Ve volnu vyřezává betlémy

aktualizováno 
Jiří Čermák patří k několika málo lidem v Praze, kteří vyrábějí a prodávají betlémy. Pro něj je to však hlavně koníček, kterému se již osm let věnuje spíše ve volném čase.
Zhotovení jedné figurky trvá zhruba půl hodiny.

Zhotovení jedné figurky trvá zhruba půl hodiny. | foto: Profimedia.cz

"Ročně vyrobím zhruba sto figurek," říká. Přestože se živí především rámováním a paspartováním, jeho část betlému můžete vidět například na hradě Křivoklát, kdy v rámci jednoho z ročníků Křivořezání, tedy několikadenního setkání amatérských i profesionálních řezbářů, vyrobil pro tamní betlém figurky tří pastýřek. Spolu se svou dcerou, která je restaurátorka, pak opravoval i dřevěný betlém v břevnovském klášteře.

"Pracuji s lipovým dřevem, což je tradiční řezbářský materiál. Je totiž měkké a dobře se zpracovává," říká Jiří Čermák. Pro svoji práci se inspiroval příbramskými betlémy. "Každá oblast má pro svůj betlém typické figurky. Mě nejvíce zaujaly ty z Příbrami, které horníci po staletí po večerech vyráběli jako přivýdělek. Zaujalo mě hlavně jejich zpracování a barevnost," dodává s tím, že se při výrobě snaží zachovat nejen vzor figurek, ale i staré postupy výroby.

Figurka za půl hodiny

"Líbí se mi, že si kdykoliv ve volném čase mohu vzít dlátka a rydla na dřevořez, sednout si třeba před dům a začít pracovat," vysvětluje, proč se betlémy staly jeho zálibou. "Přes celý rok vyřezávám a pak vše od listopadu do prosince prodám. Když někdo chce, můžu mu vyřezat betlém třeba i do týdne," dodává. Na nezájem zákazníků si nemůže stěžovat. Přesto se však nechce vzdát profese rámaře. Řadu let totiž pracoval jako vedoucí paspartové dílny Národní galerie a snil o tom, že jednou si otevře rámařskou dílnu. To také v roce 1993 na pražské Liboci udělal.

"Na rámování mě baví právě to, že vidím množství krásných obrazů," vysvětluje. Navíc betlémy mu prý zdaleka nejdou tak dobře jako rámování obrazů a paspartování. "Moje figurky jsou ještě tak trochu statické," říká. Právě zachycení pohybu považuje za vůbec nejnáročnější. Naopak je jedno, jestli dělá malé anebo velké postavičky. "Stačí, když se je naučíte dělat v určitém poměru. Ten se pak zmenšuje anebo zvětšuje. To je snadné," dodává.

Zhotovení jedné figurky mu trvá zhruba půl hodiny. Vyřezává z malých, asi pěticentimetrových kousků několik let vyschlého dřeva. "Na rozdíl od rámování u toho musím hodně přemýšlet a právě to mě na betlémech baví," vysvětluje Jiří Čermák. Špalíček dřeva si totiž musí dobře rozvrhnout, aby na figurkách ve finále nechyběly ruce nebo nohy.

Vyřezaný kus dřeva natírá i několika vrstvami plavené křídy, která se rozpouští v klihu. "Vznikne tak jakýsi tmel, kterým zahladím nerovnosti," upřesňuje. Když křídový roztok zaschne, přijdou na řadu tempery. "Na samotný závěr se figurka s pomocí štětce natře včelím voskem rozpuštěným v terpentýnu anebo v benzinu. To jí dodá sametový lesk. Samozřejmě bych mohl jít do drogerie a koupit něco modernějšího, ale ta klasická práce mě baví, je to přece můj koníček. Bez těch starých postupů by neměla svůj půvab," poznamenává Jiří Čermák.  

Raději málo, nebo více figurek?

Betlémy mohou být různé - na podložce, pověšené na zdi v rámu, v košíku anebo pod skleněným poklopem. Z chlebového těsta, papíru, dřeva i třeba cínu. Mohou mít 200 figurek nebo jen tři. Je jen na vás, jaký si vyberete. "Základ je Svatá rodina, k ní se přidávají tři králové a pak lidé, kteří do jesliček nesou dary - pekaři, rybáři… a samozřejmě také ovce… Malé betlémy mají zhruba patnáct figurek. Když bydlíte v paneláku, je asi nemožné mít doma betlém přes celou stěnu. Podle mě je ideální nejdříve si koupit malý betlém a pak případně časem přidat další postavičky," radí.

Rámař Jiří Čermák (58 let)

Jeho pracovní doba je nepravidelná; pracuje podle toho, jak je třeba. Je vyučený knihař, mistr uměleckého řemesla. Volno nejraději tráví v okolí svého domu. Relaxuje při procházkách se psem v pražské Divoké Šárce.

 

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

ilustrační snímek

Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu...

Psycholožka: Jsou úspěšní, ale nešťastní. Krysí závod nelze vyhrát

Radka Loja

Psycholožka Radka Loja původně vystudovala elektrotechniku a po návratu z Anglie se stala auditorkou a expertkou na...

Einsteina by propustili, málo publikoval, říká vědec Tomáš Etrych

Tomáš Etrych je vedoucím oddělení Biolékařských polymerů Ústavu...

Představa podivína celé dny zavrtaného mezi stojany se zkumavkami je klišé. Polymerní chemik Tomáš Etrych používá...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ - MAG

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz