Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Experti k novinkám: dovolená spravedlivěji, za pracovní úraz víc peněz

Velká novela zákoníku práce je na světě, v červnu prošla legislativním procesem. Podstatné novinky začnou platit od začátku příštího roku a dotknout se většiny zaměstnanců a zaměstnavatelů. Odborníci úpravu převážně chválí, upozorňují však i na nedostatky. Přinášíme tři názory expertů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pohled Kláry Valentové z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners:

Klára Valentová

Největší změnou, která se dotkne široké veřejnosti, je nová koncepce dovolené, která nyní zohledňuje odpracované hodiny, nikoliv pouze směny. Nová úprava nabude účinnost 1. ledna 2021. 

„Novela řeší problémy a nedostatky původní úpravy, se kterými si sice praxe nějak poradila, ale ne zrovna správně - především v případě nerovnoměrného rozvržení pracovní doby, při změně pracovního režimu v průběhu kalendářního roku a při kratších úvazcích. V každém případě je nový systém spravedlivější a v podstatě jde o jednoduché matematické počty,“ chválí.

V čem je stávající výpočet dovolené nespravedlivý, přibližuje Valenová na příkladech:

  • Zaměstnanec pracuje rovnoměrně (pravidelně osm hodin denně každý týden). Je mu jedno, který den si vybere dovolenou. Vždy vyčerpá jeden den dovolené, na který v průměru připadá pracovní doba osm hodin denně.
  • Jiný zaměstnanec pracuje na směny (jeden týden 12 hodin, druhý týden 4 hodiny). Není mu jedno, který den si vybere dovolenou, protože jeden celý den dovolené se mu odečte, i když bude čerpat dovolenou v den, kdy jeho směna trvala jen 4 hodiny. Jeden den dovolené si vybere, ať už dovolená připadne na dlouhý, nebo krátký týden.
  • Dva zaměstnanci mají kratší pracovní dobu v délce 20 hodin týdně. První zaměstnanec má pracovní dobu rozvrženou na každý pracovní den (tj. 4 hodiny denně). Druhý zaměstnanec má pracovní dobu rozvrženou na dva pracovní dny (tj. 10 hodin denně). Prvnímu zaměstnanci vznikne právo na dovolenou za kalendářní rok o dost dříve (tj. odpracuje 60 dní) než druhému zaměstnanci, ačkoli pro zaměstnavatele odpracují úplně stejný počet hodin v týdnu.

Práce pro absolventy na portálu jobDNES.cz

„Nový způsob výpočtu výše uvedené problémy odstraní. Zohlední délku pracovní doby a nikoliv počet směn, jak je tomu doposud,“ chválí expertka změny v zákoníku práce.

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

V novele Kláře Valentové chybí specifická úprava pro distanční výkon zaměstnání, což znamená například práce z domova či teleworking.

„Proti jejímu zakotvení v zákoně brojili především zaměstnavatelé, podle kterých si s těmito případy poradila praxe. Neuvědomují si ale, že v praxi zavedený tzv. home office často odporuje základním pravidlům upraveným v zákoníku práce. Mezi problematické oblasti patří například úprava místa výkonu práce, otázky BOZP, evidence pracovní doby nebo řešení pracovních úrazů,“ vypočítává expertka.

Pohled Tomáše Becka ze společnosti Vindicia:

Tomáš Beck

Další novinkou, která nabude účinnost od 1 .ledna 2021 je odškodnění u pracovních úrazů, kde dojde k navýšení částky pro pozůstalé. 

„Kvituji navýšení částky pro pozůstalé po obětech pracovních úrazů. Dříve se jednalo o 240 000 korun pro nejbližší příbuzné, ostatní museli o své nároky, například odškodnění duševních útrap po bolestné ztrátě, bojovat. Nově se částka vypočítává jako dvacetinásobek průměrné mzdy národního hospodářství. Dále není okruh možných odškodněných omezen jen na nejbližší příbuzné, ale může o odškodnění žádat každý rodinný příslušník nebo podobně blízká osoba, která pocítí újmu s odchodem blízké osoby,“ chválí pozitivní změnu v zákoníku práce Tomáš Beck.

Vypočítává však i negativa. „Nedošlo ke zvýšení ocenění ceny za bod u bolestného a ztížení společenského uplatnění. Ta je zásadní pro výpočet odškodnění – a k jejímu zvýšení nedošlo už od roku 2015. Bylo by spravedlivější, kdyby se bod vypočítával z průměrné mzdy, stejně jako je tomu u odškodnění dopravních nehod,“ uvažuje Beck. 

Pozitivně nevnímá ani to, že částky pro pozůstalé nejsou přesně specifikovány, takže o nároky musí poškození bojovat a bez konzultací poradenských společností či dobrého advokáta se jejich šance na adekvátní kompenzaci snižují.

Pohled Michala Faltuse z advokátní kanceláře Šetina, Komendová & Partners:

Michal Faltus

Novela zákoníku práce se zaměřila i na komunikaci, věnuje se například problematice doručování dokumentů, například i výpovědi. Dříve měl zaměstnavatel, který svého zaměstnance nezastihl na pracovišti, povinnost doručit mu důležité dokumenty do bytu či na dovolenou, protože osobní předání mělo absolutní přednost.

„Nově tento až absurdní úkol odpadá. Pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce, mzdový výměr, ale především výpověď či okamžité zrušení pracovního poměru tak zaměstnavatel může doručit prostřednictvím pošty, a to na poslední adresu, kterou mu zaměstnanec sdělí. Výrazně se tak zvyšuje odpovědnost zaměstnance za doručování, neboť je to on, kdo nese následky, pokud se na poslední adrese, kterou uvedl zaměstnavateli, nezdržuje. V tom spatřuji jednoznačné plus,“ uvádí právník

Zároveň však kritizuje, že se novela blíže nevěnuje elektronické komunikaci. „S výjimkou zakotvení úpravy doručování prostřednictvím datových schránek bohužel nedochází k žádným změnám, které by technologicky přizpůsobily pracovní právo 21. století,“ komentuje Faltus.

Autor:
  • Nejčtenější

Kvůli depresím si sáhla až na dno. Teď začala podnikat a je šťastná

Od dětství žila Pavla Šebková v zajetí úzkostí a depresí. Musela se dokonce vzdát studia na konzervatoři. Její...

Opětovné vypnutí ekonomiky by zabilo víc firem než to jarní, říká ekonomka

Exkluzivně Helena Horská je uznávaná analytička a hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Se svým týmem zpracovává řadu ekonomických...

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladší lidé si na penzi musí naspořit. Důchod od státu nebude nic moc

Demografická křivka je neúprosná. A důchodová reforma, která by její dopady na výši budoucích penzí snížila, je zatím v...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Chtěl zahodit mobil a utéct do skal. Dnes šije boty, o které se lidé perou

Ben Hrubeš je svérázný muž, který si v životě cení nejvíc svobody. Chce dělat to, co ho naplňuje, v čem vidí smysl. A...

Podnikáte? Nezapomeňte si znovu nastavit platby povinného pojištění

Premium V souvislosti s podporou podnikatelů během koronavirové krize odpustil stát živnostníkům, drobným podnikatelů a dalším...

Kvůli koronaviru jsou na tom absolventi hůře. Kdo má na trhu práce šanci?

Každý den se o něco zúží nabídka práce pro ty, kteří si hledají své první zaměstnání. Probírejte inzeráty každý den,...

Vyhlídky na trhu práce nejsou jen černé. Mzda však již není prioritou

Jistě. Propouští se a propouštět se bude. Ale přesto jsou obory, kde vznikají nová pracovní místa a kde poptávka po...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...