Ve vedení velkých firem připadá na dvanáct mužů jen jedna žena

aktualizováno 
Ve statutárních orgánech stovky největších českých firem působí jsou ženy zastoupeny jen z pouhých 7,6 procenta. Průměr Evropské unie je přitom dvanáct procent. Podle Evropské komise jsou taková čísla žalostně nízká.
Zvolené ženy dostanou zdarma mentory, kteří jim poradí a pomohou uskutečnit jejich kariérní cíle. Ilustrační snímek

Zvolené ženy dostanou zdarma mentory, kteří jim poradí a pomohou uskutečnit jejich kariérní cíle. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proto se Evropská komise chystá projednat regulační opatření, které by mohlo obměnit vedení firem kotovaných na burze, a to v poměru zhruba dva muži na jednu ženu.

"Některé evropské země už začaly přijímat legislativní opatření, která ženám otevřou cestu do nejvyšších statutárních orgánů podniků. V Norsku platí kvóta 40 procent žen ve vedení už déle, nyní ji zavádějí i ve Francii, kde musí být splněna do roku 2016," říká Jan Spáčil ze společnosti Deloitte Corporate Governance Centrum, která statistiku o nízkých počtech žen ve statutárních orgánech zveřejnila.

Hlaste se do Equilibria

Česká republika zatím žádné kvóty nechystá, firmy je odmítají a politici na ně netlačí. Existuje ovšem projekt Britské obchodní komory Equilibrium – mentorování talentovaných žen, jehož cílem je dovést vybrané manažerky do nejvyššího vedení firem.

Zkuste využít

Britská obchodní komora vyhlašuje další ročník programu, jehož cílem je zvýšit počet žen v představenstvech a na pozicích nejvyššího managementu. O projektu čtěte více zde.

"Zvolených 10 až 20 žen, které mají chuť posunout se ve své kariéře dál, k sobě dostane zdarma zhruba na jeden rok takzvané mentory, tedy už úspěšné manažerky či manažery, kteří je budou motivovat, poradí jim a pomohou jejich kariérní cíle uskutečnit," říká Petra Janíčková, výkonná ředitelka Britské obchodní komory.

Loňský první ročník byl podle Janíčkové velmi úspěšný a všechny talentované ženy ve své kariéře postoupily. "Tři ženy z patnácti se přestěhovaly za prací mimo Českou republiku, tři si založily svůj vlastní byznys, další dvě se vrátily dříve z rodičovské dovolené motivované zpět do práce a ostatní rostly v rámci hierarchie svých firem," říká Petra Janíčková a dodává: "Díky projektu si ženy uvědomily, kam v kariéře směřují a jak se dá sladit rodina a zaměstnání."

Z Ostravy do Vídně

Loňským Equilibriem prošla například Eva Novotná, která má nyní na starosti globální strategický nákup v mezinárodní společnosti Flextronics. Díky projektu si dodala odvahu a účastnila se výběrového řízení v Rakousku, které vyhrála. Ukončila pracovní poměr ve firmě Brose v Ostravě a přestěhovala se do Vídně.

Může se hodit

Toužíte po lepší práci? Pomůžeme Vám při hledání. Denně žhavé pracovní nabídky najdete na jobDNES.cz.

"Za mentorku jsem měla úspěšnou manažerku a podnikatelku Olgu Girstlovou. Osobně jsme se za ten necelý rok setkaly asi pětkrát. Na schůzkách jsem si zrekapitulovala studijní, pracovní i osobní život, své cíle a sny. Vyhodnotila své možnosti a zvážila nové výzvy. Chtěla jsem se ve své kariéře posunout dál," říká Eva Novotná, která díky podpoře mentorky našla odvahu k nové etapě svého pracovního života. Účast v projektu ji také utvrdila v tom, že s podobnými problémy zápasí řada žen.

Podmínkou Britské obchodní komory je, aby účastnice programu dál pomáhaly ženám v kariérním růstu.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Poradna: Vyhrožoval jsem šéfovi, může mě za to vyhodit z práce?

Ilustrační snímek

Komunikace je důležitou součástí pracovních vztahů. Někdy se ovšem může stát, že svému nadřízenému řekneme něco, čeho...

Dredy, piercing nebo tetování. Omezuje výstřední zevnějšek kariéru?

Ilustrační snímek

Přijít na pohovor ve vytahaném tričku nebo s tetováním na viditelném místě je pro některé uchazeče normální. Může...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK ÚDRŽBY VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz