Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Vynikajícím šéfem se člověk nerodí

  10:00
Které vlastnosti odlišují průměrného vedoucího od špičkového? Názorů na to, jaké vlastnosti má mít vynikající šéf, je mnoho. Odborníci se však shodují v jednom: schopnost vést lidi je určitým druhem inteligence.

Je nutné se jako šéf narodit, nebo se tomu lze naučit? Otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. "Z rozsáhlého výzkumu britských manažerů například vyplývá, že dispozice k tomu být lepším šéfem mají nejstarší děti v rodině. Osvědčují se ti, kteří už v dětství získali zkušenost s vedením nějaké neformální skupiny, měli širší zájmy.

Potřebný je také zájem o věci veřejné a lehce nadprůměrné IQ," říká ředitelka školicí firmy Centrum Dohody Alice Hamplová. Dodává, že velmi vysoká inteligence však už může být na závadu.

Šéfy odlišují faktory úspěchu

Výzkumná a konzultantská firma Emmetta C. Murphyho provedla v rámci studie, jaké vlastnosti má mít dobrý šéf, zajímavý výzkum. Oslovený vzorek vynikajících a průměrných vedoucích pracovníků měl vytvořit žebříček faktorů, na nichž staví svůj úspěch. "Za první čtyři faktory úspěchu vynikající vedoucí označil své osobní schopnosti, zkušenosti z každodenní praxe, respekt u zákazníků, respekt u kolegů. Průměrný vedoucí stavěl své úspěchy na podpoře ze strany organizace, podpoře vedoucího, na formálním vzdělání a štěstí.

Více informací na dané téma naleznete  v článku "Zaměstnancům chybí motivace, co s tím?", který je vám k dispozici ZDE

Co z toho vyplývá? Vynikající vedoucí je pánem svého osudu, je přesvědčen, že úspěch závisí na každodenní práci. Má schopnost přebrat kontrolu nad chodem událostí. Naopak ve skupině průměrných pracovníků převládl pocit, že osud jejich pracovního úspěchu, případně neúspěchu, je v rukou ostatních. Vždyť tři faktory ze čtyř jsou možnosti spadající mimo jejich osobní kontrolu." (Volně převzato z knihy Emmett C. Murphy:

Jste dobrý šéf?, vydal Computer Press, 1999). Odraz těchto zjištění známe z praxe. Průměrný vedoucí má potřebu stále se ve svých rozhodnutích a odpovědnosti o někoho opírat, chce být názorově k někomu přičleněn. Nejlepší oporou se mu stávají jeho známí, k nimž chová důvěru ­ bez ohledu na to, zda jsou profesně zdatní či nikoli. Ve firmě tak vznikne klika privilegovaných, která často působí na vývoj společnosti destruktivně, protože je před důsledky špatných rozhodnutí chrání "kolektivní vina".

Šéf vlk a šéf ovčácký pes

"Jedno z možných dělení typů vedoucích je, na co každý z nich klade důraz. Přitom každý typ má svá pozitiva a negativa," říká výkonný ředitel poradenské společnosti M. C. Triton Jan Šícha. Podle něho tak lze rozlišit tři typy šéfů:

* Vedoucí klade důraz na výsledky ­ hlídá především efekty. Pozitiva jsou ve schopnosti definovat cíl a maximálně vytěžit dostupné zdroje. Negativa ­ ve jménu výsledků nehledí na způsob, jakým jsou výsledky dosaženy.

* Vedoucí klade důraz na procesy ­ hlídá především způsob, jakým se práce dělá. Pozitiva jsou v jasném procesním nastavení, v dodržování pravidel. Negativa jsou často spojena s tím, že kvůli dodržení procesní čistoty se zapomíná na výsledek.

* Vedoucí klade důraz na vztahy ­ jde mu především o udržení dobrých vztahů. Pozitiva jsou v příjemném prostředí, v mezilidských vztazích. Negativa jsou, že ve jménu dobrých vztahů často neřeší problémy nebo je řeší polovičatě.

Alice Hamplová ze společnosti Centrum dohody nabízí jiné dělení. "Klasické rozdělení je manažer-vlk a manažer-ovčácký pes," říká. Prvně jmenovaný je direktivní, věci si raději udělá sám, než by je delegoval, jde mu víc o maximalizaci výkonu než o spokojenost na pracovišti. Krátkodobě zajistí velkou výkonnost a produktivitu práce, dlouhodobě bude doplácet na malou motivaci a nespokojenost lidí, která se může odrazit ve fluktuaci. "Ovčácký pes" je manažer zaměřený spíš na lidi. Řeší s nimi problémy, snaží se, aby se cítili dobře. Jeho problémem někdy může být, že pracovníkům nechá přílišnou volnost, nemusí jim být přesně jasné, co mají dělat a za co jsou hodnoceni. Lidem, kteří mají přirozenou chuť do práce, to vyhovuje, jiní mohou takového přístupu zneužít.

Vedoucí ideál

"Jako nejdůležitější vlastnosti ideálního šéfa se překvapivě ukazují ochota k vlastnímu sebezdokonalování, ochota přijímat zpětnou vazbu a flexibilita. Důležitá je také dovednost zvládat stres a zátěž, být schopen racionálního rozhodování, ale i empatie k druhým lidem a zaměření na cíl," říká Alice Hamplová. Existuje takový ideál? Každý z vedoucích pracovníků v něčem vyniká a v něčem ne. Důležitá je však kombinace a vyváženost žádoucích vlastností.

"Takový vedoucí je schopen dosahovat se svým týmem dlouhodobě nadprůměrných výsledků, umí lidi strhnout pro své záměry a přesvědčit je o jejich správnosti," říká Jan Šícha. Vynikající vedoucí se přitom nebojí najímat lidi, kteří jsou v různých ohledech lepší než on. Má přirozenou autoritu a je osobností, která je podřízenými respektována nejen jako vedoucí, ale zejména jako člověk. Navíc mu nesmí chybět manažerské dovednosti ani silné etické zásady.

Kdo je lepší: šéf, nebo šéfová?

Ženy jsou nejlepší šéfky, a tento názor dokonce sdílejí i muži! Vyplývá to z britské studie, která zkoumala práci 3500 manažerů a manažerek. Jak informoval londýnský list The Times, ženy si podle studie ve všech směrech vedly jasně lépe než muži. Ve vedoucí funkci jsou pro muže dokonce vítanější než pro jejich kolegyně. Ženy si jako šéfky počínaly nejlépe při motivaci a inspiraci spolupracovníků i při řešení problémů. Své mužské protějšky předčily podle studie navíc ještě schopností rozhodovat. Bohužel nadšení pro ženy ve vedoucích funkcích klesá právě na nejvyšších postech. Dá se to vysvětlit tím, že ve špičkových řídících funkcích je jich příliš málo na to, aby se objektivní názor v průzkumu výrazně projevil.

Autor:
  • Nejčtenější

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Opustil dobře placené místo v bankovnictví a rozjel firmu. Nelituje

Vystudoval ekonomii, nastoupil do banky, pracoval i v bankách v zahraničí. Oboru zůstal věrný i po návratu do Česka....

Zmapovali jsme nejlepší spořicí účty. Výnosy stále padají

Porazit inflaci se zhodnocování vkladů na spořicích účtech nejde. Výnosy dál padají. Úrokové sazby u aktuálně...

Advokát: Stanovit výživné na dítě jen podle daňového přiznání je nesprávné

Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Fixuju frontend, ale mám to jen na lokále. Rozumíte řeči ajťáků?

V České republice jsou programátoři na pracovním trhu velmi poptávaní. Často se na ně ale pohlíží tak trochu jako na...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Opustil dobře placené místo v bankovnictví a rozjel firmu. Nelituje

Vystudoval ekonomii, nastoupil do banky, pracoval i v bankách v zahraničí. Oboru zůstal věrný i po návratu do Česka....

Víte, proč řada lidí soudí druhé podle sebe?

Zažili jste někdy situaci, že na pracovišti připisoval šéf své neuspokojivé výsledky podřízeným? Nebo se vám samotným...

První provozovna jim shořela. Nevzdali se a rozjeli svůj byznys ve velkém

Tomáš Krajči s manželkou Veronikou začínali podnikat v devadesátých letech. V garáži vyráběli domácí brambůrky a...

Zkušenosti z home office: Kolegové taktizují, nafukují problémy a nejednají fér

Práce z domova na jednu stranu nabízí větší flexibilitu, na druhou stranu ale nemůže nahradit lidský kontakt jako...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK BRNO (AŽ 30.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...