Vyplatí se vám pořídit si zaměstnance agentury?

aktualizováno 
Nemáte dostatek pracovníků, ale zato problém, kvůli kterému jej nemůžete přijmout klasickým způsobem? Potřebuje záskok na mateřskou? Řešením je agenturní zaměstnávání.

Business, komunikace | foto: Profimedia.cz

V agenturním zaměstnávání (v angličtině temporary work) oproti běžnému vztahu zaměstnanec - zaměstnavatel vstupuje do hry personální agentura, která je přímo zaměstnavatelem daného pracovníka.

V praxi to vypadá následovně: agentura kandidáta vyhledá, uzavře s ním smlouvu a přidělí ho svému klientovi (firmě). Zaměstnanec ve většině případů uzavírá smlouvu s agenturou na dobu určitou. Jedná se o situace, kdy některý ze stálých zaměstnanců firmy onemocní, narychlo odejde nebo se firma potýká s náhlým nárůstem práce, např. v době účetních závěrek, auditů. Většinou se jedná o dobu jednoho až tří měsíců.

Může ovšem také nastat situace, kdy firma nemá rozpočet na dalšího zaměstnance, kterého ale nutně potřebuje. Proto osloví personální agenturu, která kandidáta nejen vyhledá, ale stane se na určitou dobu i jeho zaměstnavatelem. Ve chvíli, kdy se rozpočet vyřeší, kandidát; zaměstnanec agentury - plynule přejde do zaměstnaneckého poměru přímo ve firmě. Může se také stát, že rozpočet není a nebude nikdy. Kandidát o této skutečnosti ví a je v tomto případě zaměstnancem agentury na dobu neurčitou.

V České republice je agenturní zaměstnávání rozšířeno hlavně u dělnických a administrativních pozic, jedná se konkrétně o asistentky, recepční, apod. Existují však personální agentury se specializací na pozice, které vyžadují vyšší úroveň kvalifikace a odborných zkušeností, např. z oblasti financí a účetnictví, IT, apod.

Agenturní zaměstnanci požívají stejné výhody jako zaměstnanci firmy

Tato skutečnost plyne ze zákona o zaměstnanosti a paragrafu 38a Zákoníku práce. Agentura musí svému zaměstnanci vytvořit stejné podmínky jako mají srovnatelní zaměstnanci klienta, to se týká nejen finančního ohodnocení, ale i nároku na delší dovolenou, stravenky, apod. Setkáváme se i s třináctými platy, příspěvky na dovolenou, příspěvky na kosmetiku, dopravu, kulturu, sport, odběrem výrobků zdarma. U vyšších pozic ve finančním managementu jsou často stanoveny i odměny za úspěšné dokončení projektu.

popisekBEZ VIZITKY ANI KROK:
aneb jak ji správně předat

Je agenturní zaměstnávání výhodné?

Výhodou personální agentury je fakt, že většinou mají velkou databázi kandidátů, které mohou oslovit. Podstatou agenturního zaměstnávání je především rychlost - firma dnes zavolá, že potřebuje, aby zítra nastoupil kandidát se specifickými zkušenostmi a znalostmi.

Druhým a velmi zásadním důvodem k využití agenturního zaměstnávání jsou omezení kladená na rozpočet v oblasti;, tedy rozpočet na stálé zaměstnance, a často dlouhé a složité procesy při přijímání nových zaměstnanců, se kterými se potýkají hlavně zahraniční společnosti. Agentura kandidáta vyhledá, na určitou dobu sama zaměstná a ve vhodnou chvíli přechází tento kandidát do zaměstnaneckého poměru přímo u klienta. V opačném případě by se mohlo stát, že v mezidobí kandidát přijme jinou nabídku a firma jej ztratí. S kandidáty i klienty jsme v neustálém kontaktu, monitorujeme průběh a vývoj projektů, abychom v případě potřeby byli schopni pružně zareagovat.

Kdo jsou hlavní klienti, kteří tuto službu využívají? Jsou to většinou středně velké zahraniční firmy, například developerské společnosti, obchodní a účetní firmy. Agenturní zaměstnávání poptávají i velké obchodní řetězce.

JAK SE STÁT ÚSPĚŠNÝM?
On-line rozhovor na toto téma jsme pro vás připravili na příští týden.


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

Na co se ptát při pracovním pohovoru, abyste získali dobrou pozici

Ilustrační snímek

Většina uchazečů o práci se obvykle při pohovoru soustředí hlavně na to, aby dobře odpověděli na otázky zaměstnavatele....

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Kurzy.cz Odpověď na otázku uvedenou v nadpisu by dle mého názoru měla znít, že z většiny již ano. Alespoň při pohledu na vývoj i...

Najdete na iDNES.cz