Diskuse k článku

Znalost cizího jazyka v životopise nezkreslujte. Lhaní vám může ublížit

Pokud se ucházíte o místo, kde zaměstnavatelé požadují jazyk, raději předem kriticky přiznejte, jak na tom jste. Jinak se šéfové budou cítit podvedeni a vy si tím rozhodně nepomůžete.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kozlík_

Článek je věcně chybný - pasivní a akt. znalost

To je něco jiného. Aktivní znalost není, že znám jazyk hodně, např. mám velkou slovní zásobu a pasivní znalost není, že znám jazyk málo. Aktivní znalost označuje schopnost mluvit a psát, tedy aktivně produji jazyk. Pasivní znalost znamená schopnost číst nebo rozumět mluvenému slovu, tj. rozumět jazyku rodilých mluvčích. Není to tak, že velká znalost jazyka znamená automaticky aktivní znalost a např. nižší ročník jazykové výuky znamená pasivní znalost. Pasivní znalost má spíše ten, kdo chodí do kurzů, nebo hodně čte a poslouchá třeba rádio v jazyce. Aktivní znalost mívají lidé, kteří v oblasti žili a umí mluvit, nebo měli kontakt s mluvčími třeba ve firmě apod. Pohotové reagová a dobré mluvní schopnosti vůbec neznamená, že dotyčný máý příliš velkou slovní zásobu a bez problémů třeba čte v jazyce knihy.

0/0
9.2.2010 22:06

Kozlík_

Jazyky jsou problém

Pokud někdo absolvoval nějakou školu (což je podmínkou pro většinu míst), tak ho nikdo nepřezkušuje ze školních předmětů. Je zcela jasné, že ze školy se zapomíná. U jazyků zapomínání funguje snad ještě víc. Jenže, jak to teda chodí? Přezkoušení tu je, formou pohovoru s nadřízeným či personalistkou. Sleduje se pohotovost reakcí, schopnost se vyjadřovat. Jenže nezkouší vystudovaný učitel jazyků, ale někdo mimo. Tady leckdy vítězí ty typy, co rychle něco mele. Že je úroveň jazyka bídná, to už ujde, zvlášt když zkoušející zas tolik nezná. A vůbec už nejsou testy na písemný projev. Tam jsou gramaticky špatné věty, špatně užitá slova atd. jasně patrná. Přitom existují jazykové zkoušky. Stupnice znalosti A1 začátečník, B2 základní státní zkouška, C1 všeobecná státnice, C2 tlumočnická zkouška. Tyto zkoušky mají i mezinárodní ekvivalenty, B2 First certificate, C1 Advanced, C2 Proficiency - apod. v jiných jazycích. Leckdo totiž pod určitým stresem nepředvede to nejlepší, jiný zas oslní, ale moc

0/0
9.2.2010 21:22

Kozlík_

Re: Jazyky jsou problém

nezná. Kupodivu, rodilí mluvčí se zas tolik neliší od hodnocení českých jazykových škol. Nebylo by lepší požadovat nějakou zkoušku, např. B2, C1 a zkoušet jen lidi, co nemají certifikát a tvrdí, že umí. U certifikátu lze sledovat i dobu složení zkoušky, případně se zeptat, jak si dotyčný jazyk udržoval od té doby.

Myslím, že jazykové učitele na sš, zš atd. nikdo nezkouší, podobně jako ředitel nezkouší budoucí učitele matematiky, dějepisu atd. Zajímá absolvovaná fakulta. A zde by tito měli umět jazyk nejvíc. Já zkouškám na British Council či Goethe institutu docela věřím, podobně si myslím, že státní zkouška svoji vypovídací hodnotu má. Jistě větší, než dojem z pohotovosti během 10 min. pohovoru. Ty zkoušky jsou totiž vícehodinové, písemné i ústní a člověka docela proklepnou.

0/0
9.2.2010 21:28

Paxa

Když ono to není tak jednoduché,

nemyslím, že by lidi až tak lhali, častěji spíš své znalosti neumějí odhadnout. Řekla bych, že těch, co se podceňují, nebude o moc méně než těch, kdo své vědomosti přeceňují.

A pak taky - každý zaměstnavatel chce jazykově vybaveného zaměstnance, kolikrát úplně zbytečně. Pak se stává, že člověk někam nastoupí, myslí si, že své znalosti využije, a pak zjistí, že jde jen o to, aby jednou za tři měsíce rozluštil anglicky psaný mail. Možná by i zaměstnavatelé měli uvádět konkrétnější požadavky.

0/0
9.2.2010 16:31

Roumen

Totor

Moc hezky stranky, ale zadny testy jsem tam nenasel. Jako reklama dost slaby. Rv

0/0
9.2.2010 12:46

chatab

Re: Totor

staci umet cist a klikat http://www.tutor.cz/rozrazovaci-testy?ref=submenu

0/0
9.2.2010 13:21

Roumen

Re: Totor

Mne staci, ze umis cist ty. Diky. :-)

0/0
9.2.2010 13:37

YenneferXX

Aktivní znalost

Tak nevím, jak na tom jsem. Mám zahraniční klienty, se kterými vedu jednání v angličtině (a nikdo si zatím na mou ne/schopnost nestěžoval). Zvládám v AJ obchodní dopisy (s lehkou pomocí slovníku). Čtu knihy v angličtině (ne ty zjednodušené). Přesto bych o sobě zdaleka neřekla, že má gramatika je bezchybná. Předložky, frázová slovesa a kondicionál. Achich ouvej ;-D

0/0
9.2.2010 9:01

paskundilek

Re: Aktivní znalost

Kdybys to byla bývala věděla, tak bys sem nechodila ;-D

0/0
9.2.2010 9:34

YenneferXX

Re: Aktivní znalost

No, tak to je přesně ono...

0/0
9.2.2010 16:02

Biermann

Re: Aktivní znalost

Jojo, souhlasim, ze to rozdeleni na aktivni a pasivni se jim moc nepovedlo. Bezchybnou gramatiku casto nema ani rodily mluvci. 

|

Kdyz uz chteli machrovat s nejakym rozdelenim, tak misto Tutora ci maleho ramecku meli dat odkaz sem http://www.europass.cz/docs/eu/pokynyCV.pdf kde je popis jak psat zivotopis a je tam rozdelena i jazykova uroven do nekolika stupnu vcetne toho, co by mel clovek na danou uroven zvladat.

0/0
9.2.2010 20:49

PetraHor

Tak to jsou rady k

nezaplacení;-D

0/0
9.2.2010 1:16

kacinecka

Re: Tak to jsou rady k

Náhodou jsou, mám kolegyni, která do CV uvedla, že mluví plynulou angličtinou, a přitom by jí Masa Bob mohl dávat celkem úspěšně lekce ;-D Bohužel jí to už tři roky prochází, no... :-/

0/0
9.2.2010 6:55

Zdražení místo řešení -ODS minus

Re: Tak to jsou rady k

No mohla lhát ještě více, že je rodilým mluvčím :-)

0/0
9.2.2010 7:50

General Custer III.

Re: Tak to jsou rady k

To byl Massa Bob taky.

0/0
9.2.2010 11:30

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz