Výuka jazyků v zahraničí

aktualizováno 
Na některých pracovních místech se dnes dobrá znalost alespoň jednoho cizího jazyka považuje za samozřejmost. Možnost, jak se zdokonalit, je absolvovat studijní jazykový pobyt v zahraničí. Dá se vybírat z mnoha variant kurzů pro téměř všechny věkové skupiny.
Jde většinou ojednotýdenní až několikaměsíční pobyty na zahraničních školách, kde se zájemci intenzivně věnují gramatice, konverzaci a procvičují svou schopnost komunikace v cizím jazyce podle stupně pokročilosti. Výjimkou nejsou ani půlroční nebo roční pobyty. "Ty jsou nejčastější ve vzdálenějších zemích, například v Austrálii a na Novém Zélandu," říká Jarmila Dratnalová ze Student Agency v Brně. Kurzy začínají během celého roku. Podle požadavků mohou studenti absolvovat až čtyřicet a více lekcí týdně, rozdělených na skupinovou a individuální výuku. Tato "zhuštěná" forma je nejžádanější u podnikatelů nebo manažerů při krátkodobých (1 - 2 týdny) pobytech. Nejčastěji se vyučuje 20 až 30 hodin týdně, od pondělí do pátku po čtyřech až šesti hodinách výuky denně ve skupinách o přibližně 8 - 12 studentech. Výuka jazyků v zahraničí není vhodná pro úplné začátečníky. Odborníci radí absolvovat základy u nás a na výukový pobyt do zahraničí vyjíždět s alespoň částečnou znalostí.

Angličtina stále vede

"Angličtina je u našich klientů stále nejžádanějším jazykem. Ale ve stále větší míře se objevují požadavky na - němčinu, španělštinu nebo francouzštinu," uvádí Karel Klusák, majitel agentury Intact z Velkého Meziříčí. "Máme zájemce z řad vysokoškoláků, kteří zjistili, že pro uplatnění v praxi, jim jeden cizí jazyk nestačí. Využívají proto tuto možnost a ve svém volném čase - o prázdninách nebo dovolené - se učí další řeči." V nabídce kurzů se objevuje i ruština, italština a další.

Od sedmi let výše

Prázdninové měsíce využívají k výukovým výjezdům do zahraničí většinou žáci školou povinní a středoškoláci. "Letos v červenci strávila naše jedenáctiletá dcera dva týdny ve Velké Británii. Angličtinu si samozřejmě vylepšila, ale navíc poznala život v anglické rodině a získala nové kamarády ze všech možných zemí. Na příští prázdniny přijede její anglická kamarádka k nám," pochvaluje si Klára Jandáková z Jihlavy. Jazykové pobyty mimo sezonu (jsou levnější) využívají ve větší míře maturanti, kteří se nedostali na vysoké školy, vysokoškoláci, kteří si chtějí vylepšit svou pozici na trhu práce a zvýšit svou kvalifikaci, a podnikatelé nebo manažeři, kteří potřebují perfektní jazyk ke své každodenní práci. Podle pracovníků pořádajících agentur se zvyšuje počet klientů ve vyšším, i důchodovém věku. Některé firmy mají v nabídce i takzvané "zlaté kurzy" pro účastníky od 55 let. Ty se konají zpravidla na jaře a na podzim ve dvou- až třítýdenních turnusech, podle zájmu.

Kam a za kolik

Místo, délku a průběh konání kurzů si zájemce o výuku vybírá z nabídky agentur podle jazyka, kterému se chce věnovat a podle svých finančních možností. Stále je největší zájem o Velkou Británii, Irsko, v létě je velmi populární Malta. V katalozích jsou i exotičtější místa, například Japonsko, Portugalsko, Ekvádor atd. Účastníci kurzů bydlí nejčastěji v místních rodinách, ale výjimkou není ani požadavek na luxusní ubytování a stravování. Kurzovné zahrnuje výuku, ubytování (většinou s polopenzí), u některých agentur pojištění. Dopravu a ostatní výdaje si klienti hradí zvlášť. Kvalitní a spolehlivé agentury poskytují kompletní servis při vyřizování všech formalit s výjezdem spojených. Zabezpečí i nákup letenek, jízdenek, vyřizování víz apod. Například při dlouhodobém pobytu (2 - 3 měsíce) mimo sezonu může jeden týden výuky stát od 7000 korun, krátkodobý kurs (3 - 4 týdny) od 8000 korun, čtyři týdny výuky na Novém Zélandu je možné získat za 29 000 korun. V Austrálii a ve Velké Británii lze při získání studentského víza legálně pracovat. V Irsku je to možné i s vízem turistickým. Kompletní nabídky kurzů i s ceníky a všechny další informace je možné nalézt na internetových stranách agentur. "Vyberte si raději známou a vyzkoušenou firmu. Pokud nemáte přímé reference od lidí, které znáte, vyžádejte si kontakt na nějakého absolventa a o průběhu kurzů se informujte. Zjistěte si spojení na školu, do které se chystáte, a ověřte si raději všechny údaje sami," radí Hana Sedláková z Akademického informačního centra v Brně. Podle zájmu splní agentury i speciální požadavky, například na výuku odborné terminologie atd.

Kde lze získat informace

* www.studentagency.cz
* www.intact.cz
* www.ptk-echo.cz
* www.vzdelani.cz
* www.idnes.cz (klikni.cz, sekce školy a vzdělávání)
* bezplatná informační linka: 0800/100300


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz