Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Experti k novinkám: dovolená spravedlivěji, za pracovní úraz víc peněz

Velká novela zákoníku práce je na světě, v červnu prošla legislativním procesem. Podstatné novinky začnou platit od začátku příštího roku a dotknout se většiny zaměstnanců a zaměstnavatelů. Odborníci úpravu převážně chválí, upozorňují však i na nedostatky. Přinášíme tři názory expertů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pohled Kláry Valentové z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners:

Klára Valentová

Největší změnou, která se dotkne široké veřejnosti, je nová koncepce dovolené, která nyní zohledňuje odpracované hodiny, nikoliv pouze směny. Nová úprava nabude účinnost 1. ledna 2021. 

„Novela řeší problémy a nedostatky původní úpravy, se kterými si sice praxe nějak poradila, ale ne zrovna správně - především v případě nerovnoměrného rozvržení pracovní doby, při změně pracovního režimu v průběhu kalendářního roku a při kratších úvazcích. V každém případě je nový systém spravedlivější a v podstatě jde o jednoduché matematické počty,“ chválí.

V čem je stávající výpočet dovolené nespravedlivý, přibližuje Valenová na příkladech:

  • Zaměstnanec pracuje rovnoměrně (pravidelně osm hodin denně každý týden). Je mu jedno, který den si vybere dovolenou. Vždy vyčerpá jeden den dovolené, na který v průměru připadá pracovní doba osm hodin denně.
  • Jiný zaměstnanec pracuje na směny (jeden týden 12 hodin, druhý týden 4 hodiny). Není mu jedno, který den si vybere dovolenou, protože jeden celý den dovolené se mu odečte, i když bude čerpat dovolenou v den, kdy jeho směna trvala jen 4 hodiny. Jeden den dovolené si vybere, ať už dovolená připadne na dlouhý, nebo krátký týden.
  • Dva zaměstnanci mají kratší pracovní dobu v délce 20 hodin týdně. První zaměstnanec má pracovní dobu rozvrženou na každý pracovní den (tj. 4 hodiny denně). Druhý zaměstnanec má pracovní dobu rozvrženou na dva pracovní dny (tj. 10 hodin denně). Prvnímu zaměstnanci vznikne právo na dovolenou za kalendářní rok o dost dříve (tj. odpracuje 60 dní) než druhému zaměstnanci, ačkoli pro zaměstnavatele odpracují úplně stejný počet hodin v týdnu.

Práce pro absolventy na portálu jobDNES.cz

„Nový způsob výpočtu výše uvedené problémy odstraní. Zohlední délku pracovní doby a nikoliv počet směn, jak je tomu doposud,“ chválí expertka změny v zákoníku práce.

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

V novele Kláře Valentové chybí specifická úprava pro distanční výkon zaměstnání, což znamená například práce z domova či teleworking.

„Proti jejímu zakotvení v zákoně brojili především zaměstnavatelé, podle kterých si s těmito případy poradila praxe. Neuvědomují si ale, že v praxi zavedený tzv. home office často odporuje základním pravidlům upraveným v zákoníku práce. Mezi problematické oblasti patří například úprava místa výkonu práce, otázky BOZP, evidence pracovní doby nebo řešení pracovních úrazů,“ vypočítává expertka.

Pohled Tomáše Becka ze společnosti Vindicia:

Tomáš Beck

Další novinkou, která nabude účinnost od 1 .ledna 2021 je odškodnění u pracovních úrazů, kde dojde k navýšení částky pro pozůstalé. 

„Kvituji navýšení částky pro pozůstalé po obětech pracovních úrazů. Dříve se jednalo o 240 000 korun pro nejbližší příbuzné, ostatní museli o své nároky, například odškodnění duševních útrap po bolestné ztrátě, bojovat. Nově se částka vypočítává jako dvacetinásobek průměrné mzdy národního hospodářství. Dále není okruh možných odškodněných omezen jen na nejbližší příbuzné, ale může o odškodnění žádat každý rodinný příslušník nebo podobně blízká osoba, která pocítí újmu s odchodem blízké osoby,“ chválí pozitivní změnu v zákoníku práce Tomáš Beck.

Vypočítává však i negativa. „Nedošlo ke zvýšení ocenění ceny za bod u bolestného a ztížení společenského uplatnění. Ta je zásadní pro výpočet odškodnění – a k jejímu zvýšení nedošlo už od roku 2015. Bylo by spravedlivější, kdyby se bod vypočítával z průměrné mzdy, stejně jako je tomu u odškodnění dopravních nehod,“ uvažuje Beck. 

Pozitivně nevnímá ani to, že částky pro pozůstalé nejsou přesně specifikovány, takže o nároky musí poškození bojovat a bez konzultací poradenských společností či dobrého advokáta se jejich šance na adekvátní kompenzaci snižují.

Pohled Michala Faltuse z advokátní kanceláře Šetina, Komendová & Partners:

Michal Faltus

Novela zákoníku práce se zaměřila i na komunikaci, věnuje se například problematice doručování dokumentů, například i výpovědi. Dříve měl zaměstnavatel, který svého zaměstnance nezastihl na pracovišti, povinnost doručit mu důležité dokumenty do bytu či na dovolenou, protože osobní předání mělo absolutní přednost.

„Nově tento až absurdní úkol odpadá. Pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce, mzdový výměr, ale především výpověď či okamžité zrušení pracovního poměru tak zaměstnavatel může doručit prostřednictvím pošty, a to na poslední adresu, kterou mu zaměstnanec sdělí. Výrazně se tak zvyšuje odpovědnost zaměstnance za doručování, neboť je to on, kdo nese následky, pokud se na poslední adrese, kterou uvedl zaměstnavateli, nezdržuje. V tom spatřuji jednoznačné plus,“ uvádí právník

Zároveň však kritizuje, že se novela blíže nevěnuje elektronické komunikaci. „S výjimkou zakotvení úpravy doručování prostřednictvím datových schránek bohužel nedochází k žádným změnám, které by technologicky přizpůsobily pracovní právo 21. století,“ komentuje Faltus.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Termínované vklady jsou opět v kurzu. Zmapovali jsme ty nejlepší

Inflace je stále vysoká. Za celý rok 2022 dosáhla průměrné hodnoty 15,1 % a je tak nejvyšší od roku 1993. Češi v reakci...

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Víte už, jak velkou penzi od státu dostanete? Aplikace IDA to spočítá

Česká správa sociálního zabezpečení přišla v létě 2021 s informativní důchodovou aplikací IDA, která umí lidem spočítat...

Za otevření dveří zaplatil 13 tisíc. Vše uhradí pojišťovna, tvrdil mu zámečník

Premium Ztratit klíče od bytu nebo si je doma zabouchnout je pěkná patálie. Zejména když je víkend nebo noc a nikdo jiný doma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tichá výpověď i vyhazov. Nové strategie v pracovní aréně

Do středu zájmu zaměstnanců i vedení se dostává motivace a šance v kariérním postupu. Jedna strana ji totiž může...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Do firmy přišel krizový manažer. Co od něj čekat a není to jen vyhazovač?

Podle prognóz odborníků i zkušeností headhunterů bude letos nejpoptávanější profesí krizový manažer. Co je jeho úkolem...

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Co vás čeká, když firma pozve uchazeče o práci na hromadný pohovor

Výběrové řízení je samo o sobě stresující záležitost. Cizímu člověku předvádět své znalosti a dovednosti přímo na místě...

Pracovní rok 2023: Čeká nás hodně nejistot i změny v zákoně

Energetická krize, válka na Ukrajině a připravovaná novela zákoníku práce jsou faktory, které podle odborníků v...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...