Za učením jezdí studenti do ciziny

  10:30aktualizováno  10:30
Zatímco se jejich rodiče vstupu České republiky do Evropské unie tak trochu obávají, mnozí studenti jsou Evropany již dávno. Díky projektům mobilit programu Leonardo da Vinci na vlastní kůži pocítili, že ani směrem na západ od naší hranice pečení holubi do úst sami nelétají.

Projekty mobilit evropského programu Leonardo da Vinci jsou součástí široké palety možností, které tento program nabízí (vedle pilotních projektů, projektů jazykových dovedností, projektů databází, výzkumů a analýz a dalších). V jejich rámci může skupina studentů, ale i absolventů odborných škol, mladých pracovníků podniků a různých organizací či uchazečů o zaměstnání vycestovat do některé země Evropské unie. Tam po dobu několika týdnů, někdy i měsíců, vykonávají odbornou praxi nebo si vyměňují zkušenosti v oblasti odborného vzdělávání.

Samostatnosti se doma málokdo naučí

Co mladým lidem učební praxe přináší? Jeden příklad za všechny. Studentka Radka

V přiloženém článku naleznete informace o tom, jaký má význam Ploteus-celoevropský portál vzdělávání.

Blažková byla jedním z žáků chrudimské vyšší odborné školy, střední zemědělské školy a středního odborného učiliště, kteří v rámci projektu Silné a slabé stránky v řízení rodinné farmy vycestovali do Nizozemska. Studenti se starali o zvířata, někteří pracovali v sýrárně. Zajímali se přitom například o místní půdní podmínky, systémy ustájení, technologie krmení a ekonomickou analýzu fungování farmy. Tyto a další poznatky pak využili ve své studii o pobytu na rodinné farmě. Radka Blažková strávila měsíc na rodinné farmě. Kromě procvičení cizího jazyka ji čekaly lekce z dojení a veškerá starost o dobytek. "Naučila jsem se spoléhat sama na sebe. Myslím, že mi hodně vzrostla sebedůvěra," říká Radka Blažková. Ve své budoucnosti má nyní jasno: Nizozemsko ji natolik uchvátilo, že se tam určitě vrátí. A kdo ví, jestli ne nastálo.

Vypadá to jednoduše, ale...

Učební pobyt mladých lidí v některé ze zemí Evropské unie byl vyústěním nezměrného úsilí jejich učitelů a těch, kteří projekty uskutečňují. Zvláště v době, než se spolupráce s partnery za hranicemi plně rozvinula. Některé školy měly možnost navázat na předchozí spolupráci s partnerskými městy, která spočívala například ve výměnných sportovních a kulturních pobytech.

Již v rámci projektu Leonardo mohli tvůrci projektu ještě před jeho zahájením podniknout přípravné návštěvy partnera. Dále také nebylo snadné rozhodnout, kteří studenti by se měli do zahraničí vypravit. Ředitel Středního odborného učiliště zemědělského v Horkách nad Jizerou Vratislav Morava míní, že to nutně nemusí být vždy premianti. "Myslím, že i průměrný či lehce podprůměrný žák je rád, když se s ním počítá a je mu nějakým způsobem projevena důvěra. Máme zkušenosti, že u takových žáků pak vzrostla motivace a zájem o obor," říká. Samozřejmě však student musí znát cizí jazyk. Je také pro něho lepší, když už má zkušenost s pobytem v zahraničí.

Co projekt přináší?

Pozitivem účasti v projektu mobilit Leonardo je zvýšená šance na uplatnění se na pracovním trhu - a to nejen českém, ale i evropském. Například některé studentky z vyšší zdravotnické školy z Prahy absolvovaly odbornou stáž ve Velké Británii, kde měly možnost nasbírat zkušenosti v nejstarší charitativní společnosti v Anglii. Všechny účastnice stáže získávají osvědčení - certifikát stáže a uznání profesních zkušeností - které jim otevírá cestu na mezinárodní pracovní trh. Zkušenosti ze zahraničí jsou žádoucím doplňkem vzdělání získaného v Česku. Student lépe porozumí svému oboru, navíc je donucen mluvit cizím jazykem.

Řada účastníků stáží přiznává, že školní osnovy příliš kladou důraz na gramatiku, nikoli na znalost odborných termínů a schopnost skutečně se domluvit. Mladí lidé navíc na vlastní kůži zažijí jiné zvyky, hodnoty a tradice než ty české. Stanou se tak přizpůsobivějšími, tolerantnějšími a vnímavějšími k rozdílům mezi národnostmi. "Svůj přínos má projekt nejen pro jeho přímé účastníky, ale také pro české organizace, které projekty předkládají," připomíná Alena Kazdová z Národního vzdělávacího fondu, při němž Národní agentura Leonardo da Vinci v České republice působí. I oni tak mají možnost se seznámit s prací kolegů v zemích Evropské unie, s jejich poznatky a zkušenostmi, které mohou uplatnit i v Česku.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Bitcoin 7 mýtů

Bitcoin 7 mýtů

Kurzy.cz Bitcoin – mnohými opěvovaná „budoucnost peněz“ a technologický vynález, který nám umožňuje vytvořit omezenou zásobu jed...

Najdete na iDNES.cz