Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Tady slaví Vánoce každý den. Skleněné ozdoby zdobí stromky i po světě

Kdysi to začalo skleněnými korálky, dnes zdobí východočeská firma Ozdoba stromy po celém světě. Před domem sice neparkuje sobí spřežení, ze střechy nevisí rampouchy a vzduchem se neline vůně purpury, přesto by se uprostřed Dvora Králové Ježíškovi i jeho parťákovi Santovi zaručeně líbilo.
Ozdoba

Ozdoba | foto: archiv Ozdoby

Vánoce by tu totiž mohli oslavit kdykoliv v roce, protože snad každý kout ve firmě Ozdoba zabírají skleněné koule, rakety, zvonky, špice, sněhuláci, ale taky okurky, žaludy, krtci či autíčka.

Mezi tou křehkou a nadýchanou krásou by se jeden ostýchal i nadechnout. „Jen se nebojte, jsme zvyklí, že k nám chodí exkurze. Zákazníci tak mají možnost zblízka poznat, jak ručně vyráběné ozdoby vznikají,“ mávne nad obavami rukou Romana Juklová, obchodní ředitelka společnosti, která s manželem Martinem patří již k páté generaci výrobců vánočních ozdob foukaných z tenkostěnného skla.

Nejprve zdobil lidi, pak stromky

Tím prvním, kdo začal v rodině vyrábět ozdoby, byl Václav Berger. Původně tedy pradědeček na vánoční sklo ani nemyslel, začínal coby obchodník se skleněnými korálky, které vyvážel do Indie. Pak se je rozhodl sám i produkovat.

Jenže s atentátem na arcivévodu Ferdinanda d’Este skončila belle époque, zakladatel firmy narukoval do armády a o čtyři syny i živnost se musela postarat manželka Marie. „Psal jí kouzelné korespondenční lístky, jak má neplatiče upomínati a jak stříbro vážiti a míchati,“ usmívá se Juklová při představě, jak přičinlivý záložák sepisoval obchodní instrukce i v zákopech světové války.

Ač podnik přežil, sklářské řemeslo utržilo po válce direkt, tudíž bylo třeba změnit výrobní program. Když Sklářský ústav v Hradci Králové vypsal kurzy pro foukače ozdob, začal Václav Berger zase znovu a jinak, ale se stejnou vervou.

„Nejstarší syn měl na starosti obchodní záležitosti, další se vyučil coby foukač, třetí zamířil na techniku do Brna a pak vymýšlel pro výrobu různé zlepšovací návrhy,“ líčí rodinný byznys jeho pokračovatelka a připomíná, že jak se ozdoby vyráběly tehdy, téměř před sto lety, tak se foukají a malují i dnes: „Pořád je to čistě ruční práce, žádné stroje, žádný tisk, žádné plasty!“

Ani milimetr navíc!

A že je té práce požehnaně. Ať bude na konci barevná koule, něžný ptáček nebo honosná špice, začátek je vždy stejný: trubice ze sodíkového skla z Německa. Popravdě, nevypadá nijak extra.

Jakmile se ovšem z trubic stanou kratší „odtažky“, které uchopí ruce zručných foukačů a foukaček, začnou se dít věci. Nad hořákem se trubice důkladně nahřeje, šikovná ústa do nich fouknou – a jako by sklu vdechla život.

Tu se materiál zakulatí, tam protáhne, jinde zkroutí – a najednou má sklářka v ruce ptáčka. „To už zvládají foukačky s praxí, začíná se vždy koulemi. Trvá to zhruba tři měsíce, než se nováčci aspoň trochu zaškolí,“ vypráví Romana Juklová a pochlubí se: „Naše zkušené holky vyrábějí koule, které se od sebe nesmí lišit ani o milimetr!“

Někomu jde foukat tvary z ruky, jiní jsou obratnější při práci s formami, do nichž se vloží rozpálený odtažek a vyfoukne se třeba malá Tatra 603 nebo Hurvínek.

Stříbro dovnitř, barva ven

Ve vedlejší dílně, aby to ozdoby na dlouhé stopce neměly daleko, čaruje v alchymistické dílně odborník na stříbření. „Do ozdob se nalije roztok dusičnanu stříbrného a stříbro se aktivuje v horké vodě,“ popisuje obchodní ředitelka, co se děje ve stříbřírně. Pak stačí zkušenými pohyby nechat roztok roztéct po celém tvaru a počkat, až zaschne.

A teď dveřmi rovnou do smáčírny, kde se barvami pokryjí ozdoby také zvenčí. Těch je! Odstínů i typů jsou desítky – některé ozdoby jsou po obarvení lesklé, jiné matné, batikované či jako z porcelánu, exkluzivně vypadají koule v metalickém provedení, mrazolaku či s hebkým skořápkovým efektem.

„Jako sociální podnik zaměstnáváme 18 zaměstnanců, navíc máme i chráněnou dílnu pro čtyři klienty. Někteří z nich pracují právě při stříbření a smáčení, další etiketují nebo balí,“ zmíní Romana Juklová mezi řečí jeden podstatný detail, za který by si sice zasloužili od Ježíška pochvalu, ale ve skutečnosti je osud příliš nešetřil.

Ozdoba Dvůr Králové nad Labem

  • Firmu založil v roce 1910 Václav Berger, který nakupoval korálky a vyvážel je do Indie. Když v polovině 20. let přišla krize sklářského řemesla, „přeučil“ podnik na výrobu vánočních ozdob.
  • V roce 1948 byla firma znárodněna, po roce 1989 se vrátila do rukou vnučky zakladatele Miroslavy.
  • Firmu proslavily foukané a ručně malované skleněné ozdoby, exkluzivními kousky jsou „vejce Fabergé“ zdobené kamínky.
  • Firma má v kartotéce přes 30 tisíc vzorů a 600 forem. Zboží vyvážejí zboží do evropských zemí (Německo, Rakousko, Švýcarsko), Asie, Austrálie, Spojených států i Afriky.
  • V Ozdobě pracuje 18 zaměstnanců v rámci sociálního podniku a čtyři v chráněné dílně.

Zkusíme napsat Santovi

Když Bergerům v roce 1948 režim znárodnil podnik, měli jednu fabriku v Bílé Třemešné, druhou v Trotince u Miletína a v Praze ještě vyráběli vatové ozdoby. Po revoluci přitom začínala rodina zase s dílnou v rodinném domku. Nakonec se dopracovala k manufaktuře, jenže přišla krize, krach Jablonexu Group, který jim zadával 80 procent zakázek – a s firmou byl málem ámen.

Ozdoba se však zase otřepala, ale nohy jí pak okopávala další krize, po ní covid... „Je to pořád dokola, pády a konjunktury, jako na houpačce. Musíme být pořád připraveni,“ praví odhodlaně Romana Juklová, jejíž společnost by přitom ráda přijala další zaměstnance, aby ozdoby foukali, malovali i balili.

Bez nich totiž není možné firmu dál rozvíjet. „Kdo neriskuje, nemá nic. A potenciál k rozvoji tady rozhodně je,“ míní obchodní ředitelka, která by ozdoby z Ozdoby ráda ve větší míře vrátila na obří americký trh: „Dřív jsme pro něj vyráběli hodně, jenže jsme ztratili pozici. Pořád máme formy, jejich zvyklosti i vkus známe. Jistě, že se vše vyvíjí, ale Santa určitě zůstal. Třeba nás vyslyší a trochu zaúřaduje. Nebo mu zkusíme na Vánoce napsat dopis...“

Afrika chce květiny, Češi sníh

To by musel být Santa úplně bez srdce, kdyby zdejším ozdobám nepřišel na chuť, říká si návštěvník, když pozoruje malířky, jak beztak krásným koulím, olivám či „reflektorům“ dodávají jemné krajkoví pomocí barev, pudrů, třpytek nebo balotiny. „To jsou drobné skleněné mikrokuličky,“ ukazuje Juklová ozdoby, na nichž vytvořila balotina vzorek ojíněných větviček.

Právě takové vzory mají Češi nejraději. „Jsme poměrně konzervativní a hodně se vztahujeme k tradici, zasněženým Vánocům, vločkám… Třeba v Austrálii či Africe jsou v oblibě květinové dekory, Asie má ráda červené a zlaté zdobení a západní Evropa podléhá trendům, tam se střídá kdeco,“ vypráví z dlouholeté praxe Juklová, jejíž firmu brzy čeká hlavní sezona. A bude mít na jejím konci čím ozdobit stromek doma? „Něco tu na nás určitě zbude,“ směje se.

  • Nejčtenější

Výchovné k důchodu už brzo rodiče s jedním či dvěma dětmi nedostanou

7. prosince 2023

Od ledna 2027 by se měly nově přiznané důchody vyplácet bez výchovného 500 korun na dítě těm...

Vložil se do rodinného podnikání s ponožkami a rozvíjí úspěšnou značku

9. prosince 2023

Dominik Mašek se narodil mezi ponožkami. Jeho rodina vede už několik desetiletí zakázkovou pletárnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kupujeme s manželkou byt. Jak na to, aby měla bydlení i po mé smrti?

8. prosince 2023

Pokud není ujednáno jinak, majetek nabytý za trvání manželství se stává součástí společného jmění...

Úrokové sazby u hypoték stagnují. Co čekat v roce 2024?

6. prosince 2023

Banky nepatrně snížily sazby kratších fixací hypoték, dlouhodobé fixace ale naopak zdražily....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mince nepřijímám, karty neberu. Co musí obchodník a kde se za bankomat platí

7. prosince 2023

Bezhotovostních transakcí přibývá, někde ale s kartou nepochodíme, a tak je třeba občas si vybrat...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Vložil se do rodinného podnikání s ponožkami a rozvíjí úspěšnou značku

9. prosince 2023

Dominik Mašek se narodil mezi ponožkami. Jeho rodina vede už několik desetiletí zakázkovou pletárnu...

Kupujeme s manželkou byt. Jak na to, aby měla bydlení i po mé smrti?

8. prosince 2023

Pokud není ujednáno jinak, majetek nabytý za trvání manželství se stává součástí společného jmění...

Firmy utahují opasky. Budou přesto odměny a vánoční večírky?

8. prosince 2023

Pro firmy z mnoha oborů je současná doba velmi náročná. Před Vánocemi se ale i tak snaží své...

Mince nepřijímám, karty neberu. Co musí obchodník a kde se za bankomat platí

7. prosince 2023

Bezhotovostních transakcí přibývá, někde ale s kartou nepochodíme, a tak je třeba občas si vybrat...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...