Výborní studenti studují u Škody zdarma, na praxi jezdí i do Číny

aktualizováno 
Chcete si zvýšit šanci na dobré zaměstnání? Vyberte si školu, která vychovává odborníky přímo do konkrétních firem. U nás je asi nejznámější škola automobilky Škoda.

"Studenti na naší škole mají povinnou praxi v délce alespoň jednoho semestru," říká Vladimír Hamáček, rektor Škoda Auto VŠ. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Škoda Auto Vysoká škola byla založena v roce 2000 jako první firemní soukromá vysoká škola v České republice. "V září 2000 jsme přijali první studenty do bakalářského studia a od roku 2006 jsme začali vyučovat i v navazujícím magisterském studiu. Jsme malou, úzce profilovanou školou s 850 studenty," říká rektor Škoda Auto VŠ Vladimír Hamáček.

Jaké procento z vašich absolventů pracuje přímo ve firmě?
Podle pravidelného průzkumu mezi absolventy jich až tři čtvrtiny nacházejí uplatnění přímo ve Škodě Auto. Další pracují u dodavatelských firem v automobilovém průmyslu, nebo naopak u dealerů. Nijak nepodmiňujeme studium závazkem práce ve Škodě Auto.

Podle jakých kritérií přijímáte studenty? Co musí splnit?
Studenty v současnosti přijímáme bez přijímacích zkoušek. Od letošního roku jsme však zavedli testování nastupujících studentů v prvním ročníku prostřednictvím národních srovnávacích zkoušek, abychom jim poskytli kvalitní zpětnou vazbu, jak jsou připraveni k akademickému studiu ze středních škol.

Máte nějaké úlevy při placení školného? A kolik vůbec stojí rok na Škoda Auto Vysoké škole?
Na bakalářském studiu se školné pohybuje okolo 20 tisíc za semestr, v navazujícím magisterském studiu je to asi o pět tisíc korun víc. Školné je možno platit semestrálně i častěji.

Uchazeči s výbornými studijními výsledky ze střední školy a dobrým umístěním v národních srovnávacích zkouškách (dosáhnou v matematice, němčině nebo angličtině percentilu 80 a více) mohou studovat zcela zdarma. Některé současné zaměstnance Škody Auto podporuje ve studiu finančně i organizačně jejich oddělení. Studenti mají při dosažení výtečného výsledku automaticky nárok na prospěchové stipendium.

Máte mezi studenty i absolventy středního odborného učiliště Škody Auto?
Ano, někteří absolventi pokračují ve studiu u nás. Největší podíl našich studentů však tvoří absolventi gymnázií a obchodních akademií. Ve spolupráci s učilištěm Škody Auto však připravujeme obor zaměřený úžeji na problematiku logistiky, otevře se tak větší možnost právě pro zdatné absolventy SOU.

Které studijní obory nabízíte a jaký je o ně zájem? O co největší?
V současnosti nabízíme tři obory v bakalářském studiu a čtyři obory v navazujícím magisterském studiu, které je zakončeno získáním titulu inženýr. Dva z magisterských oborů je možno studovat zcela v anglickém jazyce.

Bakalářské obory se orientují na podnikovou ekonomiku ve spojení s finančním řízením, obchodem a managementem provozu.

Navazující magisterské se zaměřují na marketing, finance, provoz a právo. Nejpopulárnější mezi studujícími je aktuálně obor obchodně marketingový.

Měl by ještě teď někdo šanci se přihlásit?
Přihlášky přijímáme průběžně do naplnění kapacity. První řádný termín přihlášek již vypršel koncem dubna. Ti, kteří se ještě rozhodují, mají příležitost využít náhradního termínu do 12. srpna.

Kolik procent studia tvoří praxe a kde všude ji studenti absolvují? Mohou si vybírat?
Studenti prezenčního studia v bakalářské formě absolvují povinnou řízenou praxi trvající alespoň jeden semestr, zpravidla jde o pátý semestr studia.

Naši studenti pravidelně vyjíždějí na praxe do Audi v Ingolstadtu, Volkswagenu ve Wolfsburgu, Bentley v anglickém Croewe nebo do čínského závodu VW v Šanghaji. Praktikanty umísťujeme také v bratislavském závodě Volkswagenu nebo v prodejních pobočkách Škody v Irsku, Velké Británii či Německu.

Na jakých pozicích vaši absolventi pracují?
Už dnes máme absolventy na pozicích středního managementu firmy Škoda. Pracují v oblastech předsedy představenstva, výroby a logistiky, lidských zdrojů, nákupu, ekonomie, technického vývoje či prodeje a marketingu.

Máme i úspěšné absolventy a absolventky, kteří jsou zaměstnanci koncernu v Ingolstadtu, Wolfsburgu nebo Šanghaji. Další pokračují v doktorském studiu v ČR i v zahraničí (například na Tchaj-wanu).

Jaké sociální zázemí vaše škola studentům nabízí?
Náš kampus Na Karmeli byl dokončen v centru Mladé Boleslavi teprve před třemi lety. Budova bývalého piaristického kláštera se tak navrátila původnímu smyslu šíření vzdělanosti.

Samozřejmostí je jídelna s širokým výběrem jídel za studentské ceny, bezdrátový internet po celém areálu nebo mediatéky s desítkami počítačů.

Knihovna nabízí víc než 30 tisíc svazků a stále ji doplňujeme. Ubytování se nachází nedaleko školy za velmi příznivé ceny.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Dusí vás šéf mikromanagementem? Zkuste těchto pět kroků a braňte se

Máte pocit, že vám manažer nebo šéf týmu neustále „dýchá na záda“ a monitoruje každý váš pracovní krok? Chcete ho...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu...

Najdete na iDNES.cz