Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Vyjednával s kmeny v Africe. Perličky z životopisů a 7 rad, co do CV nepatří

Na internetu najdete tisíce návodů, jak správně napsat životopis. My vám dnes poradíme, co už je v životopise navíc a co by v něm být rozhodně nemělo.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud nejste zrovna technický specialista nebo programátor, kterých je na trhu práce nedostatek, musíte počítat s tím, že personalista dostane desítky životopisů na každé inzerované pracovní místo. „Životopis musí fungovat jako prodejní leták, je potřeba se odlišit od konkurence a zaujmout na první pohled,“ říká Jiří Halbrštát z personální agentury ManpowerGroup.

Netrapte s tím, jak napsat Váš životopis. Využijte možnost vytvoření Vašeho CV prostřednictvím generátoru CV na portálu jobDNES.cz

Ovšem ne za každou cenu. „Mezi pracovními zkušenostmi kandidátů našli personalisté třeba malování bytu rodičů nebo vyjednávání mezi znepřátelenými kmeny v Africe,“ uvádí příklad, co do CV nepatří, Leoš Černý z LMC. Jeden životopis obsahoval na konci každého řádku smajlík, jiný zase vedle pracovních zkušeností zahrnoval i recept na bábovku. A příliš si nepomohl ani kandidát, který uvedl, že ze žádného zaměstnání neodešel sám.

Samostatnou kapitolou jsou fotografie – náboráři už se setkali i s fotkou piráta s šátkem na hlavě a páskou přes oko, fotkou v historickém kostýmu nebo dokonce fotkou celého volejbalového týmu.

Životopis a motivační dopis jsou vaší vizitkou, jsou tím, co vám buď otevře, nebo naopak zavře dveře k pohovoru. Mějte to při jejich sestavování na paměti. Jakých chyb se vyvarovat a co do životopisu nepatří?

1.Životopis by neměl být příliš dlouhý

Obecně by životopis neměl přesáhnout více než dvě stránky A4, maximálně jsou možné i tři strany u specialistů či jinak kvalifikovaných uchazečů, kteří musí uvést všechny své specifické zkušenosti a kvalifikace.

Náborář nebude CV věnovat víc než pár vteřin, takže kdo nezaujme na první pohled, nemá šanci. Romány v životopisech dneska nikdo nečte.

„Spolehlivě mě odradí, když má životopis tři a více stránek. Pokud ale naopak vidím jen jednu stránku, kde informace chybí a obsahuje pouze pár bodů, k tomu ještě vůbec nebo špatně naformátovaných, většinou tento kandidát neprojde,“ potvrzuje Lenka Němcová z ExxonMobil.

2.Pozor na pravopis i úpravu

„Životopis si po sobě důkladně přečtěte, aby neobsahoval hrubky nebo překlepy – jinak se může stát, že místo podvojné napíšete podvodné účetnictví,“ upozorňuje Leoš Černý. Nejde o to, že by zaměstnavatel známkoval češtinu, ale podobné chyby signalizují, že jste si po sobě životopis ani nepřečetli.

Roli hraje i grafická úprava, obsah by neměly přebít barvy nebo obrázky. Podle zkušeností personalistů jsou uchazeči často až příliš kreativní. Růžové písmo opravdu nikoho neosloví, celková úprava životopisu by měla být spíše střízlivá.

3.Nepište zbytečné osobní údaje

Zdravotní a rodinný stav, nekuřáctví nebo místo narození do životopisu nepatří. Stejně jako váha a výška. Ano, i to občas do svých CV o sobě kandidáti napíšou. Ani datum narození není nutné v životopise uvádět.

Zbytečné je uvádět detaily k zálibám – jména a počet domácích mazlíčků není přidaná hodnota, stačí uvést: mám rád přírodu. Pokud se rozhodnete pro uvedení koníčků, myslete na to, že jen k málokterému zaměstnání se hodí například adrenalinové sporty.

Navíc jsou rozhodně osobní vlastnosti. „Každý napíše, že je flexibilní, komunikativní a umí jednat s lidmi. Dobrý recruiter si je ale schopen vlastnosti kandidáta alespoň na základní úrovni ověřit při pohovoru, výčet v životopise pro něj tedy nemá žádnou váhu,“ říká Zuzana Krajča, HR Sodexo Benefity.

4.Neuvádějte školy, které jste nedokončili

V části životopisu, ve které se věnujte dosaženému vzdělání, pamatujte, že základní školní docházka se neuvádí, naopak je potřeba zmínit relevantní absolvované kurzy, ať už jazykové či odborné, a to včetně získaných certifikátů.

„Často z popisu není jasné, jestli bylo studium dokončeno, probíhá nebo studenta vyhodili, pak si říkám, jestli to není záměr a rozhodně se na to ptám,“ uvádí Marcel Poul z BCV solutions. A doporučuje zbytečně neuvádět negativní informace. Tedy nemá smysl psát, že jste pět let studovali čtyři různé vysoké školy a vždy po druhém semestru skončili. Stačí uvést tu, kterou jste dokončili.

5.Jen výčet pracovních pozic nestačí

Podle personalistů největší a nejčastější chybou je, že z životopisu není jasné, co jste konkrétně dělali a že jste v tom byli dobří. „Ve většině případů musí personalista uchazečům volat, dlouze zjišťovat detaily a pro manažera, který pracovní místo obsazuje, zpracovat přehledný sumář zkušeností a dovedností kandidátů. Zájemce o práci, který toto dokáže udělat sám, má při hledání práce velkou výhodu,“ radí Jiří Halbrštát.

Často lidé berou CV jen jako výčet pracovních pozic, ale neuvedou, co konkrétně měli na starosti. „Například pozice account manager může mít opravdu mnoho významů a je dobré svůj konkrétní post vysvětlit, stejně jako uvést obor zaměstnavatele, ideálně i jeho web. Ne každý konkrétní firmu bude znát,“ doporučuje Tomáš Surka.

„V dnešní době vzniká velké množství nových názvů pozic, které nejsou jednoznačně identifikovatelné, proto je pak důležité jasně popsat, co člověk dělal a jaké byly v předchozím zaměstnání jeho zodpovědnosti.“ souhlasí personální ředitelka společnosti Anect Kateřina Syřišťová.

Naopak zbytečné je rozepisovat se o letních brigádách či kurzech, které navíc vůbec nesouvisí s oborem, ve kterém hledáte zaměstnání.

6.Časové mezery působí nedůvěryhodně

Personalista, který bude váš životopis číst, se bude věnovat nejen logickému vývoji vaší kariéry, ale také časovým mezerám. Prázdno mezi jednotlivými zaměstnáními bez jakéhokoliv vysvětlení upoutá pozornost. Pokud jste půl roku mezi dokončením vzdělání a prvním zaměstnáním umývali nádobí v baru v Grand Canyon, nebojte se tento svůj jazykový pobyt v životopisu uvést.

„Nedůvěryhodně působí i hodně vystřídaných pozic. Jestliže jste během krátké doby vystřídali deset pracovních pozic a v každé působili jen krátce, raději napište Java Freelancer nebo na volné noze a uveďte několik projektů jako příklad,“ doporučuje Marcel Poul.

7.Raději žádnou než špatnou fotku

Fotografie v životopise být nemusí, pokud už v něm ale je, zaujme na první pohled. Měla by být aktuální a profesionální. Fotografie ze soukromých akcí ani volnočasových aktivit nejsou dobrou volbou.

Podle zkušeností náborářů jsou právě nevhodné fotky dost častým a někdy až bizarním jevem. To nejmenší bývají fotky ze svatebního dne či lyžařského zájezdu nebo selfie ala modelka. Někdy bývají kandidátům spíše na škodu. Fotka v titěrných bikinách na celou stránku řekne o uchazeči hodně, zpravidla je to instantní koš.

Na co si dát pozor při psaní životopisu

Největší chybou je záměrné uvádění nepravdivých údajů, ať už o předchozích zaměstnavatelích, délce praxe nebo znalostech. Neexistují horší chvíle, než když se při pohovoru ukáže, že uváděné údaje jsou smyšlené. Pro všechny vylepšovatele CV mám upozornění, že v 99% případů se na to opravdu přijde.
Jaroslava Šindelářová, HR manažerka, Geis CZ s.r.o.

Životopis je jen úvodník do diskuze mezi kandidátem a zaměstnavatelem a určitě nemusí obsahovat veškeré detaily. Zde určitě platí pravidlo „méně je více“ a informace seřadit přehledně a stručně.
Kateřina Syřišťová, personální ředitelka, Anect

Čím jednodušší je dokument, tím lépe. Dnes jsou CV často v počáteční fázi zpracována strojově a databáze firem nejlépe pracují s formáty PDF a Word. Pokud CV obsahuje příliš kreativních prvků, databáze je nedokáží správně rozšifrovat.
Kristýna Králová, marketing manager, Hays

Připadá mi podezřelé, když jde o uchazeče, který má podle fotky nebo věku už dlouholeté pracovní zkušenosti, ale v CV má uvedeny pouze poslední dva roky. Z takového životopisu mám pocit, že uchazeč skrývá, že v minulosti střídal více zaměstnání nebo nechce uvést zaměstnavatele kvůli případným negativním referencím.
Barbora Řehořová, KFC

Nejkurióznější jsou některé emailové adresy typu jsemkocourek@ a podobně. Občas kandidáti posílají jedno a totéž CV do více firem a zapomenou, že v úvodu zmínili, na jakou pozici se hlásí. Dostala jsem i ručně psaný životopis. O gramatických chybách, překlepech, smajlících a různých fontech už ani nemluvím.
Lenka Němcová, ExxonMobil

Dlouhá slohová cvičení a na první pohled neadekvátní pojmenování dřívějších pracovních pozic mě odradí. Například název pracovní pozice v CV „manažer“, u člověka, který prokazatelně nikdy nikoho nevedl.
Stanislav Petříček, Tp Consulting

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Někdo ji udal a paradoxně tím odstartoval její podnikání. Je za to vděčná

Hana Nováčková bez práce nedokáže vydržet. A nikdy se nevzdává. Kvůli zdravotním problémům musela opustit práci, kterou...

Komu se vyplatí pracovat na dohodu a jak se to může dotknout penze

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená nejen mezi studenty nebo penzisty, ale je...

Výnosy padají, žebříček nejlepších spořicích účtů se značně proměnil

Češi jsou konzervativní, část svých úspor neváhají držet na spořicích účtech, i když kvůli koronavirové krizi na nich...

K uzavření stavebního spoření je nejvhodnější čas. Zmapovali jsme nabídku

Pokud již stavební spoření máte a platby posíláte jednou ročně, nezapomeňte peníze poslat v termínu. Pro ty, kteří se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva řízky, prosím. Jak se stravujeme na home office?

Dáme si dnes sushi, nebo svíčkovou? A co budeme obědvat zítra a co pozítří? Spousta zaměstnanců pracujících z domova...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Sedm signálů, podle kterých rozpoznáte šarlatány od odborníků

Premium Dokážete rozpoznat skutečné odborníky, kteří o určité věci něco vědí? Nebo dopřáváte sluchu i těm, kteří se jako...

Někdo ji udal a paradoxně tím odstartoval její podnikání. Je za to vděčná

Hana Nováčková bez práce nedokáže vydržet. A nikdy se nevzdává. Kvůli zdravotním problémům musela opustit práci, kterou...

Komu se vyplatí pracovat na dohodu a jak se to může dotknout penze

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená nejen mezi studenty nebo penzisty, ale je...

Co vařit na home office? Inspirujte se ve školní jídelně

Je to úkol hodný chytré horákyně. Jak sestavit jídelníček pro celou rodinu, aby nebylo na talíři příliš masa, málo...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...