Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Založení podniku na Slovensku? Nic složitého

Máte chuť rozjet vlastní podnik na území našich slovenských sousedů? Rozhodně na vás nečekají žádné zásadní překážky. Poradíme vám, jaké máte možnosti a jaké povinnosti ze založení podniku vyplývají.

Business, team | foto: Profimedia.cz

Zahraniční osoby mohou na území Slovenské republiky podnikat za stejných či obdobných podmínek a ve stejném rozsahu jako osoby slovenské. Oprávnění podnikat na území SR vzniká, jak vyplývá z § 21 odst. 4, dnem zápisu do obchodního rejstříku. Formy podnikání jsou upraveny zákonem č. 513/1991 Zb., ve znění pozdějších předpisů, který umožňuje založení čtyř druhů obchodních společností
Nejčastěji se jedná o společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. Založení společnosti s ručením omezeným je jednodušší.

Nejprve je třeba vyhotovit společenskou smlouvu nebo zakladatelskou smlouvu, která bude podepsaná všemi zakladateli a všemi společníky s úředně ověřenými podpisy, anebo je nutno mít zakladatelskou listinu vyhotovenou formou notářského zápisu. U akciové společnosti je třeba mít také stanovy. U společnosti s ručením omezeným jsou společníci povinni zaplatit svůj vklad minimálně ve výši 30 %. Celková výše splacených vkladů musí být před zápisem do obchodního registru minimálně 100 000 Sk. Pokud je jen jeden zakladatel, musí být základní jmění splaceno v plné výši. Jednatelé pak podávají návrh na zápis společnosti do obchodního registru u rejstříkového soudu. K tomu je potřeba ověřených podpisů jednatelů a dalších dokumentů plynoucích ze zákona.

U akciové společnosti jsou povinni zakladatelé upsat celou sumu a zaplatit svůj peněžitý vklad minimálně ve výšce 30 % celkové sumy. Návrh na zápis do obchodního registru podávají všichni členové představenstva. Musí na něm být jejich ověřené podpisy a je třeba přiložit příslušné dokumenty.

popisekJAK USPĚT PŘI OBCHODOVÁNÍ
v Číně? Poradíme vám


 Založení kanceláře či pobočky není problém

Mezi základní podmínky, respektive doklady nezbytné při zakládaní kanceláře nebo pobočky patří živnostenský list, soudní potvrzení, výpis z rejstříku trestů, registrace pro daň, inspekční kniha, účetnictví, odvody do sociální pojišťovny - to jsou minimální požadavky slovenských úřadů na založení společnosti na Slovensku.

Registrace společnosti s ručením omezeným přitom trvá podle Obchodního zákoníku tři týdny. Dva týdny se přibližně čeká na vydání živnostenského oprávnění. Živnostenská oprávnění se mezi jednotlivými státy EU navzájem neuznávají (platí to i v případě českého živnostenského oprávnění, žadatel musí na slovenském Živnostenském úřadě požádat o vydání živnostenského oprávnění).

Od července 2004 musí živnostníci na Slovensku vedle povinnosti informovat Živnostenský úřad o zřízení provozovny (nejpozději v den jejího zřízení) informovat úřad i o zrušení provozovny, a to do 15 dnů. V případě nesplnění této povinnosti se ukládá pokuta. Je důležité vědět, že jednatelem firmy může být tatáž osoba, která firmu založila, a český občan může být jednatelem slovenské společnosti.

V případě fyzické osoby s trvalým pobytem mimo území SR platí, že tato osoba může podnikat prostřednictvím organizační složky podniku, zahraniční osoby nebo podniku zahraniční osoby, které zřídí na území SR v tom rozsahu, v jakém získá tato osoba oprávnění na podnikání podle zvláštního zákona. V případě, že fyzická osoba chce založit společnost s ručením omezeným, nepotřebuje notářský zápis.

Při rozhodování, zda zřídit organizační složku nebo podnik na Slovensku, platí, že organizační složku může zřídit fyzická osoba v případě, že v místě svého trvalého bydliště je podnikatelem. Podnik může zřídit pouze v případech, že tato osoba není v místě svého trvalého bydliště podnikatelem nebo že plánuje podnikat na území SR v jiném předmětu podnikání než v místě svého trvalého bydliště.

Fyzická osoba se statutem zahraniční osoby musí určit vedoucího (organizační složky podniku zahraniční osoby nebo vedoucího podniku zahraniční osoby), o kterém je povinna poskytnout příslušné údaje místně příslušnému živnostenskému úřadu a v případě vedoucího organizační složky doložit bezúhonnost této osoby. Vedoucí organizační složky podniku zahraniční osoby ani vedoucí podniku zahraniční osoby nemusí mít bydliště na území Slovenské republiky, na rozdíl od osoby odpovědného zástupce, který se ustanovuje pouze v regulovaných živnostech, tj. nikoliv ve volných živnostech.

Pro fyzickou osobu s přechodným nebo trvalým bydlištěm na území SR platí obsahem i formou stejný právní režim, jaký se vztahuje na slovenskou fyzickou osobu. V této souvislosti je však nutno mít na zřeteli dobu, během které má občan EU zájem působit na území SR za účelem podnikání. Podmínky pobytu cizinců včetně těch, kteří mají domicil v některém členském státě EU, upravuje ustanovení §45a zákona č. 48/2002 Z.z., o pobytu cizinců ve znění zákona č. 606/2003 Z.z. upravujícího liberalizované podmínky získání oprávnění k pobytu na území SR pro občany států EU.


 

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...