Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Budeme mít šťastnou ruku, věří sokolovský trenér Horváth

  15:48
V pátek začne pro fotbalový Sokolov od 17.00 hodin v Ústí nad Labem další sezona ve Fortuna: národní lize. Druholigový klub zajímavě posílil, udržel na pozici hlavního kouče plzeňskou ikonu Pavla Horvátha a přes dílčí změny svůj realizační tým stabilizoval.

Sokolovský trenér Pavel Horváth. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Co zůstává víceméně stejné, to jsou cíle do nového ročníku, oficiálně vyhlášené na úterní tiskovce. Předvádět především doma pohledný, ofenzivní fotbal, střílet o poznání víc gólů a v tabulce se pohybovat kolem sedmého místa, na kterém Baník skončil v uplynulé sezoně.

Novinky v Sokolově

Nový je v Sokolově hlavní partner - Důlní strojírenská společnost, staronový je čas výkopu, který se vrací na sobotních 10.15 hodin, neděle se tedy příliš neosvědčila. 

Když ale v Sokolově padne téma nového herního modelu soutěže, začnou cíle jejich kouče razantně sílit. „Všichni víme, že stadion v Sokolově není na první ligu připravený, ale zahrát si proti mužstvu z první ligy... mě by ta baráž strašně zajímala,“ přiznává Pavel Horváth.

Právě baráž je letos novým prvkem v prolínání obou nejvyšších profesionálních lig v Česku. Poslední tým sestoupí přímo do druhé ligy a mužstva na 14. a 15. pozici si střihnou baráž na dvě utkání s druhým a třetím týmem z druhé ligy o dvě místa v nejvyšší soutěži. Vítěz Fortuna:národní ligy postupuje přímo. „Jsem přesvědčený, že pokud budeme zdraví a budeme na hřišti fungovat, jak bychom všichni chtěli, je tenhle cíl v našich silách,“ říká trenér Baníku.

Ondřej Ruml, Milan Mišůn, Adam Beránek, Václav Vašíček, Michal Hlavatý, David Štípek... těch změn v kádru proti uplynulé sezoně proběhlo celkem dost.
Na to, že jsme v Sokolově, přišlo v letní pauze hodně hráčů. Také bylo naším cílem zapojit je v letní přípravě do týmu.

Zamyšlený trenér Sokolova Pavel Horváth
Trenér Sokolova Pavel Hortváth rozdává svým svěřencům pokyny v přípravném...

V kádru zůstali i dva náctiletí talenti Ondřej Jakubov a Patrik Voleský, dorostenec Roman Body nebo odchovanec Dan Stropek. Co vůbec říkáte tomu, jak se do áčka prosadil?
Pro nás pro všechny to bylo velmi příjemné překvapení. On je zrovna jeden z těch hráčů, kteří vypadají na míči nejklidněji, byť by to tak podle jeho věku nemuselo vůbec být.

Baník při posilování kvůli vylepšení konstruktivní rozehrávky stoperů hodně usiloval o leváka. Nakonec přišel ligou i zahraničím protřelý osmadvacetiletý Milan Mišůn. Jste spokojený?
Nebudu tady samozřejmě vyprávět, na kolik doteků a přes které hráče se chceme dostávat dopředu. Vzhledem k jeho zkušenostem od něj tohle očekáváme, ale především nechceme dělat chyby, zbytečně připravovat soupeři gólové situace. Rozehrávka není až tolik podstatná. Když nás někdo vykombinuje nebo dobře trefí standardku, můžeme soupeři jen v duchu zatleskat, nesmíme mu ale góly svými chybami sami nabízet, jako to bylo minulou sezonu.

Přitlačit by to letos chtělo asi hlavně v domácích zápasech.
Neumím prohrávat. Jsem naštvaný, když se to stane venku, ale doma, to mi už nedělá vůbec dobře. Venku jsme špatné výkony nepodávali, že jsme ale doma poztráceli tolik bodů, to mě v uplynulé sezoně, přiznám se, úplně užíralo. Doufám, že především z toho se teď poučíme. Jak se to povede, to ale samozřejmě ukážou až soutěžní zápasy.

Stanislav Vávra (vlevo) ze Sokolova hlavičkuje v zápase s Frýdkem-Místkem.
Marek Strada ze Sokolova (vlevo) a Jakub Kučera z Vítkovic v druholigovém duelu

Něco vám ale ukázaly už ty přípravné, že?
Měli jsme jich naplánovaných pět, chtěli jsme ještě o jeden víc, bohužel nám ale dva soupeři z Německa odřekli. Byli jsme rádi, že jsme alespoň na poslední chvíli domluvili zápas s německým Plauenem. Tři zápasy z toho jsme si naplánovali s týmy z první ligy.

Tři porážky, skóre 0:10. Výsledkově nedopadly moc dobře.
Výsledkově možná ne, ale ty zápasy nám přinesly spoustu užitečných poznatků, situací, ze kterých se můžeme poučit do budoucna. Jak se to vše povede přenést i do soutěžních zápasů, to už teď záleží na hráčích samotných.

Začínáte sezonu dvěma venkovními zápasy, máte čtyři nové obránce. Už víte, na koho budete na začátku sezony spoléhat?
Kluci, kteří budou hrát, mají naši důvěru. Budeme mít šťastnou ruku, o tom jsem přesvědčený. Není to úplně jednoduché ani pro hráče, kteří tady byli, ani pro ty, kteří přišli nyní. My se samozřejmě pokusíme složit obranu tak, aby si kluci k sobě navzájem co možná nejlépe sedli. Pokud by se někomu viditelně nedařilo, máme k dispozici hráče, kteří si o šanci říkali v přípravě stejně jako kluci, kteří teď sezonu začnou. Máme takový kádr, že máme kam sáhnout. Pokud nás nebudou trápit zranění jako minulou sezonu, neměli bychom s tím mít problémy. U hráčů na hřišti i těch připravených naskočit do zápasu je kvalita hodně podobná.

Momentka z utkání Sokolov - Varnsdorf.
Momentka z utkání Sokolov - Varnsdorf.

Samozřejmě záleží na tom, jak se bude dařit, komu to bude padat. A tím jsme u produktivity. Chcete doma bavit diváky a na to jsou nejlepší góly. Příprava i díky skladbě soupeřů ale v tomhle na nikoho zrovna neukázala. Nejvíc gólů dal Patrik Voleský.
Má to v sobě, je to ale mladý kluk, teprve začíná. Jak pro něj dopadne srovnání s dospělým fotbalem ve druhé lize, to nevíme, ale něco v něm určitě je.

Po zranění se vrací Adam Ševčík.
Začínal po dlouhé pauze, tak je u něj složité najít hned formu. Nějakou dobu nehrál a na to je nejlepší zase jen hrát.

„Máme takový kádr, že máme kam sáhnout. Pokud nás nebudou trápit zranění jako minulou sezonu, neměli bychom s tím mít problémy.“

Novou posilou do útoku je Václav Vašíček. Co si od něj slibujete kromě samotných gólů?
Víc prostoru ve vápně i pro další hráče. Věřím, že z toho budeme těžit. Nemáme to postavené tak, že by ve vápně zakončoval jeden hráč. Spíš naopak. Minulou sezonu dávali góly jiní hráči, produktivní byly osmičky i desítky, tak doufám, že tohle udržíme, a pokud k tomu přidáme dalšího útočníka, který by měl být produktivní, tak musí zákonitě přicházet góly a s nimi i body.

Při rozpočtu druholigového klubu úplně nejde shánět posily přímo na míru, o to zajímavější pak může být praktikované rozestavení. Se kterými variantami Baník v přípravě pracoval?
Bylo nás jedenáct (smích). Nechci moc prozrazovat, jak budeme hrát. Nějaké věci jsme trochu změnili a věříme, že to bude fungovat.

Tak naznačte změny alespoň obecně. Na co jste kladli v přípravě důraz?
Po hráčích v prostředku hřiště chceme větší pohyb, aby byli schopní zakončovat i bránit. Taky byla kvůli tomu příprava celkem náročná. Teď jsem ale přesvědčený o tom, že to ti kluci budou zvládat.

Baník Sokolov v zápase s Plzní. Na fotce obchází sokolovský Vojtěch Machek (v...
Momentka z přípravného utkání fotbalistů Mladé Boleslavi a Sokolova.

Totální fotbal je dost náročný na pohyb a chyby v něm mívají fatální následky. Dá se hodně získat, ale taky dost ztratit. Nebojíte se toho?
Pokud bychom s tím měli velké problémy, existuje celá řada možností, jak naši hru upravit. Je úplně jedno, jestli hrajete 4-2-3-1 nebo 4-4-2 nebo 4-5-1, vždycky je to o tom, jak jsou hráči ochotní zápas odmakat, odbojovat, odsprintovat, jak si vyhoví na hřišti.

Co Baník a standardky? Na právě skončeném MS v Rusku hrály klíčovou roli, padla z nich téměř polovina branek.
Hodně tomu pomohlo video. Pokud při standardkách u toho nejsou dvě kamery, tak není v lidských silách tohle posoudit. Šest soubojů ve vápně uhlídat najednou, to nedokáže nikdo. Proto je to ve vápně takový boj. Rozhodčí občas pustí nějaké to přidržení, hranice pro posuzování je pokaždé jinde. Na videu je ale vidět všechno, proto se na MS bránilo obezřetněji a pro útočící hráče zbylo víc místa. A penalty? Rozhodčí spoustu z nich odpískali až po konzultaci.

Kvalita ofenzivních hráčů ve srovnání s druhou ligou je tady sice nesouměřitelná, dá se z toho přesto něco vyvodit i pro Baník?
I pro nás je tady nějaká šance. Odešel nám Vojta Přeučil, který, a to si troufnu říct, měl opravdu jedny z nejlepších standardek, které jsem viděl. Teď je ale pryč a je to na dalších klucích. Zůstalo nám tady dost hráčů, kteří jsou schopní standardky zahrávat a dávat z nich góly nebo připravovat šance. Hlavně ale nechceme branky po standardkách dostávat, to jsou zbytečné góly, dá se na ně připravit. Na druhou stranu jsme všichni viděli, jaká mužstva na MS branky po standardkách dostávaly. Je to jedna z disciplín, která rozhoduje zápasy.

Los Evropské ligy 2020-21

Sparta se ve skupině utká s Celtikem Glasgow, s AC Milán a s Lille. Slavii čeká Leverkusen, Nice a Beer Ševa, přemožitel Plzně. Liberec narazí na Gent, CZ Bělehrad a Hoffenheim. Termíny zápasů: 22. a 29. října, 5. a 26. listopadu, 3. a 10. prosince.

Zlatan Ibrahimovic, Patrik Schick, Pavel Kadeřábek, Michael Ngadeu, Guélor Kanga, Timothy Weah, Renato Sánches, Stefano PioliPatrick Vieira

  • Nejčtenější

Jak se hraje „cinklý zápas“ s Vyšehradem. Zažili to i fotbalisté Líšně

Paradoxně to nebyl ten typ zápasu, po kterém by v sobě sportovec nesl křivdu několik dalších dní, protože by si byl...

Proti Slavii smí nastoupit hráči s pozitivním testem na covid, má ho i kouč

Hapoel Beer Ševa může do večerního zápasu Evropské ligy se Slavií nasadit fotbalisty, kteří měli z úterních povinných...

Pyramida zla se hroutí. Přinese Berbrův skandál velký fotbalový převrat?

Jako je nemyslitelné, že se zhroutí pyramidy v Gíze, tak stejně neochvějná se jevila pozice Romana Berbra. Mělo to být...

Byla to totální zhovadilost, vzpomínají v Živanicích na duel s Vyšehradem

V českém fotbale se rodí možná největší kauza v jeho novodobé historii. Nyní již bývalý místopředseda svazu Roman Berbr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chcete divizi? Vyhoďte kouče, zavelel Berbr. A Felgr na Doubravce skončil

Psal se červen 2001 a Josef Felgr naposledy koučoval fotbalisty plzeňské Doubravky v závěrečném kole přeboru proti...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Podzim v MSFL skončil, Znojmo hned vyhodilo kouče a láká Habance

Před začátkem třetí ligy fotbalisté Vyškova plánovali, že odehrají podzim, podívají se na tabulku a rozhodnou se, zda...

Příběh Berbrova „Asiata“: před problémy z Moravy za škraloupem do Čech

O Moravanech padlý fotbalový despota Roman Berbr často mluvil jako o Asiatech. Jednoho z nich přesto svojí dlouholetou...

Spolustraník rozhodčího hájí. Nedělá prasárny, říká o Klupákovi

Muži v ofsajdu? Severočeští rozhodčí a funkcionáři Miloš Vitner s Petrem Klupákem, obvinění v úplatkářské kauze Romana...

Výkonnostní fotbal má do ledna utrum. Asociace soutěže od třetí ligy přerušila

Fotbaloví „neprofesionálové“ si v Česku o body do konce roku nekopnou. Výkonný výbor asociace (FAČR) na svém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...