Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Vyjednával s kmeny v Africe. Perličky z životopisů a 7 rad, co do CV nepatří

Na internetu najdete tisíce návodů, jak správně napsat životopis. My vám dnes poradíme, co už je v životopise navíc a co by v něm být rozhodně nemělo.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud nejste zrovna technický specialista nebo programátor, kterých je na trhu práce nedostatek, musíte počítat s tím, že personalista dostane desítky životopisů na každé inzerované pracovní místo. „Životopis musí fungovat jako prodejní leták, je potřeba se odlišit od konkurence a zaujmout na první pohled,“ říká Jiří Halbrštát z personální agentury ManpowerGroup.

Netrapte s tím, jak napsat Váš životopis. Využijte možnost vytvoření Vašeho CV prostřednictvím generátoru CV na portálu jobDNES.cz

Ovšem ne za každou cenu. „Mezi pracovními zkušenostmi kandidátů našli personalisté třeba malování bytu rodičů nebo vyjednávání mezi znepřátelenými kmeny v Africe,“ uvádí příklad, co do CV nepatří, Leoš Černý z LMC. Jeden životopis obsahoval na konci každého řádku smajlík, jiný zase vedle pracovních zkušeností zahrnoval i recept na bábovku. A příliš si nepomohl ani kandidát, který uvedl, že ze žádného zaměstnání neodešel sám.

Samostatnou kapitolou jsou fotografie – náboráři už se setkali i s fotkou piráta s šátkem na hlavě a páskou přes oko, fotkou v historickém kostýmu nebo dokonce fotkou celého volejbalového týmu.

Životopis a motivační dopis jsou vaší vizitkou, jsou tím, co vám buď otevře, nebo naopak zavře dveře k pohovoru. Mějte to při jejich sestavování na paměti. Jakých chyb se vyvarovat a co do životopisu nepatří?

1.Životopis by neměl být příliš dlouhý

Obecně by životopis neměl přesáhnout více než dvě stránky A4, maximálně jsou možné i tři strany u specialistů či jinak kvalifikovaných uchazečů, kteří musí uvést všechny své specifické zkušenosti a kvalifikace.

Náborář nebude CV věnovat víc než pár vteřin, takže kdo nezaujme na první pohled, nemá šanci. Romány v životopisech dneska nikdo nečte.

„Spolehlivě mě odradí, když má životopis tři a více stránek. Pokud ale naopak vidím jen jednu stránku, kde informace chybí a obsahuje pouze pár bodů, k tomu ještě vůbec nebo špatně naformátovaných, většinou tento kandidát neprojde,“ potvrzuje Lenka Němcová z ExxonMobil.

2.Pozor na pravopis i úpravu

„Životopis si po sobě důkladně přečtěte, aby neobsahoval hrubky nebo překlepy – jinak se může stát, že místo podvojné napíšete podvodné účetnictví,“ upozorňuje Leoš Černý. Nejde o to, že by zaměstnavatel známkoval češtinu, ale podobné chyby signalizují, že jste si po sobě životopis ani nepřečetli.

Roli hraje i grafická úprava, obsah by neměly přebít barvy nebo obrázky. Podle zkušeností personalistů jsou uchazeči často až příliš kreativní. Růžové písmo opravdu nikoho neosloví, celková úprava životopisu by měla být spíše střízlivá.

3.Nepište zbytečné osobní údaje

Zdravotní a rodinný stav, nekuřáctví nebo místo narození do životopisu nepatří. Stejně jako váha a výška. Ano, i to občas do svých CV o sobě kandidáti napíšou. Ani datum narození není nutné v životopise uvádět.

Zbytečné je uvádět detaily k zálibám – jména a počet domácích mazlíčků není přidaná hodnota, stačí uvést: mám rád přírodu. Pokud se rozhodnete pro uvedení koníčků, myslete na to, že jen k málokterému zaměstnání se hodí například adrenalinové sporty.

Navíc jsou rozhodně osobní vlastnosti. „Každý napíše, že je flexibilní, komunikativní a umí jednat s lidmi. Dobrý recruiter si je ale schopen vlastnosti kandidáta alespoň na základní úrovni ověřit při pohovoru, výčet v životopise pro něj tedy nemá žádnou váhu,“ říká Zuzana Krajča, HR Sodexo Benefity.

4.Neuvádějte školy, které jste nedokončili

V části životopisu, ve které se věnujte dosaženému vzdělání, pamatujte, že základní školní docházka se neuvádí, naopak je potřeba zmínit relevantní absolvované kurzy, ať už jazykové či odborné, a to včetně získaných certifikátů.

„Často z popisu není jasné, jestli bylo studium dokončeno, probíhá nebo studenta vyhodili, pak si říkám, jestli to není záměr a rozhodně se na to ptám,“ uvádí Marcel Poul z BCV solutions. A doporučuje zbytečně neuvádět negativní informace. Tedy nemá smysl psát, že jste pět let studovali čtyři různé vysoké školy a vždy po druhém semestru skončili. Stačí uvést tu, kterou jste dokončili.

5.Jen výčet pracovních pozic nestačí

Podle personalistů největší a nejčastější chybou je, že z životopisu není jasné, co jste konkrétně dělali a že jste v tom byli dobří. „Ve většině případů musí personalista uchazečům volat, dlouze zjišťovat detaily a pro manažera, který pracovní místo obsazuje, zpracovat přehledný sumář zkušeností a dovedností kandidátů. Zájemce o práci, který toto dokáže udělat sám, má při hledání práce velkou výhodu,“ radí Jiří Halbrštát.

Často lidé berou CV jen jako výčet pracovních pozic, ale neuvedou, co konkrétně měli na starosti. „Například pozice account manager může mít opravdu mnoho významů a je dobré svůj konkrétní post vysvětlit, stejně jako uvést obor zaměstnavatele, ideálně i jeho web. Ne každý konkrétní firmu bude znát,“ doporučuje Tomáš Surka.

„V dnešní době vzniká velké množství nových názvů pozic, které nejsou jednoznačně identifikovatelné, proto je pak důležité jasně popsat, co člověk dělal a jaké byly v předchozím zaměstnání jeho zodpovědnosti.“ souhlasí personální ředitelka společnosti Anect Kateřina Syřišťová.

Naopak zbytečné je rozepisovat se o letních brigádách či kurzech, které navíc vůbec nesouvisí s oborem, ve kterém hledáte zaměstnání.

6.Časové mezery působí nedůvěryhodně

Personalista, který bude váš životopis číst, se bude věnovat nejen logickému vývoji vaší kariéry, ale také časovým mezerám. Prázdno mezi jednotlivými zaměstnáními bez jakéhokoliv vysvětlení upoutá pozornost. Pokud jste půl roku mezi dokončením vzdělání a prvním zaměstnáním umývali nádobí v baru v Grand Canyon, nebojte se tento svůj jazykový pobyt v životopisu uvést.

„Nedůvěryhodně působí i hodně vystřídaných pozic. Jestliže jste během krátké doby vystřídali deset pracovních pozic a v každé působili jen krátce, raději napište Java Freelancer nebo na volné noze a uveďte několik projektů jako příklad,“ doporučuje Marcel Poul.

7.Raději žádnou než špatnou fotku

Fotografie v životopise být nemusí, pokud už v něm ale je, zaujme na první pohled. Měla by být aktuální a profesionální. Fotografie ze soukromých akcí ani volnočasových aktivit nejsou dobrou volbou.

Podle zkušeností náborářů jsou právě nevhodné fotky dost častým a někdy až bizarním jevem. To nejmenší bývají fotky ze svatebního dne či lyžařského zájezdu nebo selfie ala modelka. Někdy bývají kandidátům spíše na škodu. Fotka v titěrných bikinách na celou stránku řekne o uchazeči hodně, zpravidla je to instantní koš.

Na co si dát pozor při psaní životopisu

Největší chybou je záměrné uvádění nepravdivých údajů, ať už o předchozích zaměstnavatelích, délce praxe nebo znalostech. Neexistují horší chvíle, než když se při pohovoru ukáže, že uváděné údaje jsou smyšlené. Pro všechny vylepšovatele CV mám upozornění, že v 99% případů se na to opravdu přijde.
Jaroslava Šindelářová, HR manažerka, Geis CZ s.r.o.

Životopis je jen úvodník do diskuze mezi kandidátem a zaměstnavatelem a určitě nemusí obsahovat veškeré detaily. Zde určitě platí pravidlo „méně je více“ a informace seřadit přehledně a stručně.
Kateřina Syřišťová, personální ředitelka, Anect

Čím jednodušší je dokument, tím lépe. Dnes jsou CV často v počáteční fázi zpracována strojově a databáze firem nejlépe pracují s formáty PDF a Word. Pokud CV obsahuje příliš kreativních prvků, databáze je nedokáží správně rozšifrovat.
Kristýna Králová, marketing manager, Hays

Připadá mi podezřelé, když jde o uchazeče, který má podle fotky nebo věku už dlouholeté pracovní zkušenosti, ale v CV má uvedeny pouze poslední dva roky. Z takového životopisu mám pocit, že uchazeč skrývá, že v minulosti střídal více zaměstnání nebo nechce uvést zaměstnavatele kvůli případným negativním referencím.
Barbora Řehořová, KFC

Nejkurióznější jsou některé emailové adresy typu jsemkocourek@ a podobně. Občas kandidáti posílají jedno a totéž CV do více firem a zapomenou, že v úvodu zmínili, na jakou pozici se hlásí. Dostala jsem i ručně psaný životopis. O gramatických chybách, překlepech, smajlících a různých fontech už ani nemluvím.
Lenka Němcová, ExxonMobil

Dlouhá slohová cvičení a na první pohled neadekvátní pojmenování dřívějších pracovních pozic mě odradí. Například název pracovní pozice v CV „manažer“, u člověka, který prokazatelně nikdy nikoho nevedl.
Stanislav Petříček, Tp Consulting

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Komu se vyplatí pracovat na dohodu a jak se to může dotknout penze

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená nejen mezi studenty nebo penzisty, ale je...

Kvíz: Velké opáčko z finanční gramotnosti je tady. Troufnete si?

Finanční záležitosti řešíme prakticky každý den, měli bychom tedy znát alespoň základní pojmy. Otestujte se, jak jste...

Výnosy padají, žebříček nejlepších spořicích účtů se značně proměnil

Češi jsou konzervativní, část svých úspor neváhají držet na spořicích účtech, i když kvůli koronavirové krizi na nich...

I přes mnohé překážky se nakonec k vysněné práci dostala. A má úspěch

Od mládí tíhla k umění, doba byla ale taková, že vystudovala ekonomku, podle rodičů byla pro život jistější. Pak se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K uzavření stavebního spoření je nejvhodnější čas. Zmapovali jsme nabídku

Pokud již stavební spoření máte a platby posíláte jednou ročně, nezapomeňte peníze poslat v termínu. Pro ty, kteří se...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Známe nejlepší zaměstnavatele. Zvolte si, kde uděláte kariéru

Šuškanda, nebo oficiální žebříčky spokojenosti? Top zaměstnavatelům nahrává oboje. Nejsledovanější firmy Česka...

I přes mnohé překážky se nakonec k vysněné práci dostala. A má úspěch

Od mládí tíhla k umění, doba byla ale taková, že vystudovala ekonomku, podle rodičů byla pro život jistější. Pak se...

Dárek mu změnil život. Opustil rýsovací prkno a je z něho návrhář a švec

Martin Brna se věnuje skateboardingu a nejspíš i proto miluje tenisky. První jejich návrhy nakreslil už na základní...

Dva řízky, prosím. Jak se stravujeme na home office?

Dáme si dnes sushi, nebo svíčkovou? A co budeme obědvat zítra a co pozítří? Spousta zaměstnanců pracujících z domova...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...