Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Blšanský fotbal ožívá. I s legendou Sieglem

  12:40
Kanonýr Siegl, evropský vicemistr Horňák, bombarďák Svoboda, tvořivý Šmejkal, expres Němec, technik Čížek. Aneb blšanský fotbalový Dream team. Hráči s bohatou kariérou mají zastavit volný pád kdysi slavného klubu, který coby vesnice dobýval české trávníky, až se na dlouhých osm let usadil v první lize.

Fotbalový kanonýr Horst Siegl teď pomáhá Blšanům. | foto: MF DNES

Teď se Blšany topí v divizi, tedy ve čtvrté nejvyšší soutěži, a z bryndy je mají vytáhnout známé fotbalové osobnosti. "Tak trochu Amfora," v žertu zmínil Horst Siegl, autor 176 prvoligových gólů, populární mužstvo herců a zpěváků.

Siegl je jako desetinásobný mistr se Spartou hlavní tváří blšanského fotbalového "povstání", ale můžou za něj i jeho dva přátelé. Hrající trenér mužstva Josef Němec a sportovní ředitel Jaroslav Janoušek.

"Nechci říct, že je to akce Z, ale je to na bázi kamarádství," přiblížil Němec, který už v Blšanech kdysi kopal a jehož kromě spolukomentování v televizi proslavilo i angažmá v mexickém klubu Cruz Azul.

Siegl tvrdí: "Jel jsem po Vánocích okolo a na stadionu v Blšanech bylo pusto, prázdno, smutno. Přitom jsem tam kdysi jezdíval na soustředění. A chci, aby to tak zase bylo, aby se vrátilo to středisko, které pomůže českému fotbalu."

Němec s Janouškem vlastní společnost SportPlus KV, která za projektem stojí. "Není to tak, že bychom přišli do Blšan s obrovským balíkem peněz a snažili se vyřešit všechny problémy, které tam vznikly," prohlásil Janoušek.

O konkrétních částkách, které do klubu přitečou, mluvit nechtěl. "Slyšeli jsme fámy, že Blšany zajišťuje Sparta. Taky že to zachraňuje Chvalovský (bývalý šéf Blšan). Ale žádné tajné financování," zdůraznil Janoušek. "Jsme za tím my a máme dva zahraniční partnery, kteří nás v tom podporují," dodal.

Blšany: Horst Siegl

Janoušek v dorostu trénoval Němce i Siegla a nápad vstoupit do nějakého klubu je jejich společným dílem. "Všichni jsme na trase Praha - Karlovy Vary, odkud pocházíme, a tak jsme si říkali, že bychom mohli něco zkusit," líčí nový ředitel.

A nejde jen o záchranu Blšan v divizi, což je prvořadý úkol. "Myšlenky máme hlubší, včetně nějaké nadace pro mladé hráče, boje proti návykovým látkám, výběrových soustředění talentů na jednotlivé pozice," prozradil Janoušek další vize.

Jenže proč si, kromě blízkosti k Varům a Praze, vybrali právě Blšany?

"Všude by rádi takový projekt přivítali, ale málokde mají tolik sportovišť. Taky jsme si zjišťovali, kde je fotbal na největším dně. A to dno, které v Blšanech bylo, nám nahrálo," přiznal Janoušek. Trenér Němec zjednodušeně popsal: "Zaťukali jsme na dveře a řekli: Nemohli bychom dostat prostor? Nějakou korunu dáme dohromady."

Chmelařská víska, za níž chytal i nynější brankář Chelsea Petr Čech, v roce 2006 spadla z první ligy a pak už to s ní šlo z kopce. Co rok, to sestup. Navíc klub tížily dluhy.

Letos v létě přišel střih.

Mužstvo už nespadá pod akciovou společnost FK Chmel Blšany, nýbrž pod stejnojmenné občanské sdružení. Jeho předseda Radek Pospíšil k tomu říká: "Jsme nová společnost, která začala načisto, převzala hráče." Areál s kupou hřišť i hotelem se podle Pospíšila skládá z majetku jak akciovky, tak sdružení. "Nejzákladnější věci patří nám - tribuna, osvětlení, hlavní hřiště."

Blšany: Horst Siegl (vlevo)

Janoušek chce časem zprovoznit celý areál. "Do fotbalu nejdeme utratit peníze, je to normální podnikatelský záměr," podotýká. "Chceme otevřít to, co tady dřív už fungovalo. Akademie, příprava mladých hráčů, soustředění týmů. Během jara zjistíme, zda to půjde."

Šéf občanského sdružení Pospíšil si pochvaluje: "Vítáme, že se něco děje, teď zatím s áčkem. My se s tím pereme, jak umíme. Mládež si zařizujeme sami, minulost si musíme vyrovnat taky sami."

Doma chtějí Blšany kopat v pátek. I za umělého osvětlení! "Od pěti nebo sedmi večer, máme to přislíbené. S Toužimí bychom rádi hráli pod světly. Děláme to hlavně pro diváky. Vždyť v tomhle regionu nic není," vidí Němec. V pátek se lépe uvolňují i posily, které mají trenérské závazky jinde.

Byla to blesková akce, tým se tvořil jen pár hodin před startem jara. "Ale nejde o uměle vytvořené mužstvo. Je to parta lidí, kteří jdou spolu. Když se rozhodl Siegl, Horňák se Svobodou řekli, že půjdou s ním.

Chceme zlákat i Kuku. Třeba ne na hraní, ale na pomoc s klubem. Smyslem je hrát hezký fotbal, na který přijdou lidi.V prvním zápase v Chomutově to v kombinaci s dorostenci fungovalo."

Siegl zachraňuje Blšany. S Chovancem jsem nemluvil, říká


V české fotbalové lize nasázel 176 branek. V historii jen čtyři velikáni jich dali víc - Bican, Kopecký, Hájek a Nejedlý.


Horst Siegl vystřílel mistrovské tituly i úspěchy v evropských pohárech slavné Spartě, na sklonku kariéry chce pomoct vzkřísit skomírající fotbalovou vesničku Blšany. "A přitom to byl vždycky můj neoblíbený soupeř. Ale na druhou stranu, když stál v bráně mladej Chvalda (Chvalovský), toho jsem měl rád. Dal jsem mu mraky gólů. Byl ze mě nešťastnej," šklebí se Siegl.

Horst Siegl


Pak ale zvážní. "Nedávno jsem se podíval na internetové stránky klubu, byly mrtvý. Když jsem pak přišel do chodbičky stadionu, našel jsem se tam na pár fotkách a vzpomněl si na všechny ty zápasy. Chtěl bych, aby to tady zase ožilo."


V jarní premiéře v  Chomutově jste hrál za Blšany jen vy, ale až dorazí Horňák, Svoboda či Šmejkal, to bude v Blšanech zase výběr ligy.
Tak trochu Amfora. Dotahujeme ještě příchod Radka Čížka, možná přesvědčím i Pavla Kuku. Blšanský areál se mi vždy líbil, chtěl bych, aby to tam nechátralo. Doufám, že na domácí zápasy bude chodit zase docela dost lidí.


Vašeho kamaráda Jiřího Novotného nepřesvědčíte?
Ten by chtěl hrát jako Franta Veselý do šedesáti. V pátek hned volal, že Dukla vyhrála 6:0 a ptal se, jak to máme my. Tak třeba v budoucnu, když to bude pokračovat. My ale nekoukáme tak dopředu, jen na nejbližší čtyři měsíce.


Když jste jezdili s pražskou Spartou do Blšan, jak jste to brali? Zase na vesnici?
Je to tak. Ale ty vzpomínky jsou spíš pozitivní. Přesto si myslím, že první liga na vesnici asi nepatří. Stačí tady divize, možná ještě o soutěž výš, třetí liga. Spíš bych tam viděl středisko, aby tam jezdily mančafty a bylo to ku prospěchu celému českému fotbalu. Bohužel, nechátrají jen Blšany, problémy jsou všude. Do fotbalu se peníze shánějí hodně špatně, na druhou stranu talentů je tady pořád dost.


Kdo vás přesvědčil, abyste šel hrát za Blšany?
Jarda Janoušek, který mě trénoval v Karlových Varech. Všichni, co tu teď budeme hrát, bydlíme někde na trase Praha - Karlovy Vary. Našli jsme tady ideální místo. Co bude od léta? Nevím. Plánujeme nějakou mládežnickou základnu. Ale to je zatím všechno jen kdyby. Přišli jsme teď zachránit Blšany v divizi, to je zatím jediný cíl.


Jak se vám zamlouvala prohraná premiéra v Chomutově?
Sešli jsme se den před zápasem, těžko jsme mohli čekat zázraky. Hodně hráčů se ještě nepodařilo zaregistrovat, s nimi bychom byli o hodně silnější. I tak si myslím, že s pěti dorostenci, kteří skoro vůbec netrénovali, jsme byli lepší než Chomutov.
Ve druhém poločase jsme mohli vyrovnat. Takže můj výhled je, že by to mohlo být dobré.


Stihli jste si spolu vůbec zatrénovat?
Jednou. Slejzali jsme se jak švábi na pivo. Všechno špatné je k něčemu dobré. Jsem rád, že mi Votice umožnily to, že jsem mohl odejít. Nechal jsem tam jen svého syna, Míšu Horňáka i Zdeňka Svobodu se mnou uvolnily. Chceme hrát pohromadě, na spolupráci na hřišti se už moc těším.


Jak vám zní, když si o sobě přečtete, že z Votic odchází Siegl starší?
Já bych neřekl starší, ale starej (smích). Jsem rád, že můžu hrát, běhat. Chci ještě rozdávat radost. Fotbal je u mě na prvním místě.


Budete i pomáhat Josefu Němcovi s trénováním?
Vzájemně si pomáháme. I hráči, které jsme oslovili, chtějí pomoct. Asi jsem to nastartoval. Když viděli, že sem jdu, šli za mnou.


Už jste skousnul nedobrovolný vánoční vyhazov ze Sparty, kde jste pracoval jako asistent kouče?
Na to se nezapomíná. V pátek jsem měl asi dvouhodinovou besedu ve Strakonicích i s trenérem Víťou Lavičkou. Dotazy padaly hlavně na tohle téma. Proč se to stalo, proč jsme odešli. Oživil jsem si to. Ale už jsem u toho myslel i na první zápas za Blšany, moc jsem nespal. Říkal jsem si, v kolika se sejdeme.


Vyříkali jste si to už se sparťanským šéfem i současným trenérem Josefem Chovancem?
Nevyříkali. My se od té doby neviděli. Asi se moc nevyhledáváme (smích). Samozřejmě je to nepříjemný. Mohl jsem skončit zároveň s Víťou Lavičkou, jenže mi bylo naznačeno, že chtějí, abych pokračoval. A za měsíc oznámí, že má skončit. Když jsem se dozvěděl, že Pepa Chovanec to věděl už měsíc a půl předem, mrzelo mě to. Hlavně ta komunikace. Kdyby hned řekl, je to takhle a takhle, určitě bych to přijal líp. Bolí to, ale musím koukat dopředu. Život jde dál. Musí se zapomínat. Na světě jsme jen na návštěvě, musíme si to užívat a nekoukat na špatné věci.


Žádnou trenérskou nabídku jste od té doby nedostal?
Něco bylo. Chtěli, abych dělal hrajícího trenéra v nižší soutěži. Ale řeknu to zkráceně: mám nejvyšší mety. Začal jsem u ligového mančaftu, takže uvidíme, jestli nějaká nabídka přijde. Manažera nemám, nikam nevolám. A vyhazov přišel v době, kdy všichni začali s přípravou, byli na soustředěních. Už to bylo těžké.


Most se neozval?
S panem Kabíčkem jsem mluvil minulý čtvrtek, ptal jsem se na Michala Macka. Ale že by mi dal laso, to ne. Teď budeme mít čas si promluvit, hned příští zápas hrajeme s rezervou Mostu v Braňanech.


Co František Chvalovský? Ví o tom, jak ožívají "jeho" Blšany?
Asi ano. Myslím, že do měsíce dvou se to tu rozběhne. Chceme natáhnout sponzora. Aby areál zase žil. Když jsem jel po Vánocích okolo, bylo tam pusto. Vypadalo to smutně. Chtěl bych, aby sem zase jezdily mančafty na soustředění, jak to bylo za mé éry. Když se do něčeho dám, chci, aby všechno šlapalo. Ale na postup zatím nemyslíme.

Los Fortuna ligy 2022/23

Podzimní část fotbalové ligy skončí kvůli MS v Kataru už v první polovině listopadu. Jarní sezona začne 28. 1. 2023 a základní část se bude hrát do konce dubna. Květnová nadstavba bude mít stejný formát jako v předchozí sezoně.

  • Nejčtenější

Slavia - Panathinaikos 2:0, dvě červené, góly Schranz a Usor. Domácí po půli vládli

Slávističtí fotbalisté zvládli první utkání třetího předkola Konferenční ligy. Před domácím publikem porazili řecký...

Plzeň - Šeriff 2:1, sen o Lize mistrů trvá, v těžkých chvílích podržel tým Staněk

Už jen jeden krok, už jen překonat posledního soupeře v závěrečné fázi kvalifikace a fotbalová Plzeň bude v Lize...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia, Sparta i Plzeň mají první výhru, ligu vede stoprocentní Liberec

Slavia dala čtyři góly, Sparta dva a obě pražská S mají v novém ročníku fotbalové ligy první vítězství. V druhém...

Šeriff - Plzeň 1:2, hosté v boji o Ligu mistrů otáčeli, rozhodl Bucha hlavou

Plzeňští fotbalisté parádně rozehráli 3. předkolo Ligy mistrů. V úvodním utkání v Kišiněvě porazili moldavského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Malér s názvem Baník. Trenér Vrba už hledá, kde je zrada

Čekalo se, že vcelku bezbolestně posbírá šest bodů. A pak dalších šest, protože vylosování na úvod fotbalové sezony...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Vyšlo vše, co jsme chtěli, liboval si chrudimský trenér Kronďák

Za necelou půl hodinku měli hotovo. Chrudimští fotbalisté si ve druhém kole a prvním domácím zápase nové sezony ve...

Druhá liga: Karviná v deseti otočila zápas s Vlašimí, Dukla prohrála v Opavě

Brzy šli do vedení, jenže zhruba po půlhodině hry přišlo vyloučení záložníka Málka a soupeř ještě před poločasem vývoj...

Máme jeden z nejpracovitějších týmů, ujišťuje opavský kapitán Janoščín

Vstup do národní ligy fotbalistům Slezského FC Opava nevyšel. V neděli ve Varnsdorfu prohráli 1:3. Šanci na nápravu...

S fotbalisty z Afriky je vždy legrace. Jak se v Polici zrodila tradice

Na jaře dostal TJ Spartak Police nad Metují na 11. galavečeru krajského fotbalu Královéhradeckého kraje cenu za...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...