Vzory smluv

podle životní situace

články podle právních odvětví

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Nová evropská směrnice zvyšuje práva obětí trestných činů

  • 1
Evropská unie přijala novou směrnici, která má zvýšit práva obětí trestných činů. Směrnice byla včera publikována v Úředním věstníku EU.

Plný text nové směrnice 2012/29/EU

Směrnice má za úkol harmonizovat právní řády členských států tak, aby poskytovaly obětem trestných činů srovnatelná práva. Nahradí rámcové rozhodnutí 2001/220/JAI o postavení obětí v trestním řízení a je součástí souboru opatření, která mají posílit práva obětí.

Směrnice vychází z toho, že aby oběti mohly uplatnit svá práva, musí obdržet dostatečné a srozumitelné informace. Musí mít také přístup ke službám poskytujícím psychologickou a praktickou pomoc.

Členské státy jsou povinny zavést pravidla stanovená směrnicí a upravit odpovídajícím způsobem své právo do 16. listopadu 2015.

Základní principy směrnice

Směrnice tak vychází z toho, že oběti trestných činů mají mít zejména tato práva

  • právo na informace od prvního kontaktu se soudním orgánem, zejména o tom, jak podat trestní oznámení, o podrobnostech o postupu a o tom, jak získat ochranu, pokud je to nezbytné;
  • právo na písemné informace o svém případu;
  • právo na tlumočení a překlad, což znamená, že pokud oběť nemluví jazykem používaným v řízení, musí mít zdarma tlumočnické služby a obdržet překlad podané obžaloby, rozhodnutí o ukončení řízení a informací o svých právech;
  • právo na přístup ke službám podpory pro oběti: Tyto služby by měly být zdarma a dostupné i pro další rodinné příslušníky. Poskytují morální a psychologickou podporu a praktickou pomoc například ve finančních záležitostech a postavení oběti v trestním řízení.
  • právo získat písemné potvrzení o podání svého trestního oznámení;
  • právo na slyšení během trestního řízení;
  • právo na přezkum v případě rozhodnutí o zastavení trestního stíhání;
  • právo na právní pomoc a náhradu výdajů pokud se oběť účastní trestního řízení;
  • právo na vrácení majetku zajištěného v rámci trestního řízení;
  • právo na rozhodnutí o náhradě od pachatele v průběhu trestního řízení;

Ochrana obětí před zastrašováním

Směrnice věnuje pozornost také ochraně obětí a jejich rodin před případnou odplatou nebo zastrašováním ze strany pachatele trestného činu.

Během vyšetřování budou oběti vyslechnuty rychle a ne častěji, než je nutné. Pokud si to budou přát, mohou být při výslechu doprovázeny jinou osobou dle vlastního výběru.

Oběti také budou mít právo být informovány o tom, že ten, kdo vůči nim spáchal trestný čin, byl propuštěn z vězení nebo z něj utekl.

Definice oběti se rozšíří

Směrnice vychází z toho, že obětí bude nejen poškozený, ale pokud poškozený zemře, budou za oběť považováni i rodinní příslušníci poškozeného.

Český parlament již projednává nový zákon

Návrh českého zákona o ochraně obětí trestných činů

V Poslanecké sněmovně je již projednáván návrh zákona o obětech trestných činů, který většinu principů uvedených v nové směrnici zakotvuje i do českého práva.