Výběr povolání může rozhodnout o úspěchu pracovní kariéry

aktualizováno 
-
Přestože se v říjnu vzrůstající tendence počtu nezaměstnaných konečně zastavila, starost o pracovní místo u čerstvých absolventů přetrvává. Aby nemuseli brzy řešit problém nezaměstnanosti, měli by věnovat dostatečnou pozornost správné volbě povolání.

Čerství absolventi středních škol a učilišť patří k nejrizikovější skupině, která jen těžko shání zaměstnání. Mladým lidem chybí praxe, kterou většina zaměstnavatelů požaduje. Přesto lze doporučit několik zásad, podle kterých by měli při volbě povolání postupovat, aby jejich šance na uplatnění byly co nejlepší.

Jaké zaměstnání zvolit?

Jelikož rozhodnutí o budoucím zaměstnání přichází ve věku, kdy většina mladých lidí nemá zcela jasné představy o své budoucnosti, musí sehrát důležitou roli rodiče. »Rodiče by měli poradit, ale ne diktovat. Nemohou očekávat, že v jejich dětech se jim splní přání, která sami nedokázali realizovat. Měli by s nimi co nejdřív mluvit o jejich zájmech, neboť pouze tehdy, je-li dítě samo od sebe motivováno, dokončí školu, kterou si vybralo,« říká ředitel pražského úřadu práce Mario Faturík. Podle Faturíka je v dnešní době nejdůležitější, aby mladí lidé měli dokončené vzdělání, jinak jsou jejich šance na zaměstnání mizivé. Obor, který mladí lidé vystudují, by měl být natolik široký, aby umožňoval další vzdělávání a rekvalifikaci. Trend v České republice se neliší od ostatních západoevropských zemí, kde lidé své zaměstnání změní vícekrát za produktivní život.

Studentem po celý život

Tomuto vývoji by měl pomoci v České republice i měnící se školský systém, který by měl být čím dál více otevřený a měl by umožnit celoživotní vzdělávání v souvislosti se změnou situace na trhu práce. Právě rozšíření celoživotního vzdělávání patří k hlavním prioritám národního vzdělávacího programu, který připravuje ministerstvo školství. »Dnes již rodiče nepodstupují taková fatální rozhodnutí, jako dříve, kdy nepřijetí na vybranou školu prakticky ukončilo cestu k povolání,« říká Jana Pozděnová z Informačního a poradenského střediska pro vhodnou volbu povolání v Praze 8. Vyhledávaná jsou opět gymnázia, která umožňují posunout volbu povolání do pozdějšího věku a zároveň žákům poskytnou všeobecný přehled. Maturanti si dnes mohou vybírat ze široké nabídky vyšších škol. Ty jim umožní během dvou až tří let získat kvalifikaci, pro kterou se již rozhodli ve zralejším věku.

Práce s počítačem a znalost jazyků

Také poptávka po středních školách se začíná měnit. Ústup od obchodních škol, jejichž absolventi získávají práci čím dál obtížněji, trvá. Větší poptávka je po absolventech elektrotechnických škol. Podle Pozděnové je obrovský zájem o studium počítačových systémů. Ty nabízí několik vybraných středních škol, na které se hlásí mnohem více uchazečů, než mohou školy uspokojit. V poptávce následují obory ze sféry služeb, především hotelové služby a turismus, a to hlavně u dívek. Pokud chce mít mladý absolvent dobré šance na trhu práce, měl by ovládat alespoň jeden cizí jazyk a disponovat základními uživatelskými znalostmi práce s počítačem. Zároveň by měl být připraven na nutnost dalšího vzdělávání a rekvalifikace.

Jak postupovat při volbě povolání?

* začít v rodině včas s diskusí o vhodném povolání

* zjistit a shromáždit co nejvíce informací o oboru, o který máte zájem. O školách by rodiče měl informovat výchovný poradce na základní škole, neboť právě u něj se shromažďují materiály o vzdělávací nabídce.

* rodiče se mohou informovat přímo na úřadech práce, kde pracují informační a vzdělávací střediska. Ta by měla nabízet jak informace o školách, tak i o situaci na trhu práce v jednotlivých oborech.

* rodiče by měli využívat dnů otevřených dveří, které školy pořádají čím dál častěji. Tak se mohou seznámit přímo se situací dané školy a s učiteli, kteří budou jejich děti několik let vzdělávat.

* mít raději vyšší nároky na dítě a zvolit pro ně alespoň střední stupeň vzdělání, neboť cesta na nižší stupeň je vždy snažší než naopak

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Kurzy.cz Izraelská zprostředkovatelská společnost Coinmama, která nabízí uživatelům koupi Bitcoinu (BTC) a Ethereum (ETH) s pomo...

Najdete na iDNES.cz