Olomoučtí fotbalisté slaví gól proti Varnsdorfu.

Olomoučtí fotbalisté slaví gól proti Varnsdorfu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Druhá liga: Olomouc udolala Varnsdorf, zato Baník i Opava jen remizovaly

• 41
Fotbalisté Olomouce se znovu přiblížili návratu do první ligy, když ve 22. kole druhé nejvyšší soutěže porazili Varnsdorf 3:2. Vytěžili i ze zaváhání třetí Opavy, která doma jen remizovala 2:2 s Žižkovem. Olomouc tak má osm kol před koncem na nepostupová místa náskok už třinácti bodů. Druhá Ostrava má na Opavu stále k dobru sedm bodů, s Pardubicemi remizovala 1:1.

Ostrava sice vstoupila do zápasu s Pardubicemi aktivněji, její snahu však už ve 14. minutě zchladil Kudrna, který ukončil třízápasovou neprůstřelnost brankáře Vaška. Domácí se sice rychle vzpamatovali, ale v největší šanci v závěru poločasu trefil Hrubý tyč. Po přestávce Baník přidal, z tlaku však dokázal vytěžit jen Susovu vyrovnávací branku v 68. minutě.

Pardubice díky remíze s favoritem získaly osm kol před koncem cenný bod v boji o záchranu a od sestupových příček je dělí šest bodů. Stejný odstup má na opačném konci tabulky i Ostrava od první Olomouce.

V duelu Olomouce s Varnsdorfem padlo pět branek

Olomouc vedla nad Varnsdorfem už o dva góly, když se už ve 4. minutě prosadil Štěrba po rohu a následně zvýšil Chorý.

Jenže hosté dokázali srovnat zásluhou dvou Durdevičových branek. Domácí se však nenechali rozhodit, v 66. minutě jim vyšel útok a Chorý druhým zásahem v utkání zařídil důležité vítězství.

Také Žižkov neuhlídal dvoubrankové vedení, když ještě tři minuty před koncem vedl na hřišti Opavy 2:0 po gólech Telnara a Engelmanna.

Ale pak Zapalač vybojoval penaltu, kterou proměnil Schaffartzik, a v poslední minutě sám Zapalač zařídil dělbu bodů. I tak ale Opava ztratila další body v boji o postup.

Zaváhání Opavy využily České Budějovic (viz níže) i Znojmo, které doma vyhrálo 3:0 nad Táborskem a na pátém místě se Slezanům přiblížilo na tři body. Nejprve se prosadil střelou z hranice vápna Urbančok a ve 23. minutě zvýšil Teplý, ke kterému propadl centr z levé strany a metr před brankou byl zcela nehlídaný.

V nastavení pak domácí výhru završil Šamánek, který měl po vydařené kombinaci už snadnou úlohu a sám před gólmanem nezaváhal.

Budějovice se ve Frýdku-Místku dočkaly první jarní výhry

Fotbalisté Českých Budějovic zvítězili ve Frýdku-Místku 2:0 a dočkali se první jarní výhry. Jihočeši vedli od deváté minuty po vlastní brance Martina Klabníka a osm minut po přestávce se střelou z dvaceti metrů prosadil Patrik Čavoš.

Jihočeši se tak přiblížili ke třetí Opavě na rozdíl dvou bodů. Na vedoucí Olomouc ztrácejí patnáct bodů a na druhou Ostravu pak devět bodů. Frýdek-Místek je devátý.

Druhé jarní vítězství si připsala Vlašim, která rozdrtila poslední Prostějov 4:0. Domácí jsou v tabulce šestí, naopak hosté ztrácejí na první nesestupovou příčku dvanáct bodů.

Ústí nad Labem prodloužilo čekání na výhru na šest zápasů, když doma jen remizovalo 1:1 s Třincem. Ten navíc dlouho vedl po Čelůstkově gólu a v 77. minutě mohl rozhodnout, když sám na brankáře postupoval Stříž, ale neuspěl. Místo toho z protiútoku srovnal Jindráček.

Fotbalisté Vítkovic remizovali v záchranářském souboji v Sokolově 1:1 a pošesté za sebou neprohráli. Domácí celek sice vedl díky od 25. minuty díky vlastnímu gólu Martina Honiše, ale v 55. minutě křížnou střelou srovnal střídající Matěj Fiala.

Vítkovice tak na sestupovém patnáctém místě stále ztrácejí na čtrnáctý Sokolov tři body. Baník i ve druhém utkání pod novým trenérem Vítězslavem Hejretem remizoval 1:1 a připsal si první jarní vstřelený gól doma.

Druhá fotbalová liga - 22. kolo

Olomouc - Varnsdorf 3:2 (2:1)
26. a 66. Chorý, 4. Štěrba - 34. a 48. Durdevič. Rozhodčí: Černý - Arnošt, Urban. ŽK: Lischka, Zieris, Končal (všichni Varnsdorf).
Olomouc: Buchta - Štěrba, Škerle (74. Jemelka), Radakovič, Vepřek - Zahradníček, Houska, Plšek, Falta - Petr (65. Manzia) - Chorý (90. Yunis). Trenér: Jílek.
Varnsdorf: Porcal - Zieris, Zbrožek (75. Fotr), Neuberg, Lischka - Novotný, Bláha, Daníček, Končal (64. Rudnytskyy) - Durdevič, Dordič (69. Knejzlík). Trenér: Frťala.

Opava - Žižkov 2:2 (0:1)
87. Schaffartzik z pen., 90. Zapalač - 33. Telnar, 75. Engelmann. Rozhodčí: Ginzel - Kožár, Caletka. Bez ŽK. Diváci: 3 372.
Opava: Fendrich - Hrabina, Simerský, Žídek, T. Čelůstka (72. Puškáč) - Schaffartzik - Jursa, Mozol (61. Janetzký), Zapalač - Jurečka, Kuzmanovič (46. Smola). Trenér: Skuhravý.
Žižkov: Hrubeš - Hašek, Opluštil, Švejdík, Pardubský (84. Šandera) - Pavlata, Krystan, Podrazký - Urbanec (64. Trýzna), Telnar (67. Hurka), Engelmann. Trenér: Vavruška.

Ústí nad Labem - Třinec 1:1 (0:1)
78. Jindráček - 30. Čelůstka. Rozhodčí: Mrázek - Batík, Horák. ŽK: Peterka - Janoščín, Dedič. Diváci: 715.
Ústí nad Labem: Zacharda - Zeman, Vaněk, Pimpara, Šnirc (84. Pícha) - Peterka, Martykán (65. Výborný) - Moulis, Kateřiňák, Leibl (65. Pouček) - Jindráček. Trenér: Skála.
Třinec: Paleček - Benetka, Čelůstka, Reintam, Janoščín - Joukl, Krišto, Motyčka (78. Ižvolt), Stříž - Dedič, Šumbera (84. Hošek). Trenér: Neček.

Znojmo - Táborsko 3:0 (2:0)
13. Urbančok, 24. Teplý, 90.+3 Šamánek. Rozhodčí: Adámková - Ratajová, Flimmel. ŽK: Nepožitek - Javorek, Džafič, Zavadil, Kalvach, Dordevič. Diváci: 912.
Znojmo: Štěpanovský (23. Doleček) - Helísek, Motal, Mezlík, Cihlář - Holub, Urbančok (80. Klíma), Nepožitek, Javůrek (72. Njire) - Šamánek, Teplý. Trenér: Kučera.
Táborsko: Toma - Navrátil, Zavadil, Klusák, Toml - Nešický (34. Kalvach), Kučera (79. Souček), Džafič, Mršič, Javorek - Musiol (36. Dordevič). Trenér: Nádvorník.

Sokolov - Vítkovice 1:1 (1:0)
25. vlastní Honiš - 55. Fiala. Rozhodčí: Dubravský - Melichar, Podaný. ŽK: Machek - Vaněk, Honiš, Mišinský. Diváci: 880.
Sokolov: Belaň - Medveděv, Ševčík, Vondráček, Mejdr - Kosak, Glaser, Machek, Provod (61. Zorvan) - Valenta (81. Sadílek), Dvořák (86. Čihák). Trenér: Hejret.
Vítkovice: Květon - Cverna, Mikula, Honiš, Prajza - Texl, Vaněk, Mišinský, Matěj (89. Ondráček) - Szotkowski (46. Gebert), Juřena (46. Fiala). Trenéři: West a Kopecký.

Frýdek-Místek - České Budějovice 0:2 (0:1)
9. vlastní Klabník, 53. Čavoš. Rozhodčí: Klíma - Vít, Dresler. ŽK: Slaninka, Mugove, Spasojevič - Wermke, Pešek. Diváci: 758.
Frýdek-Místek: Prepsl - Švrček, Klabník, Literák, Berežný (64. Spasojevič) - Byrtus (40. Mugove), Slaninka, Šumský, Ilko - Nworah (46. Fukala), Ševčík. Trenér: Nemec.
Č. Budějovice: Křížek - Novák, Šourek, Funda, Čavoš - Klesa, Kladrubský, Benát (90. Hála), Wermke (68. Vopat) - Táborský (89. Matějka), Pešek. Trenéři: Lerch a Horejš.

Vlašim - Prostějov 4:0 (2:0)
Branky: 8. Vyhnal, 24. Hadaščok z pen., 59. Janda, 63. Tarczal. Rozhodčí: Váňa - Kubec, Polák. ŽK: Čtvrtníček, Malý (oba Prostějov). Diváci: 416.
Vlašim: Nguyen - Wiesner, Piško, Štochl, Kadlec (72. Tusjak) - Janda, Hašek, Tarczal, Kučera (62. Reiter) - Hadaščok (80. Jíra), Vyhnal. Trenér: Havlíček.
Prostějov: Halouska - Rus, Schuster, Malý, Hirsch - Pančochář (60. Sečkář), Elšík (46. Alaverdašvili), Skwarczek, Hladík - Čtvrtníček, Píchal (72. Machynek). Trenér: Takáč.

Ostrava - Pardubice 1:1 (0:1)
Branky: 65. Sus - 14. Kudrna. Rozhodčí: Matějček - Fišer, Pfeifer. ŽK: Hlinka, Helešic, Mičola, Sus - Kudrna, Fousek, Kayamba. Diváci: 4789.
Ostrava: Vašek - Sus, Pokorný, Zápotočný, Helešic - Pekár (46. Mondek), Hlinka, Hrubý - Mičola, Stáňa (82. Urgela) - Jakubov. Trenér: Petržela.
Pardubice: Knobloch - Křapka, Piroch, Šejvl, Čiernik - Kudrna - Kayamba (90.+4 Přibyl), Řezníček (75. Shejbal), Jeřábek, Ladra - Petráň (69. Fousek). Trenér: Míchal.