Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak poznat, že se vám v nové práci bude líbit? Napoví firemní kultura

Vzpomeňte si na svůj poslední pracovní pohovor. Čekali jste dlouho, než se na vás dostane řada? Nabídla vám asistentka občerstvení? Zdravili vás lidé procházející kolem? O čem se bavili zaměstnanci na chodbě mezi sebou a jak byli oblečení? To, jak jsou vaši budoucí kolegové kulturní, může výrazně ovlivnit, jak mezi ně zapadnete.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je známo, že mozek si utváří názor už během několika prvních vteřin. A tak, aniž jste si to možná uvědomili, jste už při čekání na pohovor začali vstřebávat místní firemní kulturu. Soubor mnoha detailů a dojmů, které pak v součtu rozhodnou o tom, zda se vám u nového zaměstnavatele bude líbit, nebo ne. 

Hledáte ideálního zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

„Firemní kultura by měla být zřejmá už od prvního kontaktu s asistentkou nebo recepční. Je to podobné, jako když přijdete k někomu na návštěvu. Buď se tam hned cítíte dobře, nebo prostě ne,“ uvádí Martina Jandečková ze vzdělávací společnosti MgC Group.

Firemní kultura je základem pro správné směřování společnosti. Určuje, jakým způsobem podnik funguje, jak se vytváří týmy, jak spolu zaměstnanci komunikují, spolupracují a jak skutečně prožívají hodnoty, které společnost zastává. Je jako otisk palce – jedinečná v každé firmě. 

Proto pokud vám dá personalista na výběr, zda pohovor absolvovat v kavárně za rohem, nebo v zasedačce firmy, berte tu druhou možnost. Dozvíte se mnohem více. I vy si přece chcete odnést domů první dojmy o zaměstnavateli a rozhodnout se, zda je pro vaši kariéru ten pravý.

„Firemní kultura odlišuje společnost od ostatních. Projevuje se tím, jak podnik jedná se zaměstnanci, koho a jak najímá a propouští, jak se rozvíjí a posunuje, jak jedná se svými zákazníky a dodavateli. Je to i o atmosféře, která ve firmě panuje,“ vysvětluje Martina Jandečková.

Pohovor s nohama na stole

Stejně jako personalista na pohovoru zkoumá vás, vy zase nasáváte náladu kolem sebe. Výběrové řízení nemusíte zpackat jen vy, ale palec dolů může od vás dostat i zaměstnavatel. „Na pohovor jsem přišla s malým předstihem, ale šéf si mě vyzvedl u sekretářky až po půl hodině. Pak jsme spolu další dlouhé minuty chodili po firmě a hledali, kde je v zasedačce místo. Když jsme konečně klidný kout našli, neměla jsem už ani chuť se o místo ucházet. Pochopila jsem, že na lidech jim moc nezáleží,“ říká asistentka Renata Matušková.

O firemní kultuře se předem nedozvíte zdaleka vše, zahrnuje toho mnohem více, to ostatní podrobněji poznáte až po nástupu. Jsou tu různé zkratky, profesní slang, způsob psaní e-mailů, oslovování, neformální schůzky či oslavy, jak se chovají vedoucí k podřízeným a naopak, jak jednají kolegové s klienty, co je přípustné a co je přes čáru, jaký humor je přijatelný.

„Tak hodně jsem stál o tu práci, že jsem byl u pohovoru křečovitý, v hlavě vymeteno. Po chvíli přišel do kanceláře kolega personalisty, který mě zpovídal, a sedl si vedle ležérně s nohama na stole. Někoho by to možná pobouřilo, ale mně se v té chvíli ulevilo, že to tady neberou tak vážně, nepřetvařují se, a to mi rozvázalo jazyk. Dopadlo to dobře a vzali mě,“ povídá o svých konstruktérských začátcích osmatřicetiletý Tomáš.

Dejte na první dojem

O tom, jak se vám bude ve firmě líbit, nerozhoduje kupodivu ani tak náplň práce či vedoucí, ale kolegové. Podle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment patří právě spolupracovníci mezi tři nejdůležitější držáky, kvůli kterým lidé v práci zůstávají. „Do určité míry můžete dát na první dojem. Pomoci může i podobnost s lidmi, se kterými jste se již dříve setkali, třeba na brigádě či ve škole,“ radí marketingová manažerka Jitka Součková.

Kolegové mohou být milí, nápomocní, ale také neochotní nebo dokonce nepřátelští. Nenechte se tím vykolejit, buďte přirození, ale slušní. „Udělejte si čas a zajděte za každým ve vašem oddělení zvlášť,“ nabádá lektorka Olga Medlíková. 

Právě spolupracovníci vám buď přímo, anebo mezi řádky mohou o firemní kultuře a zákulisí společnosti leccos sdělit. Kdy na poradě raději mlčet, kdo má slovo a kdo šel z kola ven, protože zkrátka neobstál.

Nepodceňujte žádnou takovou informaci, přestože vypadá jen jako obyčejný drb. Například právě propouštění a nabírání zaměstnanců vám o firmě napoví, jak se jí bude dařit ekonomicky. „Pokud je firemní kultura správně nastavená, tak se snižuje fluktuace zaměstnanců a také zvyšuje jejich výkon. To vše vede k lepší konkurenceschopnosti na trhu práce,“ říká koučka společnosti MgC Martina Jandečková.

Co dělat, když…

... si mě nevšímají
Buďte důslední při plnění svěřených úkolů. Jakmile uzavřete nějaký projekt, dejte o výsledcích vědět v reportu. Pokud máte na projednávanou věc názor, snažte se do diskuse přidat ve vhodný moment. Součástí budování vztahů je i základní etiketa. Pozdravte členy týmu, představte se jim.
Tip: Úspěšně završený projekt je také skvělý odrazový můstek pro vyjednávání o platu nebo povýšení.

... jsem si nesednul s kolegou
Neochota je často důsledkem stresu a pracovního přetížení. I nováček je pod tlakem, nechce zklamat, a když se ty dvě situace potkají, nemusí to být příjemné. Buďte slušní, co nejtolerantnější, sledujte a učte se.
Tip: Jediné, co dokážeme změnit, je náš vlastní přístup.

... mě štve šéf
Pro zaměstnance je podstatné, zda je přístup jejich nadřízeného čitelný a konzistentní. Pak se umí připravit, přizpůsobit se, případně odhadnout vhodnou reakci.
Tip: Chovat se asertivně, zdravě riskovat, vyjednávat, řešit konflikty… To jsou takzvané měkké dovednosti, kterých si personalisté obzvlášť cení. Naučte se je.

... chodím pozdě na porady
Nedaří se vám dorazit do práce včas? Posuňte si v hlavě začátek pracovní doby o půl hodiny dřív a snažte se přijít například už na půl devátou místo původních devíti hodin.
Tip: Propočítejte, jak dlouho vám trvá cesta, a vycházejte z domu vždy ve stejný moment. Nastavte si budík na určitý čas a na zazvonění vyrazte ven, ať se děje, co se děje.

  • Nejčtenější

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

21. června 2024

Rodiče dávají svým dětem vyšší kapesné než loni. Ovlivnila to inflace. Od 15 let má bankovní účet s...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rekonstrukce bytu či domu. Jaká potřebujete povolení a jak získat hypotéku

19. června 2024

Premium Má váš byt nejlepší roky za sebou? Koupili jste nebo zdědili starší dům a rádi byste ho opravili?...

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Otestujte se, jak jste připraveni

23. června 2024

Letní prázdniny a plážové radovánky se blíží. Vysněná a dlouho plánovaná dovolená ale nemusí...

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

Dovolenou může direktivně nařídit zaměstnavatel. Praxe je ale jiná

21. června 2024

Léto je za dveřmi a s ním doba dovolených. Aspoň na krátkou chce vyrazit většina zaměstnanců –...

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

21. června 2024

Rodiče dávají svým dětem vyšší kapesné než loni. Ovlivnila to inflace. Od 15 let má bankovní účet s...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...