machala. "Byly dvě schůzky v týdnu. Ptal se, jestli hráči byli kontaktováni," řekl trenér. "Na zápas jsme se připravovali hodně zodpovědně, měli jsme šance se zachránit.  Před zápasem mužstvo vypadalo dobře, to dokazuje, že jsme v půli vedli. Myslel jsem si, že vyhrajeme. Nevypadalo to, že by se něco mohlo zvrtnout."

Tvrzení proti tvrzení

V kauze Bystrc stojí proti sobě tvrzení prezidenta klubu Procházky a kapitána Houště. Jak může případ dopadnout?

"To na disciplinární komisi řešíme téměř každý týden. Na základě řízení se musíme přiklonit k faktům, které musí být dostatečné, a pak rozhodneme," poznamenal Károlyi. "Uděláme si vlastní názor a jsme schopni to spravedlivě a objektivně posoudit."

Kauzu vyšetřuje policie

Procházka ještě před zápasem všechno oznámil v Brně na policii. "Měl jsem důvody se domnívat, že zápas bude ovlivněn. Ať to policie vyšetří," prohlásil Procházka, který přišel s teorií, že mužem, který údajně měl Houšťovi nabízet úplatek, byl Tibor Duda, bývalý kouč Bystrce.

"Pan Duda může být předvolán, ale o tom mluvit, by bylo předčasné. Pan Procházka řekl, že si myslí, že by to mohl být pan Duda," poznamenal Károlyi.

Některé fotbalisty policie vyslýchala. Podle Procházky si policie odvezla k výslechu Houště, Schustera a Mrázka.

Károlyiho komise poskytla policii podklad. Policie má do konce července seznámit s vyšetřováním svaz. I proto bylo další jednání v kauze Bystrc odročeno až na začátek srpna.

"Když zjistíme, že se někdo disciplinárně provinil, tak rozhodneme sami. Na druhou stranu policie může šetření posunout dál. Ale v tomhle případě je situace jiná než v korupčních kauzách, v nichž policie měla odposlechy," dodal Károlyi.

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

  • Nejčtenější

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Nefauloval jsem, tvrdil sparťan Frýdek. Ale ano, oponoval teplický kouč

Měl platit gól fotbalové Sparty v Teplicích, anebo ne? Aktéři nedělní ligové partie se na tom neshodli; trnem v oku...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jihlavský šéf: Důležité je, aby na hráčích bylo vidět, že chtějí vyhrát

První důležitý krok, kterým bylo na začátku letošního června oznámení nového majitele klubu, mají úspěšně za sebou. Na...

Úleva fotbalového Ústí. I díky naštvanému útočníkovi

Ústečtí fotbalisté zlomili domácí prokletí, páteční výhra 2:0 nad Chrudimí je udržela na dohled špičky 2. ligy.

Druhá liga: Pardubice porazily Třinec a vedou tabulku, Brno si zastřílelo

Fotbalisté Pardubic ve 12. kole druhé ligy doma zdolali Třinec 1:0 a vrátili se do čela tabulky o dva body před Duklu,...

Stál jsem dobře a jen to dorazil, popisuje pardubický záložník Kohút

Když se na začátku sezony zranil David Huf, rázem byli pardubičtí fotbalisté bez hrotového útočníka a nastaly obavy o...

Najdete na iDNES.cz