Manažerek v bankovnictví je málo. Možná i kvůli protekci

aktualizováno 
Nejvíce žen ve vedení firem působí ve zdravotnictví, tam je jich čtvrtina. Dále v telekomunikacích i v dopravě a IT. Bankovnictví pokulhává. A do dozorčích rad se ženy dostávají snadněji než do vedení.

V bankách a spořitelnách pracuje ve vedení jen devět procent žen. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ve vedení stovky největších českých firem je v představenstvu jen osm procent žen. Zjistila to firma Deloitte Corporate Governance Centrum.

Jejich počet však narůstá a ženy stále více nastupují do vedení firem i v oborech, které se dosud považovaly za "mužské". To jsou odvětví, kde jen desetinu zaměstnanců tvoří ženy.

Fotogalerie

"Předpokládali jsme, že podíl manažerek ve zdravotnictví bude vyšší, než je průměr. Nečekali jsme však, že rozdíl bude tak výrazný," uvedl vedoucí centra Jan Spáčil. Podle něj je povzbuzující, že ve vedení přibývá žen i v nezvyklých oborech. "Ve srovnání se světem však stále zaostáváme, což by nezměnilo ani plánované evropské zavedení kvót, které by se dotklo jen velmi malého počtu společností," komentoval výsledky.

Naopak k oborům, kde ženy patrně stále narážejí na takzvaný skleněný strop, patří bankovnictví, energetika a stavebnictví.

Buďte úspěšní

Najdete si práci, která Vás bude bavit na jobDNES.cz.

U energetiky a stavebnictví je podíl žen ve vedoucích funkcích tradičně nižší, a to i v EU. Zarážející je nízké zastoupení žen v bankovnictví. "To, že je méně žen ve vedení ve stavebnictví nebo energetice, neudivuje. Avšak podíl manažerek v bankovnictví zcela neodpovídá podílu žen tam zaměstnaných. Co je špatně?" ptá se Marta Kowalská, šéfka headhunterské agentury Egon Zehnder.

"Je to důkaz diskriminace. Ženy jsou považované za dobré bankovní úřednice, ale jako by jim někdo zakazoval jít výše. Může to být dáno tradičním konzervatismem, špatnou praxí a možná i protekcí. Obor tím ztrácí. Věřím, že se to změní," dodává.

Kdo je lepší šéf? Muž či žena?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. října 2013. Anketa je uzavřena.

Muž 416
Žena 230

Mimo devět vybraných oborů s velkými firmami je typicky více žen i na vedoucích místech ve školství a ve službách, od sociálních po právní. "V právních firmách jsou ženy v pozici manažerek už delší dobu. Právní firmy mají totiž horizontálnější strukturu než ryze komerční firmy, a protože podíl právniček na celkovém počtu právníků roste, zvyšuje se i jejich počet ve vedení," říká Monika Rutland, spolumajitelka právní kanceláře Rutland Ježek. Podle ní je právnické prostředí pro ženy stran vedoucích míst příznivé.

Podobně přibývá žen ve vedení velkých hotelů. "Procentuální vyjádření je obtížné. Nesporně jich však přibývá, stačí zmínit jména jako Parkhotel, President, Ibis, Majestic, Ambassador, Zlatá husa, Yasmin, Holiday Inn, Pupp. Tam všude jsou na ředitelských postech ženy, některé z nich nastoupily na místa po mužích," popisuje Pavla Běhounková, majitelka personální agentury DreamJob. V průzkumu Deloitte zkoumal také složení dozorčích rad. Nejvíce žen tam je v telekomunikacích, dopravě a v IT. "V Česku jsou ženy obsazovány především na pozice v kontrolních orgánech společností než na řídící," doplňuje spoluautorka průzkumu Magdalena Krakovičová.

Nejčtenější

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Další z rubriky

Nebojte se zběhnout k jinému oboru, možností je dost a nemusí nic stát

Ilustrační snímek

Vystudovali jste vysněný obor a očekáváte, že v něm budete až do důchodu? Statistiky dokládají, že se můžete mýlit....

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Navrhovala zahrady, dnes ji uživí malování dokonalých květin

Pavlína Kourková se věnuje botanickému umění, výtvarné tvorbě a ilustracím.

Pavlína Kourková vystudovala biologii a zahradní architekturu. V Londýně ale objevila tak zvané botanické umění, které...

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Kurzy.cz Velikonoční nádivka patří mezi velikonoční recepty, které máme nejraději. Velikonoce v kuchyni jsou ve znamení zejména ...

Najdete na iDNES.cz