Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Jak poznat, že se vám v nové práci bude líbit? Napoví firemní kultura

Vzpomeňte si na svůj poslední pracovní pohovor. Čekali jste dlouho, než se na vás dostane řada? Nabídla vám asistentka občerstvení? Zdravili vás lidé procházející kolem? O čem se bavili zaměstnanci na chodbě mezi sebou a jak byli oblečení? To, jak jsou vaši budoucí kolegové kulturní, může výrazně ovlivnit, jak mezi ně zapadnete.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je známo, že mozek si utváří názor už během několika prvních vteřin. A tak, aniž jste si to možná uvědomili, jste už při čekání na pohovor začali vstřebávat místní firemní kulturu. Soubor mnoha detailů a dojmů, které pak v součtu rozhodnou o tom, zda se vám u nového zaměstnavatele bude líbit, nebo ne. 

Hledáte ideálního zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

„Firemní kultura by měla být zřejmá už od prvního kontaktu s asistentkou nebo recepční. Je to podobné, jako když přijdete k někomu na návštěvu. Buď se tam hned cítíte dobře, nebo prostě ne,“ uvádí Martina Jandečková ze vzdělávací společnosti MgC Group.

Firemní kultura je základem pro správné směřování společnosti. Určuje, jakým způsobem podnik funguje, jak se vytváří týmy, jak spolu zaměstnanci komunikují, spolupracují a jak skutečně prožívají hodnoty, které společnost zastává. Je jako otisk palce – jedinečná v každé firmě. 

Proto pokud vám dá personalista na výběr, zda pohovor absolvovat v kavárně za rohem, nebo v zasedačce firmy, berte tu druhou možnost. Dozvíte se mnohem více. I vy si přece chcete odnést domů první dojmy o zaměstnavateli a rozhodnout se, zda je pro vaši kariéru ten pravý.

„Firemní kultura odlišuje společnost od ostatních. Projevuje se tím, jak podnik jedná se zaměstnanci, koho a jak najímá a propouští, jak se rozvíjí a posunuje, jak jedná se svými zákazníky a dodavateli. Je to i o atmosféře, která ve firmě panuje,“ vysvětluje Martina Jandečková.

Pohovor s nohama na stole

Stejně jako personalista na pohovoru zkoumá vás, vy zase nasáváte náladu kolem sebe. Výběrové řízení nemusíte zpackat jen vy, ale palec dolů může od vás dostat i zaměstnavatel. „Na pohovor jsem přišla s malým předstihem, ale šéf si mě vyzvedl u sekretářky až po půl hodině. Pak jsme spolu další dlouhé minuty chodili po firmě a hledali, kde je v zasedačce místo. Když jsme konečně klidný kout našli, neměla jsem už ani chuť se o místo ucházet. Pochopila jsem, že na lidech jim moc nezáleží,“ říká asistentka Renata Matušková.

O firemní kultuře se předem nedozvíte zdaleka vše, zahrnuje toho mnohem více, to ostatní podrobněji poznáte až po nástupu. Jsou tu různé zkratky, profesní slang, způsob psaní e-mailů, oslovování, neformální schůzky či oslavy, jak se chovají vedoucí k podřízeným a naopak, jak jednají kolegové s klienty, co je přípustné a co je přes čáru, jaký humor je přijatelný.

„Tak hodně jsem stál o tu práci, že jsem byl u pohovoru křečovitý, v hlavě vymeteno. Po chvíli přišel do kanceláře kolega personalisty, který mě zpovídal, a sedl si vedle ležérně s nohama na stole. Někoho by to možná pobouřilo, ale mně se v té chvíli ulevilo, že to tady neberou tak vážně, nepřetvařují se, a to mi rozvázalo jazyk. Dopadlo to dobře a vzali mě,“ povídá o svých konstruktérských začátcích osmatřicetiletý Tomáš.

Dejte na první dojem

O tom, jak se vám bude ve firmě líbit, nerozhoduje kupodivu ani tak náplň práce či vedoucí, ale kolegové. Podle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment patří právě spolupracovníci mezi tři nejdůležitější držáky, kvůli kterým lidé v práci zůstávají. „Do určité míry můžete dát na první dojem. Pomoci může i podobnost s lidmi, se kterými jste se již dříve setkali, třeba na brigádě či ve škole,“ radí marketingová manažerka Jitka Součková.

Kolegové mohou být milí, nápomocní, ale také neochotní nebo dokonce nepřátelští. Nenechte se tím vykolejit, buďte přirození, ale slušní. „Udělejte si čas a zajděte za každým ve vašem oddělení zvlášť,“ nabádá lektorka Olga Medlíková. 

Právě spolupracovníci vám buď přímo, anebo mezi řádky mohou o firemní kultuře a zákulisí společnosti leccos sdělit. Kdy na poradě raději mlčet, kdo má slovo a kdo šel z kola ven, protože zkrátka neobstál.

Nepodceňujte žádnou takovou informaci, přestože vypadá jen jako obyčejný drb. Například právě propouštění a nabírání zaměstnanců vám o firmě napoví, jak se jí bude dařit ekonomicky. „Pokud je firemní kultura správně nastavená, tak se snižuje fluktuace zaměstnanců a také zvyšuje jejich výkon. To vše vede k lepší konkurenceschopnosti na trhu práce,“ říká koučka společnosti MgC Martina Jandečková.

Co dělat, když…

... si mě nevšímají
Buďte důslední při plnění svěřených úkolů. Jakmile uzavřete nějaký projekt, dejte o výsledcích vědět v reportu. Pokud máte na projednávanou věc názor, snažte se do diskuse přidat ve vhodný moment. Součástí budování vztahů je i základní etiketa. Pozdravte členy týmu, představte se jim.
Tip: Úspěšně završený projekt je také skvělý odrazový můstek pro vyjednávání o platu nebo povýšení.

... jsem si nesednul s kolegou
Neochota je často důsledkem stresu a pracovního přetížení. I nováček je pod tlakem, nechce zklamat, a když se ty dvě situace potkají, nemusí to být příjemné. Buďte slušní, co nejtolerantnější, sledujte a učte se.
Tip: Jediné, co dokážeme změnit, je náš vlastní přístup.

... mě štve šéf
Pro zaměstnance je podstatné, zda je přístup jejich nadřízeného čitelný a konzistentní. Pak se umí připravit, přizpůsobit se, případně odhadnout vhodnou reakci.
Tip: Chovat se asertivně, zdravě riskovat, vyjednávat, řešit konflikty… To jsou takzvané měkké dovednosti, kterých si personalisté obzvlášť cení. Naučte se je.

... chodím pozdě na porady
Nedaří se vám dorazit do práce včas? Posuňte si v hlavě začátek pracovní doby o půl hodiny dřív a snažte se přijít například už na půl devátou místo původních devíti hodin.
Tip: Propočítejte, jak dlouho vám trvá cesta, a vycházejte z domu vždy ve stejný moment. Nastavte si budík na určitý čas a na zazvonění vyrazte ven, ať se děje, co se děje.

  • Nejčtenější

První výrobky rozdávala známým. Dnes zaměstnává osm lidí a vydělává

Ještě před pár lety byla Michaela Vaněčková prorektorkou na soukromé vysoké škole. Jistotu stálého zaměstnání se ale...

KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku...

Jste osobnost typu A, B nebo C? A co z toho pro vás a okolí plyne?

Z řady typologií lidských osobností, které psychologie za staletí vytvořila, patří rozdělení osob do takzvaných skupin...

Vláda nabízí příspěvek na bydlení. Kdo na něj má nárok, a kdo už ne

Zdražování energií, komunálních služeb i nájemného zvýší počet domácností s nárokem na příspěvek na bydlení. Ne každý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TOP finanční produkty roku má MONETA, Trinity, KB, Hello bank a ČS

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2021 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Jak odbourat stres v práci a zlepšit vztahy s kolegy, radí psycholožka

Každý chceme být v zaměstnání úspěšní, každý chceme s kolegy co nejlépe vycházet. Často si to ale kazíme sami, a mnohdy...

Otcovská péče, ošetřovné i pružná pracovní doba. Co se letos mění

Z ústupků od přidávání na platech ve státní sféře se dá odtušit, že v té veřejné to bude podobné v bledě modrém. O to...

Firmy digitalizují. Co přešlo do virtuálního světa a bude nás přijímat robot?

Kdy jste potkali naposled vašeho personalistu? Minulý týden, minulý měsíc, před rokem... Možná už vaše HR oddělení...

Navzdory překážkám podnikání nevzdala. Do firmy už zapojila i rodinu

Před téměř deseti lety prodala Ivana Holubová pár nepotřebných věcí v bazaru, aby přilepšila rodinnému rozpočtu. Začalo...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ S §6! (28-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...