Diskuse k článku

Zaměstnanec, který je naoko i podnikatel

Výrazné zvýšení počtu podnikatelů bez zaměstnanců, o němž nedávno informoval Český statistický úřad, vzbudilo dohady o oživení takzvaného Švarc systému nezákonného způsobu, kterým zaměstnavatelé ušetří, ale šidí stát ročně o stamiliony korun. Přitom riskují statisícové i milionové pokuty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nicky

hr na ně!!!
To je fakt pecka. Mám strach, kdy mi doma vykopne dveře parta modromontéráků s flintou přes rameno a seberou mi to nic, co jsem si "nakrad'". Nenávist mezi zaměstnavateli a zaměstnanci nabírá obrátek. Špidla se Škromachem to mediálně živí a bojůvky ČMKOS politicky školí své úderníky.
Myslím si, že největší průšvih je, že lidi neví, kolik vlastně stojí jejich práce. Kdyby si všechno platili ze svého, asi by se nestačili divit.
Zeptejte se dnes na SSZ, kolik bude za 20-30 let důchod dnešních 30- a 40letých. Vsadím poslední košili, že Vám to nebudou umět spočítat!
Zkuste si to sami odhadnout. Já osobně odhaduji, že to bude cca 1/2 dnešního důchodu!!!
Závěr: pokud nenašetřím teď, v plné síle, tak pak už to nestihnu! A umřu v bídě a na hnoji! A co na to stát? Státe, odpověz! Teď, a ne až za 30 let!
Pavel Novák, Praha
 
 
0/0
10.10.2003 14:02

martin

jsme dojné krávy????
Myslím, že mladému člověku (okolo 30 let)nezbývá v tomto státě nic jiného, než být zaměstnán Švarc systémem- teda pokud se nechce stát dojnou krávou státních úředníků a aparátu. Je-li člověk ochoten pracovat, nepotřebuje mít okolo sebe státního úředníká,který čeká na vaše daně, aby je pak spravedlivě poslal nezaměstnaným, kteří nechtějí makat a něco také pro naše Romy.A strašení lidí důchodovým zabezpečením...opravdu perla cocdemáků....kolik bude důchod za 30 let ?- žádný a kdo se nepřipojistí- smůla...a v kolika se půjde do důchodu za 30 let?...v 80-ti?  Špidla by se měl s tou jeho partou už vzpamatovat dokud je čas-Na Slovensku už není z čeho brát a podle toho tam vypadá i podpora v nezaměstnanosti...a není tam problém sehnat lidi, kteří chtějí pracovat- a proto co nejvíce možné práce vyvážím na Slovensko.
 
 
0/0
21.8.2003 22:57

Ruda

V mnoha případech to prostě nejde jinak.
Každý nemůže podnikat v oboru, kde lze nasadit vyšší cenu spotřebiteli, aby se zaplatily vysoké náklady na zaměstnance.  V Česku jsou zaměstnanci neskutečně drazí. A k tomu neúnosně vysoké daně!
0/0
20.8.2003 23:56

Marie

A co důchod?
Takže Vážení, v příspěvku Vám ještě chybí jeden podstatný detail! A tím je výše započitatelná pro důchod - u zaměstnance je to ve Vašem případě 30.000,-Kč, ale u živnostníka jenom částka 35% z částky 30000,-Kč, tedy 10500,-Kč.
Pro porovnání si vemte stejnou hrubou mzdu u obou:
1) Zaměstnanec . vyměřovací základ: 29,6% z 16800,-Kč= 4973,-Kč Zaměstnanec ovšem platí pouze 6,9% (6,5% důchodové pojištění a 0,4% státní politika zaměstnanosti.). Tedy 1.160,- Kč Závěr: Za 1.160,- Kč, o které bude mít ve výplatním sáčku méně, mu bude v budoucnu vypočítán důchod z vyměřovacího základu 16.800,- Kč., tedy důchod okolo 8.000,- Kč (při průměrné době zaměstnání 18-62 roků věku. 2) OSVČ (živnostník) vyměřovací základ: 35% z 16.800= 5.880,-Kč 29,6% vyměřovacího základu: 29,6% z 5880= 1.741,- Kč. Závěr: Za 1.741,- Kč, které měsíčně zaplatí do pokladny SSZ, mu bude v budoucnu vypočítáván důchod z vyměřovacího základu 5.880,- Kč, tedy okolo 2.900,- Kč měsíčního důchodu. Takže jsou naprosto zavádějící údaje, které se šíří již i médii, aniž by se kterýkoli z redaktorů namáhal vzít si kalkulačku do ruky a spočítat tzv. výhody živnostníků i údaje, které dal do oběhu nepravdivě Špidla, pokračuje v nich Škromach a jsou podporováni odborovými předáky. Naprosto jednoznačně, i když selhal státní systém zaměstnanosti, vyvolávají svými nepravdivými tvrzeními nenávist mezi obyvatelstvem. Živnostníci si vlastně již nyní vybírají část svých důchodů, zatímco zaměstnanec, i když zaplatí méně, je mu počítán důchod z vyšší částky!!
 
0/0
20.8.2003 23:24

martin

Re: důchod :-))))
Nevím, kde berete tu jistotu, že dnes 30 letý člověk dostane v budoucnu nějaký důchod...pokud se ho vůbec dožije.
0/0
21.8.2003 22:39

IQ

.
0/0
20.8.2003 23:11

Hermínka

A co velké firmy?
Všechny velký stavební firmy v Čechách používaj tzv. švarc systém a nikomu to nevadí, ale malý živnostníky strašíte tímto imbecilním článkem. Firmy jako Skanska, Konstruktiva, a další mají pouze vlastní úřednický aparát, stavbyvedoucí a mistry a stavěj baráky za 400 milionu. Ale finančák pujde pouze po malej OSVČ.
0/0
20.8.2003 22:24

Kirken

Už i ten název článku je zavádějící.
Jaký "naoko podnikatel"? Snad osoba samostatně výdělečně činná, ne? Podnikatel je někdo, kdo pracuje s kapitálem, investuje. Pak by ovšem bylo jasné, že OSVČ může svou pracovní sílu klidně pronajmout a není to žádný přečin, ale svobodná dohoda dvou stran. Kriminalizace švarcáku je další socialistická ničemnost a zasahování lidem do práce a do podnikání (ovšem švarcák byl zakázán už za pravicových vlád).
0/0
20.8.2003 21:36

morae@seznam.cz

všichni
kdyby všechna místa, která to umožní byla obsazena na ŽL a placena proto dle skutečně odvedené práce - to by se děly věci - jako účetní v podniku na TPP musím odsedět pracovní dobu, i když mám hotovo za polovinu času než ostatní - zvládla bych ještě jednu práci, ale jako zaměstnanci mi jí nikdo nezaplatí - jen mi jí přidají. Už byste se nesetkali na úřadě s cedulkou - není úřední den - ta dáma za dveřma by dostala zaplaceno za klienta (objem agendy) a ne za hodinu.
0/0
20.8.2003 21:10

Vykuk

Škromach je idiot
a finančák kompletně taky. Jaký švarcsystém. Když si dám pozor a "zaměstnavatel" taky, tak mi mohou políbit hýžďové svalstvo. Tady nejde o zaměstnanost, tady jde o to, že Špidla a spol. nemají co rozšpidlit kamarádům. Když nekradu a podle zákona platím co je císařovo císaři a co je božího Bohu, nemá mi do toho nikdo co kecat. Když si vzpomenu na zlaté časy nevolnictví - desátek (nikoliv 40 procent), to množství svátků, ty výhody - tak mi roste chuť angažovat skupinu romských spoluobčanů a poslat je  ... Schválně hádejte na koho.
0/0
20.8.2003 20:27

Fido

0/0
20.8.2003 18:39

Odborář

Sociálka
Škromachu už se na to vykašli a vrať se odkud jsi přišel.
0/0
20.8.2003 18:32

Iljič

Není žádný Švarc systém
Název Švarc systém je pouze strašák, kterým dnes a denně bezzubě straší naše finanční úřady slušné lidi jak švarc fakturanty tak švarc zaměstnavatele. Přestěhoval jsem se za prací z Ostravy do Prahy. V bodě A prostě práce není. Kdybych pracoval jako standardní zaměstnanec tak veškerý smysl odchodu prostě mizí. Zaplatím nájem 10000 a za zbývající 7000 můžu tlačit gothaj s párkovym a 1 x za měsíc vyrazit Košičanem domů a po čtyřicítce, když štěstí bude přát, i koupit upocenou garsonku na jižním městě.... 4000 na mě však v Ostrau čekají za nic -jakou součást českého sociálního roštu (snadno propadneš nahoru tě nevynese).... Jako švacrák jsem sice KO při nemocenské, nemám dovolenou ale..... Mám auto, které jezdí a jezdí. O svých penězích si rozhoduji sám tedy jaké zaplatím daně, zda se pojistím proti nemoci přes stát nebo komerčně, zda se důchodově pojistím přes stát nebo komerčně atd. Dokonce možnost pořízení si vlastního bydlení se výrazně (i v Praze) přibližuje. Ať se na mě "stát" nezlobí. Bydlím v domě, kde sousedé většinou čtyřicátníci platí za stejný byt 4000 regulovaného nájmu (já 10 000) (daň za neprovedenou deregulaci nájmu - Kč 6000 měsíčně, kterou jsem nucen platit zcela srovnává můj daňový deficit...) A bude-li se mi či mému zaměstnavateli někdo snažit ŠVARCE dokázat budu 100% loajální ke svému zaměstnavateli a rozhodně ne ke xindleráru. Ať si potom u soudu něco dokáže. Nepochodí, ví to a už se o to asi 5 let nesnaží... Musel by totiž začít například u sportovců, kde v kolektivních sportech není ani jeden zaměstnanec...
0/0
20.8.2003 18:30

Kaja

Vyplati se to?
Samozrejme a to dokonce v nasem idiotskem systemu, kdy se neda skorem nic poradne odepsat. Napr. v Nemecku mate narok na odpis treba i kadernika. Desitky obleku do roka je naprostej normal. Uz se tesim, az tu budou nuceni srovnat legislativu s EU! To se pak bude odepisovt :)))))
0/0
20.8.2003 17:34

Driver

Messenger
Kurýrní firma Messenger funguje taky na švarc systému, a to už několik let.
0/0
20.8.2003 16:50

kejml

Re:
Pochybuju, že je to Švarc. Kurýr má svoje kolo nebo motorku a rádio si od kurýrní služby pronajímá.
0/0
20.8.2003 17:19

Obyč. podnikatel

Vyplatí se to..
Důkazem toho, že se to vyplatí je Sazka. Ta, mimo pár sběren svých akcionářů nepoužívá k výkonu své hlavní činnosti své zaměstnance. Používá trafikanty, obchodníky a pod. z nichž každý má svůj ŽL.  Nemá tedy vlastní personální náklady (mimo vrcholového řízení), náklady na pronájmy, atd. To lze snadno zjistit z jejich výsledovky, porovnáme-li obrat, či přidanou hodnotu a osobní náklady. To je produktivita.  To samé dnes dělají banky. Nechce se jim sjednávat drobné úvěry a tak mají horu zprostředkovatelů, finančních poradců. Přitom ŽL na finanční a podnikatelské poradenství dostanete bez jakéhokoliv kvalifikačního dokladu. A tak to dělá kdekdo.
0/0
20.8.2003 16:49

J8

A jak to dělá Poslanecká sněmovna a Senát?
Prosím, zeptejte se v Kanceláři PS a Senátu, jak jsou placeni asistenti poslanců nebo senátorů. Sedí v kanceláři, kterou dostanou, u počítače, který patří PS nebo Senátu atd..... a placeni jseou přes živnostenký list na fakturu. Argument PS a Senátu je, že je to praktické.... to je pro každého, ale normální podnikatel by dávno dostal pokutu a PS a Senát ne.
0/0
20.8.2003 16:34

Karel

!!!
Ano i já už jsem pochopil, že 3 dny v týdnu dělám na stát. Neuvěřitelné!!! Na IČO pracuji též víceméně jako zaměstnanec. Jo a ještě by mohli páni posranci odhlasovat to, aby na výplatních páskách byla skutečně suma, kterou zaměstnavatel platí ze mzdy státu, protože to polovina lidí vůbec neví. Srabové. Ale proč se vůbec vzrušuji.
0/0
20.8.2003 16:25

jarda

vyplati se to!
no jak jsem to pochopil z clanku, tak ten system se rozhodne vyplati pro zamestnance s zivnostakem neb bude platit nizsi dane a pojisteni a kdyz na to nahodou urad prace prijde, tak ho neceka zadny postih (pokutu bude platit zamestnavatel).
0/0
20.8.2003 16:11

hujer

Re:
To si pište, že se to vyplatí. Z daňového základu odepíšete i takové částky jako jsou ochranné prostředky, náklady na dopravu, pracovní oděv a obuv, zkrátka vše, co pro výkon práce potřebujete. Je třeba si však dávat pozor na to abyste nepoužil žádné prostředky "zaměstnavatele". A když jo, tak pěkně na smlouvu a další náklady jdou dolů. Nakonec dopadnete tak, že nebudete platit skoro žádné daně, ale budete si žít jako prase v žitě.
0/0
20.8.2003 16:53

Ranař

Re:
No chce to trošku změnit výklady ohledně opakované a dlouhodobé činnosti pro zaměstnavatele nebo v jeho prostorách, vykáchnout se na formální vazby a vzít ty obsahové a sejmout všechny takové zaměstnavatele natolik, že už to nikdy neudělají. A podle škody je ještě zavřít za krácení daní.
0/0
20.8.2003 17:02

agresor

Re:
Socialisticky pako ....
0/0
20.8.2003 17:16

Cass

Re:
Ty bejt blbej,viď?
0/0
20.8.2003 17:48

noname

no a?
problém není "švarc systém". Vždyť by měla být svobodná volba pro každého, zda-li chce pracovat na sebe a svou práci přefakturovávat těm, co si ji od něj odebírají a mít tak třeba možnost fakturovat práci více lidem, když bych pro každého pracoval různě dlouho, a nebo budu chtít snazší práci, nezabývat se s přiznáními, mít zaručený příjem, zaručenou výpovědní lhůtu, 8 hodinovou pracovní mzdu atd.
Problém je, že systém je bohužel nastaven tak nespravedlivě, že ten první má velké výhody a ten druhý velké nevýhody (např. já s 60 tisícovým platem dostávám 40, zaměstnavatel na mě dává dalších 20, takže já dostávám 50% z vynaložených nákladů a z toho musím pak platit ještě DPH, o spotřebních daních nemluvě). Samozřejmě debilové vrchnosti to řeší zákazem, který se nedá kontrolovat a tak se neustále porušuje. Přitom by bylo lepší to nekontrolovat (a ušetřit tak na kontrolách) a sjednotit všechny výhody/nevýhody (a zabránit daňovým únikům). Ale to by museli v čechách myslet.
BTW v americe je takzvaný švarc systém velmi běžný.
0/0
20.8.2003 16:03

damian.frach@atlas.cz

Re:
nezapomen na to, ze pak by mohli zamestnavatele nutit zamestnance do svarc systemu; kdo by pak byl v odborech? co by delali odborasti bossove? k cemu by byl zakonik prace s ochranou pracovniho trhu? musis premyslet komplexne; vsechno neni tak jednoduche; nestras nase poctive odborare pracovnim trhem v USA; prece nechces aby se budili v noci ze spani
0/0
20.8.2003 16:23

tommy

Re:
Proc by je nutili, kdyz by tam nebyly zadne vyhody?
0/0
20.8.2003 17:02

damian.frach@atlas.cz

Re:
to byla jen troska ironie o odborech a ochrane pracovniho trhu :)
0/0
20.8.2003 17:34

Marek

Re:
To vite jaky parlament takove zakony....
0/0
20.8.2003 16:23

agresor

Re:
Souhlas !!!!
0/0
20.8.2003 16:29

Jirka

Re: souhlas
100% souhlas, mimochodem platim si knihy a kurzy anglictiny, nezbytne abych mohl dale pracovat  (a platit dane), ale tyto pro mne nezbytne pracovni pomucky si musim plati az po zdaneni (a jeste zaplatim DPH).
A az jednou skoncim a pujdu do duchodu, (skoro) zadny nedostanu - jednak je tam limit a taky mi reknou, ze predchozi vlady ty prachy uz spotrebovaly (ale to uz tu jednou taky bylo)
Asi si koupim flasku (vodky :)) ) abych nemel debku.
 
0/0
20.8.2003 17:54

Pepa

srát na tenhle systám!
0/0
20.8.2003 16:02

Lehor

Socialismus
 Daně jsou prostě příšerný a státní služby k ničemu.  Já mám navíc tu smůlu, že vlastním byt, který pronajímám a zrovna v něm mám neplatící nájemníky, kterým přispívám ze svých daní na podporu v nezaměstnanosti. Takže teď  je vlastně sponzoruju dvakrát, protože bydlí zadarmo. Vystěhovat je podle platného (socialistického) občanského zákoníku můžu jen se souhlasem soudu, takže je asi ještě dost dlouho sponzorovat budu.
 
Děkuji politikům-Jánošíkům, že zdaňují a ožebračují snaživé a pracovité občany a dotují lemply a flákače, aby se mohli v poklidu rozmnožovat
0/0
20.8.2003 15:54

tomas

dane
Ruzne dane a socialni a podobny poplatky, kteryma nas stat vykoristuje, cini vic nez 50% prijmu. To je naprosto neuveritelny. Neco takovyho by bylo prijatelny, kdybychom zili ve skutecne utopickym socialistickym state, kde by bylo od statu zadarmo KVALITNI zdravotnictvi, KVALITNI bydleni, telekomunikace atd atd atd ... a zatim tu mame pseudo-kapitalisticky podniky typu Dopravni podnik, Telecom a podobny, ktery z nas zdiraj posledni korunu, kterou nam stat neukradne ... Kam vsechny ty prachy mizi ??? Jak muze stat nakrast polovinu toho, co obcani vyprodukujou, dat jim z toho zpatky UPLNY NIC a jeste mit ztratovej rozpocet ??
0/0
20.8.2003 15:46

damian.frach@atlas.cz

Re:
v tip je v tom, ze to nikdy fungovat nebude; nemuzez mit kvalitu zadarmo
0/0
20.8.2003 16:13

Hnusoň

tssssssssssssss
prdět na stát
0/0
20.8.2003 15:37

1of2

Ze seo tom zminuje toto vydavatelstvi
Strasne mne prekvapuje, ze tuto praxi kritizuje prave MAFRA a.s (vlastnik iDNES ci MF Dnes). Pokud vim a vim to velmi dobre, rada redaktoru MF Dnes zvlaste v regionech a drivejsi agentury TVD patrici MAFRA pracovala a takto pracuje.
0/0
20.8.2003 15:27

Hopsa

Narození do státu
Nejhorší je, že jakmile se člověk narodí, už patří státu. A přitom nikdo nedal nikomu na výběr. V okamžiku, kdy přestanu se státem komunikovat (nepůjdu na úřad, na vojnu, nezaplatím nesmyslnou daň z převodu, ze vzduchu a já nevím z čeho ještě), tak je ze mě automaticky zločinec. Když nepůjdu do školy, je ze mě záškolák..
A nejlepší na tom je, že si na mě dává stát právo, chce, abych mu věnoval svůj potenciál, ale absolutně a vůbec se o mě dál nezajímá.
Jsem pro stát zajímavý až jedině tehdy, když si vyvinu svůj vlastní systém známostí, když získám moc a převahu nad jinými. Tehdy mám šanci na to, aby se o mě stát jako celek zajímal. Aby mi dopřál nezvyklé požitky, popřípadě imunitu před jeho výkonnou mocí.
Zbytek si klidně dopovězte, dá se to lehce rozvést dál.
0/0
20.8.2003 15:25

Bob

Re:
Jo jo, anarchi e to je ono ...
0/0
20.8.2003 15:49

Abé

Re:
Zato Ty jsi dobrovolně otrokem.
0/0
20.8.2003 15:54

MC

Re:
100% souhlas , můj názor
0/0
20.8.2003 16:01

puff

Re:
pekne, to bylo malem jako Unabomber manifest
0/0
20.8.2003 16:57

Bob

Je to dobre?
Je ten vypocet dani a socialky pro zivnostnika dobre? Me se to nejak nezda, protoze aby to dopadlo takto, tak by musel mit zivnostnik tak 10.000 naklady mesicne minimalne, ne-li vic. Pokud by mel nulove naklady a dostaval by na fakturu hrubou mzdu, tak by samozrejme dostal ciste min, nez zamestnanec.
Jen se ptam, protoze se mi to nejak nezda, pojisteni (i bez nemocenske je vyzsi nez 10%, jen socialka a zdravotni), proste to nejak nesedi.
0/0
20.8.2003 15:21

mirus

Re:
Do nákladů si může dát paušál 25 % a nemusí ani nic prokazovat a vyměřovací základ na zdravotní a sociální pojištění je 35 % rozdílu z výnosů a nákladů, tj. ZP a SP platí pouze ze třetiny zisku, v tom je právě ten vtip a ta výhoda.
0/0
20.8.2003 15:44

Hopsa

Navzájem si nadávejte
Navzájem si nadávejte, takhle opravdu dojdeme daleko.
I ten největší idiot musí vidět, jak se věci mají.
Kdybysme raději drželi při sobě..
Bez takového státu se klidně obejdu a ještě si ušetřím na stáří
Chci se odhlásit! Stát je totiž .
0/0
20.8.2003 15:18

damian.frach@atlas.cz

Re:
Nerozciluj se Hopso. V EU jsme pristi rok. Oprasis cizi jazyk. Prestehujes se. Treba nekam na Jih. Italie, Spanelsko. Nevim co bude Spidla delat, az zjisti, ze tu zustal sam. Ale dobre mu tak. Z ciziho rozdavat umi kazdy idiot ...
0/0
20.8.2003 15:23

Hopsa

Re:
Jo, máš pravdu. Necháme tady Špidlu, ať si tady dělá, co chce.
Ale... možná právě tohle je účel?
Přestěhují se sem naši přátelé z Německa a Rakouska a vytvoří si tady jedno velké golfové hřiště .
Jinak neboj se, jazyk si už oprašuji, na češtinu se snažím zapomenout. A ještě si nacvičuji úklony, čím hlubší, tím lepší - musíme je přece nějak přivítat.
0/0
20.8.2003 15:34

damian.frach@atlas.cz

Re:
1) pracuju v cizine; pracuju s cizinci; cizinzi pracuji se mnou -> nikdo se nikomu neklani 2) nemci a rakusaci jsou na tu nasi republiku celi nadrzeni; uz maj urcite zbaleno
0/0
20.8.2003 16:11

tvboss

Re:
Hm. tim si fakt pomuzem kdyz v EU je jeste socialistictejsi zdaneni a naklady na pracovni silu, a diky harmonizaci v teto oblasti bude u nas jeste hur
0/0
12.9.2003 14:02

tommy

Odpocty
Je smutny kdyz obycejni zamestnanci vidi jak si podnikatele/zivnostnici odecitaji od dani auto, material na stavbu RD, bazen, ... a prochazi jim to.
0/0
20.8.2003 15:04

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz