Vyslat pracovníky do zemí Evropské unie nebude levné

  8:27aktualizováno  8:27
Vyslat pracovníky do některé země v Evropské unii nebude pro české firmy levná záležitost. Společnosti budou muset například dodržet tamní minimální mzdy nebo příplatky za přesčasy.

Český montér ve Francii tak bude brát nejméně 37 tisíc korun měsíčně, v Lotyšsku může dostat desetkrát méně, upozornili odborníci PricewaterhouseCoopers na semináři o zaměstnancích a sociálním zabezpečení v EU. Češi pracující v zemích EU budou podléhat místním zákonům. Ty kromě minimální mzdy upravují maximální počet odpracovaných hodin týdně, příplatky za přesčasy, doby odpočinku nebo minimální délku placené dovolené. Češi zaměstnaní ve Španělsku tak budou moci bez přesčasů pracovat maximálně 40 hodin týdně a budou mít nárok na pět týdnů dovolené ročně. Sociální politika je záležitostí jednotlivých států a Evropská unie jim do toho příliš nemluví. Obvykle stanoví pouze stropy, kterými chrání lidská práva. Pracovní týden tak nesmí mít více než 48 hodin, přísně se postihuje jakákoli diskriminace. V žádné zemi EU není placená dovolená kratší než čtyři týdny.

Minimální mzdy většinou určují vlády jednotlivých států. V některých zemích vyjednává úroveň minimální mzdy tripartita a vlády do její výše nezasahují. Po vstupu do Evropské unie budou mít cizinci při žádání o práci stejná práva a povinnosti jako občané daného státu, a šance Čechů na zaměstnání v jiných zemích tak vzroste. Některé státy EU se však obávají přílivu lidí z nových členských zemí a vyjednaly si sedmileté přechodné období, po které budou tito pracovníci omezeni stejně jako dosud a budou potřebovat víza a pracovní povolení. Téměř jistě toto omezení uplatní Německo a Rakousko. Naopak Británie, Švédsko, Nizozemsko nebo Dánsko již slíbily, že i lidem z ČR otevřou trh ihned po vstupu.

"Státy se však mohou rozhodnout na poslední chvíli a to, co nyní hlásají, mohou těsně před rozšířením změnit," řekla expertka PwC Petra Kleinová. "Sedmileté přechodné období nevypadá tak jednoduše, jak se na první pohled zdá," upozornila Kleinová. Funguje zde takzvaný systém 2+3+2. Po dvou letech bude Evropská unie zjišťovat, zda má takové období smysl. Pokud na něm budou Německo, Rakousko a další příslušné státy trvat, prodlouží se o další tři roky. "Poté by však tyto země musely velmi jednoznačně prokázat, že by jim otevření trhu ublížilo," dodala Kleinová. V opačném případě jim EU poslední dva roky nepovolí. Když v roce 1986 do Evropských společenství vstupovalo Španělsko a Portugalsko, také si ostatní země vymohly sedmileté přechodné období. Po dvou letech však bylo zrušeno. Něco podobného možná nastane i v případě ČR. Chystaná vlna rozšíření je však rekordně velká, a členské státy tak možná mají větší strach.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Česká pošta má nový ceník, od března si pořádně připlatíme

Česká pošta má nový ceník, od března si pořádně připlatíme

Kurzy.cz Česká pošta mění od března 2019 ceny doručování balíků. Rozdíly mezi současnými cenami a cenami, které začnou platit od...

Najdete na iDNES.cz