Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Firmy nabírají cizince ve velkém. I když jsou dražší než Češi

Rumuni, Bulhaři a částečně Poláci se do České republiky začínají přesouvat za prací. Firmy totiž potřebují nové lidi a na českém trhu v době minimální nezaměstnanost už téměř nikdo nezůstal. Poohlížejí se tak za hranicemi a lákají cizince na nejrůznější pozice.

Pokud se bude česká ekonomika nadále pozitivně rozvíjet, bude podle odborníků nábor pracovníků ze zahraničí stále klíčovější součástí personální strategie firem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firmy si stěžují, že nemohou najít vhodné uchazeče na volná místa. Problém se netýká pouze programátorů a strojních inženýrů, ale zahrnuje už i výrobní a skladnické práce, dále segment podnikových služeb, zdravotnictví a řadu dalších oborů. Řešením je nábor cizinců. I přesto, že jsou pro zaměstnavatele dražší kvůli nákladům navíc na ubytování, dopravu do Česka a dalším službám.

Dlouhodobě byla česká destinace zajímavá pro Slováky, kterých je u nás, ve srovnání s jinými národnostmi, nejvíce. Ovšem poslední dobou už mohou na Slovensku, především ve výrobě, najít lepší platy než v Česku, a tak se přesouvají zpět.

Může se hodit

Navštivte portál jobDNES.cz a najděte sinové zaměstnání.

Zájem firem se tak nyní zaměřil na Rumuny, Bulhary a částečně Poláky. „Pokud firmy nemohou přesvědčit slovenské uchazeče, aby se za prací přestěhovali, nebo za ní dojížděli, obrací se na země, kde jsou nižší platy, aby bylo pro tyto pracovníky lákavé se přestěhovat. Důležité zároveň je, aby tyto země byly součástí Evropské unie. To kvůli byrokracii,“ vysvětluje personalista Jiří Halbrštát, manažer marketingu a náboru ManpowerGroup.

Dělají se také nábory na Ukrajině, ale tam je podle personalistů mnoho administrativních bariér a proces je pracný a nákladný. Přesto se daří i z této země získat pracovníky. „V České republice chybí necelá tisícovka všeobecných sester. Tento nedostatek se již delší dobu projevuje redukcí lůžek v některých nemocnicích a v několika případech došlo dokonce i k uzavření celých oddělení. V současné době 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy pracuje na projektu, který by měl zajistit pracovní posily z Ukrajiny. V září by mělo přijít prvních 25 sester,“ říká Martina Šochmanová, prezidentka České asociace sester.

Zahraniční zaměstnanost

  • Na konci roku 2012 u nás pracovalo 217 tisíc cizinců.
  • Na konci roku 2015 to bylo už téměř 325 tisíc cizinců.
  • Letos číslo pod odhadů odborníků ještě významně poroste.

Zdroj: Úřad práce ČR

Zjednodušte imigrační politiku, volají zaměstnavatelé

Pokud se bude evropská a česká ekonomika nadále pozitivně rozvíjet jako nyní, bude podle odborníků nábor pracovníků ze zahraničí stále klíčovější součástí personální strategie firem. A pak tedy bude rozumné agendu s přijímáním cizinců zjednodušit.

„V současnosti je proces imigrace a doba potřebná k získání pracovních povolení a povolení k dlouhodobému pobytu výrazně delší, než by podnikový sektor potřeboval. Výsledkem toho je, že Česká republika přichází o obchodní příležitosti za miliony dolarů ročně,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která sdružuje firmy působící v segmentu podnikových služeb. Podnikové služby v dnešní době zaměstnávají asi 65 tisíc lidí, z toho zhruba 34 % jsou cizinci. S nedostatkem lidí se potýkají dlouhodobě.

Průzkum

  • Jak se u nás žije expatům, tedy pracujícím cizincům, zjišťoval průzkum společnosti HSBC. Expati hodnotili například ekonomickou stránku, výhody pro rodiny či osobní zkušenost v dané zemi.
  • Česká republika se umístila jako 6. nejpřitažlivější země z deseti evropských zemí v celkovém žebříčku. Cizinci pracující v České republice ocenili zejména nízké náklady na zabezpečení rodiny (celkově 4. místo v žebříčku) a vynikající lékařskou péči (celkově 8. místo).
  • Jako nejlepších pět zemí označili expati Singapur, Nový Zéland, Švédsko, Bahrajn a Německo.

„Námětů na zlepšení celého procesu máme několik. Uvítali bychom například zrychlení registrace na ministerstvu vnitra po příjezdu kandidátů do Česka a omezení pravidla 30 dní, po nichž je pozice otevřena pro zahraniční nábor. Samozřejmě v případech, kdy je jasné, že je zde nulová nebo velmi omezená možnost získat české kandidáty,“ říká Jonathan Appleton.

Podle něj je také nutné zjednodušit požadavek na potvrzení o ubytování. Na začátku je totiž pro cizince i zaměstnavatele komplikované sjednat nájemní smlouvu. „Stát by měl také zaměstnávat ve všech relevantních státních institucích, jako jsou finanční úřad či cizinecká policie, úředníky mluvící cizími jazyky. Rádi bychom iniciovali rozvoj a financování center pro cizince, která zahraničním zaměstnancům pomohou usadit se a začít produktivně pracovat u nás,“ dodává Jonathan Appleton.

Velké i malé firmy potřebují cizince

Problémy se zaplněním odborných pozic nemají jen velké firmy se spoustou zaměstnanců. I například české klenotnictví ALO diamonds, které patří do kategorie malé a střední podniky, musí hledat lidi „venku“.

„O naše výrobky je obrovský zájem. Nyní vyrábíme přibližně tisíc šperků měsíčně. Abychom uspokojili poptávku, potřebujeme zaměstnat další zlatníky a fasery, kteří zasazují kameny do šperků. Najít šikovného člověka je v Česku problematické, a proto máme náborové kampaně i v zahraničí. V našem ateliéru v Holešovicích tak zaměstnáváme nyní specialisty ze Slovenska a naposledy jsme zaměstnali belgického zlatníka, který se kvůli práci stěhuje do Prahy,“ říká majitel Alojz Ryšavý. S náborem za hranicemi bude jeho firma pokračovat.

Stejný plat i podmínky k práci

Podle zákona musí mít cizinci „srovnatelné“ podmínky jako Češi na podobné pozici, takže zahraniční pracovník neznamená pro zaměstnavatele úsporu. „Platové a pracovní podmínky mají srovnatelné s podmínkami kmenových zaměstnanců,“ říká Adrian Suchánek, HR ředitel agentury Wincott People.

Tato agentura musí mimo jiné pro cizince zajistit koordinátory, kteří jsou pracovníkům k dispozici a pomáhají jim nejen v pracovních otázkách, ale řeší s nimi ubytování, jazykovou bariéru, seznamují je s místními zvyky. To jsou všechno pro firmy náklady navíc. Přesto se jim cizinci v době ekonomického růstu vyplatí.

„Samozřejmě víme i o nelegálních praktikách některých firem, které zneužívají lidi bez pracovního povolení, ale naštěstí se tyto praktiky daří státu rychle eliminovat,“ dodává personalista Jiří Halbrštát.

Autor:
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...