Budějovicím i Táborsku chybějí střelci. Přesto věří v posun tabulkou

Momentka z utkání Budějovic a Táborska - ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

4 2016
Startuje druhá fotbalová liga. I když oba jihočeské týmy kádry hodně obměnily, před začátkem jara řešily podobný problém. Útok. Ten může být jejich slabinou.

Naposledy hrál soutěžní zápas v září. Když se v zimě do tréninku vracel, nikdo na něj nechvátal. Dostal čas na regeneraci. Teď se přiblížil první jarní soutěžní zápas. A je zase mimo hru. Na útočníka Richarda Kaloda českobudějovické Dynamo ve druhé lize hodně spoléhalo. Moc toho ale nenahrál. Naposledy ho vyřadily ze hry příušnice, které chytil jako jediný z týmu.

Změny v týmech

Dynamo ČB
Přišli:
Čavoš, Klesa, Ujec, Opluštil, Mareš, Havel.
Odešli: Linhart, Dvořák, Karafiát, Buchvaldek, Lima

Táborsko
Přišli:
Linhart, Juroška, Valenta, Surmaj, P. Pilík, Kučera, Brych
Odešli: Slepička, Strnad, Šiml, Kotrba, Rabiňák

Pozn.: Linhart se do Táborska dostal přes Slavii Praha.

„Přiznám se, že jsme uvažovali ještě o angažování jednoho útočníka. A to hlavně kvůli neustálým absencím Kaloda. Už i jemu jsem řekl, že mě to štve, že potřebujeme, aby nám taky trochu pomohl,“ uvedl generální manažer českobudějovického klubu Martin Vozábal. Ale nakonec nikdo další do kádru nepřišel. Nevešel by se totiž do finančního rozpočtu, který na nové hráče klub měl.

Budějovičtí si tak musí na jaře vystačit s tím kádrem, který vytvořili. A jsou s ním spokojení. Dosadili hráče do každé řady. „Když se podívám do kabiny, vidím konkurenci a to mi tady na podzim chybělo,“ dodává Vozábal, kterému starosti dělá jen útok týmu.

Pokud se Kalod nedá rychle zdravotně do pořádku a tento týden tomu nenasvědčoval, budou mít pro soutěž jen dva útočníky - Jurdíka a Ujece. Druhý jmenovaný přišel do druhé ligy z divize. „Je to ale typ hráče, u kterého jsme se ujistili po dvou týdnech zkoušení, že ho chceme. Má chuť se o místo rvát, na hřišti se nebojí a má dobrý charakter,“ poznamenal trenér David Horejš.

Podle Vozábala pak nejde v útoku ani tak o konkurenci, ale především o nasazení hráčů. „Je potřeba, aby pořádně zapli všichni tři, abychom právě v útoku nepohořeli,“ vysvětlil Vozábal.

Táborsko vyměnilo zkušenost za mládí

Pikantní byl v této sezoně přesun útočníka Linharta. Ten přestoupil z Českých Budějovic do Slavie, aby restartoval svoji uvadající kariéru. Vzhledem k bídné Linhartově podzimní formě to byl pro budějovický klub dobrý odchod.

Šéf Smrž: Letos chceme kopnout do Kvapilky

Je možné, že se ještě v tomto roce představí fotbalisté Táborska na novém stadionu v Kvapilově ulici? To byla jedna z častých otázek fanoušků, které zazněly na besedě s vedením klubu před víkendovým startem jarní části druhé ligy. „Je to jednoduchá otázka, ale těžká odpověď,“ říká většinový vlastník FC MAS Táborsko Jiří Smrž. Klub chce udělat maximum, aby se ještě letos v areálu v Kvapilově ulici představil.

Pokud se mu to povede, bude to spíš až v podzimní části. A bude to spíše v provizorních podmínkách než v plném lesku. Rozpočet na stavbu nového stadionu totiž vedení klubu odhaduje na částku kolem 130 milionů korun. Na to táborský klub nemá. A město se podle Jiřího Smrže na stavbě podílet nechce.

„V současné době máme stavební povolení na výměnu trávníku,“ doplnil výkonný ředitel klubu Tomáš Samec, který celou rekonstrukci připravuje. A čeká se na to, až dostane povolení na úpravu hlavní tribuny. Klub by tak chtěl vyměnit současný umělý trávník, kterému stejně končí životnost, za vyhřívanou trávu a potom osadit tribunu více než pěti stovkami sedaček. „Tím bychom splnili podmínky fotbalového svazu pro druhou ligu a museli bychom žádat o výjimku ostatní kluby, jestli by jim nevadilo, že by tribuna nebyla zastřešená,“ dodává Samec.

Společně se zázemím pro týmy by to byly stavební úpravy, na které by klub v první fázi mohl dosáhnout. „Určitě bychom chtěli v tomhle roce do Kvapilky kopnout. Jak a co stihneme, to teď nedokážu odhadnout, ale rozhodně do toho nechceme jít tak, abychom nějak ekonomicky ohrozili klub,“ ujistil Jiří Smrž. Zatím tedy za zápasy lidé musí jezdit na Soukeník.

Restart se ale musí trochu odložit, protože člen širšího kádru reprezentace do 21 let se v pražském celku neprosadil a na hostování do Táborska přišel zraněný. Ještě nezasáhl do zápasu a v neděli na hřišti Olomouce B to nebude jinak.

„Museli jsme tomu přizpůsobit poslední zápasy a vyzkoušet si různé varianty,“ uvedl trenér Táborska Petr Frňka. Ostatně, jinak to v klubu nedělali po celou zimní přípravu. Po tom, co se po podzimu rozloučili se dvěma zkušenými forvardy Slepičkou a Strnadem, točili na hrotu různé typy.

Zůstali nakonec mladík ze Sparty Surmaj a právě zraněný Linhart, který dorazil ze Slavie. „Někteří hráči nás nepřesvědčili, jiní třeba sami uznali, že by neměli velkou šanci se v našem kádru prosadit, ač jsme o ně stáli,“ řekl většinový vlastník klubu Jiří Smrž.

A Petr Frňka zpětně nepovažuje za chybu, že pustili Slepičku i Stranada zároveň. „To rozhodnutí má svoji logiku. Není možné, aby tady bylo tolik hráčů přes třicet let. Tým změnu potřeboval,“ dodal.

O jarních ambicích ani jeden z jihočeských celků přímo nemluví. V Budějovicích si uvědomují, že na spodek tabulky je z desátého místa blízko a důležitý bude start a posun výš. „Nejde o to, jaký mám z přípravy pocit. Důležité budou mistrovské zápasy,“ říká Martin Vozábal. „A podstatné bude dobře odstartovat hned proti Třinci,“ připomněl David Horejš dnešní utkání, které začne v 18 hodin a na které mají ženy vstup zdarma.

V Táborsku také umístění nespecifikují. Ale chtějí výš, než je jejich současná sedmá pozice. „Se vší úctou k soupeřům, hrajeme třináct zápasů a všechny budeme chtít vyhrát,“ dodává Frňka. Ten úvodní začnou v neděli dopoledne na stadionu Olomouce B. Už za týden změří síly ve vzájemném duelu.

Trenéři chválí přípravné zápasy i nové posily

David Horejš z Dynama České Budějovice a Petr Frňka z Táborska. Jeden je hlavním koučem půl roku. Druhý už si vyzkoušel i angažmá v první lize. Oba chtějí dostat své týmy výš ve druholigové tabulce a v zimní přestávce pracovali tak, aby toho dosáhli.

Trenér Táborska Petr Frňka

Petr Frňka

Trenér David Horejš na začátku zimní přípravy Českých Budějovic

David Horejš

Jak jste spokojení s výsledky a přípravou?
Frňka:
Do určité míry je vždycky výhodné, když tým vyhrává. Máte pocit, že všechno jde dobře. Nám se vyhrávat nedařilo, ale potřebovali jsme sehrát těžké zápasy, aby si hráči, které jsme zkoušeli, prošli testem a my je viděli v náročných utkáních. Nemá smysl tady porážet divizní týmy a bít se v prsa. Proti těžkým soupeřům jsme sehráli dobré zápasy, i když jsme nevyhrávali. Ve finále jsme nesehráli extra dobrý zápas v Písku, ale s přehledem jsme ho vyhráli.
Horejš: Trošku nám pokazila dojem generálka s Vlašimí. S hráči jsme si k tomu něco řekli. Rozebrali jsme to u videa, proč to tak bylo. Celou přípravu jsme ale herně i výsledkově předváděli dobrý fotbal a na to jsme schopní navázat a doufáme, že Vlašim byla jen výjimka.

Z jakého zimního příchodu máte největší radost?
Frňka:
Není to o radosti nebo neradosti. Třeba Honzu Jurošku jsem sledoval celý podzim a říkal, že je šance, že nebude pokračovat ve Varnsdorfu. Pracovali jsme s variantou, že motivace Honzy Šimla už nebyla taková jako předtím, že odejde a na jeho místo půjde hrát Sladký a právě jeho post zaplní Juroška. Jsem rád, že přišel. Zapadl k nám do mužstva. S hráči z Dukly se dobře pracuje. Milé překvapení je mladý Tomáš Valenta, který vnesl do kádru svěží vítr. To samé ale Pavel Pilík. Taky přinesl velké oživení.
Horejš: Nad posilami jsme seděli, měli rozebrané, jaké posty jsme chtěli doplnit, a byli je i sledovat. Všichni, co přišli, prokázali, že budou přínosem. Herně i charakterově.

Na co jste se v přípravě nejvíc zaměřili?
Frňka:
Snažili jsme se pracovat na tom, abychom našli útočníka. Jinak máme nějaký svůj zavedený systém, nějaký styl hry a na něm pracujeme a bylo to o neustálém navazování.
Horejš: Nechtěli jsme nic předělávat. Mužstvo jsme chtěli zkvalitnit na určitých postech a rozšířit kádr, který jinak nebyl tak široký. Styl hry budeme chtít hrát takový, jako jsme končili podzimní část. Jinak jsme pracovali na herní, kondiční i silové stránce.

Slavia - Kluž ONLINE

Liga mistrů, odveta playoff Slavia - Kluž ve středu 28. srpna ve 21 hodin.

Nejčtenější

Hrdina bez nervů. Dřív hřešil na talent, teď přiblížil slávistický sen

Slávistický brankář Ondřej Kolář během úvodního čtvrtfinále Evropské ligy proti...

VIDEO Většího kliďase v kabině fotbalové Slavie nenajdete. Soustředěný, rozvážný, málokdy dá najevo...

Trest pro Baník: V Jablonci a na Spartě bez fanoušků a pokuta

Otužilí fanoušci ostravského Baníku během utkání se Spartou

Fotbalisté Ostravy odehrají příští venkovní ligový zápas v Jablonci nad Nisou bez svých fanoušků a...

Stoch v Soluni čeká na šanci. Snad přijde brzy, zadoufal v Bratislavě

Miroslav Stoch na tiskové konferenci před utkáním PAOKu Soluň proti Slovanu...

S Chelsea, Twente, Fenerbahce ani se Slavií pohárový návrat na Slovensko nezažil. Až při svém...

Chyby sudího na Spartě, Baník měl dohrávat bez dvou vyloučených

Václavu Procházkovi z Baníku Ostrava se nelíbí verdikt rozhodčího Ondřeje...

Fotbalový sudí Ondřej Ginzel v ligovém šlágru na Spartě, kde hostovala Ostrava, hrubě chyboval....

Signál přímo na Kluž. Masopustovi trenéři nevěřili, u gólu radil i Souček

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Nešlo mu to, na tréninku byl v té pozici několikrát, a ne a ne se trefit. Poprvé, podruhé, potřetí....

Další z rubriky

Pocity z obrany? Výborné, září kouč pardubických fotbalistů Novotný

Ústecký Jiří Miskovič skáče po míči.

I po pátém kole ve fotbalové druhé lize platí, že Pardubice ještě neprohrály. Naposledy to...

Varnsdorf potupa probudila. Kluci dřeli, klobouk dolů, lebedil si kouč

Radost fotbalistů Varnsdorfu.

Z odpadlíků se změnili ve hvězdy. Fotbalisté Varnsdorfu, potupení, ale ne rozložení osmigólovým...

Jihlavský brankář Vejmola: Dostali jsme facku. Doufám, že nás probere

Jihlavský brankář Luděk Vejmola

Jihlavští fotbalisté už vědí, jak chutná v nové druholigové sezoně porážka. Ve Varnsdorfu zároveň...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz