Ženy berou méně a mohou si za to mnohdy samy. Neřeknou si o víc

aktualizováno 
Češky vydělávají v průměru o pět a půl tisíce korun méně než muži ve stejném věku, se stejným vzděláním a na stejné pozici. Nerovnost platů je v Česku větší než ve vyspělých evropských zemích.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco průměrný plat mužů (včetně toho třináctého a odměn) je podle průzkumu Merces.cz 25 848 korun, ženy berou jen 20 134 korun. "Podle našeho průzkumu představují platy žen 85 procent toho, co si vydělají na stejné pozici muži. Statistika vychází z údajů o hrubé měsíční mzdě na celkem 260 pozicích napříč hospodářstvím," říká Miroslav Dravecký ze společnosti Profesia, která průzkum platů na Merces.cz zajišťuje.

Vůbec nejhůře jsou na tom ženy ve věku od 35 do 44 let. Jejich platy totiž dosahují jen 79 procent mužských výplat.

Může za to mateřství

Výši platu ovlivňuje řada věcí. A jednou z těch hlavních, které ženám "snižují" plat, je existující nebo potenciální mateřství. Ženy kvůli dětem například nechtějí tolik cestovat, služební cesty zkracují na nutné minimum, zvykem je, že právě žena chodí s dítětem k lékaři a zůstává s ním v případě nemoci doma.

"Tím výrazně klesá jejich flexibilita v zaměstnání. Proto právě u pozic, kde je potřeba pracovat přesčas nebo hodně cestovat, jsou rozdíly v platech žen a mužů výraznější," vysvětluje Miroslav Dravecký.

Skromnost škodí

Zajímavé je, že už při pracovních pohovorech si Češky říkají o nižší plat než muži, kteří se hlásí na tu samou pozici.

"Zjistili jsme, že očekávaný plat žen představuje 77 procent toho, co si přejí muži na stejných pozicích a se stejným vzděláním. A zaměstnavatel pak nemá důvod dát takové ženě vyšší plat, pokud si už při pohovoru řekla o méně peněz," dodává Dravecký.

Ženy si tak mnohdy škodí samy. A dokonce jsou k tomu vychovávány odmala, jak říká ředitelka Gender Studies Linda Sokačová. "Máme k dispozici výzkumy, které ukazují, že dívky na základní a střední škole dostávají nižší kapesné než chlapci."

Podle Lindy Sokačové je důvodů, proč mají ženy nižší příjmy, řada: "Stále přetrvává názor, že hlavním živitelem rodiny je muž, a proto zaměstnavatelé dávají mužům na srovnatelných pozicích více. Předpokládá se, že žena si jen přivydělává, a to i když jsou české domácnosti založeny na dvoupříjmovém modelu. Jen málo z nich by se uživilo z jednoho příjmu."

Průměrný plat mužů a žen podle věku

Obrázek zvětšíte kliknutím

Daň za péči o rodinu

Podle Gender Studies také ve společnosti přetrvává názor, že práce je u žen až na druhém místě. Nižší plat je "daní" za to, že se na základě stereotypního uvažování věnují především rodině, a tudíž jejich práce trpí.

"Ženy vydělávají méně také proto, že dělají takové profese, které nejsou tak finančně hodnocené, pracují v jiných odvětvích než muži. Obecně platí, že tato povolání jsou méně placena, i když vzdělání žen nezaostává, ba naopak," tvrdí Linda Sokačová.

Příkladem může být povolání zdravotní sestry. Je to potřebná a důležitá profese, v řadě oborů je spojena i s velkou fyzickou zátěží, ale přesto patří mezi zaměstnání s nedostatečným ohodnocením.

Nerovné odměňování zvyšuje riziko toho, že jedna skupina - v tomto případě ženy - je dlouhodobě a systémově podhodnocována a ve středních a nižších příjmových skupinách může dojít k pádu pod hranici chudoby. Především v důchodovém věku nebo v období mateřství.

Podle Lindy Sokačové by se lidé měli více zajímat o svá práva a požadovat jejich dodržování. "I když je to velmi náročné. Kde není žalobce, není ani soudce," dodává.

V Evropě jsme ti horší

Rozdíly mezi platy mužů a žen jsou v České republice větší než ve vyspělých zemích. Uvádí to srovnávací zpráva Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle ní například česká vysokoškolačka ve věku 35 až 44 let bere jen 67 procent platu stejně starého a vzdělaného muže, průměr zemí OECD je 71 procent. Ve věkové skupině 55 až 64 let berou české ženy 75 procent platu mužů.

"Na všech úrovních vzdělání a ve všech věkových skupinách vydělávají ženy méně než jejich mužské protějšky," konstatuje zpráva OECD.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Finanční plánování: Jak vyjít s penězi, když jste sami na dítě

ilustrační snímek

V posledních letech se ročně rozvede kolem 25 tisíc manželství. Rozpadají se přitom častěji rodiny s nezletilými dětmi....

Další z rubriky

Restaurace, lunapark či virtuální realita. Pracovní pohovor má mnoho podob

ilustrační snímek

Tradiční pracovní pohovory se mohou jevit jako překonané a nezáživné, v náboru jsou však stále využívány. Vzdělání a...

Úspěchy a pády: jak se předávají rodinné firmy potomkům

ilustrační snímek

Vypadá to docela jednoduše. Rodiče založí firmu, potomci v dětství leccos odkoukají, po studiích začnou ve firmě...

Naši práci ovlivňují chutě Čechů i počasí, říká šéf patnácti řeznictví

Pavel Holeček vede všech patnáct řeznictví řetězce hypermarketů Globus

Dobře připravené maso a skvělou uzeninu umí Češi ocenit. Dalo by se proto očekávat, že o toto řemeslo mají mladí lidé...

O2 CR: T-Mobile od září nabídne nové tarify včetně neomezených dat

O2 CR: T-Mobile od září nabídne nové tarify včetně neomezených dat

Kurzy.cz T-Mobile představil novou nabídku tarifů, které celkově zlevňují a poskytují více služeb, včetně nových datových balíčk...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT strážce cest

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz