Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Nechci trénovat ovce, potřebuji i rebelii, říká kouč Křeček

  11:28
Coby muž v pozadí dotáhl ostravský Baník s Vlastimilem Petrželou do první ligy, jako hlavní trenér to samé plánoval s ústeckými druholigovými fotbalisty. Aleš Křeček se nedočkal, klub změnil režim z ambiciózního na úsporný a on skončil ještě dřív, než ohlásil.

Aleš Křeček a emoce na ústecké střídačce. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Někdo říká, že si potřebuje měsíc odpočinout, já mám v sobě energii, že bych jinde začal hned,“ těší se na novou výzvu 48letý charismatický trenér, který vtiskl Ústí moderní tvář a kabina za ním šla.

Bolí stále ústecký konec?
Neřekl bych, že bolí. Pořád mě mrzí spíš to finále, jakým způsobem se angažmá ukončilo. Ústí dál fandím, ale je to pryč. Soustředím se na to, co bude dál.

A co bude dál?
Dobrá otázka s nejednoznačnou odpovědí. Věřím, že v nejbližší době se to pohne, kam si přeju.

Čili do první ligy?
Nechci být nepokorný v tom, že pro mě je jediná varianta první liga. Vůbec ne. Chci klub, který bude mít zájem o mou práci, kde bude šance něco vybudovat. Fotbal je o pokoře a já ji mám. Zatím jsou nabídky jen ve fázi spekulací. Neřeším to, že bych nespal. Ale se svým agentem se snažíme něco vymyslet.

Trenér Aleš Křeček na tiskové konferenci fotbalového Ústí nad Labem
Trenér Aleš Křeček na tiskové konferenci fotbalového Ústí nad Labem
Trenér Aleš Křeček na tiskové konferenci fotbalového Ústí nad Labem

V Ústí jste budoval 2,5 roku. Jak vás mrzí, že to je nedokončené?
Hrozně. Za dobu, co tu jsem, jsme něco nastavili. Vybudoval se dobrý tým k tomu, aby to mohlo mít další progres. To mě štve asi nejvíc. Nechybělo moc a mohli jsme reálně o nejvyšší příčky hrát.

Cítil jste, že tomu byl klub v některém okamžiku nakloněný?
Tu touhu jsem cítil dole. V kabině u hráčů. Dokázali jsme je přesvědčit, že to není nereálné. Že to za určitých okolností můžeme dokázat. Kabina po tom šla, byla hladová. V jisté fázi minulé sezony jsme se o těch ambicích bavili i s vedením klubu, do poslední chvíle jsme o baráž hráli. Něco nám k tomu chybělo, ještě jsme nebyli připravení, klub ani tým. Pak jsem si myslel, že k něčemu dojde, že to zase o schůdek posuneme a budeme mít reálnější možnost o to zabojovat.

Nový majitel Jiří Hora není oligarcha, takže jste tušil, že postupové plány nakonec nevyjdou?
S vedením klubu jsme neustále diskutovali, věděli jsme, že jednoduché to nebude. Ani jsem to nepostavil tak, že to bude takhle, budou tady takoví hráči, že když čtyři nekoupíme, bude to na nic, že do toho musíme dát tolik a tolik peněz. Naopak si myslím, že koncepčně pracovat umím. Chtělo to mít reálně postavený cíl do několika let. Step by step, krůček po krůčku. Cítil jsem, že to může stoupat.

Druhou ligu přihlásíme, ujišťuje ředitel fotbalového Ústí nad Labem

Fotbalisté Ústí nad Labem se radují z gólu v zápase s Vlašimí..

Kdy vám začalo docházet, že vaše vize a majitelova se rozcházejí?
Na začátku letošního roku. Ale už se v tom moc nechci zpětně drápat, pitvat. Vedení klubu teď řeší jiné priority, ty ekonomické, chápu to. Aby to Ústí podle jejich slov zachránilo. A na postupové vize teď prostředky prostě nejsou.

Zažil jste v Ústí nejlepší souznění mezi trenérem a kabinou?
Jedno z nejlepších. Troufnu si tvrdit, že nejlepší. Jak tým, tak fantastická parta. Co my spolu zažili! A to nemyslím jen hřiště. Loni před rokem jsme udělali teambulding, jeli jsme vodu. Sešla se zajímavá parta hráčů. Jeden z důvodů, proč jsme v těchhle podmínkách dokázali držet slušnou sportovní výkonnost, bylo, že jsme fakt tahali za jeden provaz. Je to klišé, ale u nás to tak opravdu bylo.

Je snazší stmelit partu ve druhé lize, kde jsou v kádrech často spíš mladíci, než v ligovém týmu plném osobností, někdy i složitých?
Složité osobnosti jsou v divizi, v krajském přeboru, v první lize, ve druhé lize. Týmová dynamika a chemie je důležitá v každé soutěži, jestli chcete něco vyhrát. V Ústí jsem měl Oliviera Kingueho, to byl jeden z nejsložitějších hráčů, jaké jsem zažil. Ale individuální přístup a kabina způsobily, že se pak stal strůjcem záchrany, že jsme vyhráli šestkrát za sebou a tu moji první sezonu jsme se udrželi. Vůbec nemám problém s takovými hráči, ba naopak.

Proč?
Mám rád osobnosti, nejsou to ovce. Tým nesmí být ovce. Musí tam být nějaká rebelie pod určitou kontrolou, hranicí. Nechci hodné hráče. Pro trenéra je to mnohem složitější práce, ale když si vy a kabina získáte takového fotbalistu na svou stranu, stanou se z nich rozdíloví hráči a můžou dělat pro tým výsledky.

Radost ústeckého trenéra Aleše Křečka.

Radost Aleše Křečka.

Ústecký fotbalista Olivier Kingue (vlevo) slaví vítězný gól se spoluhráčem...

Olivier Kingue slaví gól. 

V čem byl Kingue složitý?
Měl svoji hlavu, nelíbilo se mu, že v zimě běháme po tartanu, nechtělo se mu moc trénovat. Tím neříkám, že jsem mu dával úlevy. Ale měl ke všemu připomínky. Hodně jsem s ním musel mluvit, přesvědčovat ho, že tohle je ten správný krok, který musí udělat, aby přišel ten další do ligy. On byl zhrzený, že ho přivedli do Slavie jako náhradu za hodně podobného Deliho, ale šanci tam nedostal. Přišel s hlavou dole, my ho zvedli, dostali jsme ho do formy a hraje v Příbrami. Ústí mu pomohlo, aby ligu kopal.

Komunikace s hráči je zásadní?
Každý trenér má svoji filozofii a jedna z věcí, kterou chci neustále vylepšovat, je právě komunikace s hráči, psychologie. Mentální stránka rozhoduje. Hráči jsou stejně fyzicky natrénovaní, většina trenérů je připraví i taktiky stejně. Rozdíl je v dovednostech, takže ty lepší hráče si můžete koupit. A pak rozhoduje, jestli prodají, co mají natrénováno. A já když vidím některé typy, které bych podle tréninku koupil do Barcelony a pak to na hřišti neukážou, tak je to jen otázka hlavy. A takového naladění na zápas, na výkon. Na to hodně dbám, nechci, aby jen poslouchali, co říkám, hodně to bylo o dialogu mezi námi.

Změnil jste se v tom?
Když jsem začínal, ve 28 letech v divizi, byla polovina hráčů starších než já. To jsem si myslel, že všechno umím, všechno znám, dodělal jsem si profilicenci. Byli to kluci, co chodili do práce, a já jim nakládal. Vývoj tam jednoznačně je. Jeden nejmenovaný trenér říkal, že hráči jsou - to si vypípněte - kurvy. Ale to já nesdílím. Hráč je partner. Pokud není, dlouhodobě to nemůže fungovat. Já na ně můžu tlačit, ale to má krátkodobý efekt. Jestli chci dlouhodobou spolupráci, musí být na bázi partnerství. Což neznamená, že ten trenér je měkký. Oni zažili, jak jsem ve Znojmě rozkopal masérský stůl, lítaly tašky, lahve. Radši s hráči najdu společnou řeč, snažím se s nimi vyjít, ne abych po nich jen šlapal.

Vždy jste byl impulzivní?
Nejvíc to asi odneslo masérských stolů a lahví. V tomhle jsem se moc nezměnil. Spíš jsem se v uvozovkách zklidnil. Můj asistent Juraj Šimurka mi říkal: Když jsi je seřval o půlce, nikdy jsme nevyhráli. Někdy je potřebuju vyburcovat, tak to udělám. Ale v těch ústeckých sezonách moc extra bouřek nebylo. Ty jsou většinou, když vidím, že přístup není dobrý. Pokud se na to vybodnou, jsem hodně zlý. Ale když se jim nedaří, co bych jim nadával.

Aleš Křeček

Když potřebujete hráče zkritizovat, děláte to i veřejně?
Abych jim naložil veřejně, to by muselo přesáhnout nějakou hranici. Nedělám to. Být kritický před týmem nebo s hráčem face to face, to určitě ano. Anebo u videa. Ukázaná platí. Video používám hodně, protože tam není co oddiskutovat. Hele, tady jsi šel zpátky pomalu, to není sprint, ale výklus, úsilí nula. A má být top. Jsem spíš zastánce s hráči si to vyříkat v kabině nebo mezi čtyřma očima.

Působil jste jako asistent u trenérů Beránka, Uličného či Petržely. Kdo vám dal nejvíc?
U Johna Uličného jsem začínal v brněnské Zbrojovce, to jsem byl mladík. V roce 2008. S ním to bylo hrozně hezké, on byl nad věcí, měl toho hodně za sebou. Byla s ním hrozná legrace. Všem ženským říkal, že jsou to Terezky, žádné jiné jméno neznal. Zažil jsem s ním hodně. Byla to moje první štace v profesionálním fotbale, tak na to vzpomínám. Dokonce ho potom odvolali a já pět zápasů dokoučoval jako hlavní trenér, ve 34 letech. Zároveň jsem byl trenér české devatenáctky. Na Johna vzpomínám hodně rád. Spousta lidí si myslí, že to byl jen srandista, ale my jsme hodně řešili taktiku, kreslili jsme si.

A ti další trenéři?
Všichni, u kterých jsem byl, mi dali obrovský prostor. Nejvíc samozřejmě Vlasta Petržela v Ostravě, který byl spíš v pozici manažera a tréninkový proces nechal stoprocentně na mně. Proto pro mě byl ten rok a půl v Baníku tak zajímavý. On koučoval tým na lavici a dělal manažerské věci, koho přivedeme, já byl trenér. S Mírou Beránkem jsme si v Brně také hodně kápli do noty. Ptal se, jestli chci s ním zůstat, přivedl si svého asistenta, tak jsme tam byli dva. Spolupráce nám klapala dobře, ale výsledkově se nám nedařilo. Dojely nám smlouvy a už nám je neprodloužili. S Mírou udržujeme přátelský vztah už od roku 2009, pak jsme spolu byli ještě v sezoně 2015/16 v pražské Slavii. Těsně před příchodem Číňanů. Dojížděli jsme takové blbé období, ale byla to Slavia. Každý trenér měl co do sebe. S Vlastou Petrželou byla taky velká sranda.

Zato hráči Baníku asi byli na neurolu, když jste vedli vy dva?
On jim nadával, já je hladil. (smích) Tam jsem byl ten hodný. Byla to nádherná štace, která vyvrcholila postupem do první ligy.

Asistent trenéra vždy plní spíš roli toho hodného?
Obecně hlavní trenér má zodpovědnost a je ten, který musí přitlačit. Asistent je katalyzátor.

Ústecká trenérská dvojice Aleš Křeček (vlevo) a Petr Béda Vrabec

Aleš Křeček (vlevo) a Petr Vrabec v Ústí.

Když jste odkoučoval těch pět ligových zápasů v Brně, věřil jste, že další nabídka z nejvyšší soutěže automaticky přijde?
Já si prvoligovou štaci vyzkoušel dvakrát, byl jsem ve Skalici a v Ružomberoku. Ale upřímně, myslel jsem, že v Česku do ligy nakouknu dřív, že to půjde rychleji. Na druhou stranu jsem neměl od doby, co jsem na profesionální úrovni, dlouhou pauzu. Vždycky nějaká nabídka rychle přišla. Za to jsem hodně rád. Proto mám pokoru, když přijde klub, který má zájem, nikdy neřeknu: Hele, vy jste pro mě málo.

Budete teď vyčkávat, nebo raději rychle něco vezmete?
Hraje se ještě v červenci. Přiznám se, že jsem nervózní, když nemám práci a nemůžu být s kluky. Hned zítra bych klidně nastoupil. Ale když to nepřijde, nebudu si řezat žíly. Věřím, že něco přijde časem. Mrzí mě, jak to v Ústí dopadlo, že odcházím 14 dnů před koncem smlouvy. Jinak jsem měl fantastické vztahy s lidmi v klubu i s hráči.

Vaši asistenti Petr Vrabec a Juraj Šimurka odmítli převzít roli hlavního kouče po vás, jsou s vámi solidární. Co vy na to?
Já jsem vyslovil přání, aby to dojeli v tomhle tandemu, hráči jsou na ně zvyklí. Rozhodli se, že to dodělají v rolích, co mají, což jsou asistenti. V podstatě o nic moc se nehraje, to byl problém, že jsme nedokázali některé výsledky urvat. Nehrajeme o vršek ani záchranu, motivace je složitější. Ale věřím, že to zvládnou.

  • Nejčtenější

Slova o rasismu mě urážejí. Advokát z Prahy chce omluvu Kamarova právníka

Premium Dlouho bobtnající kauzu pozoroval jen zdálky, jako obyčejný fotbalový fanoušek. Když se ovšem před dvěma týdny začetl...

Bělorusko - Česko 0:2, před prázdným stadionem zajistil oba góly Schick

Útočník Patrik Schick potvrdil svoji důležitost pro českou reprezentaci. Fotbalisté vyhráli v kvalifikaci MS na...

Za presumpci neviny dostal Zlámal pokutu: Vadí mi, že nás Skotové mají za rasisty

Zdeněk Zlámal, bývalý fotbalový brankář, jenž poslední tři roky působil v Heart of Midlothian, dostal od skotského...

Žádný rasismus či diskriminační jednání. UEFA Spartu trestat nebude

Evropská fotbalová unie (UEFA) nebude trestat Spartu za chování dětských fanoušků v domácím duelu Evropské ligy proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalista švédské jedenadvacítky obvinil soupeře z rasismu, Italové to popírají

Obvinění připomínající případ Ondřeje Kúdely řeší i ve Švédsku a Itálii. Po souboji reprezentací do 21 let švédský...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Inkasovaná branka nás tolik nesrazila, těšilo jihlavského trenéra po výhře

Třikrát a dost! Podruhé v sezoně druholigoví jihlavští fotbalisté dokázali zastavit nepříjemně se rozvíjející sérii bez...

Příbramští ve druhé lize porazili Opavu, Prostějov jde na druhé místo

Příbramští fotbalisté v 11. kole druhé ligy porazili Opavu 2:0 a poprvé v sezoně doma zvítězili. Prostějov na svém...

Fotbalisté Brna se s Vyškovem trápili, bod zachránili až v závěru

Fotbalisté Brna zachránili v závěru utkání 11. kola druhé ligy remízu 2:2 s Vyškovem a jsou s 26 body dál v čele...

Jako lídr soutěže s tlakem musíme počítat, spílal si po ztrátě Fousek

Lídr druhé ligy Zbrojovka podruhé v sezoně přišla na domácím stadionu o body. Slibně rozehrané utkání brankou Adama...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ (26-35000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Pardubický kraj, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 26 000 - 35 000 Kč

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...