Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Nový šéf Vomáčka zlanařil pro liberecký okresní fotbal i Štajnera

  8:23
V sedmnácti nastartoval fotbalovou kariéru v Liberci, má dva slovenské tituly se Žilinou, zahrál si i za Slavii. Teď se bývalý ligový obránce Benjamin Vomáčka vrhl do další mise, jen o řadu pater níž: v březnu se stal novým předsedou Okresního fotbalového svazu Liberec.

Benjamin Vomáčka, předseda Libereckého okresního fotbalového svazu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jako spolupracovníka získal i libereckou fotbalovou legendu Jiřího Štajnera a společně se chtějí zaměřit hlavně na výchovu nejmladších hráčů. 

„Soutěže dospělých jsou samozřejmě důležité, ale priorita je mládež, zvlášť teď v postcovidové době. Základna se zužuje a bez malých klubů se nepohneme dál,“ říká Vomáčka, který současně působí jako ředitel mládežnické akademie v FK Jablonec.¨

Benjamin Vomáčka

Bývalý fotbalový obránce, dnes funkcionář, 42 let. Hráčskou kariéru začínal v rodném Liberci, za zdejší Slovan nastoupil k prvnímu zápasu v lize v 17 letech. Poté působil v Bohemians, v Plzni, ve Slovanu Bratislava a v Žilině, se kterou získal dva mistrovské tituly. Po slovenském angažmá hrál za Slavii Praha, Baník Ostrava a nakonec za druholigový Třinec, kde v lednu 2016 oficiálně ukončil hráčskou kariéru a přešel na funkcionářský post. Letos v březnu se stal novým předsedou libereckého okresního fotbalového svazu. Od začátku roku 2020 působí jako ředitel akademie v prvoligovém Jablonci.

Jak se zrodila myšlenka, že budete kandidovat na šéfa okresního fotbalu?
Když jsem se vracel z Třince, kde jsem několik let působil na funkcionářském poli, domů do Liberce, našel jsem si původně práci mimo fotbal. K fotbalu mě to ale pořád táhlo a cítil jsem, že bych chtěl svoje zkušenosti někomu předat. Dal jsem se dohromady s dalším bývalým libereckým fotbalistou Zbyňkem Rampáčkem a začali jsme se o té možnosti bavit. Pak přišly velké podzimní změny ve fotbalovém svazu. Kandidoval bych asi i bez nich, ale takhle to asi bylo jednodušší.

Do výkonného výboru jste získal i dlouholetého hráče bundesligy Jiřího Štajnera. Jak se vám to povedlo?
Řekl jsem mu svoje představy a jeho to oslovilo. Je to začínající funkcionář, ale takovouhle fotbalovou ikonu je škoda nevyužít. I podle prvních výkonných výborů je vidět, že ho tahle práce baví. Jsem rád, že na to kývl, protože děti potřebují vzory, a on toho ve fotbale dosáhl opravdu hodně.

Jaká byla vaše hlavní motivace? Okres je přece jen nejnižší fotbalový stupeň...
To je fakt, ale jednou z nejdůležitějších věcí je začít odspoda a vychovávat pro fotbal děti. Musí vyrůstat na vesnicích, nejen ve velkých klubech. Soutěže dospělých jsou samozřejmě důležité, ale priorita je mládež, zvlášť teď v postcovidové době. Základna se zužuje a bez malých klubů se nepohneme dál. Nemůžou všichni hrát jen v Liberci a Jablonci. Centra jsou i v okrese – Hrádek nad Nisou, Frýdlant, Ruprechtice nebo Doubí.

Benjamin Vomáčka, předseda Libereckého okresního fotbalového svazu.

Věděl jste, do čeho jdete?
Nějakou představu jsem měl. Učím se, i proto jsem chtěl k sobě Zbyňu Rampáčka, který je zkušený funkcionář. Mám tu nevýhodu, že jsem se před rokem vrátil po dvaceti letech cestování za velkým fotbalem a vztahy na Liberecku úplně nemám. Ale musím říct, že v okrese ani v kraji nebyla taková džungle jako jinde v republice. Chapadla sem asi nedosáhla tolik jako jinam.

Myslíte vliv bývalého svazového místopředsedy Romana Berbra, který řídil fotbalové zákulisí?
Ano, přesně tak. Ten tady nebyl tak silný. I v tom pro mě nástup byl lehčí.

Co můžete ze své pozice konkrétně změnit?
Jak jsem řekl: hlavní je dostat děti zpátky k fotbalu. Musíme spočítat škody po roce a půl covidu. Pod předsedu okresu patří různé komise. Můžeme pořádat ukázkové tréninky a nábory. Hodiny tělocviku pod vedením trenérů.

Ve spolupráci se školami?
Už se školkami. Můžeme dělat různé kempy nebo tábory. V republice navíc nemáme fotbalovou soutěž pro pěti nebo šestileté děti. A číslo dvě mého zájmu jsou rozhodčí. Náhled české veřejnosti je ten, že kdo dělá rozhodčího, je lump. To je potřeba měnit. Sudích je málo, ti nejlepší postupují do vyšších soutěží a není zas tak vzácné, že zápasy v okrese pískají laici.

Sport utrpěl v covidové době velké škody. Nehrají se nižší soutěže, děti usedly k počítačům. Jak to rozjet zpátky?
Hlavně všichni čekáme, až se vrátíme k plnohodnotným tréninkům. Ono je hezké trénovat ve dvojicích deset metrů od sebe, trenéři vymýšlejí, co můžou, ale to není fotbal. Děti potřebují poznat emoce při výhře i při prohře. V posledních letech se začalo s mládeží pracovat dobře. Někdy se ale na úkor hry s balonem zapomíná na kondiční a silovou přípravu i u těch dětí.

Ostravský obránce Benjamin Vomáčka se raduje ze vstřelené branky.

Dřív to zase bylo naopak, ne?
Ano, ale nic není jen černé a bílé. Musí se hledat kompromisy. Nejde jen běhat a zakopávat o míč. Fotbal ale je o běhání, bez toho se nedá hrát. Když neuběhnete k bráně a nevrátíte se zpátky, fotbal nemůže hrát ani pětiletý kluk a s balonem si může točit na hlavě jak delfín. Je to ale těžké téma, nedá se zjednodušit na pár vět.

Nehrozí, že se po covidu nesejdou menším oddílům hráči a nebude s kým hrát?
To je docela možné. Trošku se toho bojím. Teď budeme dělat průzkum. Jelikož soutěže byly ukončeny, budeme vymýšlet různé turnaje pod hlavičkou okresního svazu. Byl bych strašně rád, kdybychom si po pandemii oddechli a získali jsme ještě víc mladých. Nejsem o tom ale přesvědčený, spíš je možná zlákaly jiné věci. Navíc většina fotbalistů, co hrají okresní přebor, se nepřipraví tak dobře jako v běžném režimu a budou jim hrozit zranění.

Pohyboval jste se ve vrcholovém fotbale, bude vás taková práce naplňovat?
Rozhodně ano. Je třeba říct, že tohle je neplacená aktivita po pracovní době. Jinak mám práci u mládeže Jablonce. Zkušenosti čerpám i odtamtud. Vím, jaké problémy má prvoligový klub, a když se to vynásobí, vyjde vám, jaké problémy mají ty menší. Když se nám podaří zvednout kvalitu dole, bude i výběr pro větší kluby. Myslím, že vztahy mezi oddíly na Liberecku celkově nejsou zlé.

V Jablonci působíte jako ředitel akademie. Jak tam se potýkáte s následky koronavirových omezení?
Měl jsem smůlu, že když jsem tam v lednu 2020 naskočil, rozběhla se pandemie a všechno se přerušilo. Měl jsem čas za ten rok poznat trenéry i hráče, ale nepoznal jsem je na hřišti. Jablonecký dorost odehrál za celý rok jen asi šest mistrovských zápasů. Špatné to je hlavně pro kluky, kteří teď v dorostu končí a mají se rozejít do klubů. Obávám se, že jim budou chybět principy hry, běhání po lese to nenahradí.

NEOHROŽENÝ. Benjamín Vomáčka ze Slavie postupuje, přestože ho křižuje

Kde byste chtěl, aby byl okresní fotbal pod vaším vedením za čtyři roky? Co byste považoval za úspěch?
 Zmínil bych možná jednu konkrétní věc. V okrese kromě Slovanu Liberec není žádná jiná svazová licence na mládež. Mým snem by bylo, kdyby se pod Slovanem ještě vytvořily dvě bašty, které by na licenci FAČR dosáhly. To by znamenalo další peníze na výchovu dětí navíc.

Pojďme ještě krátce k vaší hráčské kariéře. Jste libereckým odchovancem, vzpomínáte si na svůj první start v lize?
To mi bylo sedmnáct. Nastoupil jsem v závěru zápasu proti Baníku, střídal jsem Pepu Jinocha a vyhrálo se 3:0. Trenér Petržela mi dal šanci. Tenkrát U Nisy nebyly ani tribuny a na hřiště se chodilo tunýlkem za bránou. Ostatní týmy se sem skoro bály jezdit. Pak jsem se vážně zranil, rok jsem nehrál fotbal a šel zase za koučem Petrželou do Bohemky. A poté jsem různě cestoval.

Nejlepší roky jste prožil ve slovenské Žilině, že?
Jasně, hrály se tam poháry, předváděli jsme pěkný fotbal. Jsem ale rád za angažmá ve Slavii nebo v Baníku, kde jsem zase poznal jinou fanouškovskou mentalitu. Když jsem končil kariéru, hrál jsem druhou ligu v Třinci a pak jsem tam čtyři roky působil jako funkcionář.

Jste odchovancem Liberce, pracujete v Jablonci. Komu fandíte?
Oběma. Derby se hraje dvakrát za rok, ale já už to tak neprožívám jako fanoušci. Je potřeba, aby byl silný celý kraj. Nejlepší by bylo, aby se poháry na severu hrály pořád. Kdyby se oba týmy dostaly do základní skupiny, bylo by to skvělé.

Fortuna liga 2021-22

Fobalová liga se vrací do podoby před pandemií koronaviru. Znovu bude mít šestnáct účastníků i nadstavbovou část, která má opět tři skupiny. Nová sezona odstartuje o víkendu 24. a 25. července. Titul obhajuje Slavia, jediným nováčkem je Hradec Králové.

Srdjan Plavšič, Casper Höjer, Theodor Gebre Selassie, Milan Škoda, Abdallah Sima, Jakub Pešek, Filip Nguyen, Václav Jemelka, Jhon Mosquera, Marek Suchý

Kvalifikace MS 2022: Wales - Česko, Česko - Bělorusko, Belgie - Česko

  • Nejčtenější

Sparta - Rapid 2:0, sen o Lize mistrů trvá, tvrdý boj rozhodl v závěru Pešek

Sparťanští fotbalisté dál žijí sen o Lize mistrů. V odvetě 2. předkola porazili Rapid Vídeň 2:0 a v součtu obou zápasů...

Slovácko na Plovdiv nestačilo. S poháry se loučí po penaltovém nezdaru

V první půli vyrovnali jednogólové manko z úvodního zápasu, jenže na gól Vlastimila Daníčka navázat nedokázali ani v...

Spory na Spartě. Sudí k penaltě i žluté pro Štetinu. Ale co dupnutí na Hložka?

Dvě sporné situace, které hlavní rozhodčí i s požehnáním asistenta rozhodl ve prospěch Sparty. Třetí, při které se může...

Brest - Plzeň 1:2, postup dokonán, vítězný gól dal střídající Falta

Plzeňští fotbalisté v odvetě 2. předkola Konferenční ligy znovu zvítězili 2:1 nad běloruským Dynamem Brest a postoupili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplice - Slavia 1:3, druhá výhra mistra, hattrickem ji zařídil Schranz

Slávističtí fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ročníku. A znovu na hřišti soupeře. V druhém kole Fortuna ligy...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Dukla uspěla i ve 2. kole, Líšeň přišla o výhru z derby v poslední minutě

Fotbalisté pražské Dukly zvítězili v Třinci 3:1 a naplno bodovali také ve druhém kole druhé ligy. Líšeň o druhou výhru...

Jak k vítěznému obratu Líšně nad Žižkovem přispěl i zbrojovácký hlavní rival

Vítězný obrat fotbalistů Líšně v úvodním druholigovém kole proti Viktorii Žižkov nese i podpis velkého líšeňského...

Silný start fotbalistů Líšně: po obratu myslí zase na přední příčky

Je to už více než rok, co doma prohráli druholigový zápas fotbalisté Líšně. Porážka s Duklou Praha spadá až do...

Respekt ze soupeře byl příliš velký, přiznal prostějovský trenér Jarošík

Hned první utkání nové sezony ukázalo Prostějovu, že k naplnění vysokých ambicí musí hodně přidat. S exligovou Příbramí...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...