Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Experti k novinkám: dovolená spravedlivěji, za pracovní úraz víc peněz

Velká novela zákoníku práce je na světě, v červnu prošla legislativním procesem. Podstatné novinky začnou platit od začátku příštího roku a dotknout se většiny zaměstnanců a zaměstnavatelů. Odborníci úpravu převážně chválí, upozorňují však i na nedostatky. Přinášíme tři názory expertů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pohled Kláry Valentové z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners:

Klára Valentová

Největší změnou, která se dotkne široké veřejnosti, je nová koncepce dovolené, která nyní zohledňuje odpracované hodiny, nikoliv pouze směny. Nová úprava nabude účinnost 1. ledna 2021. 

„Novela řeší problémy a nedostatky původní úpravy, se kterými si sice praxe nějak poradila, ale ne zrovna správně - především v případě nerovnoměrného rozvržení pracovní doby, při změně pracovního režimu v průběhu kalendářního roku a při kratších úvazcích. V každém případě je nový systém spravedlivější a v podstatě jde o jednoduché matematické počty,“ chválí.

V čem je stávající výpočet dovolené nespravedlivý, přibližuje Valenová na příkladech:

  • Zaměstnanec pracuje rovnoměrně (pravidelně osm hodin denně každý týden). Je mu jedno, který den si vybere dovolenou. Vždy vyčerpá jeden den dovolené, na který v průměru připadá pracovní doba osm hodin denně.
  • Jiný zaměstnanec pracuje na směny (jeden týden 12 hodin, druhý týden 4 hodiny). Není mu jedno, který den si vybere dovolenou, protože jeden celý den dovolené se mu odečte, i když bude čerpat dovolenou v den, kdy jeho směna trvala jen 4 hodiny. Jeden den dovolené si vybere, ať už dovolená připadne na dlouhý, nebo krátký týden.
  • Dva zaměstnanci mají kratší pracovní dobu v délce 20 hodin týdně. První zaměstnanec má pracovní dobu rozvrženou na každý pracovní den (tj. 4 hodiny denně). Druhý zaměstnanec má pracovní dobu rozvrženou na dva pracovní dny (tj. 10 hodin denně). Prvnímu zaměstnanci vznikne právo na dovolenou za kalendářní rok o dost dříve (tj. odpracuje 60 dní) než druhému zaměstnanci, ačkoli pro zaměstnavatele odpracují úplně stejný počet hodin v týdnu.

Práce pro absolventy na portálu jobDNES.cz

„Nový způsob výpočtu výše uvedené problémy odstraní. Zohlední délku pracovní doby a nikoliv počet směn, jak je tomu doposud,“ chválí expertka změny v zákoníku práce.

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

V novele Kláře Valentové chybí specifická úprava pro distanční výkon zaměstnání, což znamená například práce z domova či teleworking.

„Proti jejímu zakotvení v zákoně brojili především zaměstnavatelé, podle kterých si s těmito případy poradila praxe. Neuvědomují si ale, že v praxi zavedený tzv. home office často odporuje základním pravidlům upraveným v zákoníku práce. Mezi problematické oblasti patří například úprava místa výkonu práce, otázky BOZP, evidence pracovní doby nebo řešení pracovních úrazů,“ vypočítává expertka.

Pohled Tomáše Becka ze společnosti Vindicia:

Tomáš Beck

Další novinkou, která nabude účinnost od 1 .ledna 2021 je odškodnění u pracovních úrazů, kde dojde k navýšení částky pro pozůstalé. 

„Kvituji navýšení částky pro pozůstalé po obětech pracovních úrazů. Dříve se jednalo o 240 000 korun pro nejbližší příbuzné, ostatní museli o své nároky, například odškodnění duševních útrap po bolestné ztrátě, bojovat. Nově se částka vypočítává jako dvacetinásobek průměrné mzdy národního hospodářství. Dále není okruh možných odškodněných omezen jen na nejbližší příbuzné, ale může o odškodnění žádat každý rodinný příslušník nebo podobně blízká osoba, která pocítí újmu s odchodem blízké osoby,“ chválí pozitivní změnu v zákoníku práce Tomáš Beck.

Vypočítává však i negativa. „Nedošlo ke zvýšení ocenění ceny za bod u bolestného a ztížení společenského uplatnění. Ta je zásadní pro výpočet odškodnění – a k jejímu zvýšení nedošlo už od roku 2015. Bylo by spravedlivější, kdyby se bod vypočítával z průměrné mzdy, stejně jako je tomu u odškodnění dopravních nehod,“ uvažuje Beck. 

Pozitivně nevnímá ani to, že částky pro pozůstalé nejsou přesně specifikovány, takže o nároky musí poškození bojovat a bez konzultací poradenských společností či dobrého advokáta se jejich šance na adekvátní kompenzaci snižují.

Pohled Michala Faltuse z advokátní kanceláře Šetina, Komendová & Partners:

Michal Faltus

Novela zákoníku práce se zaměřila i na komunikaci, věnuje se například problematice doručování dokumentů, například i výpovědi. Dříve měl zaměstnavatel, který svého zaměstnance nezastihl na pracovišti, povinnost doručit mu důležité dokumenty do bytu či na dovolenou, protože osobní předání mělo absolutní přednost.

„Nově tento až absurdní úkol odpadá. Pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce, mzdový výměr, ale především výpověď či okamžité zrušení pracovního poměru tak zaměstnavatel může doručit prostřednictvím pošty, a to na poslední adresu, kterou mu zaměstnanec sdělí. Výrazně se tak zvyšuje odpovědnost zaměstnance za doručování, neboť je to on, kdo nese následky, pokud se na poslední adrese, kterou uvedl zaměstnavateli, nezdržuje. V tom spatřuji jednoznačné plus,“ uvádí právník

Zároveň však kritizuje, že se novela blíže nevěnuje elektronické komunikaci. „S výjimkou zakotvení úpravy doručování prostřednictvím datových schránek bohužel nedochází k žádným změnám, které by technologicky přizpůsobily pracovní právo 21. století,“ komentuje Faltus.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauce, jistota, výpověď. Otestujte se, jak znáte úskalí pronájmu

Zájem o nájemní bydlení je dlouhodobě vysoký a loňský rok byl v tomto směru rekordní. Ať už jste v pozici nájemce či...

Začal podnikat natruc rodičům. Dnes má vlastní vinařství i vinotéky

Podnikání Filipa Gajdůška je plné zvratů. Začal jako prodejce s vínem, pak otevřel vinotéku, ale nedopadlo to dobře. Ze...

Češi berou útokem IT rekvalifikace. V oboru jsou nejvyšší platy

Advertorial Podle dat ČSÚ za 3. čtvrtletí 2022 byla v IT pracovních pozicích nejvyšší průměrná mzda, a to téměř 71 tisíc korun....

Začínal v malé dílně. Na zelené louce postavil fabriku a vyváží i do světa

Začínal v malé dílně, po čase přibral prvního zaměstnance, dnes jich má zhruba stovku. Jeho firma Arbyd patří k předním...

Z původně rodinného hobby je dnes úspěšná firma, oceňují ji zákazníci i porotci

V devadesátých letech koupili zpustlé pole a sady. Postupně revitalizovali, opravovali sklady a plánovali co dál. Dnes...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...