Ze dne na den mě nahradil mladší kolega

aktualizováno 
Anna Mikulová se po 11 letech praxe stala vedoucí kanceláře u velké pojišťovny. Přes dobré výsledky byla po dvou letech vyzvána k odchodu z funkce a bylo jí nabídnuto místo na přepážce. Na její pozici měl nastoupit mladý muž s krátkou praxí.

 Anna Mikulová je přesvědčena, že se stala obětí diskriminace z důvodu pohlaví a věku. Popisuje, že největší problémy nastaly, když odmítla odejít dobrovolně i přes nabízené stotisícové odchodné. Byla odstavena od práce a později dostala výpověď.

Jak jste poznala, že jste obětí diskriminace a že za tím vším nejsou jiné důvody?
Když jsem odmítla odejít, seděla jsem dvě hodiny na chodbě před šéfovou kanceláří a poslouchala, jak se moji nadřízení radí s právníkem, jak mě vyhodit. Stejným, dokonce i horším způsobem se pokoušelo vedení zbavit dalších dvou žen. Všechny jsme byly po čtyřicítce a nahradili nás třicetiletí muži.

Měla jsem nižší plat než moji kolegové, žádné odměny, méně výhodné podmínky při používání služebního auta a telefonu. Jako jediná jsem svou nadřízenou nikdy nebyla hodnocena, znemožňovali mi vykonávat práci, nezvali na porady, nedostávala jsem podklady, nedovolili mi pracovat s podřízenými, moje maily byly přesměrované na kolegu, který měl nastoupit místo mě. Sebrali mi i klíče od kanceláře. Moje dvě stížnosti nebyly prošetřeny, odpovědí na tu druhou byla výpověď.

Kde jste hledala zastání?
Není jednoduché najít někoho, kdo by vám pomohl. Ani advokáti nemají s takovými případy zkušenosti. Mně pomohla organizace Gender Studies nejen odborně, ale hlavně lidsky. V dubnu jsem podala žalobu na neplatnost výpovědi.

Řeší české právo takové případy dostatečně?
Zatím nemám zkušenosti, ale asi je třeba přijmout antidiskriminační zákon a pravidlo, že břemeno dokazování padne na zaměstnavatele, tedy aby on dokazoval, že se nedopustil diskriminace.

Někteří zaměstnavatelé namítají, že je jejich věcí, s kým budou spolupracovat.
S tím souhlasím. Samozřejmě, že je jejich právem vybrat si zaměstnance, ale měla by být rovnost šancí při výběru i později v zaměstnání.

Kde pracujete dnes?
Minulý pátek jsem úspěšně obhájila svůj podnikatelský projekt a připravuji se na podnikání. Chci také pomáhat ženám diskriminovaným v práci.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz