fotbal, ilustrační foto

fotbal, ilustrační foto | foto: Radek Cihla, MAFRA

Byl regionální fotbalový zápas Nedvězí s Horkou zaplacený?

  • 24
Šlo jen o body ve II. třídě olomouckého okresu, a přece zápas mezi Nedvězím a Horkou nad Moravou vyvolal až příliš vzruchu. Zástupci Horky si stěžují, že je hlavní rozhodčí Zdeněk Škárek úmyslně poškodil. Mimo jiné proti hostům nařídil dvě penalty a vyloučil jim hráče.

Řeknete si: ukřivděná reakce. Jenomže i fotbalista Nedvězí míní, že pomoc sudího byla evidentní. To vede hráče ke spekulacím, zda Škárek nepřijal úplatek.

Jeho vyjádření se včera získat nepodařilo, trenér Nedvězí Radovan Krása obdobné domněnky tvrdě odmítá. Utkání přitom skončilo remízou 1:1. I proto, že oba pokutové kopy domácí neproměnili.

Už v páté minutě zahrávalo Nedvězí první penaltu za přistrčení hráče při centrovaném míči. "Neviděl jsem, že by údajně faulovaný hráč upadl, zavrávoral nebo se dožadoval penalty. Rozhodčí ukázal loket," popisoval například Bohuslav Jareš, sekretář okresního fotbalového svazu Olomouc, který zápas sledoval.

"Škárek nectil pomezní rozhodčí. Ti tam byli vlastně na nic. Dělal si, co chtěl. Když mu pomezní signalizovali ofsajd domácích, nechal je pokračovat. Když domácí faulovali blízko šestnáctky, nepískal."

Nedvězí je ve II. třídě nováčkem. Za jeho postupem stojí hlavně trenér Radovan Krása. Bývalý ligový gólman podle svého svěřence hráčům po utkání spílal a zdůraznil, že nebýt jeho finanční podpory vminulé sezoně, zůstali by v nižší soutěži.

"Řekl, že bez jeho finanční pomoci bychom nepostoupili," sdělil MF DNES jeden z hráčů Nedvězí, který si nepřál uvést své jméno. Redakce jej ale zná. Trenér Krása spekulace o podplácení odmítá: "Rozhodně ne! Jsem překvapený, že se někdo tímhle utkání zabývá," mračil se někdejší ligový brankář Zlína či Hradce Králové. "Výkon rozhodčího Škárka se mi zdál v pořádku, optimální."

V 11. minutě udělil rozhodčí oprávněnou červenou kartu hostujícímu Stroupkovi za vulgární protesty. A hráčů Horky, kterým se jeho posuzování zákroků nelíbilo, rychle přibývalo. "Říkal jsem rozhodčímu, že jsme mladí kluci a chceme hrát fotbal, tak ať nás nechá," marně apeloval na sudího záložník Petr Vyroubal.

"Bylo evidentní, že nám rozhodčí pomáhal."

Dokonce i domácí fotbalisté se pozastavovali nad podporou rozhodčího. "Hned od začátku mi bylo jasné, že všechno není v pořádku. Jednak se pískla hned v úvodu penalta a pak následovala červená karta za řeči," připustil hráč Nedvězí. "Bylo evidentní, že nám rozhodčí pomáhal. Tohle jsem ještě neviděl. Jsme jen nastrčení panáci, které někdo tahá za nitky."

S tím souhlasí i Jareš. "Trenér domácího týmu se vulgárně vyjadřoval k lavičce hostů. Rozhodčí to mohl slyšet a vykázat ho z lavičky. Těch nedostatků tam bylo víc. Celkový dojem je, že rozhodčí zcela evidentně pomáhal Nedvězí," stojí si za svým svazový sekretář.

"Nikdy předtím jsem si nevšiml, že by byl takhle zápas odpískaný. Z fotbalu nemůžeme mít radost. Byl jsem rád, že jsme nevyhráli," doplnil hráč Nedvězí.

Předseda klubu Marek Kořenek utkání neviděl. Řekl však, že se jím zpětně bude zabývat. "Od vás to slyším poprvé. Nikdo mi tuhle informaci nesdělil. Nemůžu se k tomu vyjádřit. Máme schůzi, takže se trenéra Krásy zeptám."

Horka nad Moravou by dnes měla podat oficiální protest proti způsobu řízení zápasu, který následně vyhodnotí komise rozhodčích. "Jako sekretář fotbalového svazu jsem požádal Horku, ať podá stížnost. Tohle se musí řešit," zdůrazňuje Jareš. "Nemůže se to nechat jen tak. Vrhá to špatné světlo nejen na slušné rozhodčí, ale na celý okresní fotbalový svaz."

Podle Krásy jsou vyjádření Bohuslava Jareše neobjektivní. "Myslím, že pan Jareš je fanda všech jenom ne Nedvězí," míní kouč. Zajímavé je i to, že syn sudího Škárka ještě loni hrál právě za Nedvězí.

Dosud poslední známý případ podezřelého zápasu byl ve 2. kole Ondrášovka Cupu, v němž počátkem září prohrál Zábřeh 1:2 s druholigovým Hlučínem.

Nemám peníze na vyhazování, říká Krása

Trenér Nedvězí Radovan Krása si špatného posuzování situací nevšiml. Podle něj rozhodčí Zdeněk Škárek pískal standardně a jeho týmu proti Horce nad Moravou nepomáhal. Bývalý ligový gólman důrazně odmítá, že by sudího před zápasem ovlivnil.

Zeptám se vás narovinu: dal jste rozhodčímu Škárkovi úplatek? Já, že bych někoho ovlivnil? Jediné, co můžu říct, že jeho syn na jaře u nás hrál. Pak se zranil. Co chcete slyšet? Do čeho mě tlačíte?

Přiznání nečekám. Ale i pan Jareš, sekretář okresního svazu, který zápas viděl, řekl, že rozhodčí evidentně domácím pomáhal.
Pomáhal? Škoda, že jste tam nebyl. Pan Jareš je příznivec Horky – jednoduché. Když penalty rozhodčí pískl, tak být měly. Já si taky nestěžuji, když cítím křivdu. Nepíšeme protesty a podobně.

Proč by měl pan Jareš fandit Horce?
Myslím, že pan Jareš je fanda všech jenom ne Nedvězí.

Stejné vyjádření, jaké mi poskytl pan Jareš, mám i od zdroje blízkého ke klubu Nedvězí.
I v Nedvězí jsou závistivci. Máme mladé nadějné hráče, o které je zájem ve vyšších soutěžích. Asi vím, odkud vítr vane. Vím, že jsem arogantní člověk. Pro mě jsou prvořadí hráči a aby fotbal v Nedvězí měl respekt. Jak jste narážel, jestli jsem někdy někoho z mých financí podporoval – samozřejmě. Hráči mají zaplacené pozápasové občerstvení. Koupily se nové míče. A co je na tom špatného? Kdo říká, že jsem někdy někoho podplatil, ať přijde a řekne mi to.

Výkon rozhodčího se vám zdál nestranný?
Výkon rozhodčího se mi zdál v pořádku, optimální.

To nejlépe posoudí komise rozhodčích, která se verdikty sudího Škárka bude zabývat.
Jestli dostane trest, tak pak já budu psát protesty na svaz po každém zápase. A rozhýřím jiné věci. Na to ať se vaše zdroje připraví. I kdybych měl ze dne na den s fotbalem skončit. Taky mám hodně známých. Jsem překvapený, že se někdo tímhle utkáním zabývá.

Prý jste měl hráčům říct, že bez vaší finanční podpory by nepostoupili ani do II. třídy.
Bez mojí podpory? Já nejsem sponzor. Nemám peníze na vyhazování. Z čeho bych to financoval?

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).