Sobota 5. prosince 2020, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 5. prosince 2020 Jitka

Budějovicím i Táborsku chybějí střelci. Přesto věří v posun tabulkou

  10:02
Startuje druhá fotbalová liga. I když oba jihočeské týmy kádry hodně obměnily, před začátkem jara řešily podobný problém. Útok. Ten může být jejich slabinou.

Momentka z utkání Budějovic a Táborska - ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Naposledy hrál soutěžní zápas v září. Když se v zimě do tréninku vracel, nikdo na něj nechvátal. Dostal čas na regeneraci. Teď se přiblížil první jarní soutěžní zápas. A je zase mimo hru. Na útočníka Richarda Kaloda českobudějovické Dynamo ve druhé lize hodně spoléhalo. Moc toho ale nenahrál. Naposledy ho vyřadily ze hry příušnice, které chytil jako jediný z týmu.

Změny v týmech

Dynamo ČB
Přišli:
Čavoš, Klesa, Ujec, Opluštil, Mareš, Havel.
Odešli: Linhart, Dvořák, Karafiát, Buchvaldek, Lima

Táborsko
Přišli:
Linhart, Juroška, Valenta, Surmaj, P. Pilík, Kučera, Brych
Odešli: Slepička, Strnad, Šiml, Kotrba, Rabiňák

Pozn.: Linhart se do Táborska dostal přes Slavii Praha.

„Přiznám se, že jsme uvažovali ještě o angažování jednoho útočníka. A to hlavně kvůli neustálým absencím Kaloda. Už i jemu jsem řekl, že mě to štve, že potřebujeme, aby nám taky trochu pomohl,“ uvedl generální manažer českobudějovického klubu Martin Vozábal. Ale nakonec nikdo další do kádru nepřišel. Nevešel by se totiž do finančního rozpočtu, který na nové hráče klub měl.

Budějovičtí si tak musí na jaře vystačit s tím kádrem, který vytvořili. A jsou s ním spokojení. Dosadili hráče do každé řady. „Když se podívám do kabiny, vidím konkurenci a to mi tady na podzim chybělo,“ dodává Vozábal, kterému starosti dělá jen útok týmu.

Pokud se Kalod nedá rychle zdravotně do pořádku a tento týden tomu nenasvědčoval, budou mít pro soutěž jen dva útočníky - Jurdíka a Ujece. Druhý jmenovaný přišel do druhé ligy z divize. „Je to ale typ hráče, u kterého jsme se ujistili po dvou týdnech zkoušení, že ho chceme. Má chuť se o místo rvát, na hřišti se nebojí a má dobrý charakter,“ poznamenal trenér David Horejš.

Podle Vozábala pak nejde v útoku ani tak o konkurenci, ale především o nasazení hráčů. „Je potřeba, aby pořádně zapli všichni tři, abychom právě v útoku nepohořeli,“ vysvětlil Vozábal.

Táborsko vyměnilo zkušenost za mládí

Pikantní byl v této sezoně přesun útočníka Linharta. Ten přestoupil z Českých Budějovic do Slavie, aby restartoval svoji uvadající kariéru. Vzhledem k bídné Linhartově podzimní formě to byl pro budějovický klub dobrý odchod.

Šéf Smrž: Letos chceme kopnout do Kvapilky

Je možné, že se ještě v tomto roce představí fotbalisté Táborska na novém stadionu v Kvapilově ulici? To byla jedna z častých otázek fanoušků, které zazněly na besedě s vedením klubu před víkendovým startem jarní části druhé ligy. „Je to jednoduchá otázka, ale těžká odpověď,“ říká většinový vlastník FC MAS Táborsko Jiří Smrž. Klub chce udělat maximum, aby se ještě letos v areálu v Kvapilově ulici představil.

Pokud se mu to povede, bude to spíš až v podzimní části. A bude to spíše v provizorních podmínkách než v plném lesku. Rozpočet na stavbu nového stadionu totiž vedení klubu odhaduje na částku kolem 130 milionů korun. Na to táborský klub nemá. A město se podle Jiřího Smrže na stavbě podílet nechce.

„V současné době máme stavební povolení na výměnu trávníku,“ doplnil výkonný ředitel klubu Tomáš Samec, který celou rekonstrukci připravuje. A čeká se na to, až dostane povolení na úpravu hlavní tribuny. Klub by tak chtěl vyměnit současný umělý trávník, kterému stejně končí životnost, za vyhřívanou trávu a potom osadit tribunu více než pěti stovkami sedaček. „Tím bychom splnili podmínky fotbalového svazu pro druhou ligu a museli bychom žádat o výjimku ostatní kluby, jestli by jim nevadilo, že by tribuna nebyla zastřešená,“ dodává Samec.

Společně se zázemím pro týmy by to byly stavební úpravy, na které by klub v první fázi mohl dosáhnout. „Určitě bychom chtěli v tomhle roce do Kvapilky kopnout. Jak a co stihneme, to teď nedokážu odhadnout, ale rozhodně do toho nechceme jít tak, abychom nějak ekonomicky ohrozili klub,“ ujistil Jiří Smrž. Zatím tedy za zápasy lidé musí jezdit na Soukeník.

Restart se ale musí trochu odložit, protože člen širšího kádru reprezentace do 21 let se v pražském celku neprosadil a na hostování do Táborska přišel zraněný. Ještě nezasáhl do zápasu a v neděli na hřišti Olomouce B to nebude jinak.

„Museli jsme tomu přizpůsobit poslední zápasy a vyzkoušet si různé varianty,“ uvedl trenér Táborska Petr Frňka. Ostatně, jinak to v klubu nedělali po celou zimní přípravu. Po tom, co se po podzimu rozloučili se dvěma zkušenými forvardy Slepičkou a Strnadem, točili na hrotu různé typy.

Zůstali nakonec mladík ze Sparty Surmaj a právě zraněný Linhart, který dorazil ze Slavie. „Někteří hráči nás nepřesvědčili, jiní třeba sami uznali, že by neměli velkou šanci se v našem kádru prosadit, ač jsme o ně stáli,“ řekl většinový vlastník klubu Jiří Smrž.

A Petr Frňka zpětně nepovažuje za chybu, že pustili Slepičku i Stranada zároveň. „To rozhodnutí má svoji logiku. Není možné, aby tady bylo tolik hráčů přes třicet let. Tým změnu potřeboval,“ dodal.

O jarních ambicích ani jeden z jihočeských celků přímo nemluví. V Budějovicích si uvědomují, že na spodek tabulky je z desátého místa blízko a důležitý bude start a posun výš. „Nejde o to, jaký mám z přípravy pocit. Důležité budou mistrovské zápasy,“ říká Martin Vozábal. „A podstatné bude dobře odstartovat hned proti Třinci,“ připomněl David Horejš dnešní utkání, které začne v 18 hodin a na které mají ženy vstup zdarma.

V Táborsku také umístění nespecifikují. Ale chtějí výš, než je jejich současná sedmá pozice. „Se vší úctou k soupeřům, hrajeme třináct zápasů a všechny budeme chtít vyhrát,“ dodává Frňka. Ten úvodní začnou v neděli dopoledne na stadionu Olomouce B. Už za týden změří síly ve vzájemném duelu.

Trenéři chválí přípravné zápasy i nové posily

David Horejš z Dynama České Budějovice a Petr Frňka z Táborska. Jeden je hlavním koučem půl roku. Druhý už si vyzkoušel i angažmá v první lize. Oba chtějí dostat své týmy výš ve druholigové tabulce a v zimní přestávce pracovali tak, aby toho dosáhli.

Trenér Táborska Petr Frňka

Petr Frňka

Trenér David Horejš na začátku zimní přípravy Českých Budějovic

David Horejš

Jak jste spokojení s výsledky a přípravou?
Frňka:
Do určité míry je vždycky výhodné, když tým vyhrává. Máte pocit, že všechno jde dobře. Nám se vyhrávat nedařilo, ale potřebovali jsme sehrát těžké zápasy, aby si hráči, které jsme zkoušeli, prošli testem a my je viděli v náročných utkáních. Nemá smysl tady porážet divizní týmy a bít se v prsa. Proti těžkým soupeřům jsme sehráli dobré zápasy, i když jsme nevyhrávali. Ve finále jsme nesehráli extra dobrý zápas v Písku, ale s přehledem jsme ho vyhráli.
Horejš: Trošku nám pokazila dojem generálka s Vlašimí. S hráči jsme si k tomu něco řekli. Rozebrali jsme to u videa, proč to tak bylo. Celou přípravu jsme ale herně i výsledkově předváděli dobrý fotbal a na to jsme schopní navázat a doufáme, že Vlašim byla jen výjimka.

Z jakého zimního příchodu máte největší radost?
Frňka:
Není to o radosti nebo neradosti. Třeba Honzu Jurošku jsem sledoval celý podzim a říkal, že je šance, že nebude pokračovat ve Varnsdorfu. Pracovali jsme s variantou, že motivace Honzy Šimla už nebyla taková jako předtím, že odejde a na jeho místo půjde hrát Sladký a právě jeho post zaplní Juroška. Jsem rád, že přišel. Zapadl k nám do mužstva. S hráči z Dukly se dobře pracuje. Milé překvapení je mladý Tomáš Valenta, který vnesl do kádru svěží vítr. To samé ale Pavel Pilík. Taky přinesl velké oživení.
Horejš: Nad posilami jsme seděli, měli rozebrané, jaké posty jsme chtěli doplnit, a byli je i sledovat. Všichni, co přišli, prokázali, že budou přínosem. Herně i charakterově.

Na co jste se v přípravě nejvíc zaměřili?
Frňka:
Snažili jsme se pracovat na tom, abychom našli útočníka. Jinak máme nějaký svůj zavedený systém, nějaký styl hry a na něm pracujeme a bylo to o neustálém navazování.
Horejš: Nechtěli jsme nic předělávat. Mužstvo jsme chtěli zkvalitnit na určitých postech a rozšířit kádr, který jinak nebyl tak široký. Styl hry budeme chtít hrát takový, jako jsme končili podzimní část. Jinak jsme pracovali na herní, kondiční i silové stránce.

Fotbalový kalendář 2020-21

Na Euro 2021 se Česko ve skupině D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií. Evropské poháry začaly se zpožděním, ale do zimy Liga mistrů i Evropská liga termínové manko doženou. Česká Fortuna liga zkrátila zimní přestávku; hrát se bude až do 23. prosince a znovu už od 16. ledna.

Termínová listina fotbalových soutěží

Online reportáže - Evropská liga: Leverkusen - Slavia, Sparta - AC Milán, Liberec  - CZ Bělehrad.
Fortuna liga: Sparta - Slavia, Slavia - Liberec, Sparta - Liberec, Plzeň - Slavia.
EURO 2021: Skotsko - Česko, Česko - Chorvatsko, Anglie - Česko

  • Nejčtenější

Lille - Sparta 2:1, oslabení hosté vedli, nezvládli závěr a postup je pryč

Deset minut dělilo sparťanské fotbalisty od senzačního vítězství. Schylovalo se k zázraku v Lille, ale dva góly...

Slavia - Beer Ševa 3:0, český šampion se těší na pohárové jaro, u dvou gólů Sima

Kolo před koncem skupinové fáze mají splněno. Slávističtí fotbalisté si s předstihem zajistili pohárové jaro, v pátém...

Miliardář pro Zbrojovku? Prodej brněnského fotbalového klubu neklapl

Premium Brněnský fotbal minula velká šance postavit se na nohy. Vizi, jak na to, má průmyslník Igor Fait. Jenže se s majitelem...

Slavia - Brno 1:1, tentokrát Simův gól nestačil, bod nováčkovi vystřelil Šural

Ani po třicáté osmé sice slávističtí fotbalisté doma v lize neprohráli, jenže s remízou 1:1 proti nováčkovi z Brna...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

West Ham se Součkem a Coufalem je už pátý, Leicester padl s Fulhamem

Fotbalisté West Hamu s českými reprezentanty Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem v základní sestavě zdolali Aston...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Můj vítězný gól? Byla to snadná práce, hlásil jihlavský Shudeiwa

Novou druholigovou sezonu začínali za příjemného srpnového počasí, ovšem první domácí vítězství urvali jihlavští...

Ztráta, která neublížila. Hradec je rád za remízu, přežil několik šanci Dukly

Fotbalisté Hradce Králové v předposledním zápase druholigového podzimu remizovali 1:1 na hřišti pražské Dukly, poslední...

Straka vzkřísil Třinec. Jsme kobry s ocelářským srdcem! říká

František Straka rozpumpoval i fotbalisty Třince. Jako on to na startu angažmá umí málokdo. Díky čtyřem výhrám v řadě a...

Chvíle hrůzy: prostějovskému Bialkovi na hřišti zapadl jazyk

První porážku v sezoně připravili prostějovští fotbalisté lídrovi druhé ligy. Na hřišti Hradce Králové vyhráli 1:0....

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...